Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Huh . E incredibil cat de repede am primit raspunsuri motiv pentru care va multumesc tuturor.

 

@ ser79ban : la 2 stiu . am sunat si eu pe cineva dar am primit niste preturi mult exagerate. Fratii Ionescu ce pret au pentru acest pachet?

Impresionant si de foarte mare ajutor linkul de pe picasa. Sper sa reusesc sa gasesc o solutie si pe cineva care sa ma ajute in confectionarea lor

Cutiile din poza cum sunt pentru pasager? Mai sta bine pe scarite?

m-am mai cautat de informatii

-la Hepco e 140 euro; cit se poate de oficial.

-parca 180 crashbar plus suport coburi. Ei sunt specializati pe BMW-uri (adica au facut asa de multe ca au deja un dispozitiv pe care prind piesele si le sudeaza) dar teoretic stiu sa faca orice daca le dai timp si banii pe care-i cer. Eu scapam cu timpul ca aveau in curte un Domi si faceau modelarea pe el. La bani :crack: nu m-am inteles eu cu ei. <<<crashbarul pot sa il fac cu 180 euroni si suportii laterali cu 150 euroni ,sau 300 amindoua la pachet.asta insemnind cu tot cu materiale inclusiv o vopsire primara in negru.>>>

 

permite-mi sa-ti impartasesc din intelepciunea mea: Dominatorul e MONOcilindru si MONOpost. Pasagerii sa vina cu morotul de acasa. :rock::lol: (acu', lasind gluma laoparte, Switch-ul si prietena care cu tot cu bagaje pentru o saptamina au 100kg merg pe un Domi. Daca ai 120Kg nu mai iei si pasager. Pentru familisti plecati on concediu exista AfricaTwin)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ Dominator72 Multam fain O sa apelez la switch pentru schema. La cauciuc sfatul tau e foarte bun si la 2 mil se pare ca o rezolv ceea ce e foarte bine . Dar totusi cam cat de bune sunt cauciucurile? Ai folosit ?

Anul trecut, pe vremea asta parca, s-a discutat despre cauciuce si le-am recomandat tuturor - bazat pe experienta personala - Heidenau. S-a facut o comanda unitara destul de mare si au aparut multe Dominatoare cu Heidenau. Asa ca pareri poti afla de la mai multi.

 

Parerea mea personala este, in continuare, foarte buna (ca dovada, ca atunci cand mi-am schimbat guma de la roata spate, tot Heidenau am pus). Mai exact, modelul utilizat de mai multi (K60 - mixt off & on in proportie de 60-40%), sta bine atat pe asfalt (uscat, umed), cu liniile de tramvai (inclusiv umede) n-am avut niciun "tremurici" :D , in noroi sunt ok, pe iarba n-au probleme, pe macadam si forestier si piatra (inclusiv umeda) nici atat, prin apa curgatoare poti sa mergi dupa pastrav... :rock:

 

Singurul "dezavantaj" este ca se tocesc destul de repede; "dezavantaj" din punctul de vedere al altora. Din punctul meu de vedere asta denota ca este un cauciuc moale, care iti confera aderenta, dar, evident, se si toceste mai repede. Eu am simtit nevoia sa schimb spatele dupa aprox 10.000km, dar inca mai mergea, insa pe asfalt incepuse sa piarda aderenta in curbe + frana medie spate (ceea ce in conditii de guma proaspata nu s-a intamplat!).

 

Oricum, la cat costa, merita sa-l schimbi dupa ce-si face datoria. :crack:

Mesaj completat

Bine dar de unde stop pe leduri?

Eu mi-am luat de la Auner unul "universal", cu tot cu suportul de numar (pe care-l aveam oricum, rupt). A trebuit sa-l mesteresc ca sa se potriveasca dar sunt multumit de rezultat. A costat in jur de 25 de euroi (cu sau fara transport, nu mai stiu), de la reprezentata lor din Cluj sau Baia Mare sau Satu Mare (zau ca nu mai stiu unde sunt baietii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut, pe vremea asta parca, s-a discutat despre cauciuce si le-am recomandat tuturor - bazat pe experienta personala - Heidenau. S-a facut o comanda unitara destul de mare si au aparut multe Dominatoare cu Heidenau. Asa ca pareri poti afla de la mai multi.

