Sari la conținut

Europeana-americana Vs Japo


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

Parerea mea :bigstar:

Cine isi permite sa mearga pe orice marca( adica are banisorii necesari) isi va lua cu siguranta:

BMW sau Ducati( si alte italiene), Harley sau poate Munch? - puse in ordine alfabetica :P

Mai sunt si BosHoss si alte specialitati.

La noi in tarisoara unde se vinde bine Loganu' e normal sa fie multe japoneze mai ales sh.

gusturile nu se discuta... sunt sigur ca daca as fi full de bani as avea de toate genurile...japoneze, italienesti ... (doar romanesti nu)

e vb de preferinte...sunt motoare europene reusite si la fel si japoneze... fiecare exceleaza din anumite puncte de vedere.

Eu prefer totusi japoneze.Parerea mea... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

70 % din cei care cumpara Ducati le cumpara pt ca le PLAC.

 

De unde veniti mai oameni buni cu statisticile astea ca eu nu inteleg?Aveti rude prin institute de statistica? Faceti voi asa...ochiometric? Sau exista un echivalent moto al APIA care publica lunar statistici cu cote de piata sh si noi? Sau facem noi statistici pe loc in functie de cum bate vantul.

Editat de paulcannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde veniti mai oameni buni cu statisticile astea ca eu nu inteleg?Aveti rude prin institute de statistica? Faceti voi asa...ochiometric? Sau exista un echivalent moto al APIA care publica lunar statistici cu cote de piata sh si noi? Sau facem noi statistici pe loc in functie de cum bate vantul.

 

Pentru ca spre deosebire de mine (care nu am nimic), tu ai un hornet, te 'respect' si nu-mi irosesc timpul sa-ti raspund. Esti motociclist, ai respectele mele.

 

Fiecare intelege ce vrea....din ce poate. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca spre deosebire de mine (care nu am nimic), tu ai un hornet, te 'respect' si nu-mi irosesc timpul sa-ti raspund. Esti motociclist, ai respectele mele.

 

Fiecare intelege ce vrea....din ce poate. :wink:

 

Hai nu divaga acum expunandu-ti frustarile create de ceilalti membri care ti-au sarit in cap. Eu nu fac parte din grupul lor. Eu vorbeam strict de aceste "statistici" inventate de noi. Si eram curios sa vad prin ce metoda ai dedus tu ca 70% ... atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printr-o metoda cat de cat 'logica'.

 

Ducati sunt niste motociclete relativ scumpe...si relativ mai costisitoare (costurile de intretinere putin mai mari ca la japonezele 4L).

 

Deci cine da 7-8 mii de euro pe un 749, 10 mii de euro pe un 999, 13-14 mii pe un 1098 cred ca tre sa-i placa DESTUL DE TARE Ducati, V2, etc...adica tot ce inseamna "Ducati" la o motocicleta Ducati.

 

Mira-m-as sa fie atat de prost sa arunce cu bani doar pt ca e snob si ca ar cumpara-o doar ca sa-si etaleze finantele/aerele prin achizitia sa.

 

Preturile enumerate mai sus sunt pt motoare SH (sper/cred ca le-am aproximat bine,nu sunt expert in piata moto).

 

Snobi care-si iau motor de impresie sunt intr-un numar colosal,dar sunt in general gusterii care nu-si permit sa arunce chiar cu 7000 euro pe un Ducati 749, pentru ca in mintea lor lucrurile arata cam asa: "de ce pwla mea sa dau 7000 euro pe un V2 750cc cu 110 cai, cand pot lua un SV650S, care e tot V2, cu 3000 de euro,si oricum pyzdele nu-si vor da seama, tot la fel suna ca 749,tot 2 roti are, si daca tin neaparat, il iau rosu, sa semene cu Ducati".

 

N-am vrut sa lezez prin comparatia de mai sus modelul SV 650S de la suzuki sau pe posesorii lor. Este chiar modelul vizat de mine, ca incepator, cea de sus era doar o comparatie random.

