Sari la conținut

Accident 10-02-2008


zeze
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 101
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

si cand deschizi usa nu trebuie sa te uiti in oglinda?? sau e ca usa de la casa??? dar cand dai cu spatele parca trebuie si atunci sa te asiguri si oricum in general trebuie sa te asiguri, dar lasa ca stiu soferii nostri in general cum se face treaba si o fac ei bine de tot cum stiu ei mai bine

 

offtopic:

nu stiu de cand conduci dar sa iti spun ceva despre mine : vreau sa ma intind in pat langa o femeie calda nu pe un asfalt rece. asa sunt eu mai friguros.

 

mi se rupe "biela" de cine are dreptate intr-un accident moto . nu vreau sa mor cu dreptatea in mana. daca tu vrei sa te jertfesti pentru asta, alaturi de alti impatimiti ai legii este alegerea ta.

 

nu comentez ca soferul trebuie sa se asigure sau nu, ma ingrijesc de faptul ca daca nu s-a asigurat eu ma protejez.

 

si inca ceva : in orice conditii de trafic o sa vezi ca intelegerea si anticiparea sunt foarte importante. cand zic intelegere este ca desi e oprirea interzisa, daca unu a oprit sa parcheze ii fac loc ca oameni suntem .. si eu fac multe magarii in trafic cand conduc si mi se ofera raspect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legile sunt facute pentru a fi incalcate

foarte multa dreptate aici. dar cand e vorba de trafic si se produce un accident din cauza ca tu nu ai respectat legile... esti bun de plata!

indiferent daca e vorba de daune, sau de constiinta.. pentru ca daca se ajunge la deces, nu stiu cum o sa poti sa stai linistit restul viatii cu asta pe constiinta. eu nu as putea! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se pune problema ca legile sunt facute sa fie incalcate. aste este o premiza gresita. problema se pune ca indiferent ce fac altii TU trebuie sa iti porti de grija. trebuie ca tu sa casti ochii pentru toata lumea.

e corect? nu este.. dar cate lucruri nu sunt incorecte in viata.

 

poate ca este un mod gresit de a privi lumea (perspectiva mea fiind gersita) dar eu ma bucur de motoreta mea asa cum este, merg cat de mult pot, si am feresc de necazuri. si ma feresc de prostia altora. si sunt bucuros ca sunt intreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie a fost in stare "cap de creta" ala sa imi treaca la avarii toba "sparta"

deci.. va dati seama ce e de capul lor

:wink:

O intrebare. Nu vreau sa fiu rautacios dar nu am inteles ceva. Tu unde erai cand s-a completat pvul? de ce nu erai la politie langa moto? Chiar nu sunt ironic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare. Nu vreau sa fiu rautacios dar nu am inteles ceva. Tu unde erai cand s-a completat pvul? de ce nu erai la politie langa moto? Chiar nu sunt ironic.

 

dupa accident, dupa cum spunea cineva mai devreme

"am trecut aseara pe langa baieti

am intrebat ce e?

daca pot sa ajut cu ceva

insa accidentatul deja era la spital mai erau motoarele si motociclistul de pe moto din fata"

 

am lasat motoarele acolo cu dragos si am plecat la spital.

politia venise deja. constatarea s'a facut pe loc. dupa spital ne'am intalnit la udriste, unde dragos si soferul au dat declaratiile si politistii plecau la un alt accident soldat cu morti din cate am inteles si a ramas sa dau declaratia dimineata la 6:30 la udriste.

cand am ajuns acolo pv'ul era deja completat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am lasat motoarele acolo cu dragos si am plecat la spital.

politia venise deja. constatarea s'a facut pe loc. dupa spital ne'am intalnit la udriste, unde dragos si soferul au dat declaratiile si politistii plecau la un alt accident soldat cu morti din cate am inteles si a ramas sa dau declaratia dimineata la 6:30 la udriste.

cand am ajuns acolo pv'ul era deja completat

 

Cred ca cea mai buna solutie este sa vorbesti cu un avocat. Serios!

Succes si noroc bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asta m'am gandit si eu , dar nu prea am cu cine.. si mi'e cam frica de avocati :kiss:

nu ai de ce sa iti fie frica... mai bine incerci sa vezi ce poti sa rezolvi pana poti.

bafta si atentie sporita. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua, daca e sa ma iau dupa lege, vinovat e moto 1 pt ca a schimbat banda de mers fara sa se asigure si sa semnalizeze, nu inteleg totusi cum de nu te prinzi ca un bou da cu spatele tinand cont de faptul ca are luminile de mers inapoi aprinse, tu daca din frana ai ajuns la 20 km/h nici nu vreau sa intreb cat aveai inainte de momentul ala, ma rog, ne dam si noi cu presupusu, ideea este ca o data intocmit pv-ul nu poti decat sa-l contesti in termen de 15 zile si asta e deja o aventura, cat despre avocat bla, bla, cu banii aia repari motoreta si iti vezi de treaba.

p.s. tu nu esti ala care tocmai ii facuse rar-ul acu cateva zile?

