Sari la conținut

Ce Sistem De Navigatie Sa-mi Cumpar?


Postări Recomandate

Si cu ce te ajuta sa le iei prin altcineva cind poti sa le comanzi direct si le primesti prin posta??

Ca mai ieftin probabil nu iesi.

 

 

NU STIU DACA IESI MAI IEFTIN DARA MACAR ITI AJUNG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Datele problemei:

 

- hardware MyGuide 3100

- software MyGuide Navigator 6.1 (Nav N Go 2006)

 

- speedcam salvate in format *.txt

- POI/PDI (point of intrest/puncte de interes) salvate in format *.db

 

- am gasit "iGO POI Explorer" ptr. import/export POI.

- am gasit lista cu POI ptr. Romania (si nu numai) www.poiplaza.com si am descarcat-o in formatul acceptat de modelul meu de GPS (iGO-MioMap).

 

 

Problema identificata:

 

- dupa ce am importat POI-urile in format *.db (utilizand iGO POI Explorer) si am copiat fisierul pe GPS, am constatat ca unele puncte apar de 2 ori (unele din POI-urile descarcate de pe site-ul mai sus mentionat existau inaintea "update-ului" in lista cu POI pe GPS). Fiecare POI e caracterizat printre altele si de coordonate (latitudine & longitudine); la unele dintre POI-urile duplicate coincid coordonatele, la altele coordonatele sunt foarte apropiate, rezultand o distanta relativ mica (de ordinul catorva metri) intre cele 2 puncte care reprezinta in realitate/pe teren acelasi POI.

 

- trebuie precizat si faptul ca fisierul *.db il pot exporta (cu ajutorul programului iGO POI Explorer) si in formatele: Google Earth KML file (*.kml, *.xml), Google Earth KMZ file (*.kmz), GPS eXchange format (*.gpx, *.xml), TomTom POI Database (*.ov2), CSV POI file (*.csv, *.asc, *.txt) sau iGO database back-up (*.db).

 

 

Intrebare:

 

- cu ce program si in ce fel pot inlatura aceste puncte duplicate din fisierul meu cu POI, astfel incat sa raman cu o singura inregistrare ptr. fiecare punct de interes?

Editat de BAlanuS-u'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

:rock: pai daca nu se vede harta n-am facut nimic, la fel merge si cu gps care nu stie decat coordonate (tot Garmin), numai ca mi-am facut calculele singur. Punctele de calibrare nu poti sa le iei din google earth pentru ca difera coordonatele fata de ce masoara Garmin. Diferentele pot ajunge si la cateva sute de metri, de ex punctul x are coordonatele y-z in google earth, iar GPS-ul te duce la coordonatele alea si descoperi ca esti undeva la 300-400 m in jurul tintei dar nu stii unde. Se pare ca asta are legatura cu asa-zisul "map datum" , adica referinta dupa care e facuta harta si masuratoarea efectiva, si trebuie gasit "datum" asta al lui google si setat gps-ul sa aplice datumul ala.

 

 

 

 

Si in cazul asta iti pune bulina direct pe harta incarcata de tine si la coordonatele reale ?

 

 

Eu folosesc un pda pe care am instalate 3 programe de navigatie:

IGo8 - pt toata Europa

Garmin XT cu ROAD (si Mapsource acasa) pt off-road chiar daca are lipsuri la nivel de detaliu ale multor zone

GPS Tuner - un program care ruleaza cu WM6 si in care poti incarca si vedea hartile (calibrate cu un program complementar Map calibrator tot de la ei, free) in format .jpg , poti stabili waypointuri, rute ... Acest program imi este foarte util si merge chiar bine. Petru calibrare, asa cum a mai spus cineva alegi puncte usor de identificat pe harta de calibrat si le dai coordonate GPS luate din alta sursa, cunoscuta: Google Earth sau MapSource cu ROAD situandu-te cu cursorul deasupra punctului respectiv. Uneori pot aparea erori, pe care insa le poti si mai bine corecta daca in punctul ales pentru calibrare obti coordonatele GPS direct - adica te duci acolo. O calibrare minima necesita macar 3 puncte, dar pentru ca hartile pe hartie si scanate nu-s realizate cu maxima acuratete eu calibrez cu minim 8 - 10 puncte ( e adevarat pentru zone ceva mai intinse).

