Sari la conținut

Ce Sistem De Navigatie Sa-mi Cumpar?


Postări Recomandate

si eu sunt in cautare de un suport ptr gps..dar asta din imagine se face praf la orice tranta ..mi se pare mult prea expus..din experienta am gasit o modalitate la exc sa scobim buretele antisoc de pe ghidon si sa ii facem un locas acolo..este mult mai protejat..dar este destul de dificil de pus si repus la loc...

 

Nu stiu cum e ghidonu' la katemeurile astea, dar la Suzuki sta tare bine, chiar pe mijloc unde este cel mai ferit. Se poate lovi numai daca dai mobra cu roatele in sus si pica fix pe un copac sau bolovan

post-143-1203065016_thumb.jpgpost-143-1203064509_thumb.jpg

 

maciulia asta sta permanent pe ghidonpost-143-1203066204_thumb.jpg

asta sta fixata pe suportul gps-uluipost-143-1203066346_thumb.jpg

iar asta fixeaza cele 2 maciulii si se detaseaza in 3 sec.post-143-1203066411_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu cum e ghidonu' la katemeurile astea, dar la Suzuki sta tare bine, chiar pe mijloc unde este cel mai ferit. Se poate lovi numai daca dai mobra cu roatele in sus si pica fix pe un copac sau bolovan

 

ma ocup eu sa inventez un sistem 'revolutionar" -home made si o sa pun poze ,da pe care motor il vad montat va cer o bere drepturi de autor.. :wink: :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce o sa ajungi in faza in care nu mai poti sa-ti salti piciorul peste motocicleta, sau dupa ce ai un accident serios si te sperii suficient cat sa nu te mai dai pe motor, poate o sa ajungi sa mergi cu masina (sau numai cu masina) - cei care merg numai cu masina numesc chestia asta "sa te maturizezi" - si atunci o sa constati ca ai o gramada de optiuni de genul iGo sau HTC sau Nokia sau mai stiu eu ce... Pana atunci, din pacate te afli in faza de client captiv - pentru ca singurele dispozitive GPS care rezista la mai mult de 1-2 picaturi de ploaie si care se comercializeaza oficial pe piata romaneasca sunt numai astea de la Garmin. Si eu cautam alternative mai ieftine, dar din pacate m-am lamurit ca ori dai banul la astia ori te alegi cu un dispozitiv minunat care are pre-incarcata toata lista carciumilor de pe coasta de vest a SUA dar la hartile de pe la noi arata cam ca pe Google Maps. Aproipos, stii ca singura sansa de a iesi din Bucuresti e pe la Sibiu si prin Arad, si desi exista pe harta si Brasov si Constanta si Ruse, de fapt nu exista nici un drum practicabil pe care poti sa mergi pe rutele astea? Daca nu crezi, uita-te pe googlemaps.com....

 

"COMERCIALIZEAZA OFICIAL"

pai daca STATI dupa asta mananci doar garmin

 

dai frumos comanda si vine ORICE DE AFARA

 

<small>--- Mesaj completat în 15 Feb 2008 15:59 -------------</small><br/>

Oare ceva de genul asta va poate ajuta?

 

 

:wink:

BUNA DIMINEATA ROMANI

IN SFARSIT ATI DESCOPERIT TOURATECH!!!!!!!!!!!!!!!!

LIVRARI OK

MECANISME PROFI

PRETURI... ACCEPTABILE

 

IESITI DIN EPOCA DECUPATULUI IN BURETE

"MANARITULUI" IN LUT SI TRECETI LA ALUMINU

 

EU DE AICI AM LUAT SUPORTUL PENTRU TOMTOM

 

<small>--- Mesaj completat în 15 Feb 2008 16:03 -------------</small><br/>

Nu stiu cum e ghidonu' la katemeurile astea, dar la Suzuki sta tare bine, chiar pe mijloc unde este cel mai ferit. Se poate lovi numai daca dai mobra cu roatele in sus si pica fix pe un copac sau bolovan

post-143-1203065016_thumb.jpgpost-143-1203064509_thumb.jpg

 

maciulia asta sta permanent pe ghidonpost-143-1203066204_thumb.jpg

asta sta fixata pe suportul gps-uluipost-143-1203066346_thumb.jpg

iar asta fixeaza cele 2 maciulii si se detaseaza in 3 sec.post-143-1203066411_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"COMERCIALIZEAZA OFICIAL"

pai daca STATI dupa asta mananci doar garmin

 

dai frumos comanda si vine ORICE DE AFARA

 

<small>--- Mesaj completat în 15 Feb 2008 15:59 -------------</small><br/>

:wink:

BUNA DIMINEATA ROMANI

IN SFARSIT ATI DESCOPERIT TOURATECH!!!!!!!!!!!!!!!!

