Sari la conținut

Despre Handguards Sau Aparatoare De Ghidon


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Merci, Bibi si Sasa, cand dau de bormasina, dau si gauri. Ghidonul nu l-as schimba inca deoarece ar trebui sa fac si un colier pentru comanda de SHC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am început de ieri să reevaluez treaba asta cu handguardurile ...

 

Dacă aveți cumva leviere de frînă lungi (supermoto), trebuie tăiate neapărat...

 

Mie mi s-a miÂşcat puțin pompa de frînă în mers (nu era foarte bine strînsă) nimic evident, dar suficient cît să agațe levierul de frînă în handguards ...

 

Acum aÂştept nota de plată de la AMCkart, că le-am zburat două panouri de gard :cheers: ... din fericire am ieÂşit doar cu contuzii ...

 

Cred că o să-mi iau Âşi un Leatt Brace .. la halul în care mi-a zburat capul eram convins că am rupt clavicula (am intrat cu moaca în gard ... mă doare falca, abia pot să muÂşc :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandeam sa imi tai maneta de frana (ambreiaju e deja ciopperit) dar speram sa gasesc o solutie sa raman cu ea intreaga ca imi place mai mult senzatia de a apuca cu toata mana :cheers:.

Uite Bibi, nu mai poti sa zici ca ai handguarduri de aluminiu de atata timp si nu ai avut nici o problema. Daca e sa dau si eu gol pe Amckart, sper sa cad pe partea stanga, ca pana acum :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am început de ieri să reevaluez treaba asta cu handguardurile ...

 

Dacă aveți cumva leviere de frînă lungi (supermoto), trebuie tăiate neapărat...

 

Mie mi s-a miÂşcat puțin pompa de frînă în mers (nu era foarte bine strînsă) nimic evident, dar suficient cît să agațe levierul de frînă în handguards ...

 

Acum aÂştept nota de plată de la AMCkart, că le-am zburat două panouri de gard :cheers: ... din fericire am ieÂşit doar cu contuzii ...

 

Cred că o să-mi iau Âşi un Leatt Brace .. la halul în care mi-a zburat capul eram convins că am rupt clavicula (am intrat cu moaca în gard ... mă doare falca, abia pot să muÂşc :))

 

Eu cand le-am pus pe astea

BRG01Y.jpg

am taiat instant manetele si le-am facut scurte, din motive de practicitate (2 degete frana, maxim 3 degete ambreiaj) dar si din cauza asta, ca sa nu cumva sa agate dupa ce se desfac de la vibratii.

 

P.S. Cum ai reusit 2 garduri sa le dai jos ? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am luat bine curba aia largă din capătul liniei de start-sosire, după care urma acul de păr, moment în care am strîns frîna Âşi ... nimic ...

 

Am mers drept , am spulberat cauciucurile Âşi după aia m-am oprit direct în gard (ceva gen musca pe parbriz) ... Tot răul spre bine, cred că, în cazul în care apucam să pun spatele Âşi mă tăvăleam cu mobra peste mine era mai rău ... aÂşa am rămas pe ea, Âşi norocul a făcut că ea a deschis drumul :cheers: De lovit, am scăpat destul de subțire ... mîna stîngă are o contuzie zdravănă (a nimerit într-o țeavă verticală) Âşi falca mă doare cel mai rău (am dat cu moaca-n gard ceva de genul unui croÂşeu bine aplicat) ...

 

Vina îmi aparține 100%, nu pot acuza pe nimeni ... mi-am schimbat singur pompa de frînă acum cîteva zile Âşi n-am strîns suficient Âşuruburile ... levierul este lung Âşi s-a miÂşcat puțin, exact cît să se blocheze în handguard :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am un set de handguarduri de pe louis noi noute, nu pot sa le montez pe TDM...si sunt de vanzare. pretul 45 ron.

 

codul lor de pe louis este 10019601

 

cine le doreste sa dea un PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Interesante protectiile de mai sus, dar nu prea cred ca in tara le gasim la pretul ala...

Eu tocmai am montat un set de Handguard-uri din Al luate la un pret acceptabil si par destul de OK, cel putin au efect psihologic

post-46882-1247245908_thumb.jpg

post-46882-1247245928_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai am montat un set de Handguard-uri din Al luate la un pret acceptabil si par destul de OK,

Le-am testat si eu. La plimbari cu DR-u poate sunt bune, dar la trante 'zilnice' NU TIN. Mai multumit sunt de cele din plastic din catalogul de PowerParts de la KTM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

combinatie corecta de plastic pe al am vazut doar la ego bark busters, tija de Al intra prin plastic. la modelele unde plasticul sta in suruburi sau nituri cred ca sansele sa se rupa sunt f mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa spun este ca eu am mers cu modelul indicat aproape 3 sezoane si nu a dat semne de oboseala. au costat undeva la 70 -80 euro si le-am luat de la yamaha (atunci in ghencea )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa spun este ca eu am mers cu modelul indicat aproape 3 sezoane si nu a dat semne de oboseala. au costat undeva la 70 -80 euro si le-am luat de la yamaha (atunci in ghencea )

depinde foarte mult de producator. pe RM am ACERBIS (vorbim de cele cu aluminiu prin plastic, fara suruburi) si la cea mai mica tranta chiar si pe pamant moale se indoaie aluminiul si-mi blocheaza mai mereu maneta de ambreiaj si sunt silit sa le ridic si sa le indrept cand ajung acasa. pe KTM cred ca am modelul de la UFO si pana acu (si am luat ceva trante de cand il am) nu s-au indoit. eventual s-au mai deplasat ceva din prindere dar le-am repozitionat. altfel aud numai laude despre modelele din plastic de la KTM :laugh:

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eee, se mai sparg si acelea, mai ales cind este vreme rece in combinatie cu o anumita traiectorie a atelajului :laugh:

dupa ce se sparg devin cu adevarat periculoase pentru ca de regula se sparge legatura cu capatul ghidonului iar partea ramasa iti poate rani degetele mai mult decit o maneta de frina infasurata peste degete

 

( am patit asta la intilnirea EMD de la sibiu, maneta de frina s-a indoit peste degetul mic si inelar pina ce bila din capat a atins ultima articulatie a degetului inelar . m-am ales doar cu o gilma la acea articulatie dar fara probleme de mobilitate )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

am tot citit topicul asta. dar nu m-am lamurit de un al treilea aspect.

 

ca pe mine nu ma intereseaza daca e aluminiu sau plastic ci ma intereseaza sa protejeze cat mai bine la vant.

 

ce recomandati in acest sens?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am tot citit topicul asta. dar nu m-am lamurit de un al treilea aspect.

 

ca pe mine nu ma intereseaza daca e aluminiu sau plastic ci ma intereseaza sa protejeze cat mai bine la vant.

 

ce recomandati in acest sens?

bune la vant mi se par cele originale de pe supertenere.

post-143-1253515214_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acerbis din plastic,cele mai tari.Eu am tras o gramada de cazaturi cu ele pe coclau.

Un prieten a cumparat enduroaica cu unele gata montate,si dupa 1 an inca sunt acolo,la fel ca in ziua cind a luat fierul.

Secretul e sa nu fie strinse "maxim",ci indeajuns incit sa se poate misca in cazul unei cazaturi.

Cele mai bune si ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...