Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

Intrebare de baraj - A existat vreodata vreo echipa romaneasca care a participat la o intrunire MZ la Zschopau cand se faceau la "zilele portilor deschise" sau asa ceva ala fabricii MZ?

Vreun an si vreo poza?

 

Am sa va detaliez mai tarziu de ce imi trebuie.

 

--owene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intrebare de baraj - A existat vreodata vreo echipa romaneasca care a participat la o intrunire MZ la Zschopau cand se faceau la "zilele portilor deschise" sau asa ceva ala fabricii MZ?

Vreun an si vreo poza?

 

Am sa va detaliez mai tarziu de ce imi trebuie.

 

--owene

Eu personal nu am auzit de ziua porților deschise, dar mai știi?

 

Să nu facem vreo confuzie cu "ziua bucilor deschise".

 

 

P.S. Sunt convins că ai în vedere ceva serios dar n-am putut să mă abțiu,... bat-o vina de prostată.

 

Am inceput prin a organiza "locul de munca" pentru noul proiect.

 

Eu am intrat în șpan până'n gât. Lucrez pe brânci la fratele în patru timpi al MZ-ului (Văduva Neagră cu dungi albe), în colțul "comunistului" de la atelierul lui Ionuț, care este...

 

al meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mor de m-am prins de ce te-ai apucat acum.

 

:rolleyes:

 

 

 

 

Păi parcă tot a ES arată Âşi ăla. Cu picio... ăstaaa... aripoaiele-alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, felicitări! Keep going!

 

 

 

post-61874-0-45749900-1319527894_thumb.jpgpost-61874-0-60614000-1319527923_thumb.jpgpost-61874-0-84956000-1319527957_thumb.jpgpost-61874-0-41715400-1319527986_thumb.jpgpost-61874-0-89284000-1319528057_thumb.jpgpost-61874-0-98497200-1319528093_thumb.jpg

 

Nimeni nu are un arc de vânzare pentru acest tip de ataș? Al meu avea modificări serioase....

post-61874-0-07254400-1319528266_thumb.jpg

 

Spuneți-mi vă rog dacă am nevoie și de această piesă, eu nu îmi dau seama unde vine.

post-61874-0-72985700-1319528367_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu are un arc de vânzare pentru acest tip de ataș? Al meu avea modificări serioase....

Văd la profilul tău că ataÂşul este de tip EL-SI făcut poate pentru Simson. Al meu este EL-ES, făcut pentru MZ ES Âşi acum văd diferența dintre ele, pe care încerc să o explic în cele ce urmează.

Arcul despre care întrebi, permite la EL - ES mici oscilații ale bărcii față de cadrul ataÂşului Âşi este legat cu un capăt de o grindă sub formă de vinclu aflată sub portbagajul bărcii Âşi cu celălalt capăt de bascula roții (partea interioară).

 

La ataÂşul tău nu văd grinda, dar văd un arc lamelar care cred că ar trebui să aibă aceeaÂşi funcție ca Âşi arcul meu elicoidal Âşi ca atare, nu văd la ce ți-ar mai trebui arcul elicoidal.

 

 

Pune te rog o poză cu bascula întreagă ca să văd Âşi eu ce fel de suport ai acolo Âşi o să ne lămurim.

Suportul de pe basculă în care intră arcul lamelar (în partea dinspre motocicletă) pare a fi original. Să vedem Âşi în partea cealaltă (spre roată) cum se prinde arcul lamelar.

Dacă se prinde de interiorul basculei, cum cred că e normal, atunci ăsta este sistemul tău original. Barca copiază oscilațiile basculei datorate gropilor de pe drum dar nu în întregime, ci amortizate prin intermediul arcului lamelar la tine Âşi prin intermediul arcului elicoidal la mine.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arcul ala lamelar trebuie sa-l scoti de acolo si sa extirpezi tot sistemul ala care il tine si e in plus.E foarte bun desenul de mai sus executat de @ Pic..Petcudan :),o grinda de sustinere a arcului elicoidal se poate executa usor.

 

ete si necesarul de piese:

post-19117-0-06364400-1319536614_thumb.gif

post-19117-0-40878000-1319536716_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din studiul meu de pana acum nu am gasit varianta aceea de suspensie la vreun model de STOYE. Posibil este o adaptare "mioritica" efectuata de nea Spirica, cel putin NU la ELASTIC.

Dupa cum exemplifica si Domnul Dan, Stoye EL - ES (elestic pentru ES) arata cam asa :

 

post-28174-0-93654200-1319547445_thumb.jpg post-28174-0-53715800-1319547457_thumb.jpg

post-28174-0-73491400-1319547468_thumb.jpg

 

Vino cu poze mai in detaliu si cu placuta de identificare (daca o mai are).....