 

Bine,sunt si oameni carora nu le place Ducati,si indiferent de cat ar costa, tot nu si-ar lua pt ca fie nu le place V2, fie prefera o japoneza de viteza, 4L care se muleaza mai bine pe stilul lor de 'calarit', pe personalitatea lor etc.

 

Daca nici acu nu ai inteles,atunci nu mai are rost sa despic firul in 16, l-am despicat o data in 4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insider rullz man :wink:

mie imi place ducati

mai ales sunetul ala gros care face geamurile sa tremure

in rest

nimic deosebit

a da

dry clutch-u

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Snobi care-si iau motor de impresie sunt intr-un numar colosal,dar sunt in general gusterii care nu-si permit sa arunce chiar cu 7000 euro pe un Ducati 749, pentru ca in mintea lor lucrurile arata cam asa: "de ce pwla mea sa dau 7000 euro pe un V2 750cc cu 110 cai, cand pot lua un SV650S, care e tot V2, cu 3000 de euro,si oricum pyzdele nu-si vor da seama, tot la fel suna ca 749,tot 2 roti are, si daca tin neaparat, il iau rosu, sa semene cu Ducati".

Asta e cum ai spune ca snobii isi iau Fiat Panda 4x4 in loc de Porsche Cayenne Turbo :wink:

Iar vorbesti despre chestii pe care nu le stii. Vrei sa-ti spun ce inseamna snob?

Snob inseamna sa-ti iei mv agusta senna si sa o calaresti peste 400 de km in tricou, sort si adidasi pe autostrada la 200kmph impreuna cu cei doi prieteni mai amarati care si-au permis doar un agusta simpla si evident tricou, sort si adidasi mai putin sclipitoari ca ai tai.

Snob inseamna sa megi batraneste din Germania pana in Cehia la 40+ ani pe un 999S si sa spui "Dar uite ce frumoasa e" in timp ce te tii de mijlocul strapuns de durere.

Snob inseamna sa te dai pe circuit drept la 90 de grade in toate curbele pe 999 in blugi si manusi de bicicleta fara degete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silenti a merge 'dezbracat' pe autostrada,cu orice motor, indiferent ca-i MV Agusta...sau CBR 125, mi se pare inconstienta, nu mi se mai pare snobism deloc. E intr-o alta categorie.

 

SNOB e acela care-si cumpara ceva din nevoia de a impresiona pe altii, si nu din dorinta pura de a se bucura de acel "ceva".

 

Adica pt unii e mai mare satisfactia sa-i vada altii calare pe motor marca X, decat satisfactia efectiva care i-o aduce acel motor "X".

 

Eu zic ca asta -i cel mai concret exemplu de snobism autohton.

Bine,snobismul imbraca mai multe forme...

 

Snob poate fi considerat si ala care-si ia Ducati 749 dar care nu are bani de benzina. Sau poate omu' e prea pasionat de modelul respectiv.

 

Comparatia ta cu Panda vs. Porsche nu are nici o treaba, nici o relevanta.

 

Si DA, cei care-si iau Fiat Panda 4x4 doar ca sa zica lumea ca au "Jeep" sunt niste snobi. Si vor ramane snobi indiferent ca-si iau Range Rover sau Cayenne,atata timp cat il cumpara de impresie si de ochii lumii, tot snob ramane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printr-o metoda cat de cat 'logica'.[...]

 

Esti pe dinafara. Hai sa nu extrapolam deductiile tale logice la scara de statistici ok? Am cunoscut destui oameni de fite care si-au luat Ducati/Ferrari doar pt ca erau cele mai scumpe. Si totusi asta nu imi da mie dreptul sa arunc cu cifre, ok? Cine sunt eu sa spun ca x% isi iau ca-s snobi, y% ca-s smecheri si restu de z% ca-s pasionati. Daca vrei sa fii credibil macar rezuma-te in trage concluzii aplicate pe anturajul tau sau pe "felii" mai mici din piata.

