Sari la conținut

Enduro Junior :)


cria_p
 Share

Postări Recomandate

* Bine ca am dat de sub-forumul asta! Nu am prieteni enduristi, asa ca ma bazez pe voi.

Ca sa nu pierd vremea cu introducerea (pe mine ma gasiti mai mult pe la coltul chopperistilor - vezi profil), ma grabesc sa va dau direct tema de lucru :P

Am un copil, face 11 ani in iunie si vreau sa-i cumpar un motor cross-enduro de ziua lui. E baiat, iar cum ...ma-sa e chopperista, nu va sarii departe nici el de trunchi :makeout: Ii place insa sportul, aventura si d-aia m-am gandit ca enduro ar fi cea mai buna optiune pentru el. Merge pe bicicleta de la 5 ani, ii place foarte tare pe doua roti, se da extrem (prin curtea Politehnicii, pe strada nu are voie!).

 

Am foarte putine cunostiinte despre sportul asta (enduro) si vreau sa ma sfatuiti, va rog.

In primul rand vreau sa-i iau o motoreta pe care s-o foloseasca nu numai anul asta (d-aia de copii...), ca nu suntem bogati. Va trebui sa mearga pe ea cel putin 2 ani, pana invata bine. pe urma, probabil, o schimbam.

E inalt si slab, cam cu un cap mai scund decat mine (eu am 1.70), are picioarele destul de lungi ptr. un copil. Adica un pic mai scurte decat ale mele :makeout: El face si baschet, deci are reflexele bune, sper sa aiba si destula forta si indemanare. Nu-i e frica de nimic :makeout: E cam serios, ...adica nu se entuziasmeaza daca vede un Ferrari pe strada, dar se uita sa vada ce anvelope are, ce toba, etc. :makeout:

Am nevoie de un motor care sa stiu ca este destul de stabil si fiabil, ca nu o sa-l tranteasca din senin pe jos.

 

Prin urmare:

- ce motor imi puteti recomanda?

- ce echipament e mai bun? (stiu ca ii trebuie tot, ca nu o sa-l mai recunosc cand o sa se imbrace..., dar vreau sa ii iau ce e mai bun si sa fie protejat cat mai bine);

- daca exista instructori in Bucuresti pentru copii, va rog sa-mi dati un nr. de contact sau orice informatie utila;

 

* eu ma gandesc la un motor de 125 cmc si sa fie in 2 timpi, ca-i mai domol, ..parerea mea. Dar astept de la voi sfaturi si pareri pertinente.

 

Merci! :wink:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Am nevoie de un motor care sa stiu ca este destul de stabil si fiabil, ca nu o sa-l tranteasca din senin pe jos.

Sunt pe aici multi care au copii in situatia ta, pentru inceput trebuie sa stii ca pe langa motor ai nevoie de remorca sau bunici la tara ...

 

Foarte important: echipament de protectie complet (aici nu merge ca pe strada, mai uiti o genunchiera, mai o manusa, etc):

- cizme cross

- genunchiere

- pantaloni (poti si fara, dar e mai bine cu pantaloni speciali)

- plasa protectii sau platosa

- cotiere (daca nu are plasa)

- tricou (ca si la pantalonii, e mai bine cu ceva dedicat)

- casca

- ochelari

- manusi

 

Aici n-ai ce face, trebuie sa iei cateva ture daca ii raman mici.

 

 

Pentru 11 ani cred ca se preteaza ceva de genul:

 

http://www.ktm.ro/2007/65sx

http://www.ktm.ro/2007/85sx

http://www.motoland.ro/yamaha/competition/...lw/yz85-lw.html

 

cu mentiunea ca nu sunt jucarii!

