Sari la conținut

Cata dreptate are!


Ach
 Share

Postări Recomandate

Citeam ce ati mai discutat voi pe aici si ceea ce a scris prietena tipei si ma gandeam cata dreptate are. M-a impresionat mult.

 

In schimb ma enerveaza la culme ce motivatii absurde gasesc unii dupa ce provoaca un accident mai mult sau mai putin grav. Chiar saptamana trecuta, eram la stop, s-a pus verde (nu aveam viteza!) si o cucoana a deschis portiera aproape sa ne darame. Si-a cerut scuze si a spus: "nu v-am vazut! De ce nu ati facut ceva ca sa va vad?" :laugh: Sa ma scuze ca nu am inceput sa latru sau sa cant la trompeta ca sa semnalizez existenta mea pe sosea! Datoria ei era sa se uite, sa se asigure. Hai ca deviez....

Va las sa cititi. Sa auzim numai de bine. :laugh:

 

My name is Sandra Lee and I was killed on August 23, 2003 by a right of way

violator. It is hard for me to be patient with people who say "it was just

an accident." There was my death to consider and it matters. Whatever

happened has consequences and they are irrevocable and irreversible. Since I

am the one that died, I think the truth is owed. I know you didn't mean to

kill me but you did.

The truth is that you didn't take the five seconds to

look twice before you turned. You could have saved my life!

The truth is that you weren't paying attention. You just just didn't see me.

One very real truth is that over two-thirds of motorcyclist's

deaths are caused by drivers, not motorcyclists. When one person dies it is

a tragedy but when over 2,000 people die nationwide, it becomes a statistic.

The unfortunate truth is that a lane change, casual red light run, untimely

cell phone call or a driver's inattentive left turn can, and in my case did,

result in death.

The truth is that the motorcycling community makes efforts

to educate the driving public about the presence of motorcycles on the road.

We are putting up billboards and trying to gain attention in the media. We

are lobbying state governments for increases in right of way violation

penalties. The saddest truth of all is that our message continues to go

unheeded by the general public. There is an attitude of indifference against

motorcyclists. My life was reduced to a ticket for a right of way violation.

Just maybe, the person who killed me will get charged with misdemeanor death

by vehicle. Probably though, the insurance company and the lawyers will get

the charge reduced to a right of way violation ticket. To them, the value of

my life will be reduced to a $25.00 fine.

 

The truth is that "misdemeanor" and "death" should never be

used in the same sentence. The truth about that violation is that my life

was forfeited. I can no longer be a wife, a mother or a grandmother. Because

you see. sometimes when you kill a motorcyclist. you also kill a family. My

husband understands that you didn't mean to kill me, but you did.

 

The truth is that cars are smoother and more comfortable to

drive. It is easy to forget that you are moving two tons of steel and

plastic down the road. Inside that car of yours, you had air bags, seat

belts and anti-lock brakes to keep you safe. I guess a collision with a six

hundred pound motorcycle just wasn't very threatening to you. Now you

understand or at least I hope you understand that one more look. just five

more seconds. could have saved my life.

 

The truth is there is an attitude of indifference by our

legislators and our judicial system regarding matters of right of way

violation. Perhaps they don't understand just how vulnerable I was. Perhaps

no one believes that motorcycles have as much right to be on the road as

other modes of transportation. It is time for legislators, prosecutors and

judges to understand when dealing with motorists who cause motorcycle

crashes that most of these "accidents" are preventable.

 

I hope the final truth is from this day forward, you

will tell everyone you know that if only you would have looked twice, if

only you would have taken five more seconds, you could have saved my life.

 

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...........

My life was reduced to a ticket for a right of way violation.

...........

Trist... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa traduca cineva chestia asta (poate putin mai scurta), sa mai scriem si alte intamplari adevarate, si facem asa cum se intampla cu bancurile pe net, ca iti ajung bancurile de nenumarate ori si din diverse locuri. Sa bagam ceva de genul "TRIMITE MAI DEPARTE, POTI SALVA O VIATA". Uni poate uita dar altii macar in ziua aia poate se uita de doua ori. Parerea mea, poate deja exista si eu nu stiu, eu unul nu am primit un asemenea mail, citesc doar pe forum unde probabil 90% sunt motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu... eu sunt mai sceptica...

poate merge faza cu mailul. Faza cu presa si tv-ul nu prea cred.

 

Tot tanti aia care ne-a lovit, inainte sa ne despartim, a spus: "Romania nu este pregatita pentru motociclisti."

 

din ce citesc pe net, cred ca nici pe afara lumea nu e pregatita asa cum trebuie pentru motociclisti... Sau poate citesc eu aiurea. Poate ar trebui sa ne spuna cineva cum e pe afara, cum e cu respectul pentru partenerul de trafic, etc.

 

Sper ca nu v-am intristat chiar inainte de Ploiesti. Daca da, scuzele de rigoare si dau bere la Ploiesti.

 

Va pup si sa ne vedem cu bine! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

facetzi textu` scurt de tot eventual un site cu chestia asta si ajunge departe (lista mea de messenger are o gramada de contacte turbate dupa chestii de genu asta (datu` mesajelor mai departe)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

My name is Sandra Lee and I was killed on August 23, 2003 by a right of way

violator.

