Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

''@Zainea daca ar fi cineva binevoitor sa imi dea si mie masurile poate as reusii sa mi le fac, dar cum vad ca e lene mare .........''

 

 

...probabil tie tie lene ... prietene @Zainea ... dar @Thuder Rock sa oferit sa te ajute ...sau astepti sa vina el la tine :goodposting:

cu thunder discutasi pe mesingear si el are modelul cu actipildele mai vechi de 98 asa ca nu ma ajuta decat sa ma intalnesc cu el la bere si plimbare deaia inca insist aici ca am gasit cine sa le faca numai ca imi trebe exact marimea si mi-a explicat el ca se rezolva si treaba cu ala de dedesupt cu nush ce printare seligrafica sau ceva de genu nu am inteles prea bine inca asteptsa vad ce raspuns imi da un tip din bv si daca e ma duc eu pana la el sa masor si fac o poza eventual dar vad ca nu prea a intrat pe aici asa ca deaia inca apelasem la voi care va tineti motorul mai apraope de calculator decat altii si in 2 minute dadeati si voi un raspuns pe aici.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cu thunder discutasi pe mesingear si el are modelul cu actipildele mai vechi de 98 asa ca nu ma ajuta decat sa ma intalnesc cu el la bere si plimbare deaia inca insist aici ca am gasit cine sa le faca numai ca imi trebe exact marimea si mi-a explicat el ca se rezolva si treaba cu ala de dedesupt cu nush ce printare seligrafica sau ceva de genu nu am inteles prea bine inca asteptsa vad ce raspuns imi da un tip din bv si daca e ma duc eu pana la el sa masor si fac o poza eventual dar vad ca nu prea a intrat pe aici asa ca deaia inca apelasem la voi care va tineti motorul mai apraope de calculator decat altii si in 2 minute dadeati si voi un raspuns pe aici.....

 

offtopic: @Zainea, am obosit citind postul tau...probabil un punct, o virgula, etc ar fi ajutat. Sper sa gasesti raspunsurile de care ai nevoie.

Asfalt uscat! (mai ales ca au inceput ploile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu thunder discutasi pe mesingear si el are modelul cu actipildele mai vechi de 98 asa ca nu ma ajuta decat sa ma intalnesc cu el la bere si plimbare deaia inca insist aici ca am gasit cine sa le faca numai ca imi trebe exact marimea si mi-a explicat el ca se rezolva si treaba cu ala de dedesupt cu nush ce printare seligrafica sau ceva de genu nu am inteles prea bine inca asteptsa vad ce raspuns imi da un tip din bv si daca e ma duc eu pana la el sa masor si fac o poza eventual dar vad ca nu prea a intrat pe aici asa ca deaia inca apelasem la voi care va tineti motorul mai apraope de calculator decat altii si in 2 minute dadeati si voi un raspuns pe aici.....

 

... k ... am prins ideea .. :goodposting: .... inca ai nevoie de ajutor .. deci CINEVA .....(care are motor din '98 incoa') AJUTATI-L !

[sincer cand ai zis ''paint job'' mi'e mi-a fugit gandul la airbrush.... daca aveam impresia ca vei vopsi ...tot rezervorul ..ti'as fi ridicat si problema stikerelor ... puteai face tu o copie cu creionul si o foaie de calc .. in cateva minute .. asta ar fi fost un lucru la care ''trebuia sa fi atent'' deasemenea...]

...atentie cu chestiile alea printate .. intereseaza-te la ''producatori'' cum stau cu rezistenta la intemperii UV, umezeala etc.. chiar daca sunt frumoase si pot scoate culorile degrade .. si mai stiu eu ce .. chiar de sunt din material de banner outdoor...perioada de viata e relativ scurta fata de cea a motocicletei .. soarele este cel mai criminal pentru ele ... poate ai vazut si tu afise ..etc ..care au stat o vara intreaga afara .. dupa cateva luni isi schimba dramatic culorile .. vezi si la altii cu stikere ..ma refer la motociclisti ..spre ce au optat .. si cum se comporta ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima idee a mea a fost un paint job airbrush dar a aparut o nunta surpriza, la care am fost nevoit sa merg, si s-au dus banii de asa ceva. asa ca acum am optat pentru metoda mai ieftina si non custom. in plus cu aibrush-ul apareau ceva dificultati cum ar fi cuptorul si locatia, avand in vedere ca eu am rezervorul la peugeot, unde lucreaza fratemiu. rezervorul ma va costa numai vopseaua dar nu cred ca baietii de acolo ar fi de acord sa vina tipul sa imi faca acolo treaba, deci operatiune dificila, acesta ar fiind al 2-lea motiv pt care am optat pt stickere.

ps tipul are materiale bune unde o sa imi fac astea si azi voi rezolva problema cu dimensiunile, pe care ulterior le voi posta si aici + o poza la finalul operatiunilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a stins lumina pe aici? pe cand o intalnire de sfarsit de sezon a gs-istilor ?:D

Abia astept sa ma alatur si eu voua. Am fost azi la politie sa ma reprogramez, dar am inca dosarul "deschis" in Galati si trebuie sa rezolv acolo. Oricum, cel mai probabil o sa dau iar examenul prin Noiembrie :)

 

Sper ca vremea va tine cu noi, asa poate apuc si eu sa ies cu Suzi anu' asta.