 

Ar mai fi si http://www.motoland.ro/xt125x.html sau alt 125cmc in 4T

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Merci! Smokey :o

 

Am vazut, placut, mi se pare ca mai degraba KTM-ul s-ar potrivi, la Yamaha nu am nici un fel de referinte, ...cativa ktm-isti mai cunosc :blink:

In principiu, anul asta va fi de invatare, asa ca nu vreau sa investesc prea multi bani intr-o motoreta noua (echipament, da!!), ma gandeam asadar sa iau una second hand, cu cat mai putini km sau varianta 2: una de la Kymco sau ceva din aceeasi "clasa", deh! mai trebuie sa pun si pe la motoreta mea cate ceva anul asta, asa ca nu prea pot sa fac acum un efort financiar asa de mare (3000-4000 euro e mare ptr. mine! ).

 

Mai astept... :laugh:

 

P.S. avem prieteni care au remorca/duba, iar la tara... ajungi cum ai iesit din oras :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma problema e de ordin financiar..cati euro vrei sa cheltui pe motor si de ce neaparat in 2 t??

un 125 in 4 timpi ar fi ptr un copil mult mai indicat..poate fi stapanit mai usor.. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici ca 125 cmc ,2t -" ca-i mai domol "....?! Nu prea e domol in 2t sa sti ...poate ar fi bine sa inceapa totusi pe 4t ,asa o sa invete si apoi un 2t ..parerea mea .

Oricum felicitari pentru o astfel de familie si orice i-ai lua , sa-i fie cu noroc !!! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* coreeect! ...m-am documentat acum si am gresit ...cu 2 timpi aia, ..uff! deci 4 timpi e mai domol, capisco. :laugh:

Am mai vorbit si cred ca nu o sa iau Kymco nou sau alta chinezarie, pentru ca economisesc ceva la inceput, dar pe urma o sa schimb la pise si componente de o sa platesc inca una...! Nu stiu ce-i mai bine! ...daca iau una second hand (marca), tot o sa coste mai mult ca o chinezarie noua, poate are si "bube" sau oricum, in scurt timp dupa ce o iau, va avea (ca nu sunt cele mai fiabile enduroaicele, nu?). Dilema mare!

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi o idee sa te orientez si spre asa ceva: http://www.widstore.com/ , si anume un Pit Bike. Din punct de vedere financiar mi se pare o solutie decenta. Cat despre fiabilitate...nu se pune problema la asa un motoras, si de calitate in afara de cele facute pentru competitii (KTM de ex, de unde rezulta si pretul) cred ca toate sunt cam la fel.

Mi se pare hazardat un Ktm mai ales dc nu stie inca sa se dea. Pentru invatat si experimentat zic ca e ok un pit. Si putere are mai mult decat destula. Uite un link cu un copil de 8 ani pe pit:

 

si cu adulti :laugh: : http://youtube.com/watch?v=wfxyymMGZkk&feature=related

http://youtube.com/watch?v=ttPwMeWvjPs&feature=related

 

Alta solutie ar fi unul sh, care poate il scoti si la 500eu in stare buna numai trebuie cautat. Un search pe mobile.de ar fi de ajutor in cazul asta. In general toate firmele mari au modele pentru copii la modelele de cross (Yamaha YZ, Honda CR, Kawa KX...etc) : http://www.mxchange.co.uk/kids-motocross-bike.php.

 

Mai e intotdeauna si trialul care dupa descrierea baiatului cred ca i s-ar potrivi chiar bine...ma rog asta e visul meu de cand aveam 13 ani :o , dar aici intervine din nou problema baniilor.

 

Echipament pentru copii BUN gasesti la Auner, (Fox, Alpinestars, Ufo) cu mentiunea ca s-ar putea sa coste mai mult decat motorul.

 

Solutii sunt si la costuri decente (eu zic pe la 2000 cu tot cu echipament e posibil, asta in conditia in care echipamentul costa cam 1000).

 

Bafta multa si neaparat sa ii luati!!!!