Offf... citesc asta din nou si imi aduc aminte de o reclama la Nokia Engage cu niste scene dintr-un oras parasit si la fiecare scena scrie cate ceva.. la una din ele, cea care mi-a facut pielea de gaina, scrie: "This is where I died" :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traducerea textului. Cititi-l si dati-l mai departe/forwardati-l

 

"Numele meu e Sandra Lee si am fost ucisa in data de 23 aug. 2003 de cineva care nu mi-a acordat prioritate (?) [right of way violator]. E greu pt mine sa am rabdare cu oamenii care declara: ânu te-am vazutâ. E vorba totusi de moartea mea. Cu toate astea, ce s-a intimplat are consecinte care sunt irevocabile si ireversibile. Din moment ce eu sunt moarta, cred ca adevarul trebuie spus. Stiu ca nu ai vrut sa ma omori, dar ai facut-o.

Adevarul e ca nu ti-ai facut timp 5 sec ca sa te uiti de 2 ori inainte sa intorci. Ai fi putut sa-mi cruti viata! Adevarul e ca nu esti atent. Nu mai vazut. Un mare adevar e ca 2/3 din accidentarile mortale ale motociclistilor au drept cauza soferii nu motociclistii. Cind moare o persoana e o tragedie, dar cind mor 2.000 (in SUA, probabil â n.tr.), devine o statistica.

Tristul adevar e ca o schimbare de banda, o trecere pe rosu, un apel pe mobil sau o intoarcere brusca si fara asigurare pot cauza moartea unui om, cum s-a intimplat in cazul meu.

Adevarul e ca se fac eforturi de catre comunitatea motociclistilor in vederea educarii soferilor, pt a-i face constienti de prezenta motociclistilor pe strada.

 

Impartim fluturasi si incercam sa captam atentia mass media. Facem presiuni asupra autoritatilor, pt a inaspri pedepsele aplicate in cazul nerespectarii rergulilor de circulatie. Adevarul cel mai trist dintre toate e ca mesajul nostru continua sa nu fie bagat in seama de catre cei carora li se adreseaza. Exista o indiferenta fata de motociclisti. VIATA MEA A FOST REDUSA LA UN PROCES VERBAL PENTRU INCALCAREA REGULILOR DE CIRCULATIE. POATE, persoana care m-a ucis va fi acuza de ucidere din culpa. Cu toate acestea, compania de asigurari si avacatii vor obtine o reducere a pedepsei. Pentru ei, valoarea vietii mele va fi redusa la 25 $, onorariu

adevarul e ca âinfractiuneâ si âmoarte n-ar trebui sa fie puse in aceeasi propozitie. Adevarul despre aceasta incalcare a legii e ca a avut ca rezultat moartea mea. Nu voi putea fi niciodata sotie, mama, bunica. Pentru ca vedeti voi, uneori cind accidentezi mortal un motociclist, ucizi de asemenea o familie. Sotul meu intelege ca nu m-ai omorit intentionat, desi m-ai accidentat mortal.

Adevarul e masinile sunt mult mai comode su usor de condus. Uiti repede ca te deplasezi cu 2 tone de metal si plastic pe sosea. In interiorul masinii tale ai centuri de siguranta, air bag-uri, frina asistata, dispozitive care te protejeaza. Imi inchipui ca ciocnirea cu o motocicleta de citeva sute de kg nu e o amenintare pt tine. Acum intelegi, cel putin sper, ca o privire in plus, inca 5 secunde, imi puteau salva viata.

Adevarul e ca exista o indiferenta a autoritatilor in ceea ce priveste incalcarea regulilor de circulatie. Poate nu inteleg cit de vulnerabila eram. Poate nimeni nu crede ca motociclistii au acelasi drept sa circule pe strada cum au si soferii. E momentul ca autoritatile sa inteleaga ca atunci cind au loc accidente in care sunt implicati motociclist, majoritatea se pot preveni.

Sper ca adevarul ultim e ca de azi inainte vei spune tuturor ca daca ti-ai fi facut timp 5 secunde ca sa te uiti de 2 ori inainte de a intoarce, asta mi-ar fi salvat viata. "

Editat de TomCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine, eu deja am inceput sa trimit la cei din lista mea, si am pus numele pe care l-am zis mai devreme. Presupun ca fiecare poate pune si alt nume mesajului, important e sa ajunga in cat mai multe capete. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cine mai are chestii de genul asta, il rog sa posteze aici ca sa putem sa le luam si noi, ar fi bine chiar din Romania, scurte si la obiect, in care sa se vada ca motociclistii nu au accidente numai si numai din cauza vitezei. Eu cred ca poate sa mearga chestia asta, la cati utilizatori suntem daca trimite fiecare la cel putin 10 persoane...

Editat de ZORRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am trimis pe retea la cativa si sincer am avut parte de niste raspunsuri cam nasoale:( gen :"si ce ma intereseaza"(asta a zis-o unu care tre sa dea iar de carnet)...trist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zice dar nu mai vreau sa aud de asa ceva...peste tot in Ro e aceeasi situatie!!! :makeout:

De ce in Germanica sau in Grecia (tara care nu prea are traditie in fenomenul moto) se poate? Sunt scerbit.... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zice dar nu mai vreau sa aud de asa ceva...peste tot in Ro e aceeasi situatie!!! :makeout:

De ce in Germanica sau in Grecia (tara care nu prea are traditie in fenomenul moto) se poate? Sunt scerbit....  :ok:

Pentru ca omu sfinteste locul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zice dar nu mai vreau sa aud de asa ceva...peste tot in Ro e aceeasi situatie!!! :wave:

De ce in Germanica sau in Grecia (tara care nu prea are traditie in fenomenul moto) se poate? Sunt scerbit....  :o

Grecia nu are traditie??? hai sa fim serioshi.. sa speram ca ajungem si noi pe acolo in vre-o 50 ani!!! Sper sa ajungi prin Atena sa vezi cam cum sta treaba. :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...