Sari la conținut

Pasiunea pentru zbor


Postări Recomandate

Daca vrea cineva sa ia brevetul de parasutism rapid, uitati o solutie, dar e DOAR la Strejnic (Ploiesti).

 

Ioana

o saptamana pregatire teoretica + examen

- 25 de salturi amestecate: tandem, aff si comandat (nici vorba de automat... si asta nu-i rau deloc)

- la final iti iei brevet

- ei nu-ti fac program, zbori cand vrei si poti

- n-au etape, zboara pana in 25 dec si din 3 ian. din nou, daca vremea permite

- pretul e cam piperat 1500E, eu voi incerca sa negociez plata in rate, mai ales ca intentionez s-o "lungesc" pana prin primavara... din lipsa de timp.

- instructori ramiro si ionitza = garantia calitatii :-)

- parasute noi, avionul lor, benzina la discretie... spre deosebire de AR

 

io-s incantata, nu le fac reclama (ca nu-mi iese nimic din asta) dar faptul ca cineva organizeaza asa ceva e "de bine".

 

aaaaaaa, uitam, dar era de la sine inteles: e obligatorie fisa medicala care sa te declare apt. formularul se poate lua de la ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) :crack: :crack:

 

Desi aspiram la ceea ce a scris Thomas mai sus, mi-am dat seama ca e cam departe reusita asta....

 

Asa ca,de ieri, sunt mandrul posesor :cheers: :baldy: :baldy: a una bucata parapanta !!!

Zilele urmatoare merg cu omul ( un prieten, fost coleg de munca ) sa mai imi arate cateva tips&tricks pe Lempes (aerodromul Sanpetru -BV) si apoi...tin-te frate....

O sa revin cu poze..de la inaltime !

 

 

PS: Stiu ca nu se compara ( si nici aseamana prea mult) cu parasutismul sportiv, dar e un pas. Si inca visez la un salt din avion si la acele cateva secunde de "free flight" :10:

 

AndreiRN, eu inca astept pozele alea ! Suna interesant ce spui tu acolo si eram curios de final !

Editat de skywalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo' de pasiuni zburatoare, tin sa va bucurati si voi cu mine. Am ajuns, dupa multi draci si la targul nautic de la southampton (uk).

Aici, printre mii de barci si alte yact-uri cu care nu va plictisesc, am asistat la o mica demonstratie de search and rescue cu ceva elicopter de la coast guard (seen on tv-discvovery channel), si, cadou de la organizatori plus firma honda, una bucata demosntratie aeriana.

Pana acum nimic spectaculos, virtuazie pe fata cu un monomotor, coada de fum la k.ur, mii si mii de figuri intre 1000 si 300 m alt.

Cand incepusem sa am dubii in privinta tipului de avion, ca prea facea manevre in tractiune si la unghiuri supracritice, dar scria pe el mare de tot honda, ciocofonul a dat pe post marea noutate: aeromobra era nici mai mult nici mai putin decat SU26, prezentat idiotilor ca fiind produs honda, the cutting edge technology of carbon fiber, kevlar and power solution.

Era sa cad in apa de uimire la asa dezinformare (minciuna) pe fata. In rest am observat ca eram singurul intrigat, ba chiar nemultumit, in timp ce supusii reginei bagau aplauze mai dihai dacat comunistii la congrese.

Ma scuzati de deranj, dar am tinut sa va anunt ce simplu prostesti cateva mii de oameni daca ai un microfon in dreptul gurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :crack: :crack:

 

Asa ca,de ieri, sunt mandrul posesor :cheers: :baldy: :baldy: a una bucata parapanta !!!

Zilele urmatoare merg cu omul ( un prieten, fost coleg de munca ) sa mai imi arate cateva tips&tricks pe Lempes (aerodromul Sanpetru -BV) si apoi...tin-te frate....

Am zburat si eu acolo cu parapanta, e misto. Poti sa incerci si la Campina, mie mi-a placut mai mult la Campina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

imi amintesc si eu cu placere de primul meu zbor solo pe B2...

chiar de Sfantul Mihai, de ziua mea (ma cheama si Mihai) pe aerodromul Balta Alba din Craiova...

ce n-as da sa mai fiu acolo sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi amintesc si eu cu placere de primul meu zbor solo pe B2...

chiar de Sfantul Mihai, de ziua mea (ma cheama si Mihai) pe aerodromul Balta Alba din Craiova...

ce n-as da sa mai fiu acolo sus...

