Sari la conținut

Reconditionat Mz Rt.rog Sfaturi...


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Chiar am nevoie de ele..,pune-le pachet la posta si iti dau bani sau bere, ce preferi,multam mult,Judas.PS Sa inteleg ca nu ai mai vandut mz-ul pana la urma si bine ai facut pt ca astea nu-s motorete de vanzare ci numa pt sufletul nostru!BACHUS, supertreaba cu postarea cartii tehnice a mz-ului, eu o aveam in engleza si era mai greu,bravos.

:rolleyes: Jeane prietene, nici bani si nici bere nu-mi trebuie.Daca ai ceva disponibil sa dai la schimb, scie -mi.Orice crezi tu de cuviinta.Nu trebuie sa aibe neaparat legatura cu motoarele.Daca as cere bani, m-as orienta dupa pretul de catalog, ceea ce..., n-ar fi fair play [ cam scump }.Astept ofertele... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut....am si eu un mz din 1956.......l-am adus acum cativa ani la viata dar cu o investitie minima(vopsit cu pensula....etc), acum e vremea sa-l fac sa straluceasca :D . dar am o intrebare pt voi: oare nu s-ar mai numi restaurare daca ii modific instalatia electrica(adica un regulator mic pt baterie, o bobina de 12V si chiar si o aprindere electronica).....tot timpul am avut bataie de cap cu el in privinta asta si m-am gandit sa il modific doar pe partea aceasta.......problema este: isi pierde din valoare?

post-16063-1220881889_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut....am si eu un mz din 1956.......l-am adus acum cativa ani la viata dar cu o investitie minima(vopsit cu pensula....etc), acum e vremea sa-l fac sa straluceasca :D . dar am o intrebare pt voi: oare nu s-ar mai numi restaurare daca ii modific instalatia electrica(adica un regulator mic pt baterie, o bobina de 12V si chiar si o aprindere electronica).....tot timpul am avut bataie de cap cu el in privinta asta si m-am gandit sa il modific doar pe partea aceasta.......problema este: isi pierde din valoare?

Dupa cum am vazut,la vehiculele istorice certificate este admisa montarea aprinderii electronice,cu conditia sa fie disimulata in componentele originale.

De preferat ar fi sa ii montezi aprinderea si incarcarea pe care le doresti dar sa pastrezi si piesele originale,pentru orice eventualitete.

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teama mi-e ca cele 20 de zile o sa se transforme in 200 rapid.oricum nici asa nu ar fi enorm daca te gandesti ca unii au avut nevoie de 10-20 de ani sa restaureze un motor[dar asta mergand pana in panzele albe cu grija pentru detalii].tot ce vreau eu sa te rog[daca imi e permis,desigur]e sa nu faci si tu o balacareala de bataie de joc de pseudorestaurare.ar fi pacat de bietul Fritz. :D

sal ,daca vrei am un motor de piese de mz 125

ne intelegem noi . :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal ,daca vrei am un motor de piese de mz 125

ne intelegem noi . :scratch:

Multam, am luat deja unul de rezerva(motorul,doar)si astept sa gasesc o motoreta intrega fara acte si f ieftina :) Adica, mz rt 125

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va rog spuneti-mi cum se desface telescopul din fata.Am scos siguranta dar tot nu reusesc sa il desfac si nu vreau sa il fortez,poate stric ceva prin el.

 

 

Chiar nu stie nimeni?

 

 

 

 

 

??????

Editat de bachus_21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog spuneti-mi cum se desface telescopul din fata.Am scos siguranta dar tot nu reusesc sa il desfac si nu vreau sa il fortez,poate stric ceva prin el.

 

 

Chiar nu stie nimeni?

 

 

 

 

 

??????

 

 

Normal ar trebui sa mai aiba un surub jos in capul telesccopului...

 

Ia vezi aici http://www.mz-rt.de/rt125-2/ersatzteillist...25-1-2.html#a11

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mareste poza cu ctrl + si vezi la pozitia 28 este melcul in care se infileteaza arcul iar 29 este stiftul de blocaj.Asemantaor este si la awo doar ca in loc de stift are piulita.Daca scoti stiftul sigur iese.Bafta.

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un MZ de 175 cmc di '61 si nu prea stiu cui sa ma adresez;sa fie si de prin zona mea(BV)si sa nu coste asa mult (apropo's)are cineva vreun pret informativ pt o RC la motor?Restul sta bine (tabla si sasiul )dar mai am nevoie de manerele de la frana si ambreiaj ,si cablurile aferente,far stop si semnalizari.Am mai vb cu cineva dar mi-a zis un pret exorbitant ceva pe la 1800 euro doar ptr. ca sa imi repare motorul si sa rezolve firele la instalatia electrica,ca de vopsit il vopsesc eu. :disappointed: eu inteleg ca se gasesc greu piese dar nici asa :( cu cati bani mi-a cerut acel cineva imi luam altul si mi-l faceam singur(dar nu dispun de atiti bani)

 

 

cine are informatii poate sa ma contacteze la topliceanu.radu@yahoo.com sau la nr.0727184163 va rog fara tepe ca deja m-am saturat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un MZ de 175 cmc di '61 si nu prea stiu cui sa ma adresez;sa fie si de prin zona mea(BV)si sa nu coste asa mult (apropo's)are cineva vreun pret informativ pt o RC la motor?Restul sta bine (tabla si sasiul )dar mai am nevoie de manerele de la frana si ambreiaj ,si cablurile aferente,far stop si semnalizari.Am mai vb cu cineva dar mi-a zis un pret exorbitant ceva pe la 1800 euro doar ptr. ca sa imi repare motorul si sa rezolve firele la instalatia electrica,ca de vopsit il vopsesc eu. :disappointed: eu inteleg ca se gasesc greu piese dar nici asa :( cu cati bani mi-a cerut acel cineva imi luam altul si mi-l faceam singur(dar nu dispun de atiti bani)