 

--- Mesaj completat în 13 Jan 2008 23:12 -------------

[...]Adica pt unii e mai mare satisfactia sa-i vada altii calare pe motor marca X, decat satisfactia efectiva care i-o aduce acel motor "X".

 

Eu zic ca asta -i cel mai concret exemplu de snobism autohton.

Bine,snobismul imbraca mai multe forme[...]

 

Legat de definitiile tale de snobism pot doar sa spun atat. Cred ca fiecare dintre noi e snob intr-o masura mai mica sau mai mare sau daca nu snob macar superficial si daca nu tot timpul macar in anumite situatii. Judecand dupa logica ta...tu n-ai fost niciodata mandru de un "brand" pe care l-ai afisat fara sa fii foarte constient de diferentele calitative intre respectivul si altul mai ieftin, mai necunoscut dar la fel de bun?

Editat de paulcannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu divagam in discutii sterile folosind termeni pe care 80 % dintre forumistii de aici nu-i inteleg.

 

Tu singur ai transformat parerile mele in 'statistici'. E dreptul meu sa am o parere, sa fac o estimare. Pana la urma am dreptul sa fac si 'statistici' personale, nu? Nu am incercat sa le impun ca fiind universal valabile.

 

Eu personal nu am cunoscut oameni care si-au luat Ducati/Ferrari doar pt ca sunt scumpe,desi nu neg existenta lor.

 

Tu daca te simti marunt si nesemnificativ sau daca suferi de nu stiu ce complex de inferioritate...asta e problema ta.

 

Asta nu inseamna ca trebuie sa-ti impartasesc sindromul si sa nu-mi dau si eu cu parerea, cu privire la diverse lucruri.

 

Eu nu judec, eu doar mi-am dat cu parerea. Tu cred ca nu faci distinctie intre cei 2 termeni "de a judeca" si de "a iti da cu parerea".

Oricum nu stii in ce anturaj ma invart, asa ca nu poti 'garanta' pe spusele mele,indiferent pe ce se bazeaza ele.

 

Iti pot spune ca ma invart intr-un club select cu indivizi care detin Ducati 999S si MV Agusta, o sa ma crezi pe cuvant? Nu cred.

 

 

Iar la partea a doua a postului tau ce sa zic, ai incercat putina psihologie dar ai luat-o prin Âşanț.:wink:

 

Eu nu am dat neaparat niste definitii de snobism,ci am incercat sa exemplific...cam ce inteleg EU prin snobism, legat de fenomenul moto.

 

Nu are rost sa ducem discutia in panzele albe,sa generalizam sau sa particularizam pe orice caz,daca am fost sau nu mandru cand mi-am luat o pereche de blugi firma "X", un ceas firma "Y" etc.

 

Eu personal nu ma cred snob,niciodata nu imi iau ceva avand ca principala motivatie "etalarea" acelui ceva in ochii altora.

 

Ok, imi cumpar un produs de brand "Y" care e scump sau mai putin scump din placere, pt ca-mi place.

 

Daca-mi cumpar o pereche de ochelari de soare Ray Ban sau Silhouette inseamna ca sunt snob? Poate imi place enorm modelul respectiv,care are si un oarecare nivel de calitate,datorita specificatiilor etc.

 

Si presupunand prin absurd ca am permis moto, si am deja ceva experienta, mi-as lua chiar si un DUCATI 749, pentru ca asa vreau eu.

 

Pentru ca imi place design-ul,imi place sunetul, imi place brand-ul Ducati,imi confera o oarecare tenta de unicitate care pe mine ma bucura, chiar daca e un aspect relativ superficial. Chiar daca de banii aia imi pot lua lejer alt V2 mai puternic si mai usor de intretinut, daca mie-mi place ala trebuie sa stau sa-i explic cuiva ca mi-l iau din pura placere si nu din snobism?

 

A vrea sa nu faci parte din restul turmei, de a fi putin diferit....e o chestie.

A-ti lua ceva STRICT ca sa fii opulent si ca sa faci un 'statement' financiar prin achizitia ta e alta treaba.

