Sari la conținut

Baterie Noua


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Am cumparat bateria din poza de la dl.Gaspar ,dar nu are acid,deci e neformata. Daca ii punea acid,se varsa in timpul transportului......Eu am redresor,dar nu am acid. Unde pot sa gasesc acid (electrolit)?

 

 

De format cred ca pot sa o formez folosind densimetrul.Oricum,am un redresor pe care l-am etalonat urmarind densitatea acidului.......

post-9285-1199992022_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun....Ma duc maine sa caut electrolit la magazin de piese auto.......Dupa ce o las 4 ore sa se produca reactia chimica,o bag si pe redresor un pic.Verific cu densimetrul inainte ca daca are 14,4 V si densitate cum trebuie nu o mai incarc.Ma indoiesc insa ca o sa aiba peste 13V...........La redresor pot sa reglez curentul de incarcare.De fapt,m-am gandit sa ii schimb traful si sa ii pun unul de doar 1A ca ajunge pt incarcarea bateriilor de 9Ah....... :bigstar: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la tensiunea de 14,4V se considera terminata incarcarea unui acumulator cu Pd si acid......

 

paladiu? :P poate plumb!! Pb, nu Pd

 

 

uite aci

 

After full charge the terminal voltage will drop quickly to 13.2 V and then slowly to 12.6 V.

 

eu stiam de la masina cand incarcam bateria ca trebuia sa aiba 6.4-6.6V. si la ij nu a trebuit sa incarc niciodata pentru ca la fiecare venire din cursa aveam 13V+ . :wink: oricum... aberez... prea multa cafea, prea mult invatat pt examen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

paladiu? :P poate plumb!! Pb, nu Pd

uite aci

 

After full charge the terminal voltage will drop quickly to 13.2 V and then slowly to 12.6 V.

 

eu stiam de la masina cand incarcam bateria ca trebuia sa aiba 6.4-6.6V. si la ij nu a trebuit sa incarc niciodata pentru ca la fiecare venire din cursa aveam 13V+ . :wink: oricum... aberez... prea multa cafea, prea mult invatat pt examen

 

 

Corect, Pb - plumb. Stiam si eu ,dar azi noapte am scapat cu vederea........Tot nu am gasit electrolit la magazinele auto.Mai stiu doar un magazin de piese.......:makeout:((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit electrolit.Pe sticla scrie ca trebuie tinuta bateria pe redresor 48h continuu.Eu nu cred ca o sa fac asa ceva.O incarc pana la 14,4V si o sa ii fac vreo 3 cicluri de incarcari descarcari........ :wink:

 

--- Mesaj completat în 12 Jan 2008 12:26 -------------
Am gasit electrolit.Pe sticla scrie ca trebuie tinuta bateria pe redresor 48h continuu.Eu nu cred ca o sa fac asa ceva.O incarc pana la 14,4V si o sa ii fac vreo 3 cicluri de incarcari descarcari........ :P

