Sari la conținut

Maxiscutere


marius45jml
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 259
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am cumparat un Beverly Tourer parca pe 24 aprilie, de atunci am facut aproape 1.000 km si sunt super incantat de el.

Inainte sa-l am n-am mai mers pe scuter (deloc), chiar am fost sceptic fata de rostul scuterelor mari care necesita permis, insa

repede mi-am dat seama de ce sunt atat de populare.

Are 22 CP, deci accelereaza suficient de repede ca sa nu te calce masinile (ba chiar mai bine decat majoritatea masinilor), fuge vreo 125, cu 100 km/h merge frumos, consumul este intre 3,5 - 3,7 % (in conditiile in care crosetez tot timpul, fie accelerez fie franez si am 100 kg), ma strecor printre masini de nu-mi vine sa cred, cutia automata ma scuteste de schimbarea continua a vitezelor, pot sa merg pe el imbracat de birou ca nu ma murdaresc nici daca este ud asfaltul, are roti pe 16" si nu simte fiecare gropita, are frane bune, incap bine pe el (am 185 cm), intr-un cuvant: beton.

Acum trebuie sa fac prima revizie, dupa care voi incerca si viteza maxima.

Singurul inconvenient este portbagajul mic, in care nu incape o casca integrala (cred ca nici macar orice casca jet, decat unele mai mici), dar pot trai cu asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat un Beverly Tourer parca pe 24 aprilie, de atunci am facut aproape 1.000 km si sunt super incantat de el.

Inainte sa-l am n-am mai mers pe scuter (deloc), chiar am fost sceptic fata de rostul scuterelor mari care necesita permis, insa

repede mi-am dat seama de ce sunt atat de populare.

Are 22 CP, deci accelereaza suficient de repede ca sa nu te calce masinile (ba chiar mai bine decat majoritatea masinilor), fuge vreo 125, cu 100 km/h merge frumos, consumul este intre 3,5 - 3,7 % (in conditiile in care crosetez tot timpul, fie accelerez fie franez si am 100 kg), ma strecor printre masini de nu-mi vine sa cred, cutia automata ma scuteste de schimbarea continua a vitezelor, pot sa merg pe el imbracat de birou ca nu ma murdaresc nici daca este ud asfaltul, are roti pe 16" si nu simte fiecare gropita, are frane bune, incap bine pe el (am 185 cm), intr-un cuvant: beton.

Acum trebuie sa fac prima revizie, dupa care voi incerca si viteza maxima.

Singurul inconvenient este portbagajul mic, in care nu incape o casca integrala (cred ca nici macar orice casca jet, decat unele mai mici), dar pot trai cu asta.

Sa-l stapanesti sanatos!In ce priveste casca ,pune-i un topcase care oricum va fi util si daca o sa faci ceva cumparaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

eu vin .... sambata cred !

in ce zi si cam la ce ora ai vrea sa faci intlnirea ?

anul acesta mai e parada ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oho ....

te scoli tarziu :wacko:

eu ma gandeam mai pe dimineatza asa !

sau venim pe la 12 ... vizitam salonul si apoi facem intalnirea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am un Burgman de 400 si-mi vobleaza fata intre 40 si 60 la ora. Peste aceasta viteza se comporta impecabil.

Ce ''nu are'':

- jeanta este dreapta

- cauciucul este nou (si cu cel vechi facea la fel)

- roata echilibrata

- nu are jocuri pe nicaieri

- amortizoarele sunt in regula (am fost la trei service-uri si nimeni nu-si da seama ce are).

- desfacut si strans la loc amortizoarele in juguri

Are idee cineva ce ar puate fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Burgman de 400 si-mi vobleaza fata intre 40 si 60 la ora. Peste aceasta viteza se comporta impecabil.

Ce ''nu are'':

- jeanta este dreapta

- cauciucul este nou (si cu cel vechi facea la fel)

- roata echilibrata

- nu are jocuri pe nicaieri

- amortizoarele sunt in regula (am fost la trei service-uri si nimeni nu-si da seama ce are).