 

P.S: Da, 125 2T e mult si pentru un adult care nu s-a mai dat :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2t - la capitolul enduro cross - 125 cc sunt destul de periculoase, nu sunt pentru copii (incepatori)

 

Ai nevoie de un 125 4t prietenos si destul de jos (cross de 125 poate fi inalt si pt 1.80 - 1.90)

 

un bun exemplu ar fi suzuki dr 125 - am vazut la smile cu merge in teren, poate si drum lung pe strada si foarte importaant - nu smuceste aiurea. Sunt destul de fiabile si ieftine jucariile astea, nefiind vanate sau hartanite de baietii rai (tocmai pentru ca sunt domoale)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca gasesti la valcea un suzuki dr de 125,e c-am vechiut dar are totul original pe el si merge impecabil..

este o caprita excelenta,repet excelenta ptr un copil...motorul a stat vreo 10 ani pe dreapta si in primavara asta a fost desfacut si revizat complet..daca te intereseaza vorbesc cu proprietarul daca mai e de vanzare(tipul a fost incepator si intre timp a trecut pe ktm si ATV)si iar sta de 4 luni nemiscat intr-un garaj..pacat ca nu am poza sa pun..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* da, un pit bike ar fi o solutie, mai ales ca-i incepator, ...mai cade, se mai rostogoleste, ...macar sa nu cada de sus :laugh: Ma uit sa vad ce gasesc pe aici in show-roomuri, trebuie sa il vad si cum sta pe ele, sa nu aiba probleme cu pozitia (e totusi destul de inalt...)

 

Nu prea as vrea sa il vad facand cascadorii, cel putin nu in primul an :( ...asa ca filmuletele alea ptr. adulti nu i le arat inca. :blink:

 

La DR (sau DRZ) ma gandeam si eu, dar nu petru copil, pentru mine... :D Mai incolo putin.

 

Merci pentru sfaturi :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipament pentru copii BUN gasesti la Auner, (Fox, Alpinestars, Ufo) cu mentiunea ca s-ar putea sa coste mai mult decat motorul.

 

Solutii sunt si la costuri decente (eu zic pe la 2000 cu tot cu echipament e posibil, asta in conditia in care echipamentul costa cam 1000).

 

Stai linistita, nu se poate sa te duca echipamentul la 1000 de euro. Si daca te duce, ai grija sa nu te duca. Trebuie intr-adevar tot ce a scris Smokey, dar nu varful de lance in materie. De exemplu diferenta dintre tricouri/pantaloni Fox si Alpinestars pe de o parte si UFO sau altele mai ieftine pe de alta parte se simte la pret, desi e cam acelasi lucru la nivelul 11-14 ani. E valabil si pentru casca, ochelari, cizme, armura, manusi. Si cred ca domnisorul e prea mic pentru fite de terasa gen pe mine scrie Alpinestars.

Stiu ca banii sunt importanti, de aia insist aici. E pacat sa nu bagi 500 de E in plus in motor, ca sa iei echipament pentru nivel de competitie.

Eu cred ca ar veni cam asa (nota: echipamentul pentru kinderi e in general mai ieftin)

Cizme 80 - 150 E

Tricou+Pantaloni 80 - 120 E

Manusi 20 - 30 E

Casca 90 - 120 E

Ochelari 20 - 30 E

Genunchere 20 - 30 E

Armura 80 - 120 E

-----------------------

390 - 600 E

 

Ca motocicleta, recomand si eu 4 timpi. Un 125 gen Yamaha TTR cred ca ar fi ideal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Multzam fain, bey. Cam asa imi fac si eu socotelile, anul asta, cu economie. Ca sunt prea multe pe lista de cumparaturi si ...la mine vin toate facturile, un singur salariu...

Echipament am vorbit deja la Motomania (sa aduca ceva special ptr. kinder, ...ca nu prea au, dar pot face rost :blink: ).

Cu mobra inca nu pot sa hotarasc ce marca o sa fie, mai astept pareri. Un KTM-eu e destul de scump (chiar second hand)), nici Suzuki nu-i departe...! Incerc sa vad ce pot sa gasesc si afara, ca am pe cineva de incredere care poate aduce din Italia. Mai caut cel putin inca o varianta, dar ..intai sa stabilesc ce model va fi, ca asta-i cel mai dificil. Ma gandesc unde as gasi (la ce show-room, garaj...) moto d-astea de copii, ca sa pot merge cu fiu-miu sa le incerc, sa vad cum sta...

