Sari la conținut

Suzuki DR 600/650/ Big 750/800


Postări Recomandate

Salut prieteni,

 

 

Am si eu o problema: anul trecut am schimbat jambele la dericica mea , donatorul a fost un RSE. iar problema e ca de atunci placutele de frana nu mai calca pe toata suprafata discului ci sunt cu aprox 10 mm mai sus decat in mod normal - prin urmare franarea mi-a fost afectata, practic placutele s-au tocit pe 2/3 din suprafata ajungand aproape in partea care nu calca sa se atinga. Sincer sa fiu nu stiu de unde a aparut pb asta: sa fie oare de la prinderea diferita la RS fata de RSE a etrierului sau de la bun inceput discul meu de fata este mai mic? Al doi-lea aspect constatat de mine: intre margine discului superioara si protectia de disc este 1 cm spatiu. Din pozele de la alte DR-uri am vazut ca acest spatiu nu prea exista, prin urmare cred ca ar fi discul meu de diam mai mic.

Ce parere aveti? La o masuratoare a discului mai mult ochiometric pt ca nu am dat roata jos si nici nu am demontat discul, pare ca ar avea aprox 300 mm.

Acum am o dilema : sa cumpar un disc nou sau suportul de prindere al etrierului?

o SA REVIN CU POZE CA SA VEDETI SI VOI PB.

 

Mesaj completat

PS: laurentiu dr650r - de la tine am aripa de fata - cea albastra - ce s-a intimplat cu mobra ta? Arata super tare si mi-a placut cum ai modificat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mesaj completat

PS: laurentiu dr650r - de la tine am aripa de fata - cea albastra - ce s-a intimplat cu mobra ta? Arata super tare si mi-a placut cum ai modificat-o.

 

O ai de la fostul proprietar, de la Marin. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista diferente intre uleiuri auto-moto ? Adica de exemplu, cei de la Castrol au ceva special in ulei pentru motociclete ( vezi uleiul Castrol de e Louis ce pret are versus uleiul Castrol din benzinarii).

Un ulei super bun Castrol 10W40 sau 15W50 la pretul de 130 bibonul de 4l (sursa benzinarie OMV- cu tehnologia moleculelor inteligente) nu este recomandat la motoare ? Sau cei de la Louis ne incarca la pret ca sunt ei de "profil" ?

 

Cum se comporta DR-ul cu ulei CASTROL 10W40 ?

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista diferente intre uleiuri auto-moto ? Adica de exemplu, cei de la Castrol au ceva special in ulei pentru motociclete ( vezi uleiul Castrol de e Louis ce pret are versus uleiul Castrol din benzinarii).

Un ulei super bun Castrol 10W40 sau 15W50 la pretul de 130 bibonul de 4l (sursa benzinarie OMV- cu tehnologia moleculelor inteligente) nu este recomandat la motoare ? Sau cei de la Louis ne incarca la pret ca sunt ei de "profil" ?

 

Cum se comporta DR-ul cu ulei CASTROL 10W40 ?

 

Uleiul de masina, mai ales cel cu molecule inteligente NU se pune in motorul de motocicleta. Moleculele de mai sus se vor depune pe ambreaj si for face antifrictiune :). Adica stai in drum cu el .

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_oil

 

Citeste linkul pentru mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!

proaspat posesor de DR 650 RS din 90.

azi am facut actele de vanzare - cumparare, miercuri merg dupa el sa il iau acasa.

sper sa ne bucuram unul de altul cat mai mult!

daca sunt sibieni si nu numai care pot sa-mi dea ceva sfaturi(sunt nou nout in domeniul enduro si al DR-ului), ascult cu placere, mai ales deasupra unei cafele/beri.

motorul merge foarte bine, are totusi un usor harait de la lantul de distributie, plasticele sunt varza, dar inca nu le schimb, ca ma astept la cateva trante

simte nevoia de disc frana spate si placute noi..daca are cineva ma intereseaza.

o sa incerc sa i pun tobe finale Sebring de pe o Katana care sta uitata in pivnita, sa vad daca merg adaptate.

m-ar mai interesa si ceva link-uri pestru plasticaraie, piese de schimb, de astea.

multumesc anticipat si ...Bine v-am gasit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!

proaspat posesor de DR 650 RS din 90.

azi am facut actele de vanzare - cumparare, miercuri merg dupa el sa il iau acasa.

sper sa ne bucuram unul de altul cat mai mult!

daca sunt sibieni si nu numai care pot sa-mi dea ceva sfaturi(sunt nou nout in domeniul enduro si al DR-ului), ascult cu placere, mai ales deasupra unei cafele/beri.

motorul merge foarte bine, are totusi un usor harait de la lantul de distributie, plasticele sunt varza, dar inca nu le schimb, ca ma astept la cateva trante

simte nevoia de disc frana spate si placute noi..daca are cineva ma intereseaza.

o sa incerc sa i pun tobe finale Sebring de pe o Katana care sta uitata in pivnita, sa vad daca merg adaptate.

m-ar mai interesa si ceva link-uri pestru plasticaraie, piese de schimb, de astea.

multumesc anticipat si ...Bine v-am gasit!

