Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Salut! Imi pare rau, inca nu am ajuns la capitolu asta :cheers:

Intre timp, chiar as avea nevoie de parerile voastre legate arcu' cu pricina

Adi

Se cheama intinzator de lant si trebuie schimbat din cand in cand altfel se uzeaza aiurea distributa. Cand in cand am impresia ca inseamna vreo 12000km. Parca.

 

Salutare!

Am si eu un dominator din 1997 si as avea nevoie de cateva maruntisuri, stricate prin diferite incidente :banana:...Imi trebuie oglinda dreapta (eventual fara tija ei metalica, doar oglinda) ca am spart-o din greseala si o maneta de frana dreapta, pentru frane brembo...

 

Va multumesc, poate are cineva pe ramase din dezmembrari, sau poate gasesc pe la magazine alt set de oglinzi...

Oglinzi la dilly. (www.dillypoint.ro). Costa oleaca dar de obicei are pe stoc. Idem cu manete de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-am apucat sa-mi repar carenele.....uite si poze.Asta e aia din dreapta spate.Ce nu e negru era .....lipsa.Urmeaza finisare si mai vedem ca nu stiu nici eu prea bine

Bravo! Acum spune tot: ce tehnica ai folosit, cu ce ai suplinit bucatile lipsa, cat ti-a luat, miroase-n toata casa, in tot blocul etc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cheama intinzator de lant si trebuie schimbat din cand in cand altfel se uzeaza aiurea distributa. Cand in cand am impresia ca inseamna vreo 12000km. Parca.

 

Da'mi niste detalii te rog! Ce anume trebuie schimbat? Arcul sau tot "sistemul"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stau la casa.Miroase in camera dar merita.Rasina cu intaritor si plasa.Kit de la magazin.am dat cu scotch pe exterior si am turnat amestec putin cate putin si cu plasa printre .Dupa ce se intareste se da scotch-ul jos si gata.Nu iese atza dar mai pui,mai freci si o scoti bine daca ai rabdare.E prima data dar sunt f multumit. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cheama intinzator de lant si trebuie schimbat din cand in cand altfel se uzeaza aiurea distributa. Cand in cand am impresia ca inseamna vreo 12000km. Parca.

 

Da'mi niste detalii te rog! Ce anume trebuie schimbat? Arcul sau tot "sistemul"?

Intinzatorul e piesa aia rotunda cu un picorus care impinge lamela de teflon in lant ca sa il tina intins bine. Acu nici mie nu mi-e clar ce se schimba exact, cae u unul nu am demontat cu mana mea sa vad. Intinzatorul efectiv ar fi vreo 15-20e iar arcul ala vreo ~5e.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da'mi niste detalii te rog! Ce anume trebuie schimbat? Arcul sau tot "sistemul"?

 

Intinzatorul e piesa aia rotunda cu un picorus care impinge lamela de teflon in lant ca sa il tina intins bine. Acu nici mie nu mi-e clar ce se schimba exact, cae u unul nu am demontat cu mana mea sa vad. Intinzatorul efectiv ar fi vreo 15-20e iar arcul ala vreo ~5e.

 

Piciorusul care impinge lamela de teflon nu prezinta urme de deteriorare sau uzura, pur si simplu nu este impins de arc! O sa indoi arcul la pozitia intiala, o sa'l montez, si o sa vad daca tensioneaza lantul de distributie!

Acum, exista vreun motiv pentru ca cineva, sa indrepte intentionat arcul, pentru a preveni ceva? in plus...zgarieturile de care am zis? Sunt de la arc?

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@al_locului: iti recomand sa iei de pe net manualul de reparatii pentru modelul 88-89 de nx650 dominator. Da-i un search, doua, ca apare un link sigur. Acolo ai la sectiunea Distribution informatii destul de detaliate despre cum e cu intinzatorul. Din pacate eu nu am facut niciodata operatia asta delicata cu intinzatoru deci nu te pot ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau un pic casca mea aia gri (scorpionu) si vedem dup'aia ce mai zici de parbriz :lol:

 

da, da. sunt pt teste. :D e casca aia de off-road-touringeala sau e integrala? :banana:

 

si in alta ordinde de idei: e comoda o casca de cross (madhead in principiu, au reducere la louis) in oras [vizibilitate, aerisire] ? ma gandesc sa schimb probikeru' meu X1 antic. :cheers:

Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Madhead dar nu stiu ce sa-ti spun ca nu am avut si altceva sa fac comparatie....E buna cred din moment ce am cazut si in cap si a rezistat...Este de la userul Rotila care a zis ca si el a cazut in cap :cheers:

Chiar nu are nimeni prieteni in Viena sa-mi ia si mie asta?http://www.stardesign.at/ak/Logosets/logos_l1dom.htm

O sa am nevoie curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Madhead dar nu stiu ce sa-ti spun ca nu am avut si altceva sa fac comparatie....E buna cred din moment ce am cazut si in cap si a rezistat...Este de la userul Rotila care a zis ca si el a cazut in cap :cheers:

Chiar nu are nimeni prieteni in Viena sa-mi ia si mie asta?http://www.stardesign.at/ak/Logosets/logos_l1dom.htm

O sa am nevoie curand...