 

Parerea mea personala este, in continuare, foarte buna (ca dovada, ca atunci cand mi-am schimbat guma de la roata spate, tot Heidenau am pus). Mai exact, modelul utilizat de mai multi (K60 - mixt off & on in proportie de 60-40%), sta bine atat pe asfalt (uscat, umed), cu liniile de tramvai (inclusiv umede) n-am avut niciun "tremurici" :D , in noroi sunt ok, pe iarba n-au probleme, pe macadam si forestier si piatra (inclusiv umeda) nici atat, prin apa curgatoare poti sa mergi dupa pastrav... :rock:

 

Singurul "dezavantaj" este ca se tocesc destul de repede; "dezavantaj" din punctul de vedere al altora. Din punctul meu de vedere asta denota ca este un cauciuc moale, care iti confera aderenta, dar, evident, se si toceste mai repede. Eu am simtit nevoia sa schimb spatele dupa aprox 10.000km, dar inca mai mergea, insa pe asfalt incepuse sa piarda aderenta in curbe + frana medie spate (ceea ce in conditii de guma proaspata nu s-a intamplat!).

 

Oricum, la cat costa, merita sa-l schimbi dupa ce-si face datoria. :crack:

Mesaj completat

 

Eu mi-am luat de la Auner unul "universal", cu tot cu suportul de numar (pe care-l aveam oricum, rupt). A trebuit sa-l mesteresc ca sa se potriveasca dar sunt multumit de rezultat. A costat in jur de 25 de euroi (cu sau fara transport, nu mai stiu), de la reprezentata lor din Cluj sau Baia Mare sau Satu Mare (zau ca nu mai stiu unde sunt baietii).

Ne arati si noua o poza ?Multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauciuc de la HEIDENAU K60 vreau sa-mi cumpar eu acum dar acolo in SAG langa Timisoara luna trecuta de spate nu au mai avut dar au zis sa incerc pe la jumatatea lunii asteia, daca vrei modelul ala te anunt eu daca au adus. P.S. as vrea si eu schema aia pentru un proiector suplimentar, eu am avut unul prins in partea de jos sub jug dar l-am dat jos ca am avut sistemul de prindere prost facut si era sal pierd.

 

 

Da k60 il vreau si eu : cod 11140034 . Te rog daca afli ceva anunta-ma si pe mine sa il comand. Oare cat o fi transoprtul pana in bucuresti?

 

 

Mai ai cumva ceva poze sa vedem si noi cum ai pus proiectorul? Facea fata si farul si proiectorul?

 

Multam fain

Mesaj completat

@ 50bani

 

 

Da k60 il vreau si eu : cod 11140034 . Te rog daca afli ceva anunta-ma si pe mine sa il comand. Oare cat o fi transoprtul pana in bucuresti?

 

 

Mai ai cumva ceva poze sa vedem si noi cum ai pus proiectorul? Facea fata si farul si proiectorul?

 

Intr-adevar schema ar fi binevenita

 

Multam fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ser79ban

Cu riscul de a parea talamb. Ce e cu cauciucul? De vanzare? Plac la baiatu' :D

a, nuu. Doar vroiam sa va fac in ciuda. :rock:

 

 

 

 

am citit repede posturile anterioare si intelesesem ca vreti poze cu cauciucurile :D Si v-am zis sa nu ma mai lasati sa muncesc in timp ce citesc topicul :crack:

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.heidenau.ro; poti face comanda la ei. Sau poti apela la ROMI3 de pe forum, dar iesi mai scump, insa serviciile sale sunt ireprosabile comparativ cu ale alora de la haidenau.ro.

 

Asa, referitor la scheme electrice, proiectoare, bla bla... trebe musai xenon. Un kit e vreo 250 ron. Consuma mult mai putin. Proiectoarele deja devin o investitie discutabila dupa montarea xenonului pe faza normala. Faza lunga face zi. Experienta proprie.

 

Pentru bagaje spate, iti dau eu niste sfaturi legate de un suport pt bagaje usoare. PRactic trebuie un scut de plasa peste toba, ca sa nu se incinga centile prea rau. Eu voiam sa-mi fac iarna asta, dar a intervenit ceva.

 

Crash bar ia-ti originale, ca tot acolo iesi de la mesteri. S-au jmecherit intr-un hal...

 

Asa, cu ce te mai putem ajuta? Scuze ca nu am apucat s citesc tot -- sunt si eu pe fuga azi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D'abia le scosese Switchul din portbagaj. post-5582-1262955612_thumb.jpg

pe fata am deja montat si eu K60, de fapt chiar azi l-am montat ca nu am mai rezistat sal tin in casa si sa umblu cu o "opinca", pentru spate urmeaza pe saptamana viitoare sai sun sa vad daca au adus (ca asa a ramas intelegerea pe la jumatatea lui ianuarie aduc) si sa ma duc dupa el. Cu proiectorul nu am poze montat doar asa pic0001k.jpg dar sincer prea multumit de el nu am fost, vedea cam imprastiat si totusi era bec de 35w, ideea era sa vad cand intorc de ghidon si sa fiu vazut mai bine in trafic. De montat l-am montat in partea de jos a jugului unde este o aparatoare de plastic, acolo sunt 4 gauri cu filet si a stat prins exact in pozitia in care e in poza... semi-multumit.

