Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

mae auitat sa va spuna ca a desfacut acel motor de cel putin 6 - 7 ori pana acum si a modificat la el o multime

 

pe cand eu am facut 66000 doar schimband ulei

 

so e normal ca dupa ce inlocuiesti o multime

iarna sa il desfaci sai sa.l pui la loc ca arate ca nou

 

so...................fiabilitatea oare de ce e data de intretinerea constanta a lui mae sau de a mea care nu este desfacuta decat acum?

 

Prietenul meu,

l-am desfacut de vreo 15 ori, dar doar pentru faptul ca eu am probleme.

Pentru a te lamuri deplin asupra celor facute la acest KTM o sa-ti enumar ce am facut inafara de schimbul de ulei, filtre si anvelope.

Deci: la 9000 de km am schimbat cilindrul de ambreiaj (defect recunoscut de KTM, garantie adica moca), la 30000 schimbat (toate in garantie, adica moca) garnituri pompa frina spate si capacul in care se gasesc pinioanele demarorului) + pe banii mei pompa de apa si antigelul si lichidul de frina (urma un drum de 15000 km).

Acum are 55000 km si cu riscul de a ma repeta, nu m-a lasat niciodata in drum, iar penultimul drum am facut 14800 km.

Motorul si cutia de viteze nu au fost desfacute niciodata. Nu am facut nici macar o pana in acesti 55000 de km.

Parerea mea este ca daca vrem sa avem o motocicleta pe care sa ne bazam trebuie sa o intretinem.

Deci ca sa revenim la fiabilitate, cred ca ceea mai buna fiabilitate este INTRETINEREA.

Mae

PS. Nu fii suparat ca stai pe bara vreo trei saptamini, doar ai o motocicleta foarte FIABILA, dar in viitor adica la iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prietenul meu,

l-am desfacut de vreo 15 ori, dar doar pentru faptul ca eu am probleme.

Pentru a te lamuri deplin asupra celor facute la acest KTM o sa-ti enumar ce am facut inafara de schimbul de ulei, filtre si anvelope.

Deci: la 9000 de km am schimbat cilindrul de ambreiaj (defect recunoscut de KTM, garantie adica moca), la 30000 schimbat (toate in garantie, adica moca) garnituri pompa frina spate si capacul in care se gasesc pinioanele demarorului) + pe banii mei pompa de apa si antigelul si lichidul de frina (urma un drum de 15000 km).

Acum are 55000 km si cu riscul de a ma repeta, nu m-a lasat niciodata in drum, iar penultimul drum am facut 14800 km.

Motorul si cutia de viteze nu au fost desfacute niciodata. Nu am facut nici macar o pana in acesti 55000 de km.

Parerea mea este ca daca vrem sa avem o motocicleta pe care sa ne bazam trebuie sa o intretinem.

Deci ca sa revenim la fiabilitate, cred ca ceea mai buna fiabilitate este INTRETINEREA.

Mae

PS. Nu fii suparat ca stai pe bara vreo trei saptamini, doar ai o motocicleta foarte FIABILA, dar in viitor adica la iarna.

 

fucknd un calcul sa o desfac de 15 ori cred ca ia mai mult decat 3 sapt pe bara

ceea ce incercam eu sa prezint era ideea ca daca vrei o moto care DOAR sa te plimbe iei BMW

daca vrei sa iei o moto ca sa mai surubaresti la ea de 15 ori ,,,hi hi hi iei KAKATM

 

lasand glumele la o parte in toate drumurile nostre facute impreuna AMBELE MOTOCICLETE au fost la inaltime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fucknd un calcul sa o desfac de 15 ori cred ca ia mai mult decat 3 sapt pe bara

ceea ce incercam eu sa prezint era ideea ca daca vrei o moto care DOAR sa te plimbe iei BMW

daca vrei sa iei o moto ca sa mai surubaresti la ea de 15 ori ,,,hi hi hi iei KAKATM

 

lasand glumele la o parte in toate drumurile nostre facute impreuna AMBELE MOTOCICLETE au fost la inaltime

 

Ianachim, Bmw rules )

 

PS: Mae, iti multumesc pentru accesorii.

