Sari la conținut

niciodata sa nu zici niciodata!


norway_gl
 Share

Postări Recomandate

asa ziceam eu in ziua cand am iesit prin buc la lucru cu scuterul,asta fiind pe 30martie2005(aaa nu v-am zis,m-am angajat la curierat pe scuter).si merg eu prin buc in prima zi linistit.toate bune si frumoase pana vine ziua de vineri 1apr2005,cand la un semafor pe calea mosilor mergand linistit printre masini pt a ajunge cat mai in fata, ma trezesc cu o usa in fata. nu am mai avut ce sa-i fac, noroc ca nu am cazut.am dat doar usa daciei peste cap.

si discut cu omul acolo,ii zic ca-mi pare rau cu toate ca nu a fost vina mea si plec.si gata,zic ca mi-am facut botezul si ca de acum tre sa fiu si mai atent.insa nush cum se face ca vineri,8apr2005,pe soseaua iancului incercand sa fac un viraj la stanga,peste o linie de tramvai, o comit iarasi. cu toate ca nu aveam decat vreo 10-20km/h max,insa avand gumele ude de la cei care spala asfaltul, si totodata stresat de unu' dintr-o conserva cu numele de Dacia,ma grabesc si trec oblic peste linii si ...m-am trezit jos.mare noroc am avut ca nici de aceasta data nu am avariat scuterul.

asa ca ...aveti mare grija la liniile de tramvai,mai ales ca s-a incalzit si au iesit baietii la spalat asfaltul...

DRUM USCAT si sper sa aveti mai mult noroc!

BRAVO ROSSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII....O SUPER CURSA :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit ca liniile de tramvai sunt periculoase, ca poti sa cazi pe ele, dar nu stiu cum trebuie sa le treci ca sa nu patesti nimic. pana acum ma tineam bine pe scuter, strangem din picioare si.... vajjttt peste linia de tramvai :D . pana acum nu am patit nimic, dar ar fi bine sa stiu cum trebuie sa abordez liniile de tramvai.

 

ms anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles... problema este ca sunt multe drumuri in bucuresti, care au linie de tramvai, insa nu au si banda pt. masini, in afara de o mica portiune langa bordura, pe care pot sa merg, dar si aia e plina de gropi, si atunci trebuie sa trec pe linia de tramvai, deci nu am cum sa fac asta perpendicular, cu trafic... acolo imi e mie frica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FOARTE INCET, mai ales acolo unde banda metalica are alt nivel fata de beton sau unde linia coteste prin fata ta. In principiu viteza tre sa fie aia la care poti sa sustii motoreta daca pierzi echilibrul . Acolo unde tre sa mergi printre linii faci trecerea usurel apoi continui printre linii ca si cum ar fi carosabil umed si alunecos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca tu esti vinovatul in amandoua cazurile!

 

1. Cand mai ai de gand sa treci printre masinile oprite la semafor baga degetul in claxon si fa ceva de genul "tit tit tit tit tit" si iar si iar pana ajungi la punctul unde nu mai potzi inainta

 

2. Rotzile la scuter sunt mult mai mici si mai inguste ca la motocicleta, cand ai de gand sa treci linia ai grija sa treci cat mai perpendicular iar daca pe jos e ud gandeste-te de 3 ori inainte de a aborda intoarcerea este f periculos.

 

3. Lucrezi cumva la IT Express?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, io in Arad cand e sa trec peste linii incerc sa sar peste ele! Ma imping hotarat in mator cu vre-o 2 -3 metri inainte sa ajung la linii - in timpul asta accelerez - si apoi ma ridic nitel ci tot cu motor... e marfa rau de tot, mai greu e cand e trafic intens!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INAINTE SA-MI IAU CAT. A,CU INSTRUCTORUL IN SPATE MA PLIMBAM CCA. 1/2 DE ORA PT.200 000.

CE SA-I FACI, AVEAM DE UNDE DA, DAR ASA AM DEPRINS,PRINTRE ALTELE, SA TREC LINIILE DE TRAMVAI CHIAR UDE FIIND.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca tu esti vinovatul in amandoua cazurile!