Editat de 50bani
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti cand ne apucam sa organizam o intrunire???

asa sa mai vedem live cate un accesoriu pe motoreta, cate un accesoriu pe

fierul ala care sta pe jar si cate un accesoriu care tine ceva lichid :D

 

apropos de accesorii: domnu Serban, parca motoreta ta e de touring...cu ghiozdanele alea pe lateral nu mai vezi tu forestiere frumusele la pas normal:P

 

 

despre cauciucele heidenau zic si io ceva: din cate am vazut la altii se pare ca e ce spune domnul Dominator72, ele avand un raport pret/calitate destul de bun. la banii aia chiar ca iti iei un sfert de bridgestone :rock:

 

 

anu asta la intalniri mai primim spioni de la concurenta cu inscrisuri sub acoperire?

 

sunt curois unde ne strangem cei mai multi anu asta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti cand ne apucam sa organizam o intrunire???

asa sa mai vedem live cate un accesoriu pe motoreta, cate un accesoriu pe

fierul ala care sta pe jar si cate un accesoriu care tine ceva lichid :crack:

 

apropos de accesorii: domnu Serban, parca motoreta ta e de touring...cu ghiozdanele alea pe lateral nu mai vezi tu forestiere frumusele la pas normal:P

merge pe oriunde ca se dau jos cutiile. Promit ca anu asta imi prind bine placile de asezare si nu mai stau sa leg cutiile la plecare intre ele ca sa nu-mi cada pe drum. Ia vezi mataluta cum faci poate anu asta nu mai trebuie sa sapam santuri ca sa deviem cursul apei in asa fel incit sa nu ne pluteasca cortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ti-e frica de nenea ursu io te duc pe strada lui :rock:

poate da si el ceva de beut de Sf. ursu Ion sau cum il chema, sf. Bamse :crack:

 

Dar pe Sorinel il trimit dupa lemne noaptea in padure fara lanterna doar cu o cutie cu chibrituri. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ti-e frica de nenea ursu io te duc pe strada lui

poate da si el ceva de beut de Sf. ursu Ion sau cum il chema, sf. Bamse

 

Dar pe Sorinel il trimit dupa lemne noaptea in padure fara lanterna doar cu o cutie cu chibrituri.

 

Te rog sa nu-l mai stresezi pe Sorinel de data asta (chestii d-alea cu ursu in padure, intuneric etc). Anul asta il ducem direct la... Pestera Ursilor si il invat eu unde sa-si puna cortu' ca sa fie cat mai aproape de cuiburile... viperelor :rock: Sau, ca sa fie complet linistit, il cazam langa lacul... Lesul Ursului :D

 

Ei bine, reperele amintite anterior sunt din Muntii Apuseni, asa ca anul acesta va propun sa facem intalnirea Dominatorilor in zona respectiva. Zona este, precum i s-a dus vestea, superba, mult mai usor accesibila calare si avem si doi ghizi din Cluj (chiar trei, daca imi amintesc eu bine ca NX250 nu merge singur), ghizi care sigur nu vor baga "touring-ul" lui Serban pe vai secate ale torentelor :D

 

P.S. Propun ca intalnirea sa aiba loc anul acesta pe la jumatatea lui august (e perioada buna pentru mure, dar si pentru Apuseni, in general). :crack:

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Propun ca intalnirea sa aiba loc anul acesta pe la jumatatea lui august (e perioada buna pentru mure, dar si pentru Apuseni, in general). :crack:

 

o intrunire speciala o sa fie in cinstea Ruxandrei care o sa il invete obiceiurile de la noi pe micutul si dragutul domi 250 ala rosu, un oaspete nou venit in tara asta.

ii uram drumuri bune si amintiri frumoase Ruxandrei cu noul domi de 250

:D :D

io as vrea sa fie cel putin doua intruniri de nx-uri, asa ca sa ne bucuram cat mai mult de superoritate in fata concurentei, care mai are ani e recuperat...dar nu stam noi in loc :rock:

 

oricum, ce a fost odata o sa dureze si o sa devina ceva de neuitat: o prietenie legata de un model de caracter, un model de caracter si personalitate care ne-a adunat aici.

numai bine si multe amintiri de neuitat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ser79ban Mda cam mult costa. Dar pana la urma am o veste minunata . Am un prieten care ma va ajuta. Lucreaza la un service auto si printre altele se pricepe si la sudura foarte bine. Deasemenea tot motociclist. :rock:

In legatura cu bagajele, eu am 80 sotia vreo 49 + bagajele pentru 2 saptamani deci maxim 150 kg pe Domi. Sper sa nu fie prea mult ....

