Sari la conținut

Ce Sistem De Navigatie Sa-mi Cumpar?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-a rezolvat, merge si pe PC, multumiri unui forumist saritor :blink:

Am "achizitionat" si CityNavigator Europe v.9, versiunea de PC (cu kit de istalare), are aprox 1,5 giga... Stie cineva daca o pot instala si pe GPS (pe un card de minim 2 giga, evident)??? :) :laugh: :bigstar:

Editat de MensSana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

poti face import-export din mapsource?

vorbeste cu dealerul sa te ajute.

 

Poti face import-export de track-uri, waypoint-uri folosind MapSource sau Basemap (download gratuit de pe garmin.com), cat priveste hartile...nu am sa ma apuc sa fac morala desi nu sunt de acord cu hack-ul dar trebuie sa tineti cont ca pentru a face o harta trebuie sa faci ceva cheltuieli si in afara de asta ca sa o imbunatatesti cheltuiesti continuu munca, bani si timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................

Poti face import-export de track-uri, waypoint-uri folosind MapSource ..........

 

 

pai de track-uri si waypoint-uri vorbeam si eu :)

 

si te roooooog, nu-mi face morala!

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat Garmin e trex legend HCx de la Iznicu. Sunt super multzumit de el. semnal si in geciul casei, prin paduri au vai nu pierde niciodata semnalul, am scapat de problema cablului de kilometraj lipsa de la motor, pentru ca imi arata viteza cu acuratetze mai mare, are suport moto, in concluzie, sunt 100% multzumit de investitzie. Am harta "romania digitala" instalata si garantzie la el. maine o sa il testez si in zbor si pe mare sa vedem cum arata track-urile.

 

P.S. Iznicu, sa nu ma uitzi cu cablul acela de alimentare. Merci.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum am zis io?

DA, multumesc :)

 

Si eu tot de la lznicu si sunt super multumit!

La exportul de rute din MapSource in GPS, acestea apar pe GPS ca linii drepte intre waypointuri ... deci exportul rutelor e inutil. Insa export waypointurile, pe care le creez mai simplu in MapSource si apoi creez ruta direct in GPS.

@Cria: Nu, nu sunt (inca) hacker, am cumparat harta PENTRU GPS ... insa nu era deblocata in MapSource :)

Credeam ca CD-ul (licenta) iti asigura numai update-urile moca cate zile va avea firma producatoare ... nu stiam insa ca in varianta "preinstalata" harta functioneaza DOAR pe GPS (nu si in MapSource).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cria: Nu, nu sunt (inca) hacker, am cumparat harta PENTRU GPS ... insa nu era deblocata in MapSource :)

Credeam ca CD-ul (licenta) iti asigura numai update-urile moca cate zile va avea firma producatoare ... nu stiam insa ca in varianta "preinstalata" harta functioneaza DOAR pe GPS (nu si in MapSource).

 

* pai exact asta face diferenta intre hack si licenta. Orice nemultumire/neajuns ai vis-a-vis de softul respectiv, ai cui sa-i dai in cap. Ba chiar te mai si ajuta :) B)

Tu ai luat harta preincarcata pe aparat, acum am inteles, insa cu aia nu poti decat sa vizualizezi tot ce se poate cand esti pe drum, atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am un Garmin Etrex si vreau sa il prind pe ghidon (ktm exc 07).

 

Voi ce folositi?

Multumesc

 

 

salut,

 

eu folosesc un suport din spuma(decupata), asta pentru wr.

 

pentru (ktm exc 07) nu stiu cum e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am o poza detaliata, dar maine am sa caut si ti-o trimit, asta in cazul in care gasesc.

 

ca idee am luat o bucata de spuma poliuretanica(dura), gen protectii care se pun in cutiile pentru transport de electronice si am decupat-o sa cuprinda ghidonul si "scula". prinderile sunt ferme cu soricei.

 

modelul e testat!

functioneste! crede-ma!

 

PS. nu are crossbar.

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

si te roooooog, nu-mi face morala!