 

1. Cand mai ai de gand sa treci printre masinile oprite la semafor baga degetul in claxon si fa ceva de genul "tit tit tit tit tit" si iar si iar pana ajungi la punctul unde nu mai potzi inainta

Pai stii ce ar insemna asta? Sa claxonezi non stop la semafoare.

 

Eu turez motorul mai mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am lamurit cu liniile de tramvai :D ms

 

Oricum, scuterul degeaba-l turezi ca se aude k un bondar.

 

:D adevarat !

 

Pai stii ce ar insemna asta? Sa claxonezi non stop la semafoare.

 

adevarat si asta !

 

 

eu dau cu farurile in continuu in situatii de genul asta, cu toate ca daca merg pe partea dreapta si coboara cineva dintr-un taxi, sunt sigur ca nu ma vede in oglinda, mai ales daca este cineva care este total paralel cu (,) condusul masinulor/motocicletelor prin oras... sau daca este femeie, no offence :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum se trece peste liniile de tramvai pt.ca nu am avut ocazia.

 

Dar am auzit ca daca calci pe ele te curentezi  :laugh:  :laugh:

Depinde ... daca apare o diferenta de potential intre fisele de la bujii si cablul de alimentare la tramvai... in momentul in care treci cu rotile peste sine (adica MASA) ... apare fenomenul de strapungere in jonctiunea cauciucului si e posibil sa te curentezi.

 

:D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Liniile de tramvai sunt cam cele mai marsave lucruri inventate pe strada publica. E o conspiratie :laugh: , din ea fac parte si m.uistii aia care uda strada degeaba numai sa ajung eu cu moloz pe pantaloni la munca :D

 

Lasand gluma la o parte, liniile de tramvai sunt cele mai periculoase in intersectii unde vireaza, se ramifica si se "macazeaza"(Zahei, aici explica tu mai bine :D ) pentru ca esti obligat sa le abordezi la diferite unghiuri, si cel mai nasol e cand esti pe viraj si prinzi una mai ridicata un pic oblic :D

Pe drum drept se trec usor, daca stapanesti tehnica: Mergi paralel cu ea, te departezi un metru daca ai loc,virezi scurt stanga,virezi scurt dreapta pentru a reveni pe directie si voila, unghiul de atac al rotilor te avantajeaza. :laugh: Asta se poate face numai stapanind contravirarea, singurul mod de a apleca rapid motocicleta.

...Sau puteti folosi metoda sora-mii pt viraj stanga peste linii de tramvai: frana, pus ambele picioare pe jos, ignorat conservati care claxoneaza, trecut usurel motocicleta peste linii, gaz. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Sau puteti folosi metoda sora-mii pt viraj stanga peste linii de tramvai: frana, pus ambele picioare pe jos, ignorat conservati care claxoneaza, trecut usurel motocicleta peste linii, gaz.  :D

:laugh: :laugh: :laugh: :hug: :lol:

 

a propos... se poate face ceva referitor la astia cu spalatu' dea-n p**lea cu apa din garla..? adica in afara faptului ca te uiti urat la sofer (care n-are nici o vina saracu, e platit sa se plimbe cu stropitoarea in scopul de a mai sustrage niste motorina din rezerva strategica)

 

da ma nene, spala strada,, pai sa o spele cu maturo-burdihaia aia care invarte peria sub ea si are aspirator ... si poate si sa stropeasca un pic sa nu ridice praful, dar de la tehnologii din astea avansate de control digital al maturii... si pana la stropitoare ambulanta... e cale lunga se pare.. aia sa ude florile, da-i drq ca ma enerveaza la culme :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se uda stazile in dusmanie iar apa contine un detergent care are proprietetea "magica" este fffffff alunecos...........asa ca mare grija!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se uda stazile in dusmanie iar apa contine  un detergent care are proprietetea "magica" este fffffff alunecos...........asa ca mare grija!!!!!

da man, da are detergent daca nu-l fura..

si e din ala special ca dupa cum vad ca functioneaza...doar stropit..

.. inmoaie strada, o lasa inmuiata si dispar cele mai frecvente 99% din pete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...