Sari la conținut

DN1 - Pod Ikeea - 23.02.2008


MotoPlus
 Share

Postări Recomandate

Ma intorceam de la IKEEA- Baneasa! pe pod 6-7 motoare...2 masini de pol, cioburi pe jos...bikerii si politistii mi au facut semn sa nu ma opresc...dak stie cineva mai multe!...

 

se pare ca este vorba de yo yamaha R1...bikerul nu are nimik! atat stiu ptr moment!

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cf martorilor: -> O mana rupta si ceva pierderi de memorie datorate loviturii, e la spital. Viteza (un pic) prea mare, franare de urgenta (nu a vazut la timp masinile oprite in coloane), mizerie pe jos, s-a infipt in fundul unui Clio. Chiar daca avea experienta, o secunda de neatentie poate duce la asa ceva.

E de Doamne fereste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Podul ala e de multe ori gol (la urcare, spre Bucuresti) si cu coloana de masini oprite pe partea cealalta. . .problema e ca nu poti vedea ce e dincolo cand incepi sa urci panta. . si e podul de la Metro nu cel de la Ikea. .dar merge si ala. .are aceiasi problema. plus ca pe coborare e cam naspa sa franezi violent. .chiar si cu masina. .

 

Sanatate!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O viteza prea mare duce la asa ceva, nu mizeria?!, nu secunda de neatentie. Si e la mintea cocosului ca incepand de la zona Metro se merge in coloana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza nu e periculoasa, am trait s-o aud si pe asta...

 

dak viteza e periculoasa..inseamna k si moto..si auto..si cutitul care l ai in bucatarie..si terra care se invarte...si tot ce vrei tu! Viteza mica sau mare nu e periculoasa! periculos este cel care nu stie cum sa mearga si care din prostie sau altele poate sa te omoare si pe tine care treci pe akolo...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) , credeti ca daca am gasi motivul pentru care se produc atatea stiri neplacute am schimba cava ?

eu nu cred, eu consider ca fiecare face ceea ce stie el sa faca mai bine in toate (inclusiv mersul pe doua roti), nu exista perfectiune, asta e .... .

in orice caz, trebuie sa cascam ochii din ce in ce mai mult la trafic, s-au inmultit conservele, s-au inmultit "bicicletele" a crescut f f f mult traficul si asta trebuie sa ne dea de gandit.

 

Insanatosire grabnica celui ce are nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la o viteza mare nu ai cum sa reactionezi la fel de rapid cum reactionezi la 50 la ora.asta e lege.Iar cu atat mai mult daca el urca podul si nu a vazut inainte e si mai riscant.

Atentie mare ca ne mananca in kur sa ne plimbam acum dupa hibernatul asta... tentatia e mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perfect de acord..la 50-60 km/h reactionezi/ poti controla altfel motoru' decit la peste 120.. in plus, pe podu' ala (nu numai acolo, in tot bucurestiu'...si in iasi, si in constanta am remarcat) este mizerie (nisip, pietris etc.) de asta iarna... asa ca atentie marita..

o faza super.. pe 19 sau 20 februarie, pe la Piata Victoriei am mers dupa o tipa cu doua urechiuse prinse pe casca (eu eram cu masina).. la un moment dat, fata se apropie de o zona umeda si ii spun tipului din dreapta mea: "fii atent, acum o sa reduca" (mergea oricum foarte prudent fata - un 10 mare din partea mea!!!).. asa a fost: a redus putin.. si, dupa aia, a inceput sa ii fuga fundu'...nu o data, nu de doua ori, de vreo patru ori...daca avea 10 km in plus, se ducea..asa, a reusit sa o reechilibreze...repet: un 10 mare din partea mea!!! :)

atentie, fratilor... primavara e jale, pina se mai spala soselele de praf, nisip, pietris etc., ramase de la dezapezirile din iarna...

sanatate bikerului!!

 

 

 

la o viteza mare nu ai cum sa reactionezi la fel de rapid cum reactionezi la 50 la ora.asta e lege.Iar cu atat mai mult daca el urca podul si nu a vazut inainte e si mai riscant.

Atentie mare ca ne mananca in kur sa ne plimbam acum dupa hibernatul asta... tentatia e mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distanta de franare creste proportional cu PATRATUL vitezei. Cand viteza se dubleaza, distanta de franare creste de 4 ori. E lege fizica.

 

La asta se adauga si timpul de reactie (cam 0.5 sec), timp in care motocicleta continua sa se deplaseze cu aceeasi viteza.

