Sari la conținut

Ce Cauciucuri Recomandati ?


bobbys
 Share

Postări Recomandate

am un cbr f4i pc35 din 2001 si vreau sa ii iau gume... am mari probleme in alegerea lor...imi plac destul de mult sport attack de la conti

 

Vreau si alte pareri... ce recomandati? Ma intereseaza din toate punctele de vedere...

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stradale in primul rand.

exista multe variante intre care poti sa alegi cu incredere fara sa'ti faci prea multe masturbari mintale.

Diablo corsa, diablo rosso daca iti permite buzunarul, metzeler , dunlop

daca vrei o oferta buna citeste semnatura mea si da'mi un mp. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Metzeler Mez4 si sunt foarte multumit de ele, mai ales pe ploaie, ce-i drept mai scumpe (fata - spate 300 de euro la inceputul sezonului trecut) dar cred ca merita.

 

Spatele e 160 la mine.

Editat de aricioplanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Metzeler Mez4 si sunt foarte multumit de ele, mai ales pe ploaie, ce-i drept mai scumpe (fata - spate 300 de euro la inceputul sezonului trecut) dar cred ca merita.

 

Spatele e 160 la mine.

 

Mez4 e de mult depasit, nu se mai fabrica, l'ai platit mult (300€) si a fost inlocuit cu gume mai bune si performante la toate capitolele :what:, evident mai ieftin de 300€

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Conti Sport Attack,

Parerea mea e ca sunt o investitie excelenta la pretul la care le gasesti.

Eu mi-am luat setul cu aprox 230 euro

In review-urile de pe afara am citit numai lucruri bune despre ele si nu vad de ce ar fi proaste.

 

Hai primavara! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Conti Sport Attack,

Parerea mea e ca sunt o investitie excelenta la pretul la care le gasesti.

Eu mi-am luat setul cu aprox 230 euro

In review-urile de pe afara am citit numai lucruri bune despre ele si nu vad de ce ar fi proaste.

 

Hai primavara! :what:

 

chiar nu sunt proaste. le'am avut imediat dupa ce au iesit pe piata. bune cauciucuri, mi'au placut mai mult de cat p.power care nu m'au multumit deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mez4 e de mult depasit, nu se mai fabrica, l'ai platit mult (300€) si a fost inlocuit cu gume mai bune si performante la toate capitolele :kiss:, evident mai ieftin de 300€

 

http://www.metzelermoto.com/web/catalog/mo...g/sport_touring

 

Probabil ca au uitat sa-si actualizeze site-ul :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m3'urile sunt cauciucuri bune, dar inca mentin un pret maricel. exista alternative mai ieftine si cel putin la fel de bune, ceva mai sportive dar evident de strada: rennsport, K3, 208RR

multi folosesc si in pista gumele de mai sus.

M3 este inferior noului Diablo Corsa III care este multimescola (mai multe compozitii ).

M3'ul este comparabil cu seria DIABLO CORSA..doar ca acesta costa 40-50€ mai putin la set :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stradale in primul rand.

exista multe variante intre care poti sa alegi cu incredere fara sa'ti faci prea multe masturbari mintale.

Diablo corsa, diablo rosso daca iti permite buzunarul, metzeler , dunlop

daca vrei o oferta buna citeste semnatura mea si da'mi un mp. :kiss:

O intrebare pt tine daca esti dragut :kiss:, banuiesc ca stii cate ceva despre cauciucuri. Am o curiozitate fata de Diablo Rosso astea noi aparute, sunt mai bune ca un P.Power ? De la diverse persoane am inteles ca Diablo Corsa III sunt mai proaste ca P.Power-ul. Rosso astea cum sunt? Ma intereseaza strict aderenta pe curbe in special, cat de repede se incalzesc si daca au ceva aderenta pe asfalt rece.

 

Multumesc anticipat :what:

Editat de Trotinel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu casca gura la persoane care nici nu stiu cu ce presiuni sa mearga in cauciucuri. am intalnit multe cazuri.

intre gumele stradale sportive batalia se da intre D. Corsa 3 si Dunlop Qualifier RR, aman2 sunt multi compound, adica pe lateral au compozitie soft iar central compozitie mai tare ptr un nr sporit de KM. in ultimele teste facute pe pista Qualifier RR a fost putin superior.

