Sari la conținut

Ce Sistem De Navigatie Sa-mi Cumpar?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ba eu am o alta opinie.

Daca ai motor de enduro nu iti trebuie navigatie. Eventual ia 2 litri de benzina in plus.

De cand pe motor, nu e fain sa fi ratacit ? Eu iubesc sa vad o vale noua, o perspectiva interesanta, o carare care se termina...

Pe scurt treaba sta exact asa:

 

NU CUMPARA NAVIGATIEEEEEE !!! pe langa bani aruncati aiurea pierzi tot peisajul.

Cu un motor acoperi o distanta considerabila. Profita de asta !!!

 

PS: Eu am navigatie pe masini dar pe motor am interzis asta. Daca totusi vrei soft iti trimit. da doar un PM. E WindowsMobile si poti incarca singur harta pe el. O iei de pe google earth si o calibrezi direct pe teren.

 

PPS: Sa nu ma futtti la cap cum se instaleaza si din astea doe :kick: read

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-72-1197918644_thumb.jpgParerile sunt impartite ca intotdeauna.Daca vrei un gps pt enduro eu iti recomand Garmin legend cx , costa cam 700 ron cu harta romaniei si a europei in banii astia.Hartile le incarci pe cardul gps-ului, si iti ramane trak-ul pe unde ai umblat memorat in gps.Acumulatorii ii dau o autonomie foarte buna, cred ca vreo 18 ore, si pare destul de rezistent , nu ca un pda pe care nu ti-l recomand. Eu personal il tin in buzunar cand ies cu motorul si ma uit acasa pe unde am umblat, transfer traseul in calculator, ma joc ca sa zic asa.Sigur daca mergi intr-o zona necunoscuta nu ai cum sa te ratacesti, pt ca poti sa te uiti pe unde ai umblat.Exista variante mai ieftine si mai scumpe.Mie asta mi s-a parut interesant, si l-am cumparat nou de pe okazii.ro

Doc1.doc

Editat de edi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te intereseaza am un GPS Mio P550 , card de 1 GB cu doua softuri de navigare ( IGO Europa + Mio Map)+ toate accesoriile ( kit de prindere pe motor, incarcator de casa si auto)

Eu l-am folosit cca o luna pe motor si am fost foarte multumit.

In afara de acest GPS nu am mai folosit si alt model ca atare nu stiu ce sa zic care este mai bun....

Il tin in birou de mult timp si m-am gandit ca nu are nici-un rost, mai bine il vand cuiva care are nevoie iar cu banii care ii iau pe el sa imi mai iau o geaca, un pantalon....ceva echipament.

 

Mio P550 este un PDA cu receptor GPS incorporat, Wi-Fi si Bluetooth. Mio P550 este un dispozitiv de navigare versatil, ce ofera functionalitate PDA completa, acces la Internet prin Wi-Fi integrat si conectivitate wireless prin Bluetooth. Pentru flexibilitate completa, P550 va lasa sa alegeti ce software de navigare compatibil Windows Mobile 5 doriti ...

GPS-ul de care dispune este un SiRFstar III, care asigura o determinare rapida si foarte exact a locului in care va aflati. Cel mai nou receptor GPS SiRFstar III alege semnalele satelit mai repede si mentine legatura mai mult timp, indiferent de zona si imprejurimile in care va aflati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garmin legend cx--rules excelent ptr trak-uri si enduro,carcasa robusta,pretul a scazut enorm din primavara pana acum .eu am platit ptr el in carrefour militari 1300 lei in martie iar acum costa vreo 700 lei.. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

sa nu va luati mio a710 sau a701(smartphone),

a si daca vreti soft + harta am IGO + harti pe toata europa 2006 PM

Editat de moz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* pentru off-road este singurul produs testat si creditat de motociclistii si "trailerii" din lume: eTrex.

Pentru a vedea cateva date tehnice (comparativ - doua produse din gama e-Trex GARMIN), click! aici:

 

https://buy.garmin.com/shop/compare.do?cID=...areProduct=8703

 

** pentru preturi, ma contactati pe PM, cele de pe site sunt din USD, noi tinem de UK (centrul pe Europa), din septembrie 2007 preturile sunt unitare in toata Europa;

 

Dealerul nostru ptr. moto este: MOTOMANIA - Bucuresti (deocamdata nu avem in tara, dar vor fi mai multi de anul asta...). Deasemenea, preturile de vanzare din shop-ul Garmin (reprezentanta) Bucuresti, le gasiti aici (cu specificatia ca sunt preturi de "boutique" :wink: )

 

www.garmin.ro (vezi in sectiunea Trail - Mapping Handhelds)

 

*** pentru detalii harta (daca o cumperi separat, iti trebuie licenta, altfel nu se poate inslata pe terminal - ptr. cei care au luat deja Garmin din alte tari, surse, etc.), detalii aici:

 

http://www.romaniadigitala.ro/ro/index.php

 

Harta va fi up-datata in primavara asta, se vor include mai multe rute, drumuri forestiere si off-road, dupa posibilitati :P Pentru cei care cumpara eTrex cu ROAD preinstalat, nu e nevoie de licenta.

