Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

Salut colegii cu Varadero.De curand am avansat si eu la Varadero cu injectie, si am o nelamurire, anume, pozitia ACC de la contact pentru ce este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Service manual am gasit si eu, dar owner manual pentru 2003 nimic. Pe site-ul Honda am gasit pentru Varadero 98-99.

http://hondampe.com.au/docs/owning_a_honda/owners_manuals/motorcycles/XL1000V-1998.pdf

http://campaigns.hondampe.com.au/Motorcycles/manuals/XL1000V%20DERO.pdf

Multumesc oricum



cu un email la Honda Romania am primit manualul pentru Varadero 2003 PGM-FI

Este atasat mai jos

37MBT-English OM XL1000V '03 English.pdf

Editat de Mociclistu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

De mai bine de o saptamana mi-am luat si eu de la un prieten un Varadero din 2002, pe carburatie, cu 23.000km la bord. E mare cat toate zilele, dar chestia asta imi place la el. Trage de rupe asfaltul... De cand il am, nu mai visez noaptea 1200 GS-ul :-)

Primul consum de la plin la plin mi-a iesit de 6.6%, in conditiile in care am mers mult prin oras si cu pasager in afara. Dar chiar nu ma intereseaza consumul la utilajul asta...

post-68047-0-74350300-1373350045_thumb.jpg

post-68047-0-62666500-1373350123_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Intentionez sa cumpar si eu un Varadero 1000 an de fabricatie minim 2007 cu abs.

Spuneti-mi si mie va rog la ce consum ar trebuii sa ma astept?

Ce ar trebuii sa verific inainte sa o cumpar?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super mobra, bravo . sunteti frumosi ( toti )impreuna

Multumim de compliment.

Astazi am inmatriculat-o si deseara o sa beau in cinstea ei :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5,5 pana la 7

sub 5,5 doar daca te tarasti cu ea

consuma si mai mult de 7 daca te straduiesti

nu vorbim de consum urban

Salutare,

 

Intentionez sa cumpar si eu un Varadero 1000 an de fabricatie minim 2007 cu abs.

Spuneti-mi si mie va rog la ce consum ar trebuii sa ma astept?

Ce ar trebuii sa verific inainte sa o cumpar?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consuma decent tinand cont de faptul ca o incarci cat vrei si poti sa mergi toata ziua cu 140-170 si sa citesti ziarul daca vrei.

Ca tot veni vorba de confort, m-a abordat odata un nene pe la 50 de ani dintr-un Touareg :) . Mi-a zis asa: faina mobra varadero, am avut si eu una...dar am schimbat-o cu un 990adv ca prea ma lua somnul pe ea :)

 

Nu iti face griji despre consum, uita-te bine la fata omului de la care o iei. Esti oricum avantajat fiindca nu-i genul de mobra pe care sa o ia lumea s-o forjeze/abuzeze. Eu m-am fript putin ca am luat-o pe-a mea de la unu care a tinut-o nefolosita, si acum trebuie sa inlocuiesc rezervor ruginit (de exemplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Intentionez sa cumpar si eu un Varadero 1000 an de fabricatie minim 2007 cu abs.

Spuneti-mi si mie va rog la ce consum ar trebuii sa ma astept?

Ce ar trebuii sa verific inainte sa o cumpar?

 

Multumesc.

-Greoaie,cam insetata,dificil de lucrat la ea datorita miliardelor de furtune,hibe la pompa de inalta presiune(plus pozitionare predispusa la impact si ce e mai grav NESERVISABILA.Recuperezi doar regulatorul de presiune),spatiu de depozitare sub scaun zero,aerisirea franelor complicata(inca un miliard de furtune+ repartitor),scurgeri de lichid frecvente la frana inertiala stanga(actiuneaza piston frana(mijoc) spate,lipsa litrometru(doar avertizor led),soc manual,ambreiaj pe cablu,radiatoare expuse la impact,cadru din teava cu suduri oribile,lipsa magnet la surubul de golire ulei,autodiagnoza saraca in informatii,2 robineti benzina(ah,alte furtune),carenaje(plasticaraie) porcesc de scumpe,evacuari urate si care se incing incredibil(la vreo juma' de tona bucata),acumulator aproape culcat(daca e din ala mai ieftin,cu electrolit ai cam pus-o.Deci mantenance free sau gel),fata greoaie in viraje stranse la viteza mica,lipsa de ceva cai,avand in vedere gabaritul,agreaza doar bujii iridium,etc.Si ce e mai nasol e ca scrie undeva,pe ea Made in Spain,Montesa.

