Sari la conținut

Ajutor (Te-ai impiedicat? Arata-ne busteanul!)


piromaniakkk
 Share

Postări Recomandate

lume!!!mi-am luat motocicleta...shi am nevoie de o baterie noua...faza e ca eu habarnam de service-uri sau magazinele specializate moto din bv...sa-mi zica cineva de unde sa-mi cumpar o baterie....defapt acuma nici nu stiu ce baterie ami trebuie...motocicleta e yamaha fzr1000...ma uit eu maine shi postez...va rog!!!astept adrese de magazine.....oferte(poate avetzi careva pe acasa o baterie)... :baldy:

Editat de Pacasac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am si eu nevoie de un mic ajutor: o consiliere despre ce trebuie sa fac sa-mi inmatriculez motorul, pasi de urmat, acte, RAR, si daca trebuie traduse contractul de vanzare-cumparare si cartea de identitate. Motocicleta a fost adusa din Italia si ar cam fi timpul s-o inmatriculez.

multam'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de un mic ajutor: o consiliere despre ce trebuie sa fac sa-mi inmatriculez motorul, pasi de urmat, acte, RAR, si daca trebuie traduse contractul de vanzare-cumparare si cartea de identitate. Motocicleta a fost adusa din Italia si ar cam fi timpul s-o inmatriculez.

multam'

 

suna'ma cind ai timp si te pun in legatura cu un amic de al meu care se ocupa numai de asta . el face totul , tu nu misti un deget . si asta este important ca el are intrari . daca ti ocupi tu stai la cozi de itzi vine rau . am inmatriculat la el 3 motoare si masini asa ca . important este ca e ieftin si mai ales rapid. daca vrei , desigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul lucru trebuie sa mergi cu motoreta la RAR. Acolo se face identificarea si cartea, dureaza ~10 zile. Cu actele de la RAR mergi la un birou de inmatriculari (sunt destule pe langa politie) unde ce-i de acolo se ocupa de restul actelor. Mai trebuie sa mergi la finante sa platesti impozitul pt. motor, apoi cateva taxe: talon, numere, asigurare RCA (bestianera te poate rezolva cu RCA).

Cu gramada de maculatura mergi la politie si o predai la un ghiseu (nu mai stiu care). In 2-3 zile ar trebui sa ridici talonul si numerele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lume!!!mi-am luat motocicleta...shi am nevoie de o baterie noua...faza e ca eu habarnam de service-uri sau magazinele specializate moto din bv...sa-mi zica cineva de unde sa-mi cumpar o baterie....defapt acuma nici nu stiu ce baterie ami trebuie...motocicleta e yamaha fzr1000...ma uit eu maine shi postez...va rog!!!astept adrese de magazine.....oferte(poate avetzi careva pe acasa o baterie)... :cheers:

 

mai este un magazin pe sitei , chiar pe straduta din spatele vilei unde functioneaza firma aia ce trimite romanii la munca pe vase , Protos . aici ti'o si formateaza .

 

 

--- Mesaj completat în 21 Feb 2008 18:18 -------------

Primul lucru trebuie sa mergi cu motoreta la RAR. Acolo se face identificarea si cartea, dureaza ~10 zile. Cu actele de la RAR mergi la un birou de inmatriculari (sunt destule pe langa politie) unde ce-i de acolo se ocupa de restul actelor. Mai trebuie sa mergi la finante sa platesti impozitul pt. motor, apoi cateva taxe: talon, numere, asigurare RCA (bestianera te poate rezolva cu RCA).

Cu gramada de maculatura mergi la politie si o predai la un ghiseu (nu mai stiu care). In 2-3 zile ar trebui sa ridici talonul si numerele.

 

exact ce ziceam eu ... baiatu' asta de care zic eu rezolva totul in cateva zile iar tu trebe doar sa mergi cu motoru la RAR. restul e treaba lui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de un mic ajutor: o consiliere despre ce trebuie sa fac sa-mi inmatriculez motorul, pasi de urmat, acte, RAR, si daca trebuie traduse contractul de vanzare-cumparare si cartea de identitate. Motocicleta a fost adusa din Italia si ar cam fi timpul s-o inmatriculez.

multam'

mai baieti suntem in anul 2008 si in UE .deci la rar se rezolva in 2 zile iar dupa ce platesti rca si taxa la cec ptr. talon mergi frumos la o tanti de la birou de acte auto pe la ora 15 30 sa zicem cu toate actele pe care le ai in 15 min max te-a rezolvat cu 2 mape una ptr. finantze si una ptr. politie , dupa ce ai rezolvat pe Dorobantilor mergi iar la biroul cu pricina platesti ,iti mai aranjeaza ceva acte si fuga la politie unde depui actele si daca vrei nr. pref. a doua zi la ora 14 montezi nr pe motor. eu asa am facut in ianuarie .salut si succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lume!!!mi-am luat motocicleta...shi am nevoie de o baterie noua...faza e ca eu habarnam de service-uri sau magazinele specializate moto din bv...sa-mi zica cineva de unde sa-mi cumpar o baterie....defapt acuma nici nu stiu ce baterie ami trebuie...motocicleta e yamaha fzr1000...ma uit eu maine shi postez...va rog!!!astept adrese de magazine.....oferte(poate avetzi careva pe acasa o baterie)... :huh:

 