Solutia cu pda-ul insa nu am folosit-o pe moto. Cred ca e destul de sensibila dpdv al rezistentei la socuri si vibratii si de asemenea cred ca datorita expunerii display-ului in lumina directa vizibilitatea nu e tocmai buna. Dar in masina am folosit-o si sunt foarte multumit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutari tuturor!

Hai sa reinviem topicul, mai punem la cale o tara, o harta , o maslina. :) Cam tarziu ca a venit iarna, dar de-abia acum am facut si eu rost de un E-trex Legend HCX.

Intrucat preturile de Ro sunt SF-uri, m-am orientat catre Germania, de unde mi-a venit acasa nou-nout in cutie, cu toate cele ale lui plus optionale: prindere de ghidon, alimentare 12V, card 2 GB , totul la 7 milioane (!!!) cu transportul inclus ( cine e interesat, dau detalii pe PM ).

 

 

 

 

Acum mai trebuie sa si invat sa-l folosesc si sa-i fac setarile si adaugirile care mi-ar fi mie utile. La primele probe mi se pare totul ok, inca mai butonez la el. Acum ma apuc sa caut fisierul cu radarele fixe, sa vad cum il incarc. Si inca nu m-am lamurit cum descarci din memoria aparatului ( nu de pe card) in mapsource trackurile.

 

Voi ce ati mai pus pe ale voastre ?

 

BTW, de vre-o saptamana s-a lansat oficial ROAD 2008, il are cineva sa ne zica si noua cum e ? Cica ar fi mult mai complet ( 400MB fata de 140MB versiunea 2006).

 

Tocmai am verificat acuratetea coordonatelor fata de google earth si nu imi mai apare nici o diferenta ... in trecut facusem masuratoarea asta cu un model f vechi de Garmin si diferentele erau de cateva sute de metri.

 

 

Momentan l-am instalat in punctul care mi se pare mie cel mai ferit de pericole, suportul de ghidon si prinderea de aparat sunt destul de solide cat sa nu-mi fac probleme ca ar putea sari pe drum.

 

:D Va mai astept cu idei.

 

post-462-1228895704_thumb.jpg

Editat de Axa cu Scame
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor!

Cam tarziu ca a venit iarna, dar de-abia acum am facut si eu rost de un E-trex Legend HCX.

Si inca nu m-am lamurit cum descarci din memoria aparatului ( nu de pe card) in mapsource trackurile.

'Neata :)

 

Instalezi Garmin ROAD-u si pe calc (impreuna cu mapsource), deschizi frumos programu si ai un butonel sus "Transfer---RECEIVE sau SEND from/to device. Alta varianta in mapsource nu e. Daca mai ai nelamuriri, ma gasesti pe mess :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor!

Hai sa reinviem topicul, mai punem la cale o tara, o harta , o maslina. :laugh: Cam tarziu ca a venit iarna, dar de-abia acum am facut si eu rost de un E-trex Legend HCX.

Intrucat preturile de Ro sunt SF-uri, m-am orientat catre Germania, de unde mi-a venit acasa nou-nout in cutie, cu toate cele ale lui plus optionale: prindere de ghidon, alimentare 12V, card 2 GB , totul la 7 milioane (!!!) cu transportul inclus ( cine e interesat, dau detalii pe PM ).

 

 

 

 

Acum mai trebuie sa si invat sa-l folosesc si sa-i fac setarile si adaugirile care mi-ar fi mie utile. La primele probe mi se pare totul ok, inca mai butonez la el. Acum ma apuc sa caut fisierul cu radarele fixe, sa vad cum il incarc. Si inca nu m-am lamurit cum descarci din memoria aparatului ( nu de pe card) in mapsource trackurile.

 

Voi ce ati mai pus pe ale voastre ?

 

BTW, de vre-o saptamana s-a lansat oficial ROAD 2008, il are cineva sa ne zica si noua cum e ? Cica ar fi mult mai complet ( 400MB fata de 140MB versiunea 2006).

 

Tocmai am verificat acuratetea coordonatelor fata de google earth si nu imi mai apare nici o diferenta ... in trecut facusem masuratoarea asta cu un model f vechi de Garmin si diferentele erau de cateva sute de metri.

 

 

Momentan l-am instalat in punctul care mi se pare mie cel mai ferit de pericole, suportul de ghidon si prinderea de aparat sunt destul de solide cat sa nu-mi fac probleme ca ar putea sari pe drum.

 

:laugh: Va mai astept cu idei.