+ Cutie de viteze smooth,frane bune si corect dozabile,motorizare de incredere avand in vedere adn-ul VTR(propulsorul vine gata asamblat din Japonia,ceea ce e excelent),lanturi distributie de lunga durata,probleme absente la supape,suspensie decenta fata-spate,afisaj de consum instantaneu,protectie bunicica la vant,faruri duble.

Concluzia(fara misto):vezi si o Suzuki DL 1000 V-Strom.Tind sa cred ca e cu mult mai ok.decat Varadero din toate punctele de vedere,exceptand lipsa ABS. un TA cu cojones,100% Hamamatsu,Japan.Numai bine si ture de vis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Editat de transilvania72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e de la 2007 + , nu mai are soc manual, si nici reglaj pt ralanti. E un alt tip de injectie montat pe versiunea de la 2007 in sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de info... asa mult consuma inclusiv pe injectie?

la carburatie am auzit ca papa cum zici u... dar si injectia la fel?

de curios ? Aprilia pegaso cat consuma ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la varadero 7 este la 170 constant pe autostrada, la 120 e 5.5

Man,te cred,dar imi vine greu s-o fac....La 170 doar 7?Sigur nu e de "unudouascinci"?

 

Salutare!! intrebare ptr cunoscatori : zornaie distributie...e suficient sa sschimb doar lanturile sau e musai si intinzatoarele????

Intinzatoarele se "reactiveaza".Patinele de ghidaj se pot uza(in special cele inpinse de intinzatoare) dar asta la multi kilometri.Masoara distanta intre 20 de pini(la lant) si compara valorile cu ce spune manualul,desi manualul Honda e sarac si zgarcit cu unele informatii.N-ar fi rau sa vezi si jocul la supape,suprafata axelor cu came,eventual verifica si daca exista consum de ulei,calitatea,vascozitatea,etc.Personal am mesterit la o Vara 1000 la 70k km.cu lanturile in stare excelenta si joc la supape in parametri specificati....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 la drum lung 120km/h

 

 

la varadero 7 este la 170 constant pe autostrada, la 120 e 5.5

 

Diferenta 0.5 Litri la 100Km. 5 litri la 1000. 50 litri la 10.000 x 1.3 E litrul = 65 Euro.

 

La orice ora ma intrebi, dau 65 de euro (288 lei) in plus fara sa ezit pe 10.000 Km, pentru confortul adus de Varadero 1000.

 

Altii se dau cu motoare de scutere si se lauda cu consumul. Eu le-as recomanda bicicleta, acolo consumul e chiar zero. Sau sa stea acasa, e gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5,5 pana la 7

sub 5,5 doar daca te tarasti cu ea

consuma si mai mult de 7 daca te straduiesti

nu vorbim de consum urban

 

sustin si eu consumul. acelasi motor, injectie 2008.

Daca 'ma tarasc' scot sub 6 l/100km.

Constanta - Bucuresti 170-180 km/h cu bagaje, sidecase/topcase si fara pasager, 7.5 consum de la plin la plin.

In oras am depasit si 9, dar fara menajamente...dusa uneori si la 90-100km/h in treapta a II-a.

Media e cam 8 in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci ptr detalii.....la mine distributia este problema....e clar ca cel mai bine este sa schimb totul : patine. intinzatoare, lanturi....insa intreb? se poate sa schimb doar lanturile fara intinzatoare?? ar rezista intinzatoarele astea inca 60000km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...