 

@Rebelul

Nu ma gandeam sa-ti fac morala, inca folosesc windows "fara licenta" pe PC-ul personal, deci nici eu nu sunt mai breaz. Ideea era ca daca nimeni nu plateste softul nici nu are cum sa sufere imbunatatiri semnificative, ori producatorul hartii nu are banii lui Bill Gates.

 

Salut,

Am un Garmin Etrex si vreau sa il prind pe ghidon (ktm exc 07).

 

Voi ce folositi?

Multumesc

 

Un suport este 40 ron (patruzeci), nu merita sa faci decat daca vrei sa faci unul mai bun, mai exact sa preia mai mult din vibratii.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si te roooooog, nu-mi face morala!

 

@Rebelul

Nu ma gandeam sa-ti fac morala, inca folosesc windows "fara licenta" pe PC-ul personal, deci nici eu nu sunt mai breaz. Ideea era ca daca nimeni nu plateste softul nici nu are cum sa sufere imbunatatiri semnificative, ori producatorul hartii nu are banii lui Bill Gates.

 

 

Un suport este 40 ron (patruzeci), nu merita sa faci decat daca vrei sa faci unul mai bun, mai exact sa preia mai mult din vibratii.

 

:P

ce fel de suport este asta?

poti pune o poza?

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
:P

ce fel de suport este asta?

poti pune o poza?

 

 

Aici il vezi, se monteaza instant, sunt 2 modele, unu merge la ghidon de 22 mm iar celalalt la ghidon de 32 sau 35 mm, nu mai stiu cat are KTM-ul.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici il vezi, se monteaza instant, sunt 2 modele, unu merge la ghidon de 22 mm iar celalalt la ghidon de 32 sau 35 mm, nu mai stiu cat are KTM-ul.

 

Multumesc.

Eu asa ceva vreau. http://products.ram-mount.com/rammount/pro...r=RAM-HOL-GA16U

Si ca mine mai sunt cativa pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Multumesc.

Eu asa ceva vreau. http://products.ram-mount.com/rammount/pro...r=RAM-HOL-GA16U

Si ca mine mai sunt cativa pe aici.

 

 

Sa inteleg ca asta ar fi imaginea completa? Daca l-as aduce ar costa pe putin 50 dolari (taxe, transport, TVA) desi acolo este 33 de dolari, am vazut asa ceva pe un Suzuki ce avea un Garmin Zumo 550, nu avea ghidonul rotund (era imbracat) si au trebuit sa foloseasca un suport ca cel descris de tine.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca asta ar fi imaginea completa? Daca l-as aduce ar costa pe putin 50 dolari (taxe, transport, TVA) desi acolo este 33 de dolari, am vazut asa ceva pe un Suzuki ce avea un Garmin Zumo 550, nu avea ghidonul rotund (era imbracat) si au trebuit sa foloseasca un suport ca cel descris de tine.

 

Nu tot sistemul.

Doar suportul pentru aparat.

Pe motoarele de enduro ideea este sa stea cat mai ferit, adica ascuns in adancitura ghidonului.

Sistemul intreg inalta aparatul destul de mult si la rasturnarea motocicletei este primul lucru ce ia contact cu solul.

 

Deci, ne aduci vreo 3-4 bucati? :P

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Nu tot sistemul.

Doar suportul pentru aparat.

Pe motoarele de enduro ideea este sa stea cat mai ferit, adica ascuns in adancitura ghidonului.

Sistemul intreg inalta aparatul destul de mult si la rasturnarea motocicletei este primul lucru ce ia contact cu solul.

 

Deci, ne aduci vreo 3-4 bucati? :P

 

O sa-i contactez sa vad ce-mi zic, sa nu am surpriza de a nu expedia in Romania, oricum te tin la curent imediat ce am un raspuns de la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa-i contactez sa vad ce-mi zic, sa nu am surpriza de a nu expedia in Romania, oricum te tin la curent imediat ce am un raspuns de la ei.

 

Ok.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa arata varianta simpla de montare. Si daca scobesc buretele pe care se prinde cu siguranta rezista si la "posete".

post-72-1213075264_thumb.jpg

post-72-1213075274_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...