Am eu discul de frana pentru DR650 si inca multe alte piese.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de masina, mai ales cel cu molecule inteligente NU se pune in motorul de motocicleta. Moleculele de mai sus se vor depune pe ambreaj si for face antifrictiune :). Adica stai in drum cu el .

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_oil

 

Citeste linkul pentru mai multe detalii.

Dar cele normale

 

10W40 MOBIL, Castrol etc ? ( fara molecule inteligente)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cele normale

 

10W40 MOBIL, Castrol etc ? ( fara molecule inteligente)

 

Un schimb cu Motul 10 w 40 costa 2.4 (3) x MINERAL 5000 10W40 1L- 32 RON = 96 RON. Unde e economia ? Cred ca daca vrei sa experimentezi poti sa incerci alte add-onuri nu uleiul de motor.

 

Eventual vezi intr-un topic mai sus cum e cu balansierul scos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un schimb cu Motul 10 w 40 costa 2.4 (3) x MINERAL 5000 10W40 1L- 32 RON = 96 RON. Unde e economia ? Cred ca daca vrei sa experimentezi poti sa incerci alte add-onuri nu uleiul de motor.

 

Eventual vezi intr-un topic mai sus cum e cu balansierul scos.

 

Nu vreau sa experimentez nimic. Totul a plecat de la simplul fapt ca la Bandit am comandat in Germanyca ulei CASTROL Mineral (4l) si am dat pe el 50 euro si am fost surprins sa gasesc in Metro bidon de 4 l de CASTROL la 95 ron.

De aici toata dilema ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa experimentez nimic. Totul a plecat de la simplul fapt ca la Bandit am comandat in Germanyca ulei CASTROL Mineral (4l) si am dat pe el 50 euro si am fost surprins sa gasesc in Metro bidon de 4 l de CASTROL la 95 ron.

De aici toata dilema ???

 

La Metro era ulei de masina sau de moto ala care l-ai vazut tu???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De masina cred ca se specifica pe bidon.

 

Tocmai asta intrebam ???

 

Ce diferenta este de atati bani. Motorul merge tot in regim de 4000 - 6000 ture, specificatiea API este acolo ........ acesta era sensul intrebarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La uleiuri cum s-a zis si mai sus este vorba despre agentii aia antifrictiune care sunt in uleiul ptr motorul de masina.....si care la motoreta nu sunt buni ca patineaza ambreiajul.... si faza cu turele la care lucreaza ...mda..si motorul de masina se duce in 6000 dar nu mergi in regim normal cu el in acolo ca nu e speed sa intre pe rosu la 12-14 mii;)

Editat de laurentiuDR650R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, castrol aici la noi NU CUMPARATI!! sfatu meu nus stan patitu, dar am foarte multi preteni care lau incercat si se aude motoru cum freaca fier pe fier!! cine intalege?! La noi ii prefabricat!! din 20 000 de uleiuri se baga castrol mobil1 si altele la romani!! yo am 8000 km numa cu singur schimb lam facut la 5500 si era inca bun 20w50!! adus din austria am dat pe 4 litri 45E sii este CALITATE!!

 

 

Nu se aude tacanit de la el, nu se vede sa fie uzura pe umeri la chiuloasa!! Dar la ulei Made in Romania!! te poti astepta sa puna ulei BUNICA!! Sau Aro :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, castrol aici la noi NU CUMPARATI!! sfatu meu nus stan patitu, dar am foarte multi preteni care lau incercat si se aude motoru cum freaca fier pe fier!! cine intalege?! La noi ii prefabricat!! din 20 000 de uleiuri se baga castrol mobil1 si altele la romani!! yo am 8000 km numa cu singur schimb lam facut la 5500 si era inca bun 20w50!! adus din austria am dat pe 4 litri 45E sii este CALITATE!!