- desfacut si strans la loc amortizoarele in juguri

Are idee cineva ce ar puate fi?

in accelerare puternica sau in orice conditii?

verifica si bucsele de la articulatia motorului la cadru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in accelerare puternica sau in orice conditii?

verifica si bucsele de la articulatia motorului la cadru

- in gaz costant (la accelerari puternice nu pot sa-mi dau seama ca trece repede de 60) si mai ales in frana de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- in gaz costant (la accelerari puternice nu pot sa-mi dau seama ca trece repede de 60) si mai ales in frana de motor.

verifica totusi jocul rotii spate si cel al motorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Burgman de 400 si-mi vobleaza fata intre 40 si 60 la ora. Peste aceasta viteza se comporta impecabil.

Ce ''nu are'':

- jeanta este dreapta

- cauciucul este nou (si cu cel vechi facea la fel)

- roata echilibrata

- nu are jocuri pe nicaieri

- amortizoarele sunt in regula (am fost la trei service-uri si nimeni nu-si da seama ce are).

- desfacut si strans la loc amortizoarele in juguri

Are idee cineva ce ar puate fi?

salut....

cel vechi cat de uzat a fost ? pt ca si al meu intra in voblaj dar dupa ce l-am schimbat (cauciuc original suzuki)nu mai intra, acu merg fara maini la viteze mici sau maricele atat cat se poate si nu mai misca nimic

tu ce cauciuc ai pus pe roata ? cu ce model de striuri ,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu anvelopa veche facea la fel, am pus anvelope speciale de scooter produse de pirelli si le-am ales pe cele mai moi pentru o aderenta buna.

Ramane momentan sa verific bucsele de la bascula spate (multumesc de idee @E.Z.rider) sa vad daca au jocuri (poate gasesc un amortizor spate nou sau unul reparat, cel pe care-l am e terminat).

Editat de love
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

- toate anvelopele sant pt scutere numai ca cele de care zic eu sant special fabricate pt suzuki burgman si costa un pic mai mult......

-cu amortizorul poate te ajut eu pt ca dezmembrez un burgman....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

- toate anvelopele sant pt scutere numai ca cele de care zic eu sant special fabricate pt suzuki burgman si costa un pic mai mult......

-cu amortizorul poate te ajut eu pt ca dezmembrez un burgman....

- nu cred ca sunt anvelope ''special fabricate'' pentru Burgman (poate recomandate)

- astept pe privat un pret la amortizor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,,,

pune ce vrei tu,,,diferenta o s-o vezi pana la urma,,,

am vrut sa-ti trimet un mesaj dar nu stiu cum sa pun pozele cu amortizorul asa ca le pun aici,,,

daca te mai intereseaza iti dau pretul pe privat cum ai zis.

post-15361-1277415381_thumb.jpgpost-15361-1277415407_thumb.jpgpost-15361-1277415449_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o honda pantheon 150 in 2 timpi.Cred ca se incadreaza la categoria maxi. Merge foarte frumos. Vroiam un s-wing de 400 dar nu e pentru cei cu buget redus.

Am o honda pantheon de 125 in 2 timpi Merge frumos si destul de rapid Am o problema """nu pot urca pe munte ex Transfagarasan""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Am un Burgman de 400 si-mi vobleaza fata intre 40 si 60 la ora. Peste aceasta viteza se comporta impecabil.

Ce ''nu are'':

- jeanta este dreapta

- cauciucul este nou (si cu cel vechi facea la fel)

- roata echilibrata

- nu are jocuri pe nicaieri

- amortizoarele sunt in regula (am fost la trei service-uri si nimeni nu-si da seama ce are).

- desfacut si strans la loc amortizoarele in juguri

Are idee cineva ce ar puate fi?

Vad ca despre cauciuc schimbat vorbesti la singular, trag concluzia ca l-ai schimbat doar pe fata?

Daca da schimba-l si pe cel de pe spate, chiar daca ti se pare ca nu are nimic.

Cauciucul spate da voblaj, nu numai cel de fata!

Uita-te la cel din spate cind se invarte, cu scuterul pe cricul central.

Chiar daca are carne pe el este posibil sa fi luat o groapa si sa se fi rupt ceva ate prin el.

Eu am avut fenomenul asta si la fostul Bmw RT si la Burgmanul actual.

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca despre cauciuc schimbat vorbesti la singular, trag concluzia ca l-ai schimbat doar pe fata?

Daca da schimba-l si pe cel de pe spate, chiar daca ti se pare ca nu are nimic.

