Sari la conținut

Prelucrare plexiglas


Postări Recomandate

Am shi io o intrebare de baraj... Care shtie cum pot sa indoi nishte plexiglas? Ma intereseaza mai multe metode, cat mai la indemana... Ideea e ca am o bucata de plexiglas de 35x35 cm, pe care tre' s-o indoi shi s-o tai shi s-o gauresc, ca sa-mi fac un parbriz la carena de la motor.. Partea cu taiatu' shi gauritu' nu-i o problema... ce ma roade pe mine ii partea cu indoitu'... Shtiu de metoda cu apa fierbinte, da' nu am nici un vas suficient de mare in care sa bag plexiglasu' ala... Alte metode mai sunt?

 

Thanks, Cristi D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La unul din joburile de demult aveam un coleg designer care facea carcase prototip si daca bine tin minte, lucra cu un uscator de par modificat. De asemenea, avea un dispozitiv special facut din doua placi articulate si de-a lungul articulatiei era un fir de nichelina care se incalzea. Firul era pus asa incat sa nu atinga plexiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la aia care fac geamuri de far din plexiglas. Nu lucreaza scump si fac treaba super. Copiaza orice. Era unul in militari, dupa ce face 336 dreapta, pe partea dreapta pana in BCR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate io-s in Timisoara shi aici nu shtiu pe nime' care sa shtie sa-mi prelucreze plexicu'....

 

Oare merge sa folosesc shi un uscator d-ala industrial? D-ala ce se mai foloseshte pe la serviceuri auto....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu poti sa-l indoi cu un heat gun, altii se lauda ca au reusit chiar sa-l bage in cuptor si sa-l prelucreze dupa ce l-au scos de acolo, dar nu recomand metoda asta. Daca ai pe cineva care are un heat gun poti sa incerci figura. Incearca sa-l incalzesti cat mai uniform, eventual pe ambele parti, si sa nu tii incalzitorul prea aproape, ca face bule. Dupa ce s-a incalzit lasa-l un pic sa stea "pe muchie" pana se raceste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De faza cu un uscator baban,gen industrial,am auzit si eu.Oricum,intai fa niste probe,eventual daca ai o bucata mai mare fa-ti mai multe ,sa ai de unde alege...niste plexi am si eu,da' eu stau in Bucuresti,ti-l dadeam...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Nu de alta, da' suntem "rude"! :grinbandit:

Rude? Sa intzeleg ca shi pe tine te keama Damian? :banana:

 

Plexiglas am deja... numa' o bucata, din care pot sa fac doar un geam.. deci n-ash vrea sa risc sa-l fac varza... d-aia incerc sa ma informez inainte de a face ceva... :laugh:

 

Ride safe, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau ai putea sa-mi trimiti mie geamul spart si ti-l torn

MOTO-DESIGN    Marius 0723.211.823

Pai kestia ii ca nu am nici un geam spart.. Aveam doar un geam mai vechi, care nu prea se potrivea pe carena... Ideea e ca vreau sa fac un nou geam, care sa se potriveasca cum trebuie pe carena.. asta ar insemna ca ar trebui sa-tzi trimit carena cu totul... kestie imposibila, pentru ca pe perioada cat am carena demontata ar trebui sa-mi tzin motoru' in garaj... Shi asta nu vreau... :banana:

 

Oricum, multzam de oferta...

 

Pana la urma, cred ca o sa reushesc sa fac rost de un heat-gun d-ala... shi o sa incerc asha...

 

:grinbandit:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu frate,pe mine chiar ma cheama Darian (oricum,pe-aprope de-al tau... :D ), ziceam "rude' din cauza motorului -tu model "E" io "C"... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu frate,pe mine chiar ma cheama  Darian (oricum,pe-aprope de-al tau... :D ),  ziceam "rude' din cauza motorului -tu model "E" io "C"... :D

Ahaaaaa... Deci tot VT-ist... :D) Atunci kiar ca suntem fratzi... de motoare... :laugh: Ai manualu' de service de la VT-u? Daca nu-l ai, il am io.. Singura problema ii ca ii cam mare... cam 130 MB, pdf...

 

Ride safe, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai io am auzit(nu experimentat)ca poti sa folosesti un prosop cu apa fierbinte pe care il aplici pe plexiglas dupa care il modelezi tu...bafta

Mai, nu prea cred. Doar daca apa este foarte-foarte fierbinte si reusesti cumva sa mentii mai mult timp temperatura asta, pentru ca plexiglas-ul nu se indoaie chiar instantaneu. Daca stie cineva mai multe despre subiect il rog sa-mi spuna si mie, ma intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor! Da cati din voi au cada? Umpli cada cu apa clocotita, il lasi cateva minute, il scoti, il indoi un pic, iar il bagi in cada,.....si tot asa.

Cu heat-gun-ul nu poti incalzi toata suprafata in mod egal(in cazul in care ai ceva mai mare de modelat) si poti sa ai surprize.

Bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, am si o intrebare referitor la plexiglas.