 

post-462-1228895704_thumb.jpg

Atentie la prinderea de ghidon: cu timpul se uzeaza si capata joc. La un soc puternic (cazatura) poate sa-ti sara din prindere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie la prinderea de ghidon: cu timpul se uzeaza si capata joc. La un soc puternic (cazatura) poate sa-ti sara din prindere.

 

la o cazatura puternica cu africa twin GPS-ul o sa fie ultima lui problema. Nu e ca la enduro.

Si ca veni vorba - eu am mers pana acum cu prinderea standard de ghidon. Si la concurs si la plimbare si a functionat f bine. Eu rup o bugata de punga si o pun pe prindere si bag putin fortzat GPS-ul. Sta beton si nu vibreaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suportul RAM Mount e doar 40 dolari...

 

f bun! recomand cu caldura.

Daca mai comanda cineva un RAM Mount sa-mi comande si mie unu si dau multa bere :laugh:

Eu am avut unul si a tinut fix 2 ore. L-am montat gresit, prea sus, pentru ca eu sunt cam chiorbete si am zis ca daca e sus il vad mai bine. Si la o tranta mi-a zburat motorul intr-un copac si .... gata cu ram mountul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f bun! recomand cu caldura.

Daca mai comanda cineva un RAM Mount sa-mi comande si mie unu si dau multa bere :laugh:

Eu am avut unul si a tinut fix 2 ore. L-am montat gresit, prea sus, pentru ca eu sunt cam chiorbete si am zis ca daca e sus il vad mai bine. Si la o tranta mi-a zburat motorul intr-un copac si .... gata cu ram mountul.

 

Daca ti s-a rupt partea care se prindede ghidon, am eu de schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ESTI FRATELE MEU!

:laugh:

Te sun maine

iata dragi ascultatori, cum, dupa ani de zile de despartire, doar la dan diaconescu direct distrus, 2 frati se regasesc, dincolo de toate obstacolele vietii. :laugh:

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insatalat RO.A.D. 2008 pe un etrex Legend Hcx si merge brici.

Harta este mai detaliata. Diferentele fata de 2006 varianta 2.16 sunt aici : http://www.romaniadigitala.ro/ro/index.php

Road 2006 are 140MB

Road 2008 are 413 Mb.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum un an la reprezentanta garmin in romania (adica apartamentu din b. franklin) nu au fost in stare sa imi dea prea multe detalii si m-au convins ca trebuie sa plec in cea mai mare graba de la ei :laugh: ... asa ca atunci am renuntar si mi-am luat igo (cu pda) insa acum trebuie sa imi iau alt aparat, tot pentru pda + igo as opta, insa am o intrebare referitor la garmin: daca iau zumo 550 sau etrex

 

1. astea vin cu montajele pentru ghidon respectiv pentru a parbriz? - daca nu la ce preturi vin?

 

2. daca iau harta rom. 2008, inteleg ca e o harta buna insa cum sta treaba cu hartile pentru UE + tarile vecine (ma refer la islanda, norvegia, turcia etc.) - trebuiesc cumparate separat (aprox. 150 euro/tara?????)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, revin cu informatii.

Am instalat ROAD 2008 si m-am jucat putin prin harta, este mult mai detaliata intr-adevar dar se misca mai greu si e foarte aglomerata informatia. Inca nu am gasit o setare care sa-mi arate numai informatiile pe care le consider eu utile ( de exemplu in oras sa vad prioritar numele strazilor si nu "habitat pentru amfibieni" sau "zona de migratie pasari" , "magnolie cu flori roz" :laugh: , text care umple tot ecranul la un e-trex... a, si scolile...m-au tampit cu scolile :) ). Inca mai butonez.

 

Despre prinderea standard pentru ghidon: am observat ca are un mic joc asa ca i-am lipit in locul unde vine GPS-ul o bucata de izoler-band , acum intra un pic fortat si nu se misca, nu vibreaza.

 

 

PS: P.C. - da, la nivel teoretic si pur idealist , pentru Garmin trebuie sa cumperi cate o harta pentru fiecare zona. :laugh: O zona de cele mai multe ori cuprinde mai multe tari. Pe site-ul oficial Garmin gasesti mai multe informatii despre hartile existente.

 

Elementele de montaj pentru ghidon/parbriz sunt vandute separat, ca de altfel orice altceva ( alimentare bricheta 12v, card memorie, etc)

Editat de Axa cu Scame
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, revin cu informatii.

