Sari la conținut

Iju la 130


Aleko
 Share

Postări Recomandate

Pai nu mai ma suport in piele, si am hotarat sa ma laud :lol:

Azi in drumul de intoarcere de la Targoviste am atins o viteza super-luminica cu Ij Planeta 5(solo): 130 km/h :lol: :lol:

Pai nu doar ca merg ca nesimtitu de juma de an (eu am mers toata iarna cu atashu) cu aprinderea nereglata si cu bujia bruna, in conditii de disponibilitate tehnica de 100% , dar imi permit sa ii mai dau si BLANA... :lol:

Asa ca salut fabrica de kalashnikoave IZHMASH pentru produsul lor de succes care a fost si va mai fi inca vreo 20 de ani : Ij Planeta. :lol: pt strabunicu DKW si urmashele ei care impanzesc Asia , Estul Europei, Desertul Mijlociu, si America de Sud.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da mah, sa-ti traiasca si vezi sa nu-l rupi... a si sa uzi motoru nou ca altfel se strica!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul nou tre sa-l ud cu niste likid de frana sa cada toata vopseua si sa il fac belea

post-8-1115153355_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mah k nu e rea vopseaua, tu uda-l cu ceva bere sau vin k stii ca-s betiv!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaru' e ca Planeta 5 e motoreta de incredere. Tin minte ca dupa concertu' Metallica m-a prins radaru' pe Vacaresti: la deal, 2 persoane, 98 km/h. WOW! Cand am auzit cat aveam am insistat sa-mi dea amenda si sa scrie apasat viteza. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu aprinderea nereglata si cu bujia bruna, in conditii de disponibilitate tehnica de 100% , dar imi permit sa ii mai dau si BLANA... :laugh:

Bujia bruna? Asa trebuie sa fie, bruna, daca motorul functioneaza corect. Trebuie sa iti faci griji daca nu mai este bruna si este alba sau neagra.

Oricum Planeta5 mi se pare o motocicleta foarte reusita. Am mers si eu duminca cu o Planeta5. Nu am ajuns la 130, dar am ajuns la 100, iar proprietarul se lauda ca prinde 130. Il cred pe cuvant, asa ca Traiasca IVAN!

 

Numa' bine! :huh:

Editat de Phoenix_Harley
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cartea tehnica a IJ-ului scrie ca viteza maxima e de 120 km/h. Iaca-ta mai gresesc rusii, da nu-i bai... :huh:

 

@ Phoenix Harley, cu cit fuge Festivalul tau? M-ar interesa cam care sunt diferentele dintre IJ Planeta si IJ 56, ref. la viteza, tinuta de drum si ce-o mai fi. 10X

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca intre timp au mai aparut citeva postari. Intr-un manual mai vechi despre intretinerea si repararea motocicletelor, se indica pt IJ 56, 90 km/h. Acum daca era vorba de viteza maxima sau de cea 'sigura' in sensul de a nu omori prematur motorul, numai cei care au de ceva vreme un IJ pot spune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic nu fuge mai mult de 90, dar practic cu pinion de 20-21 si in stare belea, Festivalul fuge 110- 120 maxim.

Cat despre IJU la 130 presupun ca l-am prins intr-o zi buna ca in rest imi atingea maxim 120. Indicatorul meu de viteza este destul de bun si banuiesc ca aveam vreo 125 viteza reala...Oricum dupa ce il aveam lansat de mai bine de o 30 min la viteza de 100 a reusit sa prinda 130 pe ceas. Acuma ce vrei de la o vreme bag numai sitetic sau mineral OMW , schimb uleiul la cutie la 2-300 km, merg cu ea cat trebuie de turata...Ma mai rasplateste si ea :laugh:

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plus depinde si ce carburator ai la Festival, cum e aprinderea...