P. Power nici nu intra in discutie...probabil Romania e singura tara in care se vinde michelin..lol

 

diablo rosso este un produs stradal care tinde sa ia locul lui Diablo. incorporeaza ultimele tehnologii din productia de cauciucuri, desenul si profilul concepun incat sa ai mereu maximul de suprafata de contact etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P. Power nici nu intra in discutie...probabil Romania e singura tara in care se vinde michelin..lol

Stiu ca traiesc in Ro si poate sunt si mai prost de fel, insa as dori sa stiu de ce spui ca P. Power sunt proaste. Eu am P. Power pe motor, am bagat cu ele pana acum circa 18000 km si inca mai au 2mm pana la semnul de uzura. E drept ca le'am folosit preponderent pe drum drept, insa, atentie, NU sunt 2CT.

In acelasi timp, aderenta mi se pare foarte buna, se incalzesc repede si mi se pare ca se lipesc foarte bine de drum la franari puternice, dar si la acceleratii in blana. Nu sunt un racer si nici nu imi doresc asta insa, avand in vedere ca anul acesta vreau sa imi iau gume noi, vreau sa aleg in cunostinta de cauza.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca Pirelli Diablo Corsa III si Dunlop Qualifier RR sunt mult mai bune ca P.Power, nu ca P.Power nu's bune de nimic.

 

P.S. Cam toate caciucurile se tin bine pe franari (dar de asemenea le blochezi si cu cauciucuri de pista, pe cel mai aderent asfalt posibil si la temperatura optima) si mers in linie dreapta cu accelerari bruste si ce mai spuneai tu. Ceea ce conteaza (pt mine cel putin) este aderenta pe curbe si asfalt rece, ca, dupa cum spuneam, in linie dreapta tin toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ai batut recordul mondial cu cei 18000km parcursi cu un posterior, sunt sceptic.

eu consider ca gumele supersportive daca te duc la 6-7000 sunt de aruncat deoarece au cam pierdut caracteristicile lor.

si asa conditiile asfaltului in romania sunt foarte proaste, in tm cel putin e plin de noroi si praf pe strazi ..macar gume bune sa ai. nu spun asta ptr ca le vand eu..mai sunt si altii care vand.

eu ppower le'am gasit periculoase, cel putin s'au supraincalzit imediat si au cedat de cateva ori ..incat a trebuit sa abandonez si sa stau pe margine.

metz si pirelli s'au comportat excelent.

din pacate noile diablo corsa nu sunt chiar ieftine ..cam costa dar sunt punctul de referinta ptr gumele stradale.

 

foarte putini se arunca spre dunlop din nestiinta ..dar sunt gume optime, superioare in pista din spusele amatorilor ca grip si durata, optime pe strada.

 

continental la fel..a investit foarte mult in R&D ptr gumele moto. are produse optime la preturi bunicele.

 

important este si factorul psihologic, sa stii ca ai gume bune pe motor.

mai important este sa nu fii ignorant, si sa ai o presiune potrivita in anvelope.

mai vbeam cu unul care a terminat un set de m3 in 5000km ..clar ..mergea cu presiune 2.0 fata-spate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ppower le'am gasit periculoase, cel putin s'au supraincalzit imediat si au cedat de cateva ori ..incat a trebuit sa abandonez si sa stau pe margine.

Chiar am facut 18000km cu setul actual de gume, nu are rost sa mint si nici nu am actiuni la mishlen. :kiss:

Dar nu cat rezista ma intereseaza neaparat.

 

In ce conditii spui ca s'au supraincalzit ppower? Pe pista? Vad ca tot zici de pista, insa eu nu ajung niciodata acolo..

 

Ca idee: Cat costa la tine un set p.power (normal, nu 2CT) si un set de Qualifier RR? Dimensiunile 120/70/17 & 180/55/17.

Mercic! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa-mi iau o moto echipata cu Metzler M3 noi. Are cineva asa ceva, a testat? Sunt bune pe ploaie? Vreau sa stiu la ce sa ma astept din partea lor sau daca trebuie sa-mi comand alt model. Mersi anticipat! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa-mi iau o moto echipata cu Metzler M3 noi. Are cineva asa ceva, a testat? Sunt bune pe ploaie? Vreau sa stiu la ce sa ma astept din partea lor sau daca trebuie sa-mi comand alt model. Mersi anticipat! :wink:

 

sunt foarte bune. sunt topul la gume stradale de la grupul metz-pirelli, ptr ca voi deja stiti ca Metzeler si Pirelli sunt acelasi grup...aceleasi compozitii la marea parte a gumelor, doar desen divers.

 

mai sportive decat M3 ptr strada sunt Rennsport si K3.

alternativa la M3 ar fi Diablo Corsa sau Corsa 3

 

in Italia Michelin este cea mai prost vanduta marca de cauciucuri, de asta nici nu le am la oferta deoarece nu negociem cantitati mari, dar un pret pot sa iti dau totusi. P:Power pe la 255-260€ setul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...