Cauciucul spate da voblaj, nu numai cel de fata!

Uita-te la cel din spate cind se invarte, cu scuterul pe cricul central.

Chiar daca are carne pe el este posibil sa fi luat o groapa si sa se fi rupt ceva ate prin el.

Eu am avut fenomenul asta si la fostul Bmw RT si la Burgmanul actual.

Spor.

 

Anvelopa spate este schimbata si se prezinta ok.

Ramane sa verific bucsele de la brat cand voi schimba amortizorul spate.

Editat de love
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o intrebare...unde as putea gasi niste role pentru variator la un Kymco Dink 150? Role 15 gr, 20/15mm. Astept un raspuns sau ceva oferte. Cumpar si prin ramburs. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor

 

Am nevoie urgent de ajutor in achizitionare unui scuter de 125-250 cmc. Am cautata de o saptamana in fiecare zi si azi am gasit unul care mi-a atras atentia:

 

 

Producatorul motocicletei

APRILIA

Modelul motocicletei

Leonardo

Anul fabricatiei

2003

Categorie

scuter

Kilometri

24000 Km

Putere

30 CP

 

Pret 550 euro.

Localitate:Lugoj

Scuterul functioneaza foarte bine,motorul este in 4T yamaha cu racire pe apa,termocupla,vmax140km\h,consumabile inlocuite

 

Am sunat pentru ca mi s-a parut un pret extrem de bun. Problema este ca tipul nu are acte pe el, doar niste copi cu care nu pot face nimic(asta ii motivul penbtru care il da atat de ieftin, spune el). Nu ma deranjeaza acest lucru pentru ca vreau sa il iau pentru fratele meu si el il foloseste doar in sat (drum proaspat asfaltat). Am mai avut 3 ani unul de 50 cmc dar a fost furat anul trecut.

 

Nu ma pricep deloc la maxi scutere si va cer sfatul!! vreau sa merg weekendul asta sa-l iau. Dispun doar de 2300 lei si la pretul asta nu am gasit absolut nimic care sa-mi placa, dar toate aveau acte.

Tipul mi-a garantat ca merge foarte bine si pot sa il testez cat vreau eu si sa vin cu orice mecanic. Vrea sa scape de el pentru ca mai are unul identic dar cu acte si cu asta nu are ce face.

Sfaturi??? nu vreau sa iau teapa.

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor

 

Am nevoie urgent de ajutor in achizitionare unui scuter de 125-250 cmc. Am cautata de o saptamana in fiecare zi si azi am gasit unul care mi-a atras atentia:

 

 

Producatorul motocicletei

APRILIA

Modelul motocicletei

Leonardo

Anul fabricatiei

2003

Categorie

scuter

Kilometri

24000 Km

Putere

30 CP

 

Pret 550 euro.

Localitate:Lugoj

Scuterul functioneaza foarte bine,motorul este in 4T yamaha cu racire pe apa,termocupla,vmax140km\h,consumabile inlocuite

 

Am sunat pentru ca mi s-a parut un pret extrem de bun. Problema este ca tipul nu are acte pe el, doar niste copi cu care nu pot face nimic(asta ii motivul penbtru care il da atat de ieftin, spune el). Nu ma deranjeaza acest lucru pentru ca vreau sa il iau pentru fratele meu si el il foloseste doar in sat (drum proaspat asfaltat). Am mai avut 3 ani unul de 50 cmc dar a fost furat anul trecut.

 

Nu ma pricep deloc la maxi scutere si va cer sfatul!! vreau sa merg weekendul asta sa-l iau. Dispun doar de 2300 lei si la pretul asta nu am gasit absolut nimic care sa-mi placa, dar toate aveau acte.

Tipul mi-a garantat ca merge foarte bine si pot sa il testez cat vreau eu si sa vin cu orice mecanic. Vrea sa scape de el pentru ca mai are unul identic dar cu acte si cu asta nu are ce face.

Sfaturi??? nu vreau sa iau teapa.

 

Multumesc anticipat!

Daca nu ai acte nu poti face nimica cu ea.Doar sa-ti iei acelasi model dar cu defecte majore la un pret acceptabil si sa iei de pe una si sa pui pe alta.

 

sau poti cumpara o honda Jazz de 250cc. Vezi la semnatura mea detaliile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...