Editat de augustin87r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Augustine, completezi in baterie electrolit pina la semnul de la partea superioara (nivelul). Lasi 4 ore ptr. reactie si incarcare dupa care legi un bec de putere mica (12V-5W) la bornele bateriei. Lasi pina scade intensitatea luminoasa a becului s-au tensiunea ajunge pe la 6-7V, dezlegi becul si pui bateria la incarcare pe redresor cu un curent maxim de 1A timp de aprox. 4ore. Daca ai rabdare sa faci operatia asta de 3-4 ori ar fi nemaipomenit de bine ptr. bateria ta. Spui ca ai redresor cu posibilitatea de a regla tensiunea pe el. Reglezi tensiunea la 12V nu mai mare. Daca ai aparat de masura Digital Multimeter vezi ca ai posibilitatea sa masori si curentul de incarcare(A) cu el. La incarcare,repet, nu depasi valoarea de 1A. Regula la incarcare acumulatori este ca valoarea curentului de incarcare de pe redresor sa fie maxim 10% din capacitatea acumulatorului. Exemplu: capacitatea acumulatorului 45A/h- curentul de incarcare-4,5A/h. 9 A/h capacitate- 0,9A/h curent de incarcare. Alte reguli ptr. pastrarea si intretinerea acumulatorilor cu Pb pe timp de iarna, cind "utilajul" nu este folosit. Nu se lasa acumulatorul afara in ploaie, vint, ger. Se demonteaza de pe "utilaj" si se tine la adapost unde temperatura este pozitiva. Cel putin o data pe luna se face descarcarea lui cu un consumator mic, chiar daca dureaza, si incarcarea lui. Daca cineva mai are ceva de completat, discutia ramine deschisa. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Augustine, completezi in baterie electrolit pina la semnul de la partea superioara (nivelul). Lasi 4 ore ptr. reactie si incarcare dupa care legi un bec de putere mica (12V-5W) la bornele bateriei. Lasi pina scade intensitatea luminoasa a becului s-au tensiunea ajunge pe la 6-7V, dezlegi becul si pui bateria la incarcare pe redresor cu un curent maxim de 1A timp de aprox. 4ore. Daca ai rabdare sa faci operatia asta de 3-4 ori ar fi nemaipomenit de bine ptr. bateria ta. Spui ca ai redresor cu posibilitatea de a regla tensiunea pe el. Reglezi tensiunea la 12V nu mai mare. Daca ai aparat de masura Digital Multimeter vezi ca ai posibilitatea sa masori si curentul de incarcare(A) cu el. La incarcare,repet, nu depasi valoarea de 1A. Regula la incarcare acumulatori este ca valoarea curentului de incarcare de pe redresor sa fie maxim 10% din capacitatea acumulatorului. Exemplu: capacitatea acumulatorului 45A/h- curentul de incarcare-4,5A/h. 9 A/h capacitate- 0,9A/h curent de incarcare. Alte reguli ptr. pastrarea si intretinerea acumulatorilor cu Pb pe timp de iarna, cind "utilajul" nu este folosit. Nu se lasa acumulatorul afara in ploaie, vint, ger. Se demonteaza de pe "utilaj" si se tine la adapost unde temperatura este pozitiva. Cel putin o data pe luna se face descarcarea lui cu un consumator mic, chiar daca dureaza, si incarcarea lui. Daca cineva mai are ceva de completat, discutia ramine deschisa. Numai bine.

 

 

Exact asa o sa fac si eu.Parca mi-ai citit gandurile............... :wink: :P

 

--- Mesaj completat în 12 Jan 2008 12:48 -------------
O singura intrebare..........ma gandam sa o descarc cu un bec de far de 45W........Nu prea e bine, asa e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu este bine. Maxim 10W. Am sa-ti trimit un PM cu mai multe explicatii. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa o sa fac si eu.Parca mi-ai citit gandurile............... :wink: :P

 

<small>--- Mesaj completat în 12 Jan 2008 12:48 -------------</small><br/>O singura intrebare..........ma gandam sa o descarc cu un bec de far de 45W........Nu prea e bine, asa e?

...daca faci procedeul acesta este foarte bine, dar timpul de in carcare este de cca 10 ore si inca ceva acumulatoarele moderne se livreaza uscate si formatate adica pui doar apa distilata si-l lasi citeva ore(nu-i mai faci formatare)..

atentie! vezi ce tip de acumulator ai! :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...daca faci procedeul acesta este foarte bine, dar timpul de in carcare este de cca 10 ore si inca ceva acumulatoarele moderne se livreaza uscate si formatate adica pui doar apa distilata si-l lasi citeva ore(nu-i mai faci formatare)..

atentie! vezi ce tip de acumulator ai! :wink:

 

Tipul de acumulator e in poza.NU imi dau seama de care e .........Trebuie pus electrolit ca daca pui apa chioara nu cred ca merge,oricat de formatata ar fi bateria.........Oricum, chiar daca nu necesita formatare,un ciclu de incarcari descarcari ii face bine..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul de acumulator e in poza.NU imi dau seama de care e .........Trebuie pus electrolit ca daca pui apa chioara nu cred ca merge,oricat de formatata ar fi bateria.........Oricum, chiar daca nu necesita formatare,un ciclu de incarcari descarcari ii face bine..........

Pana la 14,4 V nu poti incarca este tensiunea de invarcare pe acumulator cu un consumator cat de mic vei masura doar 12 V . Trebe o cadere de tensiune altfel nu se incarca bateria.

Cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...