Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Eu am luat motocicleta cu kilometrajul stricat. Am cumparat un melc sh cu 60 lei si cand am vrut sa il instalez am vazut ca nu am decat un cap de sufa la cablul de la kilometraj si ala blocat. melcul e si el stricat ca nu se invarte impreuna cu roata. Sper sa il fac sa mearga. Daca se mai strica o data trec pe bord electronic.

 

Stiti cam cat costa schimbatul cauciucurilor? Mie mi-au cerut 80 lei la un service de pe langa casa. E mult sau putin? Nu am nici un ordin de marime.

Nu-i chiar putin. In ce zona e service-ul asta? E cumva specializat pe roti moto si atelierul (bine dotat, de altfel) e situat intr-un garaj la subsolul unei vile din vecinatatea sos. Chititla? Daca da, fugi cat mai rapid de-acolo; mie mi-au rupt unul din cele 4 prezoane care fixeaza axul rotii fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e in colentina....

 

in Bacau e in jur de 50 de lei la un atelier specializat daca mergi cu rotile in brate, eu am fost la unul total nespecializat si am dat 20 de lei si s-a muncit omul de s-a hait vreo 20 de minute, cu 3 leviere. La K60-ul de spate cred ca am auzit toate injuraturile care le stiia :))

Editat de lucay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e in colentina....

E mai bine in cazul asta. Daca au utilaje pt moto, cam asta-i pretul, care include si demontat/montat roata pe motoreta; parca atat am platit si eu la "meseriasii" aia. Daca vrei, mai intreb maine la un atelier moto care are si masa de dejantat pentru motorete si iti/va spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i chiar putin. In ce zona e service-ul asta? E cumva specializat pe roti moto si atelierul (bine dotat, de altfel) e situat intr-un garaj la subsolul unei vile din vecinatatea sos. Chititla? Daca da, fugi cat mai rapid de-acolo; mie mi-au rupt unul din cele 4 prezoane care fixeaza axul rotii fata.

 

E vorba de MotoRuote.Ro.

 

Nu stiu ce ti-au facut tie, dar mie mi-au lucrat super-profi la domi. Esti prima persoana care aud ca le zice de rau :)

 

Poti intreba la ei cum sta treaba, cat te costa, etc. 80 e multisor, dar nu foarte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de MotoRuote.Ro.

 

Nu stiu ce ti-au facut tie, dar mie mi-au lucrat super-profi la domi. Esti prima persoana care aud ca le zice de rau :)

 

Poti intreba la ei cum sta treaba, cat te costa, etc. 80 e multisor, dar nu foarte.

Da, astia-s "meseriasii".

 

Ideea e ca s-a intamplat chiar cu o zi inainte de Dominatoriada 2010. Nu m-a deranjat atat de tare ca l-au rupt (orice poate gresi, nu?), ci faptul ca au facut-o si nici macar nu mi-au spus!!! Atunci cand strangeau piulitele respective eu eram pe partea o pusa a motocicletei si am vazut ca la un moment dat papagalii s-au uitat unul la altul intr-un mod aparte, dar nu mi-am imaginat ca au pus-o la modul asta.

 

A doua zi cand am sunat si le-am zis, faceau pe prostii in privinta asta! Noroc ca, intamplator, m-am uitat la ax chiar inainte sa plec la drum...

 

Dovada:

post-33842-1301339899_thumb.jpg

 

Asa ca, Switch, ai avut mare bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a luat (in oradea) 20 lei pe roata, cu tot cu echilibrat (mama lui de echilibrat ca am la plumb pe roata din fata ca parca parca nu mai imi trebuie janta) dar de mers merge bine...

In principiu stiu ca trebuie sa imi cumpar leviere, deci a 2-a oara nu voi mai merge la nici o vulcanizare, prefer sa imi tin banii... iar de echilibrat.. plumb se gaseste si stiu si eu sa sprijin axul pe ceva orizontal. (ca nu avea utilaj cu numere si beculete ) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, astia-s "meseriasii".

 

Ideea e ca s-a intamplat chiar cu o zi inainte de Dominatoriada 2010. Nu m-a deranjat atat de tare ca l-au rupt (orice poate gresi, nu?), ci faptul ca au facut-o si nici macar nu mi-au spus!!! Atunci cand strangeau piulitele respective eu eram pe partea o pusa a motocicletei si am vazut ca la un moment dat papagalii s-au uitat unul la altul intr-un mod aparte, dar nu mi-am imaginat ca au pus-o la modul asta.

 

A doua zi cand am sunat si le-am zis, faceau pe prostii in privinta asta! Noroc ca, intamplator, m-am uitat la ax chiar inainte sa plec la drum...

 

Dovada:

post-33842-1301339899_thumb.jpg

 

Asa ca, Switch, ai avut mare bafta...

As fi curios cum l-ai reparat pana la urma. Oricum tre sa fi insistat baietii destul de mult ca sa il rupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi curios cum l-ai reparat pana la urma. Oricum tre sa fi insistat baietii destul de mult ca sa il rupa.