 

Vlad

 

 

post-18727-1249459873_thumb.jpg

Editat de vladrb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu tocmai m-am intors dintr-o tura de 5200 km cu Adventureul singura problema ce am avut a fost garnitura de la ambreaj(probabil vina a fost a mea pt ca am completat o data cand am cumparat KTM-ul ,nu mi-a facut probleme si n-am mai verificat mai atent) oricum am rezolvat lejer cu un colier de nailon :cheers:

 

Vezi calatoria: /index.php?showtopic=411816

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In asteptarea 690 Adventure, se vinde 990 -ul din semnatura..

 

Si unde ai auzit tu ca va aparea 690 Adv. ??? Ai vre'o informatie oficiala sau ..... zvonuri ?

Nu de alta, dar si eu stau cu limba scoasa la pozele cu 690 Rally Replica, insa stim cu toti ca aceasta mobra nu este ,,de serie" !

Asa se auzea de aparitia aestui model in 2010, dar cred ca in afara de 690 Enduro/SMC/SM/Duke, nu o sa mai vedem altceva.

 

Daca vrei 690 Adventure, cred ca trebuie sa te multumesti cu asta .......

post-10224-1251092833_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde ai auzit tu ca va aparea 690 Adv. ??? Ai vre'o informatie oficiala sau ..... zvonuri ?

Nu de alta, dar si eu stau cu limba scoasa la pozele cu 690 Rally Replica, insa stim cu toti ca aceasta mobra nu este ,,de serie" !

Asa se auzea de aparitia aestui model in 2010, dar cred ca in afara de 690 Enduro/SMC/SM/Duke, nu o sa mai vedem altceva.

 

Daca vrei 690 Adventure, cred ca trebuie sa te multumesti cu asta .......

 

Am auzit si eu zvonuri ca apare in 2010..Am avut 690 Enduro..Un motor polivalent..bun la toate..si la nimic specializat..Pt enduro, prea greu; pt touring , are o sa atat de ingusta incat iti nenoroceste toti mostenitorii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde ai auzit tu ca va aparea 690 Adv. ??? Ai vre'o informatie oficiala sau ..... zvonuri ?

Nu de alta, dar si eu stau cu limba scoasa la pozele cu 690 Rally Replica, insa stim cu toti ca aceasta mobra nu este ,,de serie" !

Asa se auzea de aparitia aestui model in 2010, dar cred ca in afara de 690 Enduro/SMC/SM/Duke, nu o sa mai vedem altceva.

 

Daca vrei 690 Adventure, cred ca trebuie sa te multumesti cu asta .......

 

Ai idee de unde a luat prinderile pt genti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Am auzit si eu zvonuri ca apare in 2010..Am avut 690 Enduro..Un motor polivalent..bun la toate..si la nimic specializat..Pt enduro, prea greu; pt touring , are o sa atat de ingusta incat iti nenoroceste toti mostenitorii..

 

Scuze de off-topic:

Folosind un 690 stock, italianul Ugo Filosa a facut liniste ca la teatru in cea mai lunga etapa din campionatul romanesc de rally-raid = Transcarpatic, Satu Mare-Mangalia, 7 zile, 2800 de km din care 1800 probe speciale.

La ora actuala, singurul monocilindru din aceeasi clasa care sa il rivalizeze ar putea fi Husqvarna TE -ul. In rest, liniste.

Dual sport si rally-raid cred ca este la el acasa.

Este un topic pe Advrider despre Adventure. Pentru a trece mai usor peste perioada de tranzitie, multa lume a apelat la rezervoarele supradimensionate si la carena din kitul de rally (sau la o replica mai ieftina a acesteia).

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi (inca) nu sunt posesor de Adventure, am avut privilegiul sa-l pot testa o zi intreaga pe circuitul Amkart. Ce sa zic....o motocicleta ideala pentru Romania, pacat de problemele(recunoscute) legate de fiabilitate....unde mai e de lucrat. In rest...nota 10 !

Profit de aceasta ocazie sa-i salut pe toti posesorii de Adventure care "misuna" pe aici ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este mare lucru sa-ti poti cumpara mobra ce-ai visat-o.....Iar fiabilitatea la ktm zic ca este ok, iar daca vrei ceva piese sunt ieftine si vin repede daca nu sunt pe stoc.Astea nu sunt decat avantaje.