 

P.S. pentru orice detalii, intrebari, ma puteti contacta pe PM.

 

tip! in primavara vom face o campanie pentru produsele de off-road. keep tuned!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

potoleste-te: e bun doar pe camp.

la mijloc de codru des pierde semnalu'.

orienteaza-te catre gama etrex cu HCx.

Poate gama eTrex are avantaje soft sau la sensibilitatea semnalului, dar pentru motocicleta eu as alege Garmin Zumo, ca e special pentru motocicleta (celelalte sunt pentru mers la pas prin padure).

Zumo are:

- display mare cu reglaj automat al contrastului in functie de lumina ambientala;

- butoane mari care pot fi actionate cu manusa;

- chit de instalare pe motocicleta si pe masina.

Nu vreau neaparat sa-i fac reclama, dar m-am interesat de chestiile astea, am fost la ei la magazin si le-am vazut, si asta e singurul model proiectat de motociclisti pentru motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

potoleste-te: e bun doar pe camp.

la mijloc de codru des pierde semnalu'.

orienteaza-te catre gama etrex cu HCx.

 

 

* right answer! :bigstar:

 

Foretexul e ...ptr. jogging, dar cineva a zis ca a avut si pe moto, ..probabil ca s-a dat pe undeva pe coclaurii de la marginea Bucurestiului, ca nu pot sa cred altfel...

 

--- Mesaj completat în 01 Feb 2008 00:03 -------------

Poate gama eTrex are avantaje soft sau la sensibilitatea semnalului, dar pentru motocicleta eu as alege Garmin Zumo, ca e special pentru motocicleta (celelalte sunt pentru mers la pas prin padure).

Zumo are:

- display mare cu reglaj automat al contrastului in functie de lumina ambientala;

- butoane mari care pot fi actionate cu manusa;

- chit de instalare pe motocicleta si pe masina.

Nu vreau neaparat sa-i fac reclama, dar m-am interesat de chestiile astea, am fost la ei la magazin si le-am vazut, si asta e singurul model proiectat de motociclisti pentru motociclisti.

 

 

* Aaaaa, are si toate hartile Europei preincarcate (CityNavigator) + ROAD 2006 (Atlasul digital al Romaniei, harta cea mai detaliata la momentul asta) si ..ai uitat sa spui ca e in promotie acum ZUMO 550 (detalii pe PM).

Ce facitlitati mai are ZUMO? pai bluetooth (poti vorbi la tel direct din casca, asculta ghidarea GPS prin voce, muzica...), memorie interna destul de mare sa iti pui agenda de tel pe ea, mp3-uri, poze, sa memorezi rute, puncte de interes, etc., are si slot ptr. card SD (suplimentare memorie), incarcator la bateria motoretei, meniu de vizualizare bord motoreta (viteza, rezervor, ceas) s.a.m.d.

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

potoleste-te: e bun doar pe camp.

la mijloc de codru des pierde semnalu'.

orienteaza-te catre gama etrex cu HCx.

poate vreau sa-l folosesc la jogging :bigstar:

serios, vorbind vreau sa cumpar unul , si asta rapid daca se poate deoarece vreau sa-l fac cadou cuiva. asa ca daca stiti ceva pe stoc dati de stire.

toate cele bune

PS se incalzeste vremeaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Editat de motanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea chopperistu moldovan si tanti cria, aici e forum de enduro. La enduro zumo ala tine fix o zi sau mai putin, pana la prima tranta zdravana.

Pana una alta, etrex a ramas cea mai buna varianta pentru sportul asta. Acum 2 sau 3 ani la Romaniacs Despres a mers cu Foretrex. Si il tinea la mana, nu in fata pe motor!!!

@motanu - mai bine mai pui niste bani si iei un etrex. E mult mai practic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea chopperistu moldovan si tanti cria, aici e forum de enduro. La enduro zumo ala tine fix o zi sau mai putin, pana la prima tranta zdravana.

Pana una alta, etrex a ramas cea mai buna varianta pentru sportul asta. Acum 2 sau 3 ani la Romaniacs Despres a mers cu Foretrex. Si il tinea la mana, nu in fata pe motor!!!

@motanu - mai bine mai pui niste bani si iei un etrex. E mult mai practic.

Ionut, daca tot cu o intrebare am nascut discutii, explica-mi de ce etrexu e mai practic? Nu am avut niciodata etrex, dar in schimb cu foretrexu am mers o saptamana la TAT si mi s-a parut " the best " De ce?

Pentru ca :

- afiseaza informatii minime , dar suficiente, care pot fi citite in timpul mersului. Parerea mea este ca la enduro nu ai nevoie de harti pe care oricum nu le poti citi din mers

- nu iti mai trebuie sisteme de prindere

- poti incarca POI-uri de pe calculator cu zona in care mergi si care sunt suficiente ca sa te orientezi. Probabil ca are si puncte slabe , dar asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate vreau sa-l folosesc la jogging :bigstar:

serios, vorbind vreau sa cumpar unul , si asta rapid daca se poate deoarece vreau sa-l fac cadou cuiva. asa ca daca stiti ceva pe stoc dati de stire.

toate cele bune

PS se incalzeste vremeaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

 

 

* Ahhhh! maine sunt 7 grade, iar duminica 8...!

