Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Bine bai. E cum ziceti voi. Acu' sa vedem care va bagati sa-mi convingeti droaga ca iar trebuie sa mearga cu .12, ca .30 cum am facut-o ultima data sa mearga nu-i bun dar e bun .12 cum era cind m-a lasat pe deal la Academia Militara.

 

@al_locului: Schumy_Cj e din Cluj da' nu garantez pentru restu de conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baga linistit din ala ca n-o muri. Merg mobrele astea cu ulei mineral, n-are ce chitzai la sintetice de proasta calitate (iarta-ma dar la 40ron litrul sigur nu e ceva top-level; mai mult ca sigur e synthetic blend adica semisintetic). Si vorbesc foarte serios.

 

Serban, iti recomand sa duci mobra la un mecanic mai priceput -- daca tie nu iti suna la ureche ceva dubios cu 0.30 pe evacuare, inseamna ca nu e reglat la 0.30. Ar trebui sa-ti faca mai rau ca trenu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine bine dar cum reglezi la 0.12 ca lera nu are lamele care sa faca 0.12.Are 0.1 reglezi admisia ok dar evacuarea?Exista lamele de 0.02 ?dupa una si alta am si spart un capac de vizitare la supape.Are cineva?S-a rupt o bucata din hexagon de la cheia fixa ca tubulara nu intra...Si inca ceva cum iti dai seama daca ii place sau nu un anume tip/marca de ulei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6.adminu'

 

Cum reusisi sa rupi hexagonul? La mine era rupt filetul. Cineva a dovedit ca e mai puternic decit destept (nu eu, asa am cumparat-o)

La ulei e simplu. Daca la mai putin de o saptamina de la alimentare gasesti tot uleiul scurs sub motor insemna ca nu i-a placut. Daca ramine insemna ca ii place :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intra si tubulara daca dai jos rezervoru.

 

Lera de 0.12, nu gasesti usor. Oricum nu in trusele aauto pe care le avem majoritatea. Folosesti una de 0.08 si una de 0.04 suprapuse sau iei un set pt moto (mai multe motoare au 0.12).

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

58774 de scuze din partea mea ca am ras cand ti-am vazut numele de user( am citit babuinu nx 650)

 

 

Babuinu imi spun doar cativa prieteni si nevastamea,cateodata

 

 

pai si io-s babuin mah!!! BABU IN :cheers: asa raspundeam io acum 26 ani la intrebarea: cum te cheama? :banana:

poate dominator72 intuieste cauza :D

 

 

 

Mesaj completat

Pai, sa vand uleiul si sa-mi iau altul ? Daca este cineva interesat de repsol sintetic 4t off road 10 w 40 la 38,10 lei /1L il LIVREZ GRATUIT in aproape orice localitate in care este METRO, SELGROS, PRAKTIKER.Am 3L.

 

io zic, nu are nimic daca merge 2500 km cu uleiul ala...decat sa mearga cu unul de top 5000 tot mai bine e asa. apai ce zici de hondele astea care merg fara ulei deloc? sau cu ulei din ala de dacie cu 5 lei baxul de la peni.s market? daca nu asteapta sa verific io daca merge xr ul meu vara asta cu ulei mineral de masini metabond si poate merge si cu repsolul tau. oricum repsol e un ulei bun. sper ca nu e de masline :lol: acuma serios ca nu are ce sa se intample.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si io-s babuin mah!!! BABU IN :cheers: asa raspundeam io acum 26 ani la intrebarea: cum te cheama? :banana:

poate dominator72 intuieste cauza :D

 

Eu raspund la numele de BABIN de vreo 28 de ani pt ca asa ma intitulez.

Mesaj completat

 

 

 

io zic, nu are nimic daca merge 2500 km cu uleiul ala...decat sa mearga cu unul de top 5000 tot mai bine e asa. apai ce zici de hondele astea care merg fara ulei deloc? sau cu ulei din ala de dacie cu 5 lei baxul de la peni.s market? daca nu asteapta sa verific io daca merge xr ul meu vara asta cu ulei mineral de masini metabond si poate merge si cu repsolul tau. oricum repsol e un ulei bun. sper ca nu e de masline :lol: acuma serios ca nu are ce sa se intample.

Eu raspund la numele de BABIN de vreo 28 de ani,pentru ca asa ma intitulez. No , atunci eu pastrez uleiul,dar daca la 2499 km ma lasa motorul te caut :lol:

Mesaj completat

Intrebarea nr.2.Stie cineva ceva despre bateriile VOLTON , alea de la Cluj ? Merita sa-mi iau eu teapa cu una si pe uma sa va povestesc voua ? (Intrebare doi intr-una )

Mesaj completat

Intrebare fara semnul intrebarii: Cum i-mi bag si eu o poza faina sub ID.#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare fara semnul intrebarii: Cum i-mi bag si eu o poza faina sub ID.#

My controls -> PERSONAL PROFILE - > Edit avatar settings - > Browse - > si pui o poza mai mica sau dai resize la una care o ai mai mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Ca veni vorba de ulei, mi'am luat 3l de Castrol 4T 10w-40, semisintetic, la 38 lei l + filtru de ulei x301. Azi urmeaza sa mesterim supapele, si sa schimb uleiul!