LIVRARI OK

MECANISME PROFI

PRETURI... ACCEPTABILE

 

IESITI DIN EPOCA DECUPATULUI IN BURETE

"MANARITULUI" IN LUT SI TRECETI LA ALUMINU

 

EU DE AICI AM LUAT SUPORTUL PENTRU TOMTOM

 

<small>--- Mesaj completat în 15 Feb 2008 16:03 -------------</small><br/>

 

adica ne-ai facut inapoiati..cu alte cuvinte??

repet o sa inventez eu un mecanism simplu pe care oricine sa si-l poata permite manufactura..

ps...nu m-a interesat pana acum gps-ul fiindca facand hard enduro..traseele sunt cele stiute si se vad urmele..nici acum nu am personal nevoie de el..dar la cursa pe care o organizez trebuie si track-uri pe gps,

ptr aia bolnavi dupa tehnologie...in rest nu il folosesc..iar ca sa dau o galagie de bani pe un turatech mai bine raman la sculptura mea in burete..nu e profi,dar e super eficienta..

respect ptr userii de gps... :kiss: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stef, lasa-l pe ianachim ca s-a umplut de fitze de cand si-a luat BMW :kiss: Cand se dadea cu XT-u' nu era asa fitzos.

Ianchime, pe sosea nu conteaza ce prindere ai pentru ca nu dai cu ea de toti peretzii. Si daca ajungi cu gpsu pe jos, gpsu o sa fie ultima ta grija.

Am studiat pe viu prinderea Touratech pentru seria Etrex - prinderea e foarte profi, dar e pusa prea sus -> la rostogoliri GPSu e victima sigura. Asa cum are geza si cum zice stef e cel mai bine - cat mai lipit de ghidon si cat mai "ingropat".

Spor la treaba Stef. Arata-ne ce a iesit si fa un pret :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[ Arata-ne ce a iesit si fa un pret :)

 

pai daca am inteles bine acesta e pretul :wink: si conform capitalismului pretul difera de la birt la birt :kiss:

 

http://cgi.ebay.de/GARMIN-COLORADO-300-GPS...1QQcmdZViewItem

 

acum a comandat un prieten. din state insa este destinat pt. europa. pare ...... nice de tot

Editat de BGS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stef, lasa-l pe ianachim ca s-a umplut de fitze de cand si-a luat BMW :kiss: Cand se dadea cu XT-u' nu era asa fitzos.

Ianchime, pe sosea nu conteaza ce prindere ai pentru ca nu dai cu ea de toti peretzii. Si daca ajungi cu gpsu pe jos, gpsu o sa fie ultima ta grija.

Am studiat pe viu prinderea Touratech pentru seria Etrex - prinderea e foarte profi, dar e pusa prea sus -> la rostogoliri GPSu e victima sigura. Asa cum are geza si cum zice stef e cel mai bine - cat mai lipit de ghidon si cat mai "ingropat".

Spor la treaba Stef. Arata-ne ce a iesit si fa un pret :wink:

in sfarsit unu care intelege situatia reala..la orice tranta ala nu numai ca zboara de pe ghidon dar risti sa nu il mai gasesti...

apropos..explicati-mi cum tine ala la o tranta ca asta a mea...si fac cate 10 pe iesire..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Ionut, ai sumarizat benefic :wink:

Mai lasa-ma sa te contrazic doar pe tine: nu ma mana nici un spirit de lupta in discutiile astea, no Xena, no faith! ...no gain!

Pus si simplu am admiratie pentru comunitatea enduro, dar asta nu ma impiedica sa fiu si foarte selectiva si sa am preferinte si antipatii. E clar acuma? Nu ma refer la enduristi ca la un intreg, am asumat ce am spus in topicul asta si nu imi retrag vorbele, dar nu dau cu TOTI enduristii de pamant, ci numai cu cei obraznici si mocofani.

 

Nu mai am nimic de adaugat, oricum topicul asta a scos la lumina ce ai observat si tu, numai ca se putea sa iasa lucrurile astea deasupra si intr-un mod mai prietenesc. Nu am vazut rostul rautatilor, dar dorm linistita si cu si fara ele :kiss:

 

seara buna!

 

eu am sters postrurile anterioare pentru ca erau offtopic, in speranta ca rahatul de pe aceste pagini a incetat.

cria_p warn pentru offtopic.

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Ionut, ai sumarizat benefic :)

 

numai ca intre timp s-a miscat un moderator cu talent si a disparut postul :kiss:

poate ma ajuta cu o explicatie pe privat :wink: Cred ca e prima data in 4 ani cand mi se sterge un post. Si chiar cred ca era un post foarte la obiect. Sa-l mai scriu o data?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l mai scriu o data?