 

noapte buna! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Multzam fain, bey. Cam asa imi fac si eu socotelile, anul asta, cu economie. Ca sunt prea multe pe lista de cumparaturi si ...la mine vin toate facturile, un singur salariu...

Echipament am vorbit deja la Motomania (sa aduca ceva special ptr. kinder, ...ca nu prea au, dar pot face rost :blink: ).

Cu mobra inca nu pot sa hotarasc ce marca o sa fie, mai astept pareri. Un KTM-eu e destul de scump (chiar second hand)), nici Suzuki nu-i departe...! Incerc sa vad ce pot sa gasesc si afara, ca am pe cineva de incredere care poate aduce din Italia. Mai caut cel putin inca o varianta, dar ..intai sa stabilesc ce model va fi, ca asta-i cel mai dificil. Ma gandesc unde as gasi (la ce show-room, garaj...) moto d-astea de copii, ca sa pot merge cu fiu-miu sa le incerc, sa vad cum sta...

 

noapte buna! :laugh:

 

Eu cred ca nu ar fi bine sa ii cumperi una mica, de copii, pentru ca o sa se plictiseasca repede de ea. Recomand un 125 4t, mai ales ca e mai fiabil ca 2t si mai ieftin.

Dupa cum ziceam, eu vad Yamaha TTR ca solutie ideala (P.S nu sunt asociat cu Yamaha sau orice alt magazin).

Motor: 4t, 125cmc

Putere: 10 CP (mult mai liniara ca la 2t, si totusi suficienta)

Inaltime sa: 775mm (nu ar trebui sa fie probleme)

 

Din cate am inteles, motoreta poate veni cu roti mai mici: de 17 pe fata si 14 spate, sau mai mari: 19 fata si 16 spate. (nu stiu cat de inalti mai sunt copii de 11 ani)

 

Pretul nou este 3100E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca gasesti la valcea un suzuki dr de 125,e c-am vechiut dar are totul original pe el si merge impecabil..

este o caprita excelenta,repet excelenta ptr un copil...motorul a stat vreo 10 ani pe dreapta si in primavara asta a fost desfacut si revizat complet..daca te intereseaza vorbesc cu proprietarul daca mai e de vanzare(tipul a fost incepator si intre timp a trecut pe ktm si ATV)si iar sta de 4 luni nemiscat intr-un garaj..pacat ca nu am poza sa pun..

 

* Ma intereseaza, daca este pus la punct, e exact ce imi trebuie! te rog mult, daca ai mai multe informatii/detalii sa imi trimiti (si poze). Nu e urgenta, ..ca mai am timp, ...adica nu trebuie sa te duci saptmana vitoare la proprietar sa ii pozezi capra :laugh: Dar macar sa stiu daac il mai are, pretul, ..chestii.

Da, am sa vin la Valcea in primavara. Am mai multe treburi in zona aia. Si GIX m-a invitat (la serbarile zapezii), da n-am ajuns. Asa ca o sa ne vedem in curand :o

 

a la votre! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Oferta de echpamente este destul de variata la Polo si la Louis.

 

Pentru oferta de la Polo :

 

1. Te conectezi pe adresa www.polo-motorrad.de

 

2. Selectezi "Catalog 2008 bestellen"

post-3763-1200662010_thumb.jpg

 

3. Selectezi "Blatterkatalog aufrufen"

post-3763-1200662018_thumb.jpg

 

4. In spatiul existent pentru numarul paginii introduci valoarea 296, dupa care apesi ok.

post-3763-1200662024_thumb.jpg

 

5. Enjoy (dand click pe codul produsului ajungi la anuntul propriu-zis, unde ai poze mai detaliate).

 

 

Pentru oferta de la Louis :

 

1. Te conectezi pe adresa www.louis.de

 

 

2. Dai click pe imaginea reprezentand coperta catalogului.

post-3763-1200662057_thumb.jpg

 

3. Dintre cele doua optiuni, selectezi "Louis Katalog als Flash-Version"

post-3763-1200662073_thumb.jpg

 

4. Selectezi "Bekleidung"

post-3763-1200662089_thumb.jpg

 

5. Selectezi optiunea "Kids"

post-3763-1200662102_thumb.jpg

 

6. Enjoy !

post-3763-1200662123_thumb.jpg

 

Bafta si spor la cumparaturi.