Editat de calaretul fara casca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua, daca e sa ma iau dupa lege, vinovat e moto 1 pt ca a schimbat banda de mers fara sa se asigure si sa semnalizeze, nu inteleg totusi cum de nu te prinzi ca un bou da cu spatele tinand cont de faptul ca are luminile de mers inapoi aprinse, tu daca din frana ai ajuns la 20 km/h nici nu vreau sa intreb cat aveai inainte de momentul ala, ma rog, ne dam si noi cu presupusu, ideea este ca o data intocmit pv-ul nu poti decat sa-l contesti in termen de 15 zile si asta e deja o aventura, cat despre avocat bla, bla, cu banii aia repari motoreta si iti vezi de treaba.

p.s. tu nu esti ala care tocmai ii facuse rar-ul acu cateva zile?

 

Daca e sa te iei dupa lege, vinovat e ala care opreste si da cu spatele nesemnalizat in loc cu oprirea interzisa, nu motociclistul care intra in el si este deviat pe banda 2, si NICI motociclistul care "nu a pastrat distanta". Ce distanta sa pastrezi cand esti pe alta banda. Din pdv LEGAL.

 

Nu stiu cum le ganditi pe-astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa te iei dupa lege, vinovat e ala care opreste si da cu spatele nesemnalizat in loc cu oprirea interzisa, nu motociclistul care intra in el si este deviat pe banda 2, si NICI motociclistul care "nu a pastrat distanta". Ce distanta sa pastrezi cand esti pe alta banda. Din pdv LEGAL.

 

Nu stiu cum le ganditi pe-astea...

 

 

:kiss: Just!

E interesant de asemenea cum justifica "organul" necesitatea luarii declaratiei soferului de papuc, daca in PV nu e vorba de nici un papuc... In calitate de martor, oare?! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa te iei dupa lege, vinovat e ala care opreste si da cu spatele nesemnalizat in loc cu oprirea interzisa, nu motociclistul care intra in el si este deviat pe banda 2, si NICI motociclistul care "nu a pastrat distanta". Ce distanta sa pastrezi cand esti pe alta banda. Din pdv LEGAL.

 

Nu stiu cum le ganditi pe-astea...

 

ia explica tu maestre, eu merg pe banda 2, tu pe banda 1 si tu din cauza ca ocolesti o baba care da cu spatele te urci pe banda mea si dai peste mine, nu-i asa ca de vina e baba ca m-ai dat tu jos de pe tricicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a existat impact intre dragos si dacie!

 

deci, daca el loveste baba, sau chiar daca nu o loveste... daca o fereste in ultimul moment si se urca pe tine, baba e vinovata! :wink:

 

 

in cazul in care sta acolo neregulamentar, sau face manevre interzise

ps. nu, am rar'ul de ceva timp....

Editat de zeze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a existat impact intre dragos si dacie!

 

deci, daca el loveste baba, sau chiar daca nu o loveste... daca o fereste in ultimul moment si se urca pe tine, baba e vinovata! :wink:

in cazul in care sta acolo neregulamentar, sau face manevre interzise

ps. nu, am rar'ul de ceva timp....

 

Wrong answer, el poate spune ca stationa,si ce daca nu avea voie, e alta poveste, asta nu inseamna ca tu ca un biker nervos si cu legea in buzunaru de la spate te infigi buzdugan in el, in oras se circula cu viteza adaptata la limita evitarii oricarui pericol, ca sa nu mai spun ca nu avea nici o urma de coliziune, poate spune ca p'ala l-a apucat nebunia si a sarit pe banda 2(cum de altfel ai spus si tu, no fuckin car in acest accident), in opinia gaborului s-au lovit 2 bikeri, deci? pe cine dam in judecata?, raspuns, tu pe dragos si el pe tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista maror care sa declare ca masina e implicata, exista declaratia mea si a lui dragos. astea chiar nu se iau in considerare?

nu mi se pare clar. adica daca eu fac o manevra interzisa, chiar doua si provoc un accident, dau o declaratie la politie si am scapat?

 

pai asa pot sa o iau pe sens unic, in directia opusa si sa ma ciocnesc frontal, mergand cu o viteza relativ mica, cu orice masina care vine regulamentar si sa nu fie vina mea? :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista maror care sa declare ca masina e implicata, exista declaratia mea si a lui dragos. astea chiar nu se iau in considerare?

nu mi se pare clar. adica daca eu fac o manevra interzisa, chiar doua si provoc un accident, dau o declaratie la politie si am scapat?

