Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

5 la drum lung 120km/h

 

 

la varadero 7 este la 170 constant pe autostrada, la 120 e 5.5

 

Diferenta 0.5 Litri la 100Km. 5 litri la 1000. 50 litri la 10.000 x 1.3 E litrul = 65 Euro.

 

La orice ora ma intrebi, dau 65 de euro (288 lei) in plus fara sa ezit pe 10.000 Km, pentru confortul adus de Varadero 1000.

 

Altii se dau cu motoare de scutere si se lauda cu consumul. Eu le-as recomanda bicicleta, acolo consumul e chiar zero. Sau sa stea acasa, e gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5,5 pana la 7

sub 5,5 doar daca te tarasti cu ea

consuma si mai mult de 7 daca te straduiesti

nu vorbim de consum urban

 

sustin si eu consumul. acelasi motor, injectie 2008.

Daca 'ma tarasc' scot sub 6 l/100km.

Constanta - Bucuresti 170-180 km/h cu bagaje, sidecase/topcase si fara pasager, 7.5 consum de la plin la plin.

In oras am depasit si 9, dar fara menajamente...dusa uneori si la 90-100km/h in treapta a II-a.

Media e cam 8 in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci ptr detalii.....la mine distributia este problema....e clar ca cel mai bine este sa schimb totul : patine. intinzatoare, lanturi....insa intreb? se poate sa schimb doar lanturile fara intinzatoare?? ar rezista intinzatoarele astea inca 60000km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intinzatoarele le poti schimba destul de usor si dupa

la cel din fata trebuie data carcasa filtrului de aer jos, iar cel din spate se schimba fara a mai demonta nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fratilor ...sa mai vb de consum,cautati in topicuri mai vechi ca au scris si altii inclusiv subsemnatul...

mi se pare logic pt un motor de 1000 cc sai aiba consum ceva mai mare ca unul de 600 cc dar diferenta e nesemnificativa...cam 1litru maxim 1,5 litri...in schimb diferenta la putere e semnificativa

io zic ca sintem destul de maturi sa intelegem ca in momentul in care treci la un motor mai mare si consumul e mai mare...si sa acceptam acest fapt bucurindu-ne de moto....vb aia...,,calutii'' aia in plus tre sa bea ceva ca sa traga dihania asta de 1000...:)

repet consumul...intre 6,3 litri cam cu 120km/h media ....l1 130-140 ...7 litri...apoi...creste...precizez ca eram cu sidecases,topcase si partenera....sub 6 litri mi se pare cam putin sa fie doar atit dar depinde de stilul de mers al fiecaruia...

mie imi place sa profit de ea si sa merg usor mai sportiv...sa mabucur de ea ca doar poate...de aia are motor de 1000cc...daca as vrea mai finut mias lua de 600 si asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

we trecut am fost spre pasul Tihuta cu un amic cu zzr 1100, mai precis am ajuns la aprox 20 km distanta de Vatra Dornei, la intoarcere am intrat pe rezerva ( becul de bord luminita galbena ) la 331 km la iesirea din Dej spre Cluj ( aprox 50 km fata de casa ) , am ajuns cu ea acasa si inca mai are ceva pe fund in rezervor .

Regimult de viteza doar eu 120 kg+ top case Cluj - Tihuta - Dej max 140 km/h la intorcere de la Dej si pana la intrarea in Cluj blana cat duce ( am avut ceva cuiva de demonstrat)

Concluziea este undeva in jur de 6l/100km mers relativ normal .

Cand am fost la Bile 1 Mai la XFest strandul cu valuri tot eu top case si side case am scos 6,2l/100km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intinzatoarele le poti schimba destul de usor si dupa

la cel din fata trebuie data carcasa filtrului de aer jos, iar cel din spate se schimba fara a mai demonta nimic

problema nu e cat de greu se schimba..........ci daca pot schimba doar lanturile, fara intinzatoare, adica le mai pot folosi pe astea vechi si sa nu existe vreun pericol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

problema nu e cat de greu se schimba..........ci daca pot schimba doar lanturile, fara intinzatoare, adica le mai pot folosi pe astea vechi si sa nu existe vreun pericol

Alea se duc greu de tot...Tre' sa tina minim 150k km.Eu cred ca e ok.

 

Ma refer la patine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

daca e de la 2007 + , nu mai are soc manual, si nici reglaj pt ralanti. E un alt tip de injectie montat pe versiunea de la 2007 in sus

Tot PGM EFI dar putin cizelat.Si continua sa nu aiba reglare la pretensionare fata si revenire spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si consuma putin mai mult fata de modelul anterior :eek:

Tot PGM EFI dar putin cizelat.Si continua sa nu aiba reglare la pretensionare fata si revenire spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, aveti o carte de service in format electronic? Ca tare as vrea sa fiu consecvent si scriu toate reviziile si reparatiile pe care le voi face la Varadero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manual de service pt VARADERO injectie 2003 + am eu. Are ~450 mb asa k nu-l pot atasa aici, dar am sa pun linkul de unde l.am descarcat cand o sa ajung acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manual de service pt VARADERO injectie 2003 + am eu. Are ~450 mb asa k nu-l pot atasa aici, dar am sa pun linkul de unde l.am descarcat cand o sa ajung acasa.

Mersi fain. Desi al meu e din 2002, pe carburatie, sigur imi va fi de folos. Ma gandesc ca intervalele de service si majoritatea operatiunilor sunt identice. Ma intereseaza ca la fiecare vizita la mecanic sa plec cu caietul completat.

 

O zi faina,

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...