 

* nu-l mai scrie, ca s-a fumat... :wink:

am inteles mesajul oricum, cred ca si cei care au vrut sa inteleaga ceva din topicul de navigatii sunt acum mai informati, de restul imi pasa prea putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stef, lasa-l pe ianachim ca s-a umplut de fitze de cand si-a luat BMW :lol: Cand se dadea cu XT-u' nu era asa fitzos.

Ianchime, pe sosea nu conteaza ce prindere ai pentru ca nu dai cu ea de toti peretzii. Si daca ajungi cu gpsu pe jos, gpsu o sa fie ultima ta grija.

Am studiat pe viu prinderea Touratech pentru seria Etrex - prinderea e foarte profi, dar e pusa prea sus -> la rostogoliri GPSu e victima sigura. Asa cum are geza si cum zice stef e cel mai bine - cat mai lipit de ghidon si cat mai "ingropat".

Spor la treaba Stef. Arata-ne ce a iesit si fa un pret :)

 

 

sal man

supara.ma si te fac de ras spunand ce endurist DUR erai pe un dragstar de 250 si pun si poze :kiss:

asa e in teren se modifica al dracu lucrurile insa consider ca ce au baietii aia de la touratech e profi bine

ca am trecut de la xt la bmw nu e mare dif ci cati km alerg....... asta e

oricum sincer cred ca zilele hoinaritului cu motorul si prin muntii din romania se apropie de sfarsit

si sa te invarti ca NEBUNUL intr.un traseu de 10 - 20 km nu e deloc fun

multi ENDURISTI nici nu ies pe strada asa ca va fi nasol de voi :wink:

asa ca ne vom vedea mai des pe asfaltul incins

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SA TRAITI

AM REVENIT "in toping"

 

asta e un suport "ram" cu care vine gps tomtom in cutie

insa la boxer vibratiile sunt de mare iar la relanti se misca destul de mult

insa cum ai plecat de pe loc este ok

eu am schimbat pentru ca am vrut sa.l pun mai sus si am luat un suport de la touratech "antivibratii" su cu tampone de cauciuc

insa ca romanul incercasem si eu inainte sa fac ceva artizanal pentru un eten 700m

sa nu mai iau gps de moto

uite si cum arata carcasa facuta artizanal cu gel in ea

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SA TRAITI

AM REVENIT "in toping"

 

asta e un suport "ram" cu care vine gps tomtom in cutie

insa la boxer vibratiile sunt de mare iar la relanti se misca destul de mult

insa cum ai plecat de pe loc este ok

eu am schimbat pentru ca am vrut sa.l pun mai sus si am luat un suport de la touratech "antivibratii" su cu tampone de cauciuc

insa ca romanul incercasem si eu inainte sa fac ceva artizanal pentru un eten 700m

sa nu mai iau gps de moto

uite si cum arata carcasa facuta artizanal cu gel in ea

 

 

Seamana mai degraba a cutie de unt!!! :cheers:

 

senzationala postare, plina de substanta si informatie. warn si suspendare 15 zile.

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SA TRAITI

AM REVENIT "in toping"

 

asta e un suport "ram" cu care vine gps tomtom in cutie

insa la boxer vibratiile sunt de mare iar la relanti se misca destul de mult

insa cum ai plecat de pe loc este ok

eu am schimbat pentru ca am vrut sa.l pun mai sus si am luat un suport de la touratech "antivibratii" su cu tampone de cauciuc

insa ca romanul incercasem si eu inainte sa fac ceva artizanal pentru un eten 700m

sa nu mai iau gps de moto

uite si cum arata carcasa facuta artizanal cu gel in ea

 

fratioare..nu are nici o legatura cu enduro..la exc-uri si oglinda e mai scunda decat suportul ala..nu are nici o legatura cu realitatea ..ala zboara dupa prima groapa sau saritura..nu mai e cazul sa te dai cu ea peste cap....

 

PS sa nu intelegi gresit..la vaci sau etc..sunt convins ca merge,pe asfalt sau mai stiu eu ce ulite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seamana mai degraba a cutie de unt!!! :huh:

 

senzationala postare, plina de substanta si informatie. warn si suspendare 15 zile.

 

 

MAE multumeste vigilentului admin.....

 

<small>--- Mesaj completat în 17 Feb 2008 18:18 -------------</small><br/>

fratioare..nu are nici o legatura cu enduro..la exc-uri si oglinda e mai scunda decat suportul ala..nu are nici o legatura cu realitatea ..ala zboara dupa prima groapa sau saritura..nu mai e cazul sa te dai cu ea peste cap....

 

PS sa nu intelegi gresit..la vaci sau etc..sunt convins ca merge,pe asfalt sau mai stiu eu ce ulite...