 

Pana atunci, Suzi a mea sta in garaj, prinde praf :)

 

Asfalt uscat!

Editat de Derek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, am sunat la Galati, si cica trebuie sa ma prezint personal, sa fac o cerere, si apoi sa astept sa mi se aprobe. Este inadmisibil! Pentru un rahat de click-dreapta/delete, sa trebuiasca sa fac ~500km dus-intors, bani cheltuiti, timp pierdut si examen delayed! Despre Politia Rutiera "numai de bine"! :( :) :) :D :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Constanta gasesti la Motozone (I.C. Bratianu 138) - pe comanda.

sau

Ti le aduci din SUA, cu intermediari+comision

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand placute frana fata noi Lucas/TRW de GS500 modelul 97-01. GS-ul meu e din 1994 si leam cumparat din greseala. pret 50 lei (se potrivesc pe mai multe modele de Suzuki si Kawasaki, dar le scriu daca sunt doritori)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mare nevoie de ajutorul vostru. Caut de jumatate de an alternator de suzuki gsx 400e si de curand am aflat ca se potriveste cel de gs 500.

Spuneti-mi va rog daca stiti de unde sa iau un alternator sh (ca nou am vazut ca e 500 de euroi).

 

Multumesc pentru ajutor!!! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mare nevoie de ajutorul vostru. Caut de jumatate de an alternator de suzuki gsx 400e si de curand am aflat ca se potriveste cel de gs 500.

Spuneti-mi va rog daca stiti de unde sa iau un alternator sh (ca nou am vazut ca e 500 de euroi).

 

Multumesc pentru ajutor!!! :rock:

 

Cauta in ultimele 10-20 pagini, cineva a anuntat ca dezmembreaza un GS500!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: In 5000km suzilica mea aconsumat un litru de ulei(cam calcata ,ce e adevarat).E mult, e putin....Ce ar trebui sa verific inainte de a-mi comanda segmenti(set reparatie)? Multam.

 

Salut. Nelamurirea asta o am si eu. Cam cat ulei ar fi normal sa consume geserica la 1000 Km ? Din cate am sapat eu pe topic-ul >> asta <<, si aici , sa consume ulei e normal, si 200 ml/1000 Km nu e o cantitate foarte mare. Tocmai din cauza asta e recomandat sa verifici periodic nivelul uleiului, si sa completezi daca a scazut.

Are cineva un manual (nu manual de service !!) in care sa fie specificat, negru pe alb care e limita normala ?

Editat de mdvd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nelamurirea asta o am si eu. Cam cat ulei ar fi normal sa consume geserica la 1000 Km ? Din cate am sapat eu pe topic-ul >> asta <<, si aici , sa consume ulei e normal, si 200 ml/1000 Km nu e o cantitate foarte mare. Tocmai din cauza asta e recomandat sa verifici periodic nivelul uleiului, si sa completezi daca a scazut.

Are cineva un manual (nu manual de service !!) in care sa fie specificat, negru pe alb care e limita normala ?

 

Salut. Din ce m-am documentat mai devreme, se pare ca orice GS, din cauza constructiei motorului, indiferent de vechimea lui va consuma ulei.

Acum, problema este cat consuma. Se pare ca singurele avantaje care ar fi la domeniul de consum ulei ar fi modelele noi de GS-uri, care au si radiatorul de ulei (radiatorul coboara temperatura uleiului, si astfel motorul consuma mai putin ulei).

Consumul dat de Suzuki, este intre 200-1000 ml la 1000 Km. Datele sunt pe o asa scara larga deoarece depinde de fiecare si stilul de condus, depinde de temperatura ambianta, de uleiul folosit, de cat de uzat este motorul.

Ideea este, atata timp cat nu depaseste un consum de 1L/1000 Km, nu este un motiv de ingrijorare. Insa daca depaseste, deja e motiv de inspectat/desfacut motorul si cel mai probabil segmenti/garnituri noi...

 

Verificati uleiul la intervale scurte(nu asteptati urmatorul schimb de ulei sa vedeti cat se scurge din motor) si nu ar trebui sa aveti probleme.

Editat de banicaiulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...