Am o facut o idiotenie: am vrut sa curat parbrizul, si l-am spalat cu apa si sapun, ceea ce e ok, dar am vrut sa dau jos o urma de scotch, care nu iesea cu mana, si in loc sa dau cu o carpa, am dat cu un buretel de-ala de spalat vase, ca mi-era mai la indemana - si partea unde mi s-a facut remarcata inteligenta deosebita e ca am dat cu partea mai aspra a buretelului, si am reusit sa zgarii de nota 10 tot parbrizul (si pe o parte si pe alta)...

Intrebarea e daca se mai poate reface claritatea plexiglasului, nu stiu, raschetat intr-un fel de un strat mic de la suprafata, sau dat cu o solutie gen polish, nu stiu..

Daca n-o sa gasesc altceva mai destept, o sa-l dau cu un spray de dat pe stopuri la masini, sa-l fac cu tenta gri - dar parca-mi pare rau de el, era frumos si transparent..

 

traiasca baietii destepti, asa, ca mine.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ddcristi...mersi...il am pe hirtie!(de la unu' cu "E",k al tau,da'arata k scos din cutie, zici ca-i nou-noutz!).Treaba cu plexiul,cu heat-gun,o stiu de la unu' care a mai indoit plexi(e-adevarat,pt. altceva!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Nu cred sa mai potzi sa-i faci ceva...Gindeste-te ca nu are suprafatza plana,k sa potzi sa-l "raschetezi" uniform... :D Iar cu vopsitu'...Eu am avut un parbriz fumuriu (la chopper),si seara cam injuram...daca mai si ploua,chiar nu mai vedeam nimic! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat o data in apa clocotita dar fara rezultat...ce-i drept ca nu prea am avut rabdare...

Legat de slefuire, am slefuit capacul la variator la scuter (din aluminiu) cu smirglul (de diferite duritati) si dupa smirglul cel mai fin am mai frecat cu un fel de lana metalica (gri, ca un mototol de sarmulite foarte subtiri) si a iesit bine (nu se vad zgarieturi).

Ar putea sa mearga si la plexiglas dar nu bag mana in foc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, am si o intrebare referitor la plexiglas.

Am o facut o idiotenie: am vrut sa curat parbrizul, si l-am spalat cu apa si sapun, ceea ce e ok, dar am vrut sa dau jos o urma de scotch, care nu iesea cu mana, si in loc sa dau cu o carpa, am dat cu un buretel de-ala de spalat vase, ca mi-era mai la indemana - si partea unde mi s-a facut remarcata inteligenta deosebita e ca am dat cu partea mai aspra a buretelului, si am reusit sa zgarii de nota 10 tot parbrizul (si pe o parte si pe alta)...

Intrebarea e daca se mai poate reface claritatea plexiglasului, nu stiu, raschetat intr-un fel de un strat mic de la suprafata, sau dat cu o solutie gen polish, nu stiu..

Daca n-o sa gasesc altceva mai destept, o sa-l dau cu un spray de dat pe stopuri la masini, sa-l fac cu tenta gri - dar parca-mi pare rau de el, era frumos si transparent..

 

traiasca baietii destepti, asa, ca mine.. :D

vezi topicurile despre lustruit viziera, sunt perfecte pentru tine :D

apropo, urmele de scotch sau rovigneta de pe parbrizul masinii ies cu nitica benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai io am auzit(nu experimentat)ca poti sa folosesti un prosop cu apa fierbinte pe care il aplici pe plexiglas dupa care il modelezi tu...bafta

si cum tii mana pe el sa il modelezi? poate dc tragi la betoane 2 luni asa da , nu mai simntzi nimic in palme :D

Eu am facut asa la viziera am luat un geam din targ cat decat pe forma castii ,

apoi am pus pe foc o cratitza cu apa am dat focul tare , am tinut viziera in aburi pana a inceput sa se moaie materialul apoi cu un prosop uscat am presat incet pe casca pana a luat forma ei sa scap si eu de diferitzi curentzi de aer ce se plimbau prin casca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata am experimentat indoirea plexiglasului, da' fara succes... Dreq shtie ce tip de plexiglas am primit, ca n-am reushit nicicum sa-l indoi... Am facut un fel de matritza pentru el shi am incercat sa-l indoi cu un heat gun... Prima data, am incercat sa-l incalzesc shi dup-aia sa-l indoi... fara succes.. apoi l-am indoit la rece (plexiglasu' era extrem de elastic, dar am avut nevoie de o fortza foarte mare ca sa-l indoi), iar asha indoit, l-am incalzit cu heat gunu' shi apoi l-am lasat sa se raceasca in forma aia... dupa ce l-am scos din matritza, nenorocitu' s-o indreptat de parca nu i-ash fi facut nimik.. kestia ii ca am incercat acelashi procedeu, cu heat-gunu', pe alta bucata de plexiglas, iar aia s-o indoit fara probleme... deci concluzia: heat gun-u' mere sa indoi plexiglasu', cu conditzia ca plexiglasu' sa fie unu' cat de cat normal, nu kestia aia pe care am incercat io s-o indoi... :D

 

Ride safe, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa mai incerci..... merita! daca spargi parbrizul pe strada, ala care gaseste cioburile o sa zica ca sunt de la OZN cand o sa vada ca cioburile revin singure la o forma anume :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...