 

Dar in fine,simt ca fac prea multa filozofie si risipa de eruditie pe un forum de motociclism.

 

Topicul asta mi se pare imbecil si starneste flame-uri inutile.

 

Ce-i f.ute grija pe unii...ce-si cumpara altii? Vesnica problema cu capra vecinului in tara asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai invatat nimic in "vacanta" pe care ti-ai luat-o ...cu parere de rau,ti-o spun ca in continuare esti degeaba ...

 

Tre sa fiu de acord cu tine de data asta :makeout:

Omu are o pasiune in...a-si da cu parerea nefundamentat doar asa de dragul ideii ca poate. Biti irositi :wink:

 

Hai sa nu divagam in discutii sterile folosind termeni pe care 80 % dintre forumistii de aici nu-i inteleg.[...]E dreptul meu sa am o parere, sa fac o estimare. Pana la urma am dreptul sa fac si 'statistici' personale, nu? Nu am incercat sa le impun ca fiind universal valabile.

[...]Topicul asta mi se pare imbecil si starneste flame-uri inutile.[...]

 

There you go you did it again: 80% dintre forumisti nu inteleg :P Macar cand emiti pareri de genu asta nu mai da procente atat de precise. (defapt cred ca asta ma si deranjeaza cel mai tare )

Judecand dupa lungimea posturilor tale, trag concluzia ca nu prea socializezi tu si nu are cine sa te asculte.

E ok sa iti dai cu parerea e dreptul tau binenteles nu l-am contestat, dar nu e chiar asa de simplu. E de bun simt la urma urmei sa avem argumente in ceea ce zicem si sa nu "aruncam" cu vorbe doar pt ca asa ni se pare noua. Exact posturile tale sunt genul de posturi care starnesc lungi discutii inutile din cauza ca vii cu astfel de "statistici" si "informatii" inventate peste noapte. Nu te mai ataca atat, eu incercam sa port o conversatie logica, nu te-am insultat, nu m-am luat de capacitatile tale cerebrale, nici macar nu ma intereseaza daca ai sau nu motor. Just chill down. Chiar nu inteleg de unde ai tras tu geniala concluzie ca ma simt marunt si nesemnificativ :makeout:

 

Romanu e expert in "a-si da cu parerea".

 

 

80% din motoretele coreene sunt proaste

94% din motoretele japoneze sunt miezul de gogoasa

47,2% din Europeni prefera BMW pentru fiabilitate in fata altor marci italiene

61,2% din cei care au motorete de strada nu stiu ce-i aia countersteering

83.1% din cei cu MV augusta habar nu au ca exista Gixxere mai bune

97,2% din cei de pe forum fara motoare sunt habarnisti

75,5% din tot ce ai scris tu pana acum is aberatii

 

si tot asa pana se face primavara , nu? ca doar ce...am dreptu sa imi dau cu parerea, nu?

Editat de paulcannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha.

Tot la bani se reduce treaba.

Daca asi avea asi cumpara....... :wink:

NU exista lucru ieftin si bun. Este adevarat ca poate sa existe scump si prost, dar cand vom( ma refer la un spectru mai larg al populatiei) avea posibilitatea cu siguranta un mare procent va cumpara si marci europene&americane.

Este foarte normal de altfel.

Si chestia cu gustul e valabila dar trebuie sa tinem cont ca la noi in romania gustul inca nu e format ci mai degraba e ingradit de factori externi: drumuri, bani, lipsa circuite, lipsa civilizatie si lipsa experienta( cati au carnet de mai mult de 10 ani?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

paulcannibal: imi pare rau ca m-am lasat antrenat in polemica asta cu tine, imi dau seama abia acum ca a fost o pierdere de timp.

 

Mi-am dat seama ca jucam tenis la perete...daca ma-ntelegi.

 

E trist cand capacitatea de intelegere a unora e foarte limitata..

Indiferent ce scriu tu oricum percepi altceva, asa ca o las balta.