Abia astept sa plec la tura Vineri 1800-2000km minim 500offroad deja ma mananca gheara .................. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......... Ce sa zic....o motocicleta ideala pentru Romania, pacat de problemele(recunoscute) legate de fiabilitate....unde mai e de lucrat. In rest...nota 10 !

..........

 

Toate mobrele au bubele lor ! La 950/990 Adv. este binecunoscuta problema cilindrului receptor al ambreiajului, care face sa-ti dispara lichidul de ambreiaj cand iti este lumea mai draga, pompa de benzina care mai face figuri si placile de presiune ale ambreiajului care incep ,,sa cante" dupa un anumit numar de kilometrii (cam peste 40000km) ..... in rest este singura mobra dupa care am plans (la propriu) cand am fost obligat sa o vand, din motive ce nu au tinut de ea.

 

Dar sa zicem cate ceva si de celelalte mobre similare :

Africa Twin

- pompa de benzina care se parajeste cand ramai fara benzina

- releul de incarecare ... are limitele lui

- CDI-ul are o viata suspect de scurta pentru o mobra de legenda

- dupa 50000-60000km poti avea surprize cu cuzinetii care se pot infasura pe manetonul arborelui cotit

........ astea sunt problemele adevarate, frecvente la acest model ! Nu vorbesc de alte nimicuri.

 

R1200GS/GSA

- amortizorul fata se pare a fost gandit ..... la o cafea

- imobilizarea electronica iti poate face surprize destul de neplacute

- transmisia finala, cea pe cardan - fara moarte, mai ,,lesina" si ea cate o data ... ba scuipa ulei prin articulatia din 'naintea grupului conic, ba capata joc in rulmentul final .... ce sa-i faci ?

- urechea de prindere a semicadrului de pe partea stanga (cea de pe cutia de viteze) are nevoie de ,,steroizi" la un stil de pilotaj mai .... ,,enduro" sa zicem. Atentie la fisuri !

 

.............. va mai zic ? Nu !

Deci te legi la cap, cu orice mobrea ti-ai lua ..... asa ca nu mai dati cu pietre in ,,fiabilitatea asta precara" a LC8-ului.

 

Bafta ! :)

 

Mesaj completat

Este mare lucru sa-ti poti cumpara mobra ce-ai visat-o.....

 

Ba te contrazic ! Nu este chiar asa de greu sa cumperi mobra ce o vizezi ! Cel mai greu este sa iti poti permite sa o pastrezi !

 

Personal, VIATA, nu mi-a permis sa imi pastrez batranul 950 Adv. S................asa ca nu ma enervati !

 

LC8 RULES !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate mobrele au bubele lor ! La 950/990 Adv. este binecunoscuta problema cilindrului receptor al ambreiajului, care face sa-ti dispara lichidul de ambreiaj cand iti este lumea mai draga, pompa de benzina care mai face figuri si placile de presiune ale ambreiajului care incep ,,sa cante" dupa un anumit numar de kilometrii (cam peste 40000km) ..... in rest este singura mobra dupa care am plans (la propriu) cand am fost obligat sa o vand, din motive ce nu au tinut de ea.

 

Dar sa zicem cate ceva si de celelalte mobre similare :

Africa Twin

- pompa de benzina care se parajeste cand ramai fara benzina

- releul de incarecare ... are limitele lui

- CDI-ul are o viata suspect de scurta pentru o mobra de legenda

- dupa 50000-60000km poti avea surprize cu cuzinetii care se pot infasura pe manetonul arborelui cotit

........ astea sunt problemele adevarate, frecvente la acest model ! Nu vorbesc de alte nimicuri.

 

R1200GS/GSA

- amortizorul fata se pare a fost gandit ..... la o cafea

- imobilizarea electronica iti poate face surprize destul de neplacute

- transmisia finala, cea pe cardan - fara moarte, mai ,,lesina" si ea cate o data ... ba scuipa ulei prin articulatia din 'naintea grupului conic, ba capata joc in rulmentul final .... ce sa-i faci ?