 

 

cine are informatii poate sa ma contacteze la topliceanu.radu@yahoo.com sau la nr.0727184163 va rog fara tepe ca deja m-am saturat

mama, dar ce-ti facea la el?ii punea nos sau ce? sau era mare meserias omu si lucra numai customurila repezentanta HD de avea tariful asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti trebuie pentru RT de 125 ...iti trimit eu un carburator complet...doar sa imi dai adresa completa si numele... :blink:...ma gandesc sa mai fac fapte bune ....vineri am sala pentru categ. A si sper sa o i-au...(am avut niste traume cu A1 si sunt cam speriat :rusinica: ..)astept datele ...si urmatoarea zii il pun la posta :D...bafta si multa caldura ca tot a venit frigul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti trebuie pentru RT de 125 ...iti trimit eu un carburator complet...doar sa imi dai adresa completa si numele... :blink:...ma gandesc sa mai fac fapte bune ....vineri am sala pentru categ. A si sper sa o i-au...(am avut niste traume cu A1 si sunt cam speriat :rusinica: ..)astept datele ...si urmatoarea zii il pun la posta :blink:...bafta si multa caldura ca tot a venit frigul

Daca tot esti pus pe fapte bune.., poate ai un robinet de rezervor, original, de mz rt 125, sau oricine are piesa, platesc, multam mult.Azi am fost la RAR si cu putin noroc sper sa reusesc sa-l inscriu in cateva zile! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti trebuie pentru RT de 125 ...iti trimit eu un carburator complet...doar sa imi dai adresa completa si numele... :blink:...ma gandesc sa mai fac fapte bune ....vineri am sala pentru categ. A si sper sa o i-au...(am avut niste traume cu A1 si sunt cam speriat :rusinica: ..)astept datele ...si urmatoarea zii il pun la posta :blink:...bafta si multa caldura ca tot a venit frigul

Daca tot esti pus pe fapte bune.., poate ai un robinet de rezervor, original, de mz rt 125, sau oricine are piesa, platesc, multam mult.Azi am fost la RAR si cu putin noroc sper sa reusesc sa-l inscriu in cateva zile! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu mikulaish....sa rezolvat...maine sau poimaine il trimit...sii un robinet de rezervor se gaseste original...eu nu am ...dar are un prieten ...vedem :rusinica:...dupa examen ma ocup ...ca asta trebuie cautat prin fiarele bunicului sau .bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!! aM LUAT, CARTE, TALON, NUMAR PREFERENTIAL, CARE GHICESTE CE NR AM ALES IL IMBAT, PROMIT, CA SA MAI, SUNT MEGAFERICIT, ABIA ASTEPT SA IES CU EA PE STRADA! :( pS.cATALIN, SA NU MA UITI CU ROBINETUL ALA DE REZERVOR, DA SA FIE ORIGINAL DE rt.P :( UP PE TOATA LUMEA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un MZ de 175 cmc di '61 si nu prea stiu cui sa ma adresez;sa fie si de prin zona mea(BV)si sa nu coste asa mult (apropo's)are cineva vreun pret informativ pt o RC la motor?Restul sta bine (tabla si sasiul )dar mai am nevoie de manerele de la frana si ambreiaj ,si cablurile aferente,far stop si semnalizari.Am mai vb cu cineva dar mi-a zis un pret exorbitant ceva pe la 1800 euro doar ptr. ca sa imi repare motorul si sa rezolve firele la instalatia electrica,ca de vopsit il vopsesc eu. :( eu inteleg ca se gasesc greu piese dar nici asa ... cu cati bani mi-a cerut acel cineva imi luam altul si mi-l faceam singur(dar nu dispun de atiti bani)

 

 

cine are informatii poate sa ma contacteze la topliceanu.radu@yahoo.com sau la nr.0727184163 va rog fara tepe ca deja m-am saturat

iti faceai firma de taximetre cu mz-uri de banii aia :lol:

chiar n-ai pe nimeni priceput la mz-uri sa treaca sa arunce un ochi macar, sa ne spuna si noua despre ce e vb, sa stim cu ce putem ajuta?

uita-te pe schema electrica si incearca singur sa o verifici/refaci...apoi verifica scanteia, si ne anunti

asta pt ca spre rusinea mea, nu cunosc termenul RC

 

Daca tot esti pus pe fapte bune.., poate ai un robinet de rezervor, original, de mz rt 125, sau oricine are piesa, platesc, multam mult.Azi am fost la RAR si cu putin noroc sper sa reusesc sa-l inscriu in cateva zile! :

robinetul era cumva inscriptionat?

eu am unul de carpati, dar ma gandesc totusi ca e mai mic decat al tau....

daca se potrivesc la inchidere, si e ok, ti-l dau :lol:

 

URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!! aM LUAT, CARTE, TALON, NUMAR PREFERENTIAL, CARE GHICESTE CE NR AM ALES IL IMBAT, PROMIT, CA SA MAI, SUNT MEGAFERICIT, ABIA ASTEPT SA IES CU EA PE STRADA! pS.cATALIN, SA NU MA UITI CU ROBINETUL ALA DE REZERVOR, DA SA FIE ORIGINAL DE rt.P UP PE TOATA LUMEA

WOW....bravo ;) tu ai avut acte de la inceput?noi sau vechi?da-mi te rog un pm si spune-mi si mie detalii, ca daca era pe numere vechi, sunt interesat si eu sa cunosc demersul :(

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...