 

 

@Domninator72 Iti multumesc pentru un foarte bun review asupra cauciucurilor. Sunt mai mult decat hotarat acum sa il iau. Asteptam sa aduca....

 

 

@switch In legatura cu cauciurile, ai avut sau stii pe cineva care a avut neplaceri in privinta serviciilor celor de la heidenau? Sa ii evit si sa apelez la ROMI3?

Cu proiectoarele ... le-as fi vrut pentru o mai buna vizibilitate, pentru aspect deoarece sincer imi plac foarte mult si nu in ultimul rand pentru a fi vazut mai bine pe sosea. In concluzie pentru mine investitia ar fi cam mare pentru xenoane asa ca ma gandesc sa montez un soi de proiectoare de consum mic (20-25W), (ca un fel de pozitii mai degraba decat un proiector) care sa ma ajute in a fi vazut pe sosea mai bine si poate si la aspect. Ar fi un kitch? Voi ce parere aveti?

 

 

La bagaje voi merge pe aceeasi idee propusa de tine. Am apelat la un prieten care este mecanic si de asemenea motociclist sa ma ajute cu acest suport metalic. Voi merge pe un cadru mai mic care va veni peste toba. Acest cadru va sustine 2 genti textil luate pe louis (ma refer la acele genti rotunde, mai degraba tubulare) care nu sunt scumpe deloc.

 

In legatura cu crash-barul ai dreptate preturile la mesteri ajung cam cat pisele din magazin. Totusi am o promisiune la un pret bun. A ramas sa mai negociez dar se pare ca voi iesi foarte ieftin. Sper .........

 

 

 

@50bani Te rog sa ma anunti si pe mine cand aduc baietii k60-ul.

In legatura cu proiectorul ...mda 35W nu e foarte mult. La vizibilate nu cred ca ajuta foarte mult dar la partea cu "sa fi vazut" are un avantaj.

 

 

 

 

Anul asta sper sa pot ajunge si eu la intrunire. Cu toate ca anul trecut aveam un baby dominator (abia schimbasem motoreta trecand la honda) nu am reusit sa ajung la intrunire. Dar pana atunci poate cand da firul ierbii si e cald afara iesim la un gratar pe undeva iar din august (cand ati propus intrunirea) deja dam pagina la calendar pe la aprilie (ma gandesc eu ... )

 

 

 

Va multumesc tuturor inca odata pentru ajutorul si raspunsurile prompte.

 

 

 

 

P.S. Are cineva parbriz montat? Daca da de unde l-ati cumparat? As vrea sa imi pun si eu.

 

 

Sper sa nu va sacai cu miile de intrebari puse.

 

:crack: tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parbriz de la Givi gasesti. Aveam eu unul, dar am impresia ca e ciobit pe-o parte. Mi mi s-a parut extrem de util - preia tot vantul din piept si il arunca peste/in casca. Cu parbriz imi permit sa merg fara cagula si nu imi e frig deloc. Ce-i drept e ceva mai nasol cu viziera sus, pentru ca fix acolo imi arunca aerul. Unitedmotors parca e distribuitor Givi. Cred. In utlima instanta, ai putea incerca sa iti faci tu un parbriz dupa mulaj. Iti dau eu parbrizul meu sa-l mulezi :rock:

 

K60. Eu ziceam k ROMI3 e impecabil ca serivicii; recomand cu caldura. Alternativa e distribuitorul Heidenau.ro, care nu sunt foarte seriosi baietii. Daca ai rabdare insa cu ei, poti scoate un pret mai bun. Alegerea ta.

 

Sincer niste proiectoare de 25W nu te ajuta cu nimic. Sunt efectiv niste briz-brizuri inutile, ca si tobele goale si 'carbonizate'. Da, arata mai bling, dar sincer acuma -- tu vrei sa faci dominatoru bling? O sa rada toata luema de tine. Crede-ma, nu rezolvi mare lucru cu proiectoare, daca nu sunt unele calumea (putere mare, unghi bun). Un halogen de 20-25w este practic pozitie, cum bine ai observat. Daca ai inca farul clar, recomand un kit Xenon de 4300k si pe urma mai vezi tu daca iti mai trebe proiectoare. Vazusem la un moment dat niste proiectoare Xenon foarte jmechere, cu consum mic, insa nu prea erau utilizabile pe motor (domensiune mare si posibilitati limitate de fixare).