 

post-28174-0-37632500-1319547732_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru răspunsuri/păreri, revin cu poze mai detaliate! După ce îmi iau arcul rămâne să execut o grindă de susținere, așa cum zice 4bike. Pe eticheta atașului scrie EL-SI, 1962, și după cum am înțeles înafară de cele două prinderi seamănă cu EL-ES.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna seara. cine poate sa ma ajute cu o comanda de pe site-(urile) de specialitate?? vreau sa comand setul de garnituri motor pe mz 125 rt3 + toate semeringurile motor. multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna seara. cine poate sa ma ajute cu o comanda de pe site-(urile) de specialitate?? vreau sa comand setul de garnituri motor pe mz 125 rt3 + toate semeringurile motor. multumesc,

Eu am să mai fac comenzi prin decembrie/ianuarie.

Semeringuri se găsesc și la noi.

Dacă vii în Ploiești și te duc la un nene, îți face orice garnitură vrei și ieși și mai ieftin.

 

Spuneți-mi vă rog dacă am nevoie și de această piesă, eu nu îmi dau seama unde vine.

post-61874-0-72985700-1319528367_thumb.jpg

 

Pare a fi o sculă pe care o pui în mașina de găurit și faci cerculețe pe barca de aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am să mai fac comenzi prin decembrie/ianuarie.

Semeringuri se găsesc și la noi.

Dacă vii în Ploiești și te duc la un nene, îți face orice garnitură vrei și ieși și mai ieftin.

 

 

 

Pare a fi o sculă pe care o pui în mașina de găurit și faci cerculețe pe barca de aluminiu.

 

Domnu Dan daca comandati ceva pentru mz-ul cel mic :) stiti ca sunt amator si eu de garnituri si semeringuri.Nu ratez sa amintesc asta niciodata.Pai la nenea din ploiesti daca este, putem da comanda de 4-5 seturi, munceste si el mai cu spor :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa zicem. garniturile le fac eu daca as gasi un material adecvat. ... am incercat tot felu de carton... nu pot sa elimin pierderile... o foaie de 0.5 mm de pluta daca as gasi cred ca ar merge... ..insa semeringurile vreau neaparat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa zicem. garniturile le fac eu daca as gasi un material adecvat. ... am incercat tot felu de carton... nu pot sa elimin pierderile... o foaie de 0.5 mm de pluta daca as gasi cred ca ar merge... ..insa semeringurile vreau neaparat .

 

Clingherit.

 

aici

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa zicem. garniturile le fac eu daca as gasi un material adecvat. ... am incercat tot felu de carton... nu pot sa elimin pierderile... o foaie de 0.5 mm de pluta daca as gasi cred ca ar merge... ..insa semeringurile vreau neaparat .

 

Uită-te aici

http://www.oldtimer-teileshop.de/mz/mz-rt-1250123/motorgetriebe-dichtungen/wellendichtring-17x40x10-braun-tck2.html

și spune-mi ce dimensiuni de "Wellendichtring-uri" îți trebuie la motorul de RT 3 și dacă-mi dai lista, le caut eu în Ploiești.

Eu pentru ES le-am găsit absolut pe toate (motor + amortizoare).

 

 

E bun pontul. Mulțumim mult!

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa zicem. garniturile le fac eu daca as gasi un material adecvat. ... am incercat tot felu de carton... nu pot sa elimin pierderile... o foaie de 0.5 mm de pluta daca as gasi cred ca ar merge... ..insa semeringurile vreau neaparat .

 

 

Din clingherita faci orice garnitura,(cauta grosimea)se gaseste in talcioc.Este buna si cea austriaca, este elastica(greu de gasit)

 

Cartonul pluta se arde.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca veti ajunge primii in top ...

 

IJ-urile au fost depășite azi. Hai băieți, că mai avem doar Mobrele!

Dați un click pe numărul de Replies din topic (săgeata roșie) ca să vedeți contribuția fiecăruia la această mare realizare istorică de depășire a comunistelor rusești, victorie pe care aș sugera s-o dedicăm tuturor românilor care au împlinit 90 ani ieri, de ziua armatei.

 

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IJ-urile au fost depășite azi. Hai băieți, că mai avem doar Mobrele!

Dați un click pe numărul de Replies din topic (săgeata roșie) ca să vedeți contribuția fiecăruia la această mare realizare istorică de depășire a comunistelor rusești, victorie pe care aș sugera s-o dedicăm tuturor românilor care au împlinit 90 ani ieri, de ziua armatei.

 

:laugh: Ce monitorizare...

Nu stiu cum sunt celelalte, dar stiu ca ambielejul ETZ-ului nu prea tine la forje; deci grija mare in posturi( cum zicea cpt.Pironcu in armata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...