Sari la conținut

Pasiunea pentru zbor


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vazut AN-2 -ul in ntersectie.Ce le-o fi venit astora de la sect 2???

Sa atarne un avion in mijlocul orasului?Cred ca s-au luat dupa turci care au un MIG in Istambul .

Oricum mi se par ciudate palele elicei.... :laugh:

daca te intereseaza mai este un mig 21 in fetesti, un mig 15 in ianca si sigur mai sunt si alte orase in tara care au asa ceva. oricum sa stii ca un avion, dupa cum ai vazut, umple spatiul foarte bine, atrage atentia si nu te mai uiti la gunoiul de pe jos.... sau la sosea:)

 

 

p.s. sa stii ca an doiu e unul dintre cele mai sigure avioane din lume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te intereseaza mai este un mig 21 in fetesti, un mig 15 in ianca si sigur mai sunt si alte orase in tara care au asa ceva. oricum sa stii ca un avion, dupa cum ai vazut, umple spatiul foarte bine, atrage atentia si nu te mai uiti la gunoiul de pe jos.... sau la sosea:)

p.s. sa stii ca an doiu e unul dintre cele mai sigure avioane din lume

Nu am spus nimic de siguranta avionului, sau de aspectul estetic, intrebarea era oarecum retorica: mai bine ai sta lui AN - 2 pe aerodrom decat in mijlocul orasului.

....si mai e ceva ...nu ar trebui ca mijloacele de infrumusetare a orasului sa te faca sa uiti de mizeria de pe jos , ci mizeria ar trebui stransa!, iar aceste mijloace nu ar trebui sa fie super atractive caci cu okii la arioplan poti sa faci si accidente. :laugh:

 

Insa tot nu m-am lamurit: palele elicei sunt originale sau ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pasiune care nu moare. Odata prins microbul nu mai scapi de el. Mi-am amintit shi eu de primele zboruri cu B2 shi prima simpla... A fost super :laugh: . De planorism m-am lasat, dar as vrea sa incerc niste cursuri pentru brevet/licenta pe deltaplan. Daca poate cineva sa m-ajute i-as fi recunoscator (daca stiti ceva in zona Brasovului).

Motoritzi, zburatzi shi avetzi grija de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenirea

 

Inger daca iti doresti sa zbori si ai timp si MULTA vointa te astept in iarna la cursuri

Asadar timpul a trecut, iarna a venit, l-am contactat pe DKZ :moto: si asa cu multa vointa din partea lui m-am inscris la zbor fara motor(pentru ca acolo sunt mai multe sanse sa brevetez :laugh: ).

Zilele trecute am fost si mi-am luat medicalul pentru zbor si de saptamana viitoare incep cursurile teoretice.

Suntem cam multi 60 de persoane pe 10 locuri dar sper sa am destula vointa sa ajung intre cei 10.

Sper sa am si talent pentru asa ceva si sa nu dezamagesc pe toti care mi-au fost alaturi.

 

Va multumesc ca ma ajutati sa fac din vise realitate :)

DKZ sunt bun de cinste si cand mai ai timp vin si eu fara masina sa fac cinste cu un Johnny :cheers:

 

PS:

 

Ingeru' revine usor usor pe toate planurile(in curand o surpriza :( )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenirea

Asadar timpul a trecut, iarna a venit, l-am contactat pe DKZ ;) si asa cu multa vointa din partea lui m-am inscris la zbor fara motor(pentru ca acolo sunt mai multe sanse sa brevetez :finger: ).

Zilele trecute am fost si mi-am luat medicalul pentru zbor si de saptamana viitoare incep cursurile teoretice.

Suntem cam multi 60 de persoane pe 10 locuri dar sper sa am destula vointa sa ajung intre cei 10.

Sper sa am si talent pentru asa ceva si sa nu dezamagesc pe toti care mi-au fost alaturi.

 

Va multumesc ca ma ajutati sa fac din vise realitate :10:

DKZ sunt bun de cinste si cand mai ai timp vin si eu fara masina sa fac cinste cu un Johnny X-(

 

PS:

 

Ingeru' revine usor usor pe toate planurile(in curand o surpriza :10: )

pai daca vrei neaparat sa te dai pe sus mai este si academia de la bv

da asta inseamna sa ti faci din zbor un mod de viata

acad iti ofera posibilit sa fii ala care se da cel mai sus si cel mai tare

bafta cu planorul

capu sus si fii atent la viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

din cate stiu si in Ploiesti e un astfel de club.

 

Aerodromul Strejnic din Ploiesti :goodposting:

 

In alta ordine de idei, un site tare -> www.justacro.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut!