Ti-am spus ca am Foretex si 101 si 102 (ai PM), din pacate nu e acum in stoc, vine cu comanda, ...2-3 saptamani dureaza. Iar daca nu il am eu, nu il are nimeni, sorry! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate gama eTrex are avantaje soft sau la sensibilitatea semnalului, dar pentru motocicleta eu as alege Garmin Zumo, ca e special pentru motocicleta (celelalte sunt pentru mers la pas prin padure).

Zumo are:

- display mare cu reglaj automat al contrastului in functie de lumina ambientala;

- butoane mari care pot fi actionate cu manusa;

- chit de instalare pe motocicleta si pe masina.

Nu vreau neaparat sa-i fac reclama, dar m-am interesat de chestiile astea, am fost la ei la magazin si le-am vazut, si asta e singurul model proiectat de motociclisti pentru motociclisti.

 

sal man

te inseli mai exista si tomtom rider model 1 si 2

eu am luat 2 si este super ok

vream sa.l dau dar l.am testat si chiar isi merita banii

este super sa mergi pe motor si sa vezi pe el cine te suna sau sa.ti citesti sms pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea chopperistu moldovan si tanti cria, aici e forum de enduro. La enduro zumo ala tine fix o zi sau mai putin, pana la prima tranta zdravana.

Pana una alta, etrex a ramas cea mai buna varianta pentru sportul asta. Acum 2 sau 3 ani la Romaniacs Despres a mers cu Foretrex. Si il tinea la mana, nu in fata pe motor!!!

@motanu - mai bine mai pui niste bani si iei un etrex. E mult mai practic.

 

* bre, io am recomandat eTrex la toata lumea aici (ca stiu ce vorbesc) - vezi in topicul ala cu ce GPS sa imi iau...

 

Dar daca tot a pomenit duomnu' Moldovan (sa traiesti, "comisare"! :bigstar: ), am completat ceva date la ZUMO. Pana acum a fost f. apreciat, chestia e ca desi nu pare, e mult mai rezistent decat eTrex, e construit ptr. touring si sport, e mai robust ca eTrex-ul (a fost testat la BMW, pe circuit), asta inseaman ca e protejat f. bine la vibratii si socuri, ...evident ca daca dai cu ecranu' de asfalt capra ....aaa, crapa! am vrut sa zic :bigstar: , ca nu e din fier!!

 

Lasa ca vin eu cu unul la maniaco-depresivi sa vi-l arat, ca eu il pun pe chopperica (dar clar! la enduro merge mai bine eTrex, penru ca ii si permite constructia sa stea bine protapit in ghidon). Foretexul e recomandat numai la ture mici de enduro, ptr. ca nu are memorie si nu poti pune harti pe el, pe Etrex poti pune orice harta, plus ca are si multe alte "features" pe care Foretex-ul nu le are.

 

Rabdareeee..., ca fac si o promotie la eTrex in primavara asta. Nu o sa mai fugiti de preturi :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 01 Feb 2008 12:28 -------------

Ionut, daca tot cu o intrebare am nascut discutii, explica-mi de ce etrexu e mai practic? Nu am avut niciodata etrex, dar in schimb cu foretrexu am mers o saptamana la TAT si mi s-a parut " the best " De ce?

Pentru ca :

- afiseaza informatii minime , dar suficiente, care pot fi citite in timpul mersului. Parerea mea este ca la enduro nu ai nevoie de harti pe care oricum nu le poti citi din mers

- nu iti mai trebuie sisteme de prindere

- poti incarca POI-uri de pe calculator cu zona in care mergi si care sunt suficiente ca sa te orientezi. Probabil ca are si puncte slabe , dar asta e

 

* pai, dragul meu, poti vedea si singur diferentele :bigstar:

intra pe site, clck aici:

 

eTrex Vista HCX (cam varful de gama, dar poti vedea pe site si celelalte eTrexuri)

 

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=8703

 

Foretex 201 (varful din clasa lui)

 

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=144&pID=257

 

etrexul e o "scula", adica te descurci cu el oriunde te-ai duce, orice ai avea de gand sa faci pe off-road (stii ca are inclusiv altimetru, compas electronic, calculeaza suprafete, calendar si informatii despre pozitie soare si luna si ca e rezistent la apa, ..adica ploaie, rau, etc.?). Fa-ti calculele, compara si te hotarasti ce iei. Pe urma ma anunti, ca daca nu bag comanda, nu vin Foretexuri (nu prea e cerere, ..sunt considerate scumpe ...la ce pot ele sa ofere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit si etrex si foretrex, ambele la extrem la Bz. Bineinteles, la curse diferite.

Clar etrex este cel mai bun pentru enduro.

L-am vazut si pe Zumo in teren si stiu ce poate face. Nu l-as pune pe enduro, dar l-as recomanda pentru "choperica".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...