 

pai asa pot sa o iau pe sens unic, in directia opusa si sa ma ciocnesc frontal, mergand cu o viteza relativ mica, cu orice masina care vine regulamentar si sa nu fie vina mea? :wink:

 

nu ai inteles, pana una alta ia zi tu ce scrie exact in pv ( la ca articol v-a bagat) cine e vinovatul si ce sanctiuni v-ati luat? ca am vazut ca ocolesti raspunsul asta :kiss: sa dam o geana in decret ca sa nu vbim tampenii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai inteles, pana una alta ia zi tu ce scrie exact in pv ( la ca articol v-a bagat) cine e vinovatul si ce sanctiuni v-ati luat? ca am vazut ca ocolesti raspunsul asta :wink: sa dam o geana in decret ca sa nu vbim tampenii

 

cap de creta era grabit in dimineata aia ca deh, la 7 se iese din tura. Eu nu am vrut sa semnez procesul verbal deoarece asta ma invinovatea pe mine. Merg azi sa clarific lucrurile cu nenea politaiu' si va spun diseara exact unde ma incadreaza si ce sanctiuni ....

 

P.s. : abea astept sa imi vars nervii

 

 

 

dar de data asta o fac cu cap :kiss:

Editat de zeze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cap de creta era grabit in dimineata aia ca deh, la 7 se iese din tura. Eu nu am vrut sa semnez procesul verbal deoarece asta ma invinovatea pe mine. Merg azi sa clarific lucrurile cu nenea politaiu' si va spun diseara exact unde ma incadreaza si ce sanctiuni ....

 

P.s. : abea astept sa imi vars nervii

dar de data asta o fac cu cap :kiss:

 

ok, bafta! si mai da-i in ma-sa! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm e aiurea ce se discuta aici.

academicianule cu mai mult de 8 clase recunoaste-ti vina ca nu ai fost atent la drum si mergeai cu viteza prea mare ca sa te poti opri (cum ai spus si dumneata).

am mers cu motocicleta in spatele lui dragos si stiu cum merge, las-o balta.

 

bafta si asfalt uscat.

 

<small>--- Mesaj completat în 13 Feb 2008 17:32 -------------</small><br/>

semnalizezi, te asiguri apoi te bagi!

 

 

in primul rand cine ti-a spus sa faci asa te informat prost. ia regulamentul si citeste-l.

1. te asiguri ca poti face manevra

2. semnalizezi

3. te asiguri din nou

4. executi manevra

 

astea le-am invatat la scoala pentru categoria B pentru ca la categoria A la scoala Ilioara nu s-au batut capul cu noi prea mult, invatandu-ne sa facem cateva jaloane si cerandu-ne bani pentru a intra mai repede in examen. un prieten cu care am dat examenul si l-a luat pentru avea cunostiinte la politie (a picat sala cu 21 de intrebari), dupa obtinerea permisului si-a luat cbr 600 si dupa o luna a murit intr-un accident similar izbindu-se de o masina care a franat pentru a acorda prioritate unui pieton pe trecere. el avand viteza de 80km nici n-a atins frana si a intrat in plin in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum asteptam raspunsul tau de la gabor ca sunt curios de ce a scris in pv.

 

 

Daca reusesti sa imi dai detalii pot sa te pun in legatura cu un avocat bun si iti spune el cam ce este de facut. Dar pana una alta sa vedem ce zice ala cu ochi albastri :wink:

 

Si don't worry atata timp cat ai scapat teafara e ok.

 

 

 

Safe ride :kiss: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

agree with calaretu'.... ce trebuie spus este ca daca avem un proces verbal care nu ne convine trebuie sa il semnam in masura in care domnul politist scrie (<e obligat printr-un art. de lege... daca refuza e bine sa ai un martor cu tine pt cand contesti pv>) la rubrica mentiuni ce-i spunem noi ca nu ne convine: cum ar fi ca lucrurile nu s-au intamplat asa cum a retinut organul acolo si ca nu recunoastem fapta... ca avem martori pe care dnul politist nu a vrut sa-i audieze... ca dnul carte parca masina nu a fost audiat etc.

 

politistii aleg varianta cea mai simpla... ai grija: avocatii, prostiile si amenzile se platesc

 

strict ca om cu dreptul la cap iti spun decat atat: trebuie sa ai dovezi (accident=situatie de fapt - se dovedeste cu martori), ai grija ca despre acesti martori sa se faca vorbire in actele intocmite (cu nume, adresa de domiciliu)

bafta si s-o repari cat mai repede :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...