Se pare cai nevoie de o baterie de 12V -> 12Ah, s-ar putea sa mearga cea de la virago, dar cea cu acid si atunci te-ai scos pentru ca pretul este in jur de 100RON, daca bateria nu sta vertical nu merge cea cu acid si trebuie una cu gel si pretul este dublu; poti sa te uiti aici:

http://www.apexbattery.com/yamaha-fzr1000-...-batteries.html

sau

http://www.getgeared.co.uk/acatalog/Yamaha..._Batteries.html

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti suntem in anul 2008 si in UE .deci la rar se rezolva in 2 zile iar dupa ce platesti rca si taxa la cec ptr. talon mergi frumos la o tanti de la birou de acte auto pe la ora 15 30 sa zicem cu toate actele pe care le ai in 15 min max te-a rezolvat cu 2 mape una ptr. finantze si una ptr. politie , dupa ce ai rezolvat pe Dorobantilor mergi iar la biroul cu pricina platesti ,iti mai aranjeaza ceva acte si fuga la politie unde depui actele si daca vrei nr. pref. a doua zi la ora 14 montezi nr pe motor. eu asa am facut in ianuarie .salut si succes

 

mey leo . pai tu vezi cite drumuri ai facut ? inseamna ca ai ceva timp liber....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mey leo . pai tu vezi cite drumuri ai facut ? inseamna ca ai ceva timp liber....

 

cu drumurile hai ca se rezolva eu aveam un "stres" cu traducerea actelor, dar vad ca nu este cazul....sa se faca vremea buna sa rezolv si eu acum

 

multumesc pentru informatii baieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu drumurile hai ca se rezolva eu aveam un "stres" cu traducerea actelor, dar vad ca nu este cazul....sa se faca vremea buna sa rezolv si eu acum

 

multumesc pentru informatii baieti

 

Cam asta e procedura...

Mergi la R.A.R., unde in urma verificarilor iti vor face cartea de identitate.

 

Odata cu livrarea motocicletei , motocicleta ar trebui sa vina cu urmatoarele acte

================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si tine

2 Certificatul de proprietate al motocicletei

3 Cartea de identitate (anulata)

4 Factura fiscala + chitanta aferenta

================================================

Pasul 1 este programarea RAR unde aveti nevoie actele de mai sus (sincer nu mai stiu ce mi-a oprit la RAR din cele de mai sus dar un lucru este clar FA COPII la tot ce aveti sa nu aveti surprize), o taxa in val de 203 RON care se plateste la fata locului + BI/CI .

 

Dupa RAR veti primi certificatul de autenticitate , o foita ITP si noua carte de identitate .

 

Pasul urmator : Fisa imatriculare

 

Fisa se face la chioscuri . pe langa fisa mai trebuie facuta o cerere de imatriculare + asigurare

 

Dupa ce s-a facut fisa trebuie sa te duci cu ea la administratia financiara ptr a lua stampila pe ea si de asemenea sa-ti declari motorul ( termen max ptr declarare 1 luna!)

 

Ptr a obtine stampila de la admin. financiara ai nevoie de urmatoarele :

- copie buletin

- copie factura sau contract vanzare cumparare

- declaratia care ti-o dau ei

La sfarsit or sa-ti dea fisa stampilata + o declaratie de impunere automobile ( mai exact taxa anuala * 20 RON (atat am platit eu) ...asta se face pe loc

 

Dupa obtinerea stampilei te duci la CEC unde platesti taxa talon 30 RON + taxa fisa imatriculare 26 RON

 

Ultimul pas ai nevoie de urmatoarele :

 

- prima data te duci la casierie sa achiti taxa de numere dupa , ptr dosar ai nevoie de :

 

- carte identitate moto

- fisa imatriculare

- cererea

- copie asigurare

- chitanta cu taxa talon + taxa fisa imatriculare

- copie buletin

- copie carte identitate moto

- contract vanzare cumparare

- copie factura ( daca ai luat motoru de la pers juridica)

- carte identitate veche

- certificat proprietate

- certificatul de autenticitate de la rar cat si ITP-ul

 

Cam asta am facut eu si cam atat am platit.

Cand ti-ai luat cartea noua de identitate de la RAR, restul actelor le faci intr-o zi si in 2-3 zile deja ai mobra inmatriculata(pt ca dureaza numerele daca sunt preferentiale)

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu nevoie de un electrician bun in ale motoarelor..si daca se poate sa vina si la domiciliu ar fi super..bineinteles...platesc ce e nevoie.lasa un nr de tel, sau nr meu este 0741455676.va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o casca Nitro si am probleme cu aburirea ei. Daca vreau sa merg pe vremea asta, trebuie sa tin viziera deschisa care atrage dupa sine consecinte (conjunctivita la ochi si cate o raceala ca sunt si astmatic). Daca poate cineva sa ma ajute si cu un sfat, e binevenit! Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o casca Nitro si am probleme cu aburirea ei. Daca vreau sa merg pe vremea asta, trebuie sa tin viziera deschisa care atrage dupa sine consecinte (conjunctivita la ochi si cate o raceala ca sunt si astmatic). Daca poate cineva sa ma ajute si cu un sfat, e binevenit! Multumesc anticipat!

IMI PARE RAU !!!!DAR TE INTREB : CINE TE-A PUS SA-TI CUMPERI CASCA NITRO??? ORI CASCA ESTE PROSATA (NU ARE VENTILATIA CUM TREBUIE)..ORI NU AI DESCHIS FANTA DE DEZABURIRE DIN "BOTUL" CASTII...ORI MERGI PREA INCET SI AERUL CARE INTRA NU ARE VITEZA CA SA-TI ASIGURE DEZABURIREA:):P: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma baieti fiti seriosi....sint o gramada de firme care iti rezolva actele motocicletei sau ale masini...dupa faza cu raru predai dosarul la ei si te suna dupa doua tei zile si ai numerele,eu asa am procedat am platit in plus un milion si cevea da m-au scutit de nervi si drumuri

 

--- Mesaj completat în 25 Feb 2008 08:26 -------------
daca are cineva numarul de telefon a lu misu' cu africana aia albastra..... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...