P.S.

- Nu e publicitate, dar ti-l recomand pe ROMI3, de aici de pe forum pentru seriozitatea de care da dovada.

- Pe fiecare dintre cele doua site-uri sunt niste tabele pentru masuri ale corpului. Acum trebuie sa fug asa ca nu mai am timp sa le caut. Daca nu te descurci, da un PM. Mare grija ca pentru produse Polo sa folosesti tabelul de pe site-ul Polo si idem in cazul Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Bafta si spor la cumparaturi.

P.S.

- Nu e publicitate, dar ti-l recomand pe ROMI3, de aici de pe forum pentru seriozitatea de care da dovada.

- Pe fiecare dintre cele doua site-uri sunt niste tabele pentru masuri ale corpului. Acum trebuie sa fug asa ca nu mai am timp sa le caut. Daca nu te descurci, da un PM. Mare grija ca pentru produse Polo sa folosesti tabelul de pe site-ul Polo si idem in cazul Louis.

 

* merci! Mihai, de la Romi am luat si eu echipament (ptr. mine), ne stim, e cel mai bun cu logistica, am primit in mai putin de o saptamana ultima comanda :blink: Pentru fiu-meu nu vreau sa comand de pe site, sunt probleme cu masurile ...pe care le descoperi abia dupa ce ti-a sosit marfa, mai bine ii iau de aici, dupa ce probeaza :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Ma intereseaza, daca este pus la punct, e exact ce imi trebuie! te rog mult, daca ai mai multe informatii/detalii sa imi trimiti (si poze). Nu e urgenta, ..ca mai am timp, ...adica nu trebuie sa te duci saptmana vitoare la proprietar sa ii pozezi capra :D Dar macar sa stiu daac il mai are, pretul, ..chestii.

Da, am sa vin la Valcea in primavara. Am mai multe treburi in zona aia. Si GIX m-a invitat (la serbarile zapezii), da n-am ajuns. Asa ca o sa ne vedem in curand :D

 

a la votre! :blink:

 

:laugh: :o :( pai GIX e proprietarul motorului..si da il mai are..a fost revizat complet(desfacut bucati si refacut pana in cel mai mic detaliu)chiar eu i l-am dus la service moto cu platforma.(si nu mi-a dat inca berea)..iar de poze,vbeste cu el, la tel. 0740/585333 gheorghe sanda..spune-i ca ai vbit cu stefi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: :o :( pai GIX e proprietarul motorului..si da il mai are..a fost revizat complet(desfacut bucati si refacut pana in cel mai mic detaliu)chiar eu i l-am dus la service moto cu platforma.(si nu mi-a dat inca berea)..iar de poze,vbeste cu el, la tel. 0740/585333 gheorghe sanda..spune-i ca ai vbit cu stefi..

 

* aha! ...sa nu-i zic eu vreo doua??!!.. saptamana trecuta am vorbit cu el, ...zicea ca vine si prin Bucuresti, n-a mai ajuns... Aaaaa, de fapt, e vina mea! ...nu cred ca i-am spus ca imi caut motor ptr. fiu-meu, ca abia peste we. m-am hotarat sa incep activitatea :D Lasa ca il sun eu luni si ...acuma chiar ca nu mai scap de el sa vin la Valcea, am motiv: sa vad motorul lu' fiu-meu :D :blink:

 

P.S. cum au fost Serbarile Zapezii? ...ati avut destula zapada? (nu cumva ne-am vazut la Motomania la party, ...pe la jumatatea lui decembrie? ca de acolo il stiu pe Gix :D )