- urechea de prindere a semicadrului de pe partea stanga (cea de pe cutia de viteze) are nevoie de ,,steroizi" la un stil de pilotaj mai .... ,,enduro" sa zicem. Atentie la fisuri !

 

.............. va mai zic ? Nu !

Deci te legi la cap, cu orice mobrea ti-ai lua ..... asa ca nu mai dati cu pietre in ,,fiabilitatea asta precara" a LC8-ului.

 

Bafta ! :)

 

Mesaj completat

 

 

Ba te contrazic ! Nu este chiar asa de greu sa cumperi mobra ce o vizezi ! Cel mai greu este sa iti poti permite sa o pastrezi !

 

Personal, VIATA, nu mi-a permis sa imi pastrez batranul 950 Adv. S................asa ca nu ma enervati !

 

LC8 RULES !

 

Atunci iti doresc sa nu mai fi nevoit niciodata sa-ti vinzi mobra ce-ai visat-o. L-am cunoscut ieri pe baiatul ce-a cumparat-o de la tine si era tare incantat de ea.

bafta si cine stie.... poate la anul te vad pe un lc8 nou nout.

Mesaj completat

Toate mobrele au bubele lor ! La 950/990 Adv. este binecunoscuta problema cilindrului receptor al ambreiajului, care face sa-ti dispara lichidul de ambreiaj cand iti este lumea mai draga, pompa de benzina care mai face figuri si placile de presiune ale ambreiajului care incep ,,sa cante" dupa un anumit numar de kilometrii (cam peste 40000km) ..... in rest este singura mobra dupa care am plans (la propriu) cand am fost obligat sa o vand, din motive ce nu au tinut de ea.

 

Dar sa zicem cate ceva si de celelalte mobre similare :

Africa Twin

- pompa de benzina care se parajeste cand ramai fara benzina

- releul de incarecare ... are limitele lui

- CDI-ul are o viata suspect de scurta pentru o mobra de legenda

- dupa 50000-60000km poti avea surprize cu cuzinetii care se pot infasura pe manetonul arborelui cotit

........ astea sunt problemele adevarate, frecvente la acest model ! Nu vorbesc de alte nimicuri.

 

R1200GS/GSA

- amortizorul fata se pare a fost gandit ..... la o cafea

- imobilizarea electronica iti poate face surprize destul de neplacute

- transmisia finala, cea pe cardan - fara moarte, mai ,,lesina" si ea cate o data ... ba scuipa ulei prin articulatia din 'naintea grupului conic, ba capata joc in rulmentul final .... ce sa-i faci ?

- urechea de prindere a semicadrului de pe partea stanga (cea de pe cutia de viteze) are nevoie de ,,steroizi" la un stil de pilotaj mai .... ,,enduro" sa zicem. Atentie la fisuri !

 

.............. va mai zic ? Nu !

Deci te legi la cap, cu orice mobrea ti-ai lua ..... asa ca nu mai dati cu pietre in ,,fiabilitatea asta precara" a LC8-ului.

 

Bafta ! :)

 

Mesaj completat

 

 

Ba te contrazic ! Nu este chiar asa de greu sa cumperi mobra ce o vizezi ! Cel mai greu este sa iti poti permite sa o pastrezi !

 

Personal, VIATA, nu mi-a permis sa imi pastrez batranul 950 Adv. S................asa ca nu ma enervati !

 

LC8 RULES !

 

Atunci iti doresc sa nu mai fi nevoit niciodata sa-ti vinzi mobra ce-ai visat-o. L-am cunoscut ieri pe baiatul ce-a cumparat-o de la tine si era tare incantat de ea.

bafta si cine stie.... poate la anul te vad pe un lc8 nou nout.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......... L-am cunoscut ieri pe baiatul ce-a cumparat-o de la tine si era tare incantat de ea.

bafta si cine stie.... poate la anul te vad pe un lc8 nou nout.

 

Mircea ( @Indi, aici pe forum), este o persoana plina de caracter si mi-a facut placere sa-l cunosc, chiar si asa intr-un moment nu prea fericit pentru mine. Mi-a promis (si chiar a facut) ca o sa aiba mare grija de LC8. Cu toate ca d.p.d.v. juridic este un bun ce ii apartine, eu consider acea motocicleta tot a mea si orice sfat ce mi' l-a cerut telefonic nu am ezitat sa nu i-l spun si sa-l consiliez.