Vezi si tu in cartile vechi ce citesti: daca vezi la M72 90km/h apai sa stii ca e viteza maxima cu atash. La fel la Zundapp KS 600 120 cu atash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam pt info. Dom'le da' ai mare grija de ea. Nu-i rau de loc, dar nu te prea grabesti cind schimbi uleiul la 2-300 de km. Rusu' zice ca se schimba la vroe 8-900. Si daca tot ii schimbi uleiul asa des, de care ii pui: de cutie sau de motor. Uite ce zice manualul:

"In the gear box 1,0 oils of M-8v, M-10v2 or oils for engines SAE 30, SAE 40, SAE 50 at the temperature of of air up to a minus 5 Ă and SAE 20W, SAE 15W - is lower a minus 5" :huh:

Tot cam pe-acolo scrie ca la 1000 km parcursi cu motocicleta, se curata de calamina pistonul, cilindrul si tobele. :laugh:

Ulei OMV folosesc si eu de ceva timp, mi se pare o alegere buna. Nu scoate fum prea tare, cel putin la 40ml/l gaz cit ii pun eu, si sper ca isi face treaba acolo in motor. Daca tu spui ca da rezultate si cind mergi la drum lung, inseamna ca e un ulei bun. Si nu e scump, parca 140.000 lei/l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am K-65. Ma intreb cit e de bun carb. tip nou, de care spune Nobloody intr-un post despre preturile la piese?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult mai bun K68 si la finisare si prin faptul ca nu mai are garnitura pe cuiul poantou care sa se topeasca in timp. Apoi sertarul este cilindric nu prisma si culiseaza mai usor. Nu se toceste sa trebuiasca sa fie schimbat...

Am dat 1 000 000 lei acu un an si mi-a scazut consumul la IJ cu >0.5% In plus cred ca ai reprize mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place Planeta ca nu tre sa ma chinui prea tare cu reglat si alte alea, el merge si pentru astia mai putin priceputi, intradevar nu fuge asa de tare (am pinionul ei original) dar merge. Bine ca acu l-as cam vinde, as cumpara si eu ceva mai puternic. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult mai bun K68 si la finisare si prin faptul ca nu mai are garnitura pe cuiul poantou care sa se topeasca in timp. Apoi sertarul este cilindric nu prisma si culiseaza mai usor. Nu se toceste sa trebuiasca sa fie schimbat...

Am dat 1 000 000 lei acu un an si mi-a scazut consumul la IJ cu >0.5% In plus cred ca ai reprize mai bune.

 

Da-mi si mie te rog mai multe detalii despre k68; eu am auzit unele pareri cum ca ar fi mai prost decat k65;

Cat iti consuma solo/cu atas oras/afara?

De ce spui ca nu se toceste obturatorul?

Are soc? daca da e pe benzina sau pe aer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K68 de IJ mi-a scazut consumul. Sunt carburatoare ingrijite, seamana cu Jikov de Jawa, materiale mai bune, mai finisate. Au soc la cablu ca la K65 si se potrivesc la fix, iti ia 20 min sa scoti K65, sa pui K68 si sa-l reglezi bine

Consum la drum intins : 4,5-5 solo

5,5-6 atash

Gandeste-te ca din fabrica cu K65 Iju P5 ar trebui sa consume solo 5,5-6

Nu au garnitura la cui poantou, se inchide ca la o supapa, metal pe metal si nu mai tre sa schimbi nimic. Per total fie ca sunt PEKAR K68 fie ca sunt Kartex K68 sunt mai bune decat alea vechi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu au garnitura la cui poantou, se inchide ca la o supapa, metal pe metal si nu mai tre sa schimbi nimic.

De unde dreq ai mai scos-o si pe-asta ca nu au garnitura? Normal ca au garnitura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh: Gina sa nu mai intri pe topicurile mele pana nu-mi dai Niprul sa ma plimb!

Bag eu benzinica in el :laugh: si mi-l dai sa-l rodez eu cum stiu, ca l-ai stricat de tot mergand la 60 la ora cu grupul de fuga :laugh:

Nu mai suportam sa merg in urma ta cu Iju la 60, ca daca il mai tineam mult il beleam si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te bah si lasa-ne k mergeam asa sa v-astept pe voi batraneii cu doi timpi, si mai ales k n-ai ramas tu fara benzina pe mijlocu soselei - 60 rulez :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

60 rulez, panarama! ce esti!:lol:

Pai 60 rulez dar la Ij cu atash, nu la Nipru cu grup de solo, tzutzu.

Si tot te depaseam, ca nu mergeai doar in 60, mai scadeai si la 50 :laugh:

Probabil ca ti se trage de la pozitia aia a ta in sa, de papagal :huh: ca altfel simti viteza fata de oamenii normali. :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...