 

Cred ca o sa urmez sfatul cuiva si mai bine ma rezum doar la citit, nu la postat...

 

Si cred ca mai tai si din citit, m-am cam lamurit si cu forumul asta.

 

"comunitate stransa" care te judeca din orice prisma, ca ai sau nu motor,ca-ti dai sau nu cu parerea...vai de pwla voastra.(ma refer strict la aia care discrimineaza).

 

Hai bafta & succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba io recunosc ca pa mine nu ma duce capu si atunci mai bine tac dracului in banca mea

da parca prea multa polemica care nu are rolul de a rezolva o problema de perceptie ci mai degraba o polemica hranita de orgolii prostesti

baiatu nu are motor(e biciclist..si asta e doua roti :wink:) si e adevarat uneori vine cu "statistici" dar nu puteti nega ca nu are dreptate de cele mai multe ori

cel putin la faza cu snobismul

amu io nu il apar dal in p.ula mea :P da deja incepe sa mi se faca mila de el cand vad ca e atacat de toti fiindca isi spune parerea

nu ma luati in seama ca io nu stiu prea multe :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania e ani lumina in spatele altor tari, iar comunitatea de motociclisti nu face exceptie.

 

Daca aruncati cu "RIP" uri la sectiunea accidente si cu urari de genu "cat mai multi km" la sectiunea "motocicleta mea" asta nu inseamna nimic.

 

Mai aveti multe de invatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania e ani lumina in spatele altor tari, iar comunitatea de motociclisti nu face exceptie.

 

Daca aruncati cu "RIP" uri la sectiunea accidente si cu urari de genu "cat mai multi km" la sectiunea "motocicleta mea" asta nu inseamna nimic.

 

Mai aveti multe de invatat.

 

:wink: man te inteleg ca esti foarte frustrat de lipsa unei motociclete dar nu abuza de forumu asta. Canalizeaza-ti energia in alte directii daca esti asa nemultumit. Sunt convins ca si tu mai ai foarte multe de invatat de la motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P man te inteleg ca esti foarte frustrat de lipsa unei motociclete dar nu abuza de forumu asta. Canalizeaza-ti energia in alte directii daca esti asa nemultumit. Sunt convins ca si tu mai ai foarte multe de invatat de la motociclism.

 

MAN nu stiu sincer cat intelegi tu din ce se scrie pe aici, dar pot sa-ti spun ca in ceea ce priveste motociclismul si motocicletele nu sunt deloc frustrat.

 

Mai degraba as fi frustrat ca am un micro-penis sau ca n-am o viata sexuala,dar nu ca am o motocicleta.

 

In general e bine sa deții lucruri, nu ele sa te dețină pe tine.

 

Cu totii avem de invatat foarte multe, la multe capitole. Cat traieste ..omul invata, nu?

 

Hai :wink: si ne mai auzim:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAN nu stiu sincer cat intelegi tu din ce se scrie pe aici, dar pot sa-ti spun ca in ceea ce priveste motociclismul si motocicletele nu sunt deloc frustrat.

 

Mai degraba as fi frustrat ca am un micro-penis sau ca n-am o viata sexuala,dar nu ca am o motocicleta.

 

In general e bine sa deții lucruri, nu ele sa te dețină pe tine.

 

Cu totii avem de invatat foarte multe, la multe capitole. Cat traieste ..omul invata, nu?

 

Hai :wink: si ne mai auzim:)

 

Inteleg destul de mult nu-ti fa griji. :P Asa e, toti avem de invatat.

Eu unu is frustrat ca n-am mai mers de 5 luni cu motoru si incerc sa ma tin conectat cu lumea motorizata prin forumu asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg destul de mult nu-ti fa griji. :wink: Asa e, toti avem de invatat.

Eu unu is frustrat ca n-am mai mers de 5 luni cu motoru si incerc sa ma tin conectat cu lumea motorizata prin forumu asta.

 

Azi au fost temperaturi pozitive, ce te-a retinut?:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...