O zi faina

Adi

 

vezi ca au o gama mai larga cei de la castrol...mai da niste informatii despre ulei. de ce nu ai luat 4 l? sau 2 l?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-54139-1263641945.jpgCastrol Power 1 GPS 4T. Pai...mi s'a spus ca 2 l bagi in domi, si restu il tii pentru completare daca ii cazul! Ii primul schimb de ulei de cand ii la mine, sper sa nu am surprize! :cheers:

e bun asa cum ai facut 3 l dar la bidon de 4 l cred ca ieseai putin mai ieftin... vezi ca la schimbul de ulei + filtru va intra inapoi aproximativ 2,2 l ... sa nu uiti sa desfaci si surubul ala mic de sub pedala de schimbat viteze cand scoti uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bun asa cum ai facut 3 l dar la bidon de 4 l cred ca ieseai putin mai ieftin... vezi ca la schimbul de ulei + filtru va intra inapoi aproximativ 2,2 l ... sa nu uiti sa desfaci si surubul ala mic de sub pedala de schimbat viteze cand scoti uleiul.

 

Mesaj completat

acolo la surubul ala jos sub cutie, scut e miezul...

 

penultima oara de schimb ulei am facut una faina: am incercat sa desfac surubul cu o cheie normala( ce idiot marca inregistrata sunt), am reusit sa rotunjesc surubul , apoi inelara, l-am facut si mai si, frate mai desfa surubul ala daca mai poti!!! Sufletu' lui Avram Iancu nu o mai vazut asa ceva...ca nici tubulara cea mai precisa nu mai vroia... si am bagat ulei peste si noroc bun...fie ce o fi...si la urmatorul schimb am reusit sa-l desfac dupa ce am pus ulei la urechile surubului si am incercat din nou cu o tubulara...dar a fost ceva miracol ca s-a desfacut...apoi mi-am facut alt surub la strung...adica nu eu...noroc cu tata ca io sunt praf la toate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...apoi mi-am facut alt surub la strung...adica nu eu...noroc cu tata ca io sunt praf la toate...

Puteai sa pui altu (din comert), nu era nevoie sa-l faci la strung ca nu-i naveta spatiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in comert costa 30 euro surubul iar la strung o bere :cheers:

cu cine faci tu comert?

 

http://www.louis.de/_30b5f4fecc38c8a2c7c94...tnr_gr=10002912

sau articolul 10002917 in caz ca nu merge linkul

 

asta daca vrei neaparat un "surub pentru baia de ulei" oficial si ti se strica motoul daca-i pui un surub metric de la magazin pe care dai probabil 50de bani (nu userul, moneda)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Reglajele erau ok facute! Am desfacut capacul cilindrului, am incercat sa strang intinzatorul, dar nu s'a intamplat nimic. L'am dat jos si arcul intinzatorului pare indreptat post-54139-1263664715_thumb.jpg

, pe net l'am gasitpost-54139-1263664691_thumb.jpg . Cred ca din cauza asta tacane motorul. Cum ar trebui montat arcul? In ce se sprijine capatul arcului. In interiorul chiuloasei, unde se monteaza arcul ii zgariat post-54139-1263665147_thumb.jpg . Este normal? Mentionez ca tacanitul era aritmic!

Mersi anticipat

Adi

Editat de al_locului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serbane daca tot esti la moderatori fa cumva sa imi iei si mie bannul ala de 2 ani de zile de la MAC si celelalte...

Cum sa nu. Sa incapa ban-ul. /index.php?showtopic=471091

Nici daca puteam nu te scapam de procentele alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dorine azi am fost prin Sibiu in interes de servici si m-am gandit sa te sun dar cum era ora 9:00 m-am gandit ca dormi.La 9:30 am plecat spre casa.

 

Vad ca vorbiti despre ulei.La mine in cartea BMW-ului scrie ca nu am voie sa bag sintetic.Nu mai tin minte cauza dar cred ca patineaza ambreiajul.Nu stiu daca ale voastre folosesc acelasi ulei si la cutie,dar la mine asa e.Si trebuie sa fie un ulei fara aditivi de lubrefiere.O alta chestie e ca la motoarele mai uzate e bun un ulei mai vascos ca sa mai preia din jocuri.Uleiul subtire da un tzacanit la astfelde motoare.Eu folosesc 20W50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am si eu un dominator din 1997 si as avea nevoie de cateva maruntisuri, stricate prin diferite incidente :cheers:...Imi trebuie oglinda dreapta (eventual fara tija ei metalica, doar oglinda) ca am spart-o din greseala si o maneta de frana dreapta, pentru frane brembo...

 

Va multumesc, poate are cineva pe ramase din dezmembrari, sau poate gasesc pe la magazine alt set de oglinzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...