 

 

Nu se aude tacanit de la el, nu se vede sa fie uzura pe umeri la chiuloasa!! Dar la ulei Made in Romania!! te poti astepta sa puna ulei BUNICA!! Sau Aro :laugh:

 

 

Sincer sa fiu si Banditul meu suna mai tare cu CASTROL si am senzatia ca se si incinge mult mai mult. Am ajuns mult mai des la peste 100 'C in vara cu el pe cand cu MOTUL 5100 si mai silentios si mai eficient in racire. Si a se retine: CASTROL-ul a fost adus din Germany.

 

Sunt curios cum se va descurca atunci MOTUL 7100 sau varful de gama V300 ? (ma refer la monocilindrul DR )

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de Acord ! cu tine si al meu ajungea sa se incinga cu motul super enduro 10w40 , cu castrol 20w50 , era cat trebe sa se incinga !! nu sfaraia scuipatu pe el !! deci avea racire buna!!

Da din germania sau austri acolo ii mama castrolui este de o calitate superioara! fata de restu!! am comandat 20 de bidoane pt preteni deai mei care multi deja leam dat!!

Sisunt foarte multumiti de el :laugh: !! Nu luat ulei Made In Romania!! Sfatu meu de derist!!

Editat de StreetFighter69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa arata, deocamdata, DR-ul...

o sa sufere cat de curand ceva operatii estetice

post-10629-1257976818_thumb.jpg

post-10629-1257976827_thumb.jpg

post-10629-1257976847_thumb.jpg

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cam golasa, nu are plastice pe ea, deocamdata

stiu ca arata ciudat, da' mie imi place.

 

rau de tot.

 

plasticele originale sunt in curs de reparare, in plus am gasit plastice faine de cumparat, la pret decent.

 

am dus-o putin la noroi si...deja si-o scos banii..aveam inima cat pita de Harghita...

fain..

 

o mai scot de dimineata la plimbare, mai fac ceva poze si o sa pun o mie de intrebari.

sper sa ma suportati. :laugh:

 

ce sa fac, om batran si ma apuc de enduro...

 

 

Mesaj completat

am nevoie de placute de frana spate DR 650 RS '91.

daca are cineva de vanzare, sau daca stie cineva cine aduce...merci!

 

Mesaj completat

rezolvat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. da, merita din plin, depinde de toba, daca faci alegerea corecta o sa fie muzica ptr sufletul tau, atat la accelerare cat si la decelerare (sa vezi rateuri ) :bow: .

eu dupa ce am schimbat toba mi s-a parut ca trage mai bine, e mai vanoasa. acum depinde, poate fi si efectul placebo

dai jos si vreun kg, doua

 

2. dupa ce o sa pui una aftermarket nu o sa mai vrei sa o auzi pe cea originala :D

eu chiar o vand p'aia originala :alcy:

Editat de zidaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. da, merita din plin, depinde de toba, daca faci alegerea corecta o sa fie muzica ptr sufletul tau, atat la accelerare cat si la decelerare (sa vezi rateuri ) :D .

eu dupa ce am schimbat toba mi s-a parut ca trage mai bine, e mai vanoasa. acum depinde, poate fi si efectul placebo

dai jos si vreun kg, doua

 

2. dupa ce o sa pui una aftermarket nu o sa mai vrei sa o auzi pe cea originala :D

eu chiar o vand p'aia originala :bow:

 

 

 

De acord cu tine mosu, dar daca pui una aftermarket trebe sa maresti nivelu la cui !!! :alcy:

Sunetu Inceredibil!! am un LV scurtata fakuta de 20 cm cand face BOMMMMM creieri te dor cand treci de 4000T/min Daca nai dopuri te dor urechile la blana scoate 192 DCB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine mosu, dar daca pui una aftermarket trebe sa maresti nivelu la cui !!! :alcy:

 

bineinteles, dar asta nu e o problema :bow: :D

ca sa nu mai vorbim de look-ul cu o alta toba

 

in acelasi timp grija mare la placerea produsa (vezi semnatura mea)

Editat de zidaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine mosu, dar daca pui una aftermarket trebe sa maresti nivelu la cui !!! :alcy:

 

bineinteles, dar asta nu e o problema :bow: :D

ca sa nu mai vorbim de look-ul cu o alta toba

 

in acelasi timp grija mare la placerea produsa (vezi semnatura mea)

Ma tot invart si nu gasesc ceva mai sa se preteze la enduro......una goala sport nu pun. :D

P.S. pune si tu o poza cu toba originala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Suzuki DR 600/650/ Big 750/800
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...