Am instalat ROAD 2008 si m-am jucat putin prin harta, este mult mai detaliata intr-adevar dar se misca mai greu si e foarte aglomerata informatia. Inca nu am gasit o setare care sa-mi arate numai informatiile pe care le consider eu utile ( de exemplu in oras sa vad prioritar numele strazilor si nu "habitat pentru amfibieni" sau "zona de migratie pasari" , "magnolie cu flori roz" :laugh: , text care umple tot ecranul la un e-trex... a, si scolile...m-au tampit cu scolile :laugh: ). Inca mai butonez.

intr-adevar mult mai detaliata. un plus ar fi ca sunt vizibile drumurile de exploatare si pe zoom mai mic de 700m ( util cand dai zoom-out pe la 1km, sa vezi prin ce zona te afli, dar sa ai si drumul pe harta), dar minusul e ca design-ul copacilor ( cu care au umplut harta fata de 2006) e mult mai agresiv, ma sparge la ochi si vad cu greutate drumurile, raurile etc...cel putin pe calculator. gps inca n-am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, revin cu informatii.

Am instalat ROAD 2008 si m-am jucat putin prin harta, este mult mai detaliata intr-adevar dar se misca mai greu si e foarte aglomerata informatia. Inca nu am gasit o setare care sa-mi arate numai informatiile pe care le consider eu utile ( de exemplu in oras sa vad prioritar numele strazilor si nu "habitat pentru amfibieni" sau "zona de migratie pasari" , "magnolie cu flori roz" :laugh: , text care umple tot ecranul la un e-trex... a, si scolile...m-au tampit cu scolile :laugh: ). Inca mai butonez.

 

Vezi ca este o setare in gps ceva de gen MAP DETAIL. Acolo se afla cheia linistii tale vizuale :)

 

Aaa. Sa stii ca se misca greu din cauza multelor detalii afisate. MAP DETAIL spre LOW si gata, ai impuscat doua chestii ce dintr-un foc ce te de deranjau.

 

Menu-Setup-Map-si aici gasesti asa: Orientation, Below, Auto zoom, DETAIL(aici selectezi NORMAL).

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bloncoase, merg mai mult in masina, seamana cu Mio sau cu Garmin Zumo. Cred ca tot legendul sau vista e de baza.

 

 

Montul pt etrex

35 de coco pe ebay la americani.

bikemounts.JPG

 

 

 

Intrebare-intrebatoare> Road 2008 este un produs care ruleaza numai pe garmin sau poate rula si pe alte gpss, gen mio, panasonic, etc?

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bloncoase, merg mai mult in masina, seamana cu Mio sau cu Garmin Zumo. Cred ca tot legendul sau vista e de baza.

 

 

Montul pt etrex

35 de coco pe ebay la americani.

bikemounts.JPG

 

 

 

Intrebare-intrebatoare> Road 2008 este un produs care ruleaza numai pe garmin sau poate rula si pe alte gpss, gen mio, panasonic, etc?

 

Numai Garmin.

Codul de deblocare este proprietar Garmin.

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat Legend-ul la navigatie pe apa, se descurca bine, m-a scos unde trebuie si pe Dunare si pe Snagov, cu ocazia asta am constatat si viteza reala cu care merge barca, adica 13 km/h la vale si 7 km/h la deal pe Dunare si 9-10 km/h pe lac. Cu ocazia asta pot sa confirma si ca tine bine la umezeala

(ploaie la greu ;) )

 

 

P.S. Hartile Garmin se pot pune si pe telefoane cu GPS, si pe orice PDA, folosind Garmin Mobile XT . Totusi povestea aia cu baiatul aradean care face bani din piratarea softului, nu cred ca isi are locul aici.

post-462-1229588940_thumb.jpg

Editat de Axa cu Scame
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat Legend-ul la navigatie pe apa, se descurca bine, m-a scos unde trebuie si pe Dunare si pe Snagov, cu ocazia asta am constatat si viteza reala cu care merge barca, adica 13 km/h la vale si 7 km/h la deal pe Dunare si 9-10 km/h pe lac. Cu ocazia asta pot sa confirma si ca tine bine la umezeala

(ploaie la greu :wave: )

 

 

P.S. Hartile Garmin se pot pune si pe telefoane cu GPS, si pe orice PDA, folosind Garmin Mobile XT . Totusi povestea aia cu baiatul aradean care face bani din piratarea softului, nu cred ca isi are locul aici.

 

 

Da peste ai prins? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...