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* aha! ...sa nu-i zic eu vreo doua??!!.. saptamana trecuta am vorbit cu el, ...zicea ca vine si prin Bucuresti, n-a mai ajuns... Aaaaa, de fapt, e vina mea! ...nu cred ca i-am spus ca imi caut motor ptr. fiu-meu, ca abia peste we. m-am hotarat sa incep activitatea :laugh: Lasa ca il sun eu luni si ...acuma chiar ca nu mai scap de el sa vin la Valcea, am motiv: sa vad motorul lu' fiu-meu :D :blink:

 

P.S. cum au fost Serbarile Zapezii? ...ati avut destula zapada? (nu cumva ne-am vazut la Motomania la party, ...pe la jumatatea lui decembrie? ca de acolo il stiu pe Gix :D )

cu 3 zile inainte de motomania-party mi-am ciupit meniscul si am facut incrucisare de ligamente..ultimul lucru de care imi ardea era party in carje.. :o :( :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 3 zile inainte de motomania-party mi-am ciupit meniscul si am facut incrucisare de ligamente..ultimul lucru de care imi ardea era party in carje.. :o :( :D

 

* uuuf! pare rau, bey :D

Sper sa te faci bine pana vin acolo la Valcea ..sau pana incepe sezonul. Am vazut ca esti in prima linie, ...pasiune maaaaare endureala asta :blink:

 

--- Mesaj completat în 20 Jan 2008 16:20 -------------

 

1. Te conectezi pe adresa www.polo-motorrad.de

=http://www.louis.de]www.louis.de[/url]

[

Bafta si spor la cumparaturi.

P.S.

 

 

* Am rasfoit astazi catalogul Polo, au chestii f. bune ptr. copii, daca nu am sa reusesc sa gasesc aici ce imi trebuie, comand la Romi tot ce am nevoie. Am vazut ca si preturile sunt bune (de catalog), s-ar putea sa economisec ceva, daca le iau asa... La Louis nu reusesc sa intru, catalogul lor nu se incarca :D Dar ce-am vazut la Polo mi se pare f. misto :laugh: , plus ca la Louis nu gasesc armura de copii si e musai(!)

 

merci inca o data (nu stiam ca Romi aduce si de la Polo...)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

* dragi enduristi,

 

mai am nevoie de sfaturi si referinte. Am un baiat de 37 de kg, 1,51 m, sportiv (ca si constructie, ...slab, dar are fibra), nu stiu inca ce motor sa-i iau. In orice caz, fiind primul, va trebi sa fie iertator si prietenos. Trebuie sa aiba sub 100 kg si sa nu fie mai inalt de 85 cm (sa).

Am mai cercetat, am intrebat, acum mi-a picat in fata un model de la Aprilia: ETX de 50 cc (2 timpi). Nu stiu daca se gaseste modelul asta, am impresia ca nu se mai fabrica demult...

Ati avut vreodata asa ceva? stiti pe cineva care s-a dat pe unul? ce puteti sa imi spuneti?

 

merci! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

* dragi enduristi,

 

mai am nevoie de sfaturi si referinte. Am un baiat de 37 de kg, 1,51 m, sportiv (ca si constructie, ...slab, dar are fibra), nu stiu inca ce motor sa-i iau. In orice caz, fiind primul, va trebi sa fie iertator si prietenos. Trebuie sa aiba sub 100 kg si sa nu fie mai inalt de 85 cm (sa).

Am mai cercetat, am intrebat, acum mi-a picat in fata un model de la Aprilia: ETX de 50 cc (2 timpi). Nu stiu daca se gaseste modelul asta, am impresia ca nu se mai fabrica demult...

Ati avut vreodata asa ceva? stiti pe cineva care s-a dat pe unul? ce puteti sa imi spuneti?

 

merci! :cheers:

vezi ca mai e un model de aprilia, rx50. Are un amic si e bun pentru inceput. El are 18 ani acum dar a inceput cu 50cmc si i-a fost de folos. Cat despre ETX nu stiu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...