 

Apoi, daca asfaltul e ud sau murdar, distanta de oprire creste si mai mult.

 

DECI viteza ESTE periculoasa, mai ales cand nu este adaptata conditiilor de drum si trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak viteza e periculoasa..inseamna k si moto..si auto..si cutitul care l ai in bucatarie..si terra care se invarte...si tot ce vrei tu! Viteza mica sau mare nu e periculoasa! periculos este cel care nu stie cum sa mearga si care din prostie sau altele poate sa te omoare si pe tine care treci pe akolo...!

 

4,stai jos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4,stai jos !

 

 

hai sa te intreb ceva..de clasa 5! pistolu e periculos ( ma rog..glontele)? sau ala care te impusca..? asa este si cu viteza! este doar un factor! dak esti pampa si nu ti dai seama!..asa o sa ramai! mergi acasa, arunca cutitu, chibritu, cheia de la motor, toporu si ce mai gasesti prin casa..k toate s periculoase!! si ele sunt de vina! " viteza " e de vina " traficu" " vremea" ...dar tu ce faci ma? dormi pe motor?

 

 

iti dau un 2 MAJOR!

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) tu vad ca vrei sa cauti o scuza pentru viteza excesiva cu care probabil circuli!!!!!!!! tu esti destept ca sti sa mergi si chestia asta iti permite sa ai o viteza superioara:))) cam asta vrei sa spui!!! si dak in 50 de metri iti sare un copil in fata motorului ce faci mei desteptule la 120????????? ia calculeaza vezi ce distanta de franare iti da? si mai vezi si la 50................. 'hai ceao ....ca m-am distrat destul'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe podurile alea de la Metro-Ikea nu e nici un fel de pietris, nisip, mazga. asfaltul este nou si perfect. . .nu mai comparati cu alte poduri din tzara.

 

<small>--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 21:06 -------------</small><br/>Pe podurile alea de la Metro-Ikea nu e nici un fel de pietris, nisip, mazga. asfaltul este nou si perfect. . afara erau 17 grade, era ziua la ora 15-16.nu mai comparati cu alte poduri din tzara.

 

Singura cauza este lipsa de vizibilitate si viteza.

 

 

de ce sa fie VITEZA si Lipsa de Vizibilitate singura cauza???? nu intzeleg...dak se uita aiurea???? NEATENTIA nu se pune?

 

--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 21:56 -------------

:))) tu vad ca vrei sa cauti o scuza pentru viteza excesiva cu care probabil circuli!!!!!!!! tu esti destept ca sti sa mergi si chestia asta iti permite sa ai o viteza superioara:))) cam asta vrei sa spui!!! si dak in 50 de metri iti sare un copil in fata motorului ce faci mei desteptule la 120????????? ia calculeaza vezi ce distanta de franare iti da? si mai vezi si la 50................. 'hai ceao ....ca m-am distrat destul'

 

nu ai intzeles nimik...mergi cu 120 unde nu s copii! S I M PL U ! vezi , te uiti ! asa , poate sa ti sara unu sub roata si cand ai 30! offffffff frateeeeee! ce scoala moto ai facut? tot din aia, bagi 1 ...mergi 30 m si " bravo, ai luat permisu"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa fie VITEZA si Lipsa de Vizibilitate singura cauza???? nu intzeleg...dak se uita aiurea???? NEATENTIA nu se pune?

 

<small>--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 21:56 -------------</small><br/>

 

nu ai intzeles nimik...mergi cu 120 unde nu s copii! S I M PL U ! vezi , te uiti ! asa , poate sa ti sara unu sub roata si cand ai 30! offffffff frateeeeee! ce scoala moto ai facut? tot din aia, bagi 1 ...mergi 30 m si " bravo, ai luat permisu"?

 

ma ce bun esti tu le sti pe toate bv tie!!! unde e caine, unde e copil,, am dat un exemplu..... Bv tie da vad ca pana la urma ai acceptata viteza drept cauza tot ai invatat ceva!!! mai umbla pe aici poate se mai lipeste ceva!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ce bun esti tu le sti pe toate bv tie!!! unde e caine, unde e copil,, am dat un exemplu..... Bv tie da vad ca pana la urma ai acceptata viteza drept cauza tot ai invatat ceva!!! mai umbla pe aici poate se mai lipeste ceva!!!

 

 

Atunci ce va luati fratilor R1,Haya, , Choppere de peste 1000...etc...etc...si etc! no bun fratilor! dak VITEZA e de vina..sa o lasam pe ea sa plateasca! mergeti pe motoare puternice cu mentalitatea asta! am iesit din discutie!