 

Domi72 zicea ca nu e loc pt balasturi. Ei bine, e loc destul daca ai idei :D Totul e sa ai sange sa sudezi pe rezervoru de benzina :crack:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa-i urez lui Swich recuperare grabnica si An nou fericit in special( sper ca aici merge netul), An nou fericit tuturor!!!, numai amintiri frumoase alaturi de producatorul din Tokyo si de prietenii sai.

 

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios care sunte preturile la United Motors. Avand in vedere ca lucrez langa ei o sa dau o fuga sapt care vine si o sa postez niste preturi. Ce-i drept stiu ca e foarte util.

Daca ai putea sa imi imprumuti parbrizul pentru mulaj ar fi super (deja cumpar berea :rock: ). Imi poti aproximativ dimensiunile lui? Incerc sa fac rost de o bucata de plexi si sa stiu cam ce sa cer.

 

Avand in vedere ca am foarte multe cheltuieli cred ca o sa imi incerc rabdarea si sa comand de la heidenau.

 

 

Nu . In nici un caz nu vreau sa imi fac Dominatorul bling. Probabil daca voi mai avea resurse financiare si daca nu gasesc in final solutii pentru proiectoare , voi merge pe un xenon pe far .

 

 

Pentru un singur balast se poate gasi loc. De sudat rezervorul ...... as avea sange dar totusi vreau sa prind intalnirea dominatoarelor ..... am auzit ca Sf Petru are un naked si nu tine pasul pe forestiere . :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios care sunte preturile la United Motors. Avand in vedere ca lucrez langa ei o sa dau o fuga sapt care vine si o sa postez niste preturi. Ce-i drept stiu ca e foarte util.

Daca ai putea sa imi imprumuti parbrizul pentru mulaj ar fi super (deja cumpar berea :rock: ). Imi poti aproximativ dimensiunile lui? Incerc sa fac rost de o bucata de plexi si sa stiu cam ce sa cer.

www.unitedmotors.ro - anu trecut era ~2 milioane.

 

Nu . In nici un caz nu vreau sa imi fac Dominatorul bling. Probabil daca voi mai avea resurse financiare si daca nu gasesc in final solutii pentru proiectoare , voi merge pe un xenon pe far .

 

Pentru un singur balast se poate gasi loc. De sudat rezervorul ...... as avea sange dar totusi vreau sa prind intalnirea dominatoarelor ..... am auzit ca Sf Petru are un naked si nu tine pasul pe forestiere . :crack:

Un singur balast vine la fix pe cadrul metalic din fata, prins pe partea opusa CDIului. Iti trebuie doar o bucata de camera (petec de 2x2) si vreo 20-30 de soricei. Investitia asta te-ar scuti de vreo 250-275 ron, functie de unde cumperi. Montaju ti-ar mai lua vreo 50 sau 2 ore de lucru, cum preferi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am iesit vreo 100 km sa ma mai obisnuiesc cu Domi-ul, zici ca m-am urcat prima oara pe motor , asa merg cu el . Din astia 100 de km vreo 60 am mers pe drum mai rau , ceva judetean , si ma scutara cam tare pe la 80-100 km\h , KLX-ul nu scutura asa tare pe acelasi drum in aceleasi conditii. Alta chestie e ca nu-miplace cum sta in curbe , nu ma pot inclina asa cum faceam cu Klx-ul si simt ca fuge motorul de sub mine . I-am dat un pic si in linie dreapta sa vad cat merge si am atins 150 km\h la 6500 rpm , eram intins pe motor de zici ca eram superman , oricum viteza ideala ar fi undeva la 120 km\h, trebuie sa vad ce pinion are pe fata , stiu ca ala de pe spate e de 45, si i-as pune pe fata unu cu un dinte mai mare , si vreau sa ii fac un parbriz sa nu imi sufle vantu capu de la loc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i schimba pinionul fata. Cu asta de 15 (sigur din ala ai), intra la fix capacelul acela de plastic. Ceva mai mare si deja nu-l mai poti pune. Iar fara capac, senzorul de neutru e garantat sa se duca dracu. Eu pana acu am taschetat scaritele in mod constant pe curbe cu dominatoru. Deci poate. Acu depinde si de gume si de cat de obisnuit esti pe motor (pe domi, ma refer).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...