 

 

sal

da man am inteles ideea ta si am vazut ce faceti prin paduri :huh:

insa la filmuletul pus nu cred da ai nevoie de GPS sa treci printre 2 copaci ;)

mai rapid iti trebuie o RULETA sa masori distanta dintre ei :cheers:

daca eram si eu mai tanar si cu meniscul intreg poate mai bateam si eu padurile

insa asa cum spune si ionut73 m.am "boierit" de cand cu vacile de la BMW

insa cred in continuare ca existe deja FABRICATE suporturi destul de rezistente

dar ..... bafta la manufacturat

incearca si sistemul de spuma pt termopane pusa intr.o matrita si decupeaza in ea

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAE multumeste vigilentului admin.....

 

<small>--- Mesaj completat în 17 Feb 2008 18:18 -------------</small><br/>

sal

da man am inteles ideea ta si am vazut ce faceti prin paduri :huh:

insa la filmuletul pus nu cred da ai nevoie de GPS sa treci printre 2 copaci :huh:

mai rapid iti trebuie o RULETA sa masori distanta dintre ei :cheers:

daca eram si eu mai tanar si cu meniscul intreg poate mai bateam si eu padurile

insa asa cum spune si ionut73 m.am "boierit" de cand cu vacile de la BMW

insa cred in continuare ca existe deja FABRICATE suporturi destul de rezistente

dar ..... bafta la manufacturat

incearca si sistemul de spuma pt termopane pusa intr.o matrita si decupeaza in ea

 

singura problema e ca trasele din care am pus un fragmentel sunt de zeci de km ..aia era doar o idee cum zboara motorul prin aer..in fine nu conteaza ..ma tot gandesc la un suport cum erau pe vremuri cele in care se punea mobilul in masina inchis complet in 3 locuri...dar din aluminiu complet..nu ma incanta sa fie culisabil/batant/etc...fiindca simplul fapt ca se poate regla din priderea de pe ghidon intr-un singur plan(acelasi sistem cum se roteste handguardul)este arhisuficient la exc -uri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Avem saptamana asta o competitie de anvergura (dar de enduro pe zapada, de data asta - snomobile!).

 

Va trimti aici link, sa vedeti despre ce e vorba, ca nu am unde sa il pun in alta parte si chiar are legatura cu navigatiile. Motivul: organizatorii au impus folosirea GPS-urilor (Garmin) pentru toti participantii. Parcusul este de ~ 250 km, pe zapada.

Daca veti ajunge la Sibiu in perioada 22-24 feb. 2008, veti avea ocazia sa vedeti cum au facut cei din Miercurea-Ciuc (echipa care a luat eTrex-uri de la noi) prinderea pe ghidonul de snowmobil. Este competitie hard, asa ca or fi gasit ei un suport sa nu le cada aparatul prin zapada, ...ca acolo chiar nu-l mai gasesti :cheers:

 

http://www.xtrem.ro/evenimente/2540/red-bu...000-trails.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Avem saptamana asta o competitie de anvergura (dar de enduro pe zapada, de data asta - snomobile!).

 

Va trimti aici link, sa vedeti despre ce e vorba, ca nu am unde sa il pun in alta parte si chiar are legatura cu navigatiile. Motivul: organizatorii au impus folosirea GPS-urilor (Garmin) pentru toti participantii. Parcusul este de ~ 250 km, pe zapada.

Daca veti ajunge la Sibiu in perioada 22-24 feb. 2008, veti avea ocazia sa vedeti cum au facut cei din Miercurea-Ciuc (echipa care a luat eTrex-uri de la noi) prinderea pe ghidonul de snowmobil. Este competitie hard, asa ca or fi gasit ei un suport sa nu le cada aparatul prin zapada, ...ca acolo chiar nu-l mai gasesti :huh:

 

http://www.xtrem.ro/evenimente/2540/red-bu...000-trails.html

m-am tot chiorat pe linkul asta si nu vad nimic legat de navigatie :cheers: si n-am nici snowmobil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am tot chiorat pe linkul asta si nu vad nimic legat de navigatie :cheers: si n-am nici snowmobil

 

* pacat! :huh:

eu m-am uitat mai bine si am si vorbit cu cei care merg acolo.

ce e de retinut, este ca se organizeaza trial-uri in Romania pe off-road, din ce in ce mai multe, in orice anotimp, pe doua roti sau 4, iar pentru mine ca si promotor de navigatii pe off-road este important. Asa or sa apara mai multe cereri, mai multe harti (ptr. voi toti), mai multe echipamete, preturile vor scadea si toata lumea va fi fericita. Dar daca nu ai privire de ansamblu, ...degeaba.

Si nici eu nu am snowmobil. Nici capra. Dar o sa imi iau una cand se va putea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...