 

sanatate BIKERULUI!

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa fie VITEZA si Lipsa de Vizibilitate singura cauza???? nu intzeleg...dak se uita aiurea???? NEATENTIA nu se pune?

 

<small>--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 21:56 -------------</small><br/>

 

nu ai intzeles nimik...mergi cu 120 unde nu s copii! S I M PL U ! vezi , te uiti ! asa , poate sa ti sara unu sub roata si cand ai 30! offffffff frateeeeee! ce scoala moto ai facut? tot din aia, bagi 1 ...mergi 30 m si " bravo, ai luat permisu"?

 

Tu cand treci cu oarece viteza peste varful unei pante, pana unde nu ai avut vizibilitate, te uiti in spate, sau la copacii de pe margine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''...dar tu ce faci ma?!'' :) :D Mereu vorbesti asa sau pentru mine ai facut o exceptie?Si ce sunt cu comparatiile alea de copil oligofren? Pistol,chibrit..?Viteza este ''doar''un factor?Cand vorbesti de motocicleta,viteza este un factor vital! Face diferenta daca traiesti sau ...mai rau.Daca mergi pe un drum liber intre doua localitati si mergi cu 200+(ca doar tu nu dormi) si iese ne'a Ion cu tractorul de la arat direct in sosea inseamna ca te infigi in el ca nu ai stiut sa franezi,sau dai vina pe cauciucuri sau mai stiu eu ce?Care este factorul care face diferenta? Iti spun cativa baieti mai sus care este treaba cu viteza,franarea,timp de reactie si tu o dai cu comparatii de genul barza,viezure,sageata. :) De ce mi-am luat Hayabusa? Mi-a placut culoarea...dar oricum nu te priveste.Hai,muta-te pe topicurile de moto GP ca aia au nevoie de lectii de mers tare :P Mare-i gradina Ta Doamne...

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''...dar tu ce faci ma?!'' :) :D Mereu vorbesti asa sau pentru mine ai facut o exceptie?Si ce sunt cu comparatiile alea de copil oligofren? Pistol,chibrit..?Viteza este ''doar''un factor?Cand vorbesti de motocicleta,viteza este un factor vital! Face diferenta daca traiesti sau ...mai rau.Daca mergi pe un drum liber intre doua localitati si mergi cu 200+(ca doar tu nu dormi) si iese ne'a Ion cu tractorul de la arat direct in sosea inseamna ca te infigi in el ca nu ai stiut sa franezi,sau dai vina pe cauciucuri sau mai stiu eu ce?Care este factorul care face diferenta? Iti spun cativa baieti mai sus care este treaba cu viteza,franarea,timp de reactie si tu o dai cu comparatii de genul barza,viezure,sageata. :) De ce mi-am luat Hayabusa? Mi-a placut culoarea...dar oricum nu te priveste.Hai,muta-te pe topicurile de moto GP ca aia au nevoie de lectii de mers tare :P Mare-i gradina Ta Doamne...

 

mai DOGULE>.nu ai intzeles Absolut nimik! si te pui pe scandal si cearta ! dak mergi cu 300 pe un drum de tzara esti SINUCIGAS si Criminal ...nu ti mai spun ce si cum! " viteza e de vina" este o expresie gresita! poate...EL( bikerul) este de vina! ! si acum incepem lista..Viteza, masina care era in fata, ceata,baba care facea spagat pe marginea drumului.. podul, politia , norii, si tot ce era pe o raza de 3 0 km! ....de ce esti asa de nervos ? chill out man!! eu pot sa merg cu 150 foarte atent si relaxat, unde poate tu mergi cu 7o nesigur pe tine si cu risc! ! au fost accidente grave si la 40 km/h! joci biliard? eu Da!..vad cu 3 miscari inainte! asa e si pe moto..! dak nu esti capabil sa vezi ce se intampla..hmmmmm!

 

este pareea mea personala! ce sariti asa fratilor!

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak mergi cu 300 pe un drum de tzara esti SINUCIGAS si Criminal ...nu ti mai spun ce si cum! " eu pot sa merg cu 150 foarte atent si relaxat, unde poate tu mergi cu 7o nesigur pe tine si cu risc!

No frate...Cine-i :) acum? Drumul intre doua localitati inseamna neaparat drum de tara? :P Citesti ce scrie in posturile altora sau ,mai important,ale tale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...