Am avut bafta ca partea ramasa inauntru a iesit foarte usor. Apoi am inlocuit cu un prezon de BMW (auto, nu moto :) ) si gata. A durat vreo 30 de minute (ca am fost la un atelier care are si strungarie, gandidu-ma ca e groasa treaba); a fost mai bine asa, pentru ca au gasit in colectia lor un prezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu gasesti prezon, poti folosi un surub cu saiba si grover. Trebuie sa prinda doar 4-5 spire in jamba si e ok. Ca fapt divers, am vazut un domi care a facut mii de km cu doar 3 prezoane, deci nu-i jale mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,o intrebare intrebatoare,mi-am gasit intrun final parbriz mai inalt pt Hondutza mea (giviD185KIT,55E NOU),merita sa il pun(cumpar) sau nu?Cei care aveti parbriz mai inalt ce spuneti va mai fii asa curent,turbulente,da sau nu?Va multumesc!O ZII BUNA! :)

Mesaj completat

Va salut,o intrebare intrebatoare,mi-am gasit intrun final parbriz mai inalt pt Hondutza mea (giviD185KIT,55E NOU),merita sa il pun(cumpar) sau nu?Cei care aveti parbriz mai inalt ce spuneti va mai fii asa curent,turbulente,da sau nu?Va multumesc!O ZII BUNA! :baldy:

Mesaj completat

Va salut,o intrebare intrebatoare,mi-am gasit intrun final parbriz mai inalt pt Hondutza mea (giviD185KIT,55E NOU),merita sa il pun(cumpar) sau nu?Cei care aveti parbriz mai inalt ce spuneti va mai fii asa curent,turbulente,da sau nu?Va multumesc!O ZII BUNA! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,o intrebare intrebatoare,mi-am gasit intrun final parbriz mai inalt pt Hondutza mea (giviD185KIT,55E NOU),merita sa il pun(cumpar) sau nu?Cei care aveti parbriz mai inalt ce spuneti va mai fii asa curent,turbulente,da sau nu?Va multumesc!O ZII BUNA! :D

 

Pai din cate am auzit ofera ceva protectie la vant. Incearca sa iei legatura cu userul NX250 ca el avea pe domi lui.

Esti sigur ca ce ai gasit se potriveste la domi RD08? Parca al tau e din '98, nu?

 

Azi in sfarsit a venit comanda de pe louis, incluzand husa de protectie pt amortizorul spate. Am montat-o, am montat de altfel toata motocicleta, dupa ce era in starea asta:

post-51492-1301429871_thumb.jpg

Deci in concluzie totul este bine din nou :baldy:

Zilele urmatoare trebuie sa inventez o surubelnita la 90 de grade cu care sa ma distrez un pic cu surubul de ralanti.

Numai bine :)

Editat de phreak_or
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mosului, eu o sa imi pun ABS. Si prima manevra va fi... o noua motocicleta. De fapt doar in acte. Imi trebuie un cadru de RD02, de care am facut rost. Asa ca la sfarsitul saptamanii o sa am teoretic alta mobra, cu alt numar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW! Dar asa mare diferenta e intre cele doua tipuri de cadre ca nu poti sa pui ABS pe cel de RD08?? Oricum sa pui si pe-aici ceva poze sa vedem ce si cum faci la ea :D :baldy:

Bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E relativ simplu: mie mi-e mai simplu (mie personal) sa iau un cadru de RD02 decat sa il modific pe al meu. E vorba de 2-3 prinderi in partea din spate. Mai ales ca celalalt cadru are asigurare si ITP inca un an de zile :baldy:

 

Ca sa detaliez: ABSul va fi fixat in locul tobei de pe stanga. Acolo la al meu am o singura prindere; la RD02 am 3, destule cat sa fixez bine un suport bine gandit, mai ales daca arunc un fier si la una din prinderile din cealalta parte a cadrului.

 

Momentan caut o toba adecvata motocicletei :)

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

si eu iar cu intrebatri usor mai stupide

 

unde gasesc si eu o husa (sa se si potriveasca pe Domiul meu cu tot cu top case) ca mie mila de ea, e bagata sub geamutile vecinilor si cum e romanu mai arunca ceva pe geamu de la bucatarie si nu am chef sa sterg untura, si alte chesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,o intrebare intrebatoare,mi-am gasit intrun final parbriz mai inalt pt Hondutza mea (giviD185KIT,55E NOU),merita sa il pun(cumpar) sau nu?Cei care aveti parbriz mai inalt ce spuneti va mai fii asa curent,turbulente,da sau nu?Va multumesc!O ZII BUNA! :)

 

Oare ce parbriz ai gasit? Cat a costat?

Eu am parbriz inalt. E super OK, mai ales ca eu merg pana la 60 km/h cu casca deschisa.

Am modificat unghiul parbrizului astfel incat fileurile de aer sa bata in casca undeva deasupra vizierei. Depinde bineinteles si de inaltimea ta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare ce parbriz ai gasit? Cat a costat?

Eu am parbriz inalt. E super OK, mai ales ca eu merg pana la 60 km/h cu casca deschisa.

Am modificat unghiul parbrizului astfel incat fileurile de aer sa bata in casca undeva deasupra vizierei. Depinde bineinteles si de inaltimea ta...

A gasit parbriz Givi D185KIT, care a costat 55 euro. Cel putin asa spune el :)

 

Si spune tot: mergi pana la 60km/h cu casca deschisa si cu pasagera, iar cand depasesti 60km/h te ridici pe-o roata ca sa nu fie nevoie sa inchizi casca :baldy:

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...