 

Omul mi-a zis ca poate in viitor isi va cumpara ori un 990Adv. nou, ori un Buell .... nu stiu ce planuri are, insa atunci cand se va hotara sa vanda 950Adv., voi fi prima persoana care va afla de asta ! Sper din toata fiinta ca atunci sa dispun de suma de bani pentru a-mi rascumpara motocicleta !

 

Bafta ! :)

 

P.S. ....... si acum imi lipseste ,,Rinocerul" meu ! :)

post-10224-1251439785_thumb.jpg

post-10224-1251439816_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand visez si eu la un adventure....sper sa nu mai dureze prea mult....

Cam ce consum de benzina are motocicleta asta?

 

In medie 6%, dar depinde foarte mult si de stilul de pilotaj. La cum trage motorul, nu prea te lasa ,,sa mergi incet" asa ca un consum de 6-7% nu trebuie sa te surprinda. In ,,brazda", e' cu totul alta poveste !

 

In momentul in care ti-a incaput pe mana o mobra ca asta ... trebuie sa te stii bine si cu buzunarul ! :D ... si nu ma refer numai la combustibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am legat si eu trei zile- 1500km prin tara anul asta.

Plimbarea a fost bestiala-

/index.php?...p;#entry2077426

 

M-am bucurat ca am ajuns la intrunirea Ktm-Brezoi Sambata seara- am papat 8 mititei dupa drumul de peste 500km- au mers la fix.

Iar berica a cazut perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am legat si eu trei zile- 1500km prin tara anul asta.

Plimbarea a fost bestiala-

/index.php?...p;#entry2077426

 

M-am bucurat ca am ajuns la intrunirea Ktm-Brezoi Sambata seara- am papat 8 mititei dupa drumul de peste 500km- au mers la fix.

Iar berica a cazut perfect.

 

Nice! De intalnire nici nu mai vorbesc ca si asa sunt nervos ca n-am putut ajunge.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti,

in prezent ''rinocerul'' lui Petrica a trecut de granira celor 50000 km(are 51000 acu) si singurul lucru pe care l-am schimbat la el pt ca a fost nevoie este cilindrul receptor de la ambreiaj,dar nici aceasta nu mai este o problema daca este schimbat cu cel de la Evolutione(este foarte laudat pe advrider.com).la 46000km i am facut o revizie majora la motoadventure(singura pe care o mai fac vreodata la ei,din cauza lor mi am intrerupt brusc excursia si a trebuit sa vin cu motorul in duba).in fine,la aceasta revizie mi au spus ca placile ambreiajului sunt inca ok(vis-a-vis de ceea ce spunea Petrica mai devreme) si supapele n-au avut nevoie de ajustari.

 

ce sa mai zic,este un motor extraordinar..cu cat merg mai mult pe el,cu atat il iubesc mai mult.acum il inteleg perfect pe Petrica ...

drum bun prin plimbarile voastre si la cat mai multi km!

 

''LC8 RULES"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti,

in prezent ''rinocerul'' lui Petrica a trecut de granira celor 50000 km(are 51000 acu) si singurul lucru pe care l-am schimbat la el pt ca a fost nevoie este cilindrul receptor de la ambreiaj,dar nici aceasta nu mai este o problema daca este schimbat cu cel de la Evolutione(este foarte laudat pe advrider.com).la 46000km i am facut o revizie majora la motoadventure(singura pe care o mai fac vreodata la ei,din cauza lor mi am intrerupt brusc excursia si a trebuit sa vin cu motorul in duba).in fine,la aceasta revizie mi au spus ca placile ambreiajului sunt inca ok(vis-a-vis de ceea ce spunea Petrica mai devreme) si supapele n-au avut nevoie de ajustari.

 

ce sa mai zic,este un motor extraordinar..cu cat merg mai mult pe el,cu atat il iubesc mai mult.acum il inteleg perfect pe Petrica ...

drum bun prin plimbarile voastre si la cat mai multi km!

 

''LC8 RULES"

 

Lasa vrajala si hai la tura cu baietii :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...