Si tu te iei dupa oameni cazuti in cap? :D

De ce vrei tu neaparat sa iti iei din Viena abtipildurile alea. Nu te coafeaza un fisier vectorizat cu sigla cu care sa te duci la un atelier d'asta de imprimari si sa-ti scoata cite vrei, ce dimensiune vrei,...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu te iei dupa oameni cazuti in cap? :D

De ce vrei tu neaparat sa iti iei din Viena abtipildurile alea. Nu te coafeaza un fisier vectorizat cu sigla cu care sa te duci la un atelier d'asta de imprimari si sa-ti scoata cite vrei, ce dimensiune vrei,...?

 

Pai nu ma pricep la asa ceva....(fisier vectorizat.....eu sunt mai de la tara... :lol: )Si mi-e frica sa nu se intample ceva cu lacul care se da peste ele.Daca tot o fac vreau sa iasa bine.Ma ajuta cineva?Platesc... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, da. sunt pt teste. :lol: e casca aia de off-road-touringeala sau e integrala? :D

 

si in alta ordinde de idei: e comoda o casca de cross (madhead in principiu, au reducere la louis) in oras [vizibilitate, aerisire] ? ma gandesc sa schimb probikeru' meu X1 antic. :cheers:

Ia-ti tu o viziera de Scorpion Exo 750 si ti-o dau pe-a mea aia gri mocca. Aia gri, integrala, de touring. Daca o vrei, bineinteles. Stii care e buba cu ea...

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@50bani Te rog sa ma anunti si pe mine cand aduc baietii k60-ul.

Am sunat azi la ei din nou si "DIN NOU" m-au amanat peste doua saptamani, eu am gasit la altcineva la un magazin de piese moto in Resita acelasi cauciuc si ma duc sal iau de acolo ca am nevoie de el urgent, deci alte vesti de la Maxiscooter nu pot sa-ti mai dau. Suna tu la ei si vezi ce poti rezolva (nr. de tel gasesti pe site).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant cel mai fericit ENDURIST. Astazi s-a nascut BABIN IOANA NX 3400 grame :( :cheers: :baldy: .Fac cinste !

Felicitari. Deci anu asta nu mai iesi la endureala. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari. Deci anu asta nu mai iesi la endureala. :baldy:

 

Multumesc . Am sa ies, dar probabil ca mai rarut. :(

Sa-ti traiasca si sa se bucure de noroiu-ntre crampoane a lu' tat-su, inclusiv copiii copiiilor ei! :(

 

Iar apropos de (ne)iesit la endureala... numai tu esti vinovat :) Uite, pe scurt, povestea finilor mei care din decembrie au si ei un puiutz. El - AT 750, ea - AT 650. A aparut sarcina? Perfect: o ocazie foarte potrivita pentru care si-au luat o Africa Twin cu atas (atasul pentru bebe).

 

Deci? Vei fi primul dominatorist care-si va pune atas? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca si sa se bucure de noroiu-ntre crampoane a lu' tat-su, inclusiv copiii copiiilor ei! :(

 

Iar apropos de (ne)iesit la endureala... numai tu esti vinovat :cheers: Uite, pe scurt, povestea finilor mei care din decembrie au si ei un puiutz. El - AT 750, ea - AT 650. A aparut sarcina? Perfect: o ocazie foarte potrivita pentru care si-au luat o Africa Twin cu atas (atasul pentru bebe).

 

Deci? Vei fi primul dominatorist care-si va pune atas? :(

Multumesc. M-am gandit si la varianta cu atasul,dar deocamdata merge varianta un top case mai mare :baldy: :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Babinule sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa.Acum in loc de benzina tre sa iei pampersi dar cel putin are cine sa mosteneasca motorul nu?

 

 

Baieti,am gasit...ce am gasit?Un program de identificare a pieselor pe coduri.Este pentru toate modelele Honda.Daca vrei o piesa si nu gasesti de Domi cauti codul si vezi pe ce honde s-a mai pus.Din ce am vazut eu sunt multe modele care folosesc aceleasi piese.Se numeste Honda EPC Motorcycles si e f bun.Cine vrea...astept intrebari :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda EPC Motorcycles si e f bun.Cine vrea...astept intrebari :disappointed:

vreau eu sa stiu codul pentru cilindrul mare de la etrierul fata (brembo) model nx650, an 1997

 

 

in alta ordine de ideii:

1. care stie sa imi spuna si mie numele site-ului din uk cu piese de dominator ...era galben :lol:

2. se mai vinde mitas in popesti leordeni ..vreau sa ii iau incaltari noi

3. cine stie un mecanic bun vreau sa ii curat chestiile de prin ea si sa o aduc la cotele normale - in ultimi 2 ani nu a facut mai mult de 200 km

4. cand ies dominatoristi? si pe unde? vreau si eu sa o mai transpir pe coclauri

5. unde va mai comandati piese pentru dominator? (de ex. pentru etrierul fata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wemoto

ia Hidenau ca tot aia e amprenta. Mai stoarce-i pe baieti de informatii privind pret si caracteristici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...