Vreau si eu sa ma inscriu la cursurile de zbor cu motor la clinceni.

stie cineva ceva detalii mai de actualitate?

am inteles ca se pot face si cursuri cu instructori particulari, stiti vre-unul? adica sa nu fie 10 oameni pe loc ca la alea de la aeroclub....si cam care ar fi costul? ora de zor + scoala..etc.

am inteles ca e nevoie de 40 de ore de zbor pentru brevet pentru avioane ultra-usoare..e corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

@thomas: da, intradevar, mitingurile de acolo sunt extraordinare;de vis. Eu nu ajung :rolleyes:

@hondanegru: inscrierile la motor/parasutism/planorism nu se fac decat in ianuarie-februarie. In restul anului, poate face oricine/oricand parasutism contracost dar numai la Ploiesti si Constanta.

ps: la bungee nu se baga nimeni? am citit (cred ca tot in topicul asta) ca se face bungee undeva in tineretului, asa-i? Daca da, cine joins me?:bounce:

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, am comis-o!

am rugat un instructor (nu dau nume ca sa nu aibe probleme) si m-a lasat sa pilotez si eu 45 minute...evident fara decolare si aterizare

super tare..dar cu lipsuri..la capitolul acrobatii

de fapt cred ca mi-as fi dorit ceva mai sportiv, ceva care sa poate sa faca un looping, un tonou..dar instructorul a zis ca nu ii poate avionul asa ceva...stiti ceva de genul asta?

unde ma pot duce pentru sa eva?

contra cost, evident...

ca scoala nu tine sa o fac, m-ar costa cam 4000 euro si trebuie facuta in 6 luni..deci nu merge varianta mea sa platesc mai "rar" 1-2 ore pe luna..

dar a fost misto, oricum! cel mai misto am simtit miscarile in plan verical....dar alea erau date de golurile de aer sau curentii ascendenti..in rest cred ca m-as cam plictisi...

cel mai tare a fost cum se aud vocile in casca! pana si vocea mea suna a pilot :disappointed:

Editat de HONDANEGRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acrobatii in Romania?! No way.... nu fara sute sau mii de ore de zbor... poti fi tu honda cat de negru :disappointed: Nu de alta... dar nici instructorii nu prea fac, n-au aparatura (deh,Romania!)

 

banc: Asemanarea intre agricultura si aviatia din Romania?: agricultura e in aer iar aviatia la pamant.

 

Du-te la mitingul de la Kogalniceanu, acolo o sa ai parte (vizual :crack: ) de acrobatii.

Da, e superb. Fac reclama! Mitingurile de la Kogalniceanu sunt de vis (daca e vremea buna). Am mai fost, merita rau. Duceti-va!

ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah nu voiam sa le fac eu..oricum la 200-300 metri altitudine unde am zburat eu..nu cred ca aveam loc sa fac ceva!

dar putea instructorul sa ma faca asa ceva!..mi-ar fi placut si facut de el nu pilotat de mine!

in schimb am vazut pe unii cu planorul ca au facut asa ceva, in fatza ochilor nostri! (noi eram la sol atunci)

asa ca se poate!

nu stiu daca avea planorul si elev in el sau era numai un tip priceput cu multe ore ze zbor cum spui tu

 

si la kogalniceanu ma duc sigur!

imi placea cand ma ducea tata la alea de la baneasa sau strejnic pe vremea lui ceausescu!

dar vad ca nu prea se mai inghesuie lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se face scoala de zbor la clinceni la aerodrom ptr pilot (motor , planor)si parasutist .

scoala este ptr brevet de pilot sportiv , se poate face de la 16 ani

io fac scoala akum si mere treaba binishor da mai bine mere la planoristi

e super ok akolo

daka ai chef de mai multe detalii sau daka vrei sa platesti scoala kosta in jur de 200 euro ora de zbor si ai nevoie de 44ore park ptr a fi brevetat sau mai exita o varianta sa te inscrii la cursuri gratuite care se fac la facultatea de aeronave... si dureaza cam 3 luni .

dupa astea 3 luni dai un examen sa vazi daka intri la praktica (in astea 3 luni facanduse numai teorie) asa am facut io :crack: si am luat :disappointed:. da sunt locuri limitate kas platite de stat si nus daka la anu se mai poate intra asa k sar putea sa treaca pe societate cu actziuni aeroclubu sau ceva de genu daka vrei sa mai intrebi ceva poate pot satzi raspund

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari ca ti-ai ales asa ceva misto de facut!

stiam ce spui tu, dar am 28 de ani asa ca nu mai merg la alea gratuite

ora nu costa asa de mult pe mine m-a costat 120 euro dar poti gasi si la 80 euro ora!

cred ca am sa incerc itr-un week-end din luna august sa vad daca pot convinge pe cineva sa ma faca o tura cu planorul ca sa "gust" sa vad cum e...

oricum ora cu planorul era 30 euro..deci mult mai accesibila!

si daca imi place cu planorul m-as baga la scoala pentru asa ceva!

 

stii cumva de cate ore e nevoie pentru brevet la planorism? tot cam de 40 ca la zbor cu motor?

 

oricum merci de informatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, cand e mitingul de la Kogalniceanu? (eu nu pot sa ajung :banana: ) Care va duceti, sa faceti poze (si filmulete daca se poate) si sa spuneti pareri! sper sa fie vremea frumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci? AMR 3 zile pana la miting...vine cineva?

eu am sa plec sambata si am sa fiu pe autostrada incepand cu ora 7 dimineatza....

sper sa fiu in baza pe la 9:30-10 (merg la consum..habar nu am unde pot gasi benzinarii pe acolo!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...