 

Hmmm ... vrei sa spui aerodromul Balta Verde, nu ?

 

Balta Alba e un cartier de prin Bucuresti :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am amintiri f placute cu B2, dar din pacate am si cateva neplacute cu aeroclubul romaniei ( nu beznina, nu planoare cu resurse, nu avion, mosor stricat, dar mai ales lipsa de chef uneori...)...

Daca preturile vor deveni accesibile (raportul pret/salariu e super mare acum) ma voi urca in planor rapid....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp sa citesc tot ce ati scris aici, dar vreau sa va impartasesc si eu ce am trait astazi.

Mergeam prin oras cu bicicleta si exact deasupra mea a inceput un avion, nu stiu ce tip era, sa faca tot felul de cascadorii. Eu am ramas zambind cu gura pana la urechi.

A fost SPLENDID!!! Se rotea in aer, zbura pe o parte, facea cercuri deasupra mea si se pierdea in soare, apoi venea din nou si tot asa. A fost mai frumos ca in toate filmele pe care le-am vazut. Imi inchipui ca daca asa se simte de jos din aer e aproape inimaginabila senzatia.

Si mie mi-ar fi placut sa fac parasutism sau sa zbor, dar din pacate nu am avut nici bani nici ocazii.

Sper ca odata sa mi se indeplineasca si visul asta, pe langa multe altele. :P (inclusiv acela de a avea o motocicleta)

 

Daca stie cineva cu ce ocazie s-au facut manevrele astea deasupra Craiovei sa imi spuna si mie. Ma bucur ca eram in oras, de acasa nu cred ca as fi vazut nimic.

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stie cineva cu ce ocazie s-au facut manevrele astea deasupra Craiovei sa imi spuna si mie. Ma bucur ca eram in oras, de acasa nu cred ca as fi vazut nimic.

 

Pai aveti aerodrom sportiv langa Craiova :P Nu aveti si baza de parasutism, din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca stie cineva cu ce ocazie s-au facut manevrele astea deasupra Craiovei sa imi spuna si mie. Ma bucur ca eram in oras, de acasa nu cred ca as fi vazut nimic.

Numai bine!

 

 

Te'a vazut pilotul cat de draguta esti si asta era modul lui de a se da la tine.

 

 

:banana: asta e al meu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai aveti aerodrom sportiv langa Craiova :P Nu aveti si baza de parasutism, din pacate.

 

Este Aeroclubul Oltenia si are planorism si parasutism... (parasutism am facut eu acolo).

 

@sader - zborurile acelea au fost cu ocazia zilelor Craiovei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te'a vazut pilotul cat de draguta esti si asta era modul lui de a se da la tine.

:banana: asta e al meu :P

 

Ioi, cum, de nu mi-am dat seama? :banana:

 

 

Este Aeroclubul Oltenia si are planorism si parasutism... (parasutism am facut eu acolo).

 

@sader - zborurile acelea au fost cu ocazia zilelor Craiovei.

 

M-am gandit eu dar trecusera zilele Craiovei, era prima zi de Sf.Dumitru(nu stiu daca are legatura), stiu asta pt. ca am vrut sa intreb de un job si mi-au zis oamenii sa merg altadata caci e sarbatoare.

 

Oricum, a fost exceptional!

Daca stii, spune-mi si mie daca se mai fac cursuri si conditiile.

 

Thks!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sader: se fac cursuri dar sunt gratis pana la varsta de 21 de ani. Cursurile din cate stiu eu au inceput in septembrie. (o data pe an se fac inscrieri din cate imi amintesc eu).

Mai multe detalii poti afla daca mergi si intrebi acolo la aeroclub.

Bafta multa si daca poti incearca...s-ar putea sa-ti placa :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

@sader: se fac cursuri dar sunt gratis pana la varsta de 21 de ani. Cursurile din cate stiu eu au inceput in septembrie. (o data pe an se fac inscrieri din cate imi amintesc eu).

Mai multe detalii poti afla daca mergi si intrebi acolo la aeroclub.

Bafta multa si daca poti incearca...s-ar putea sa-ti placa :P

 

cursuri se fac gratuit pina la vasta de 22 de ani INCLUSIV ... si incep prin Ianuarie-Februarie ... mai bine fa o vizita pe la Aeroclub si intreaba (la iesirea din Craiova spre Bechet/Calafat pe partea dreapta e localizat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DKZ, ca de mult vroiam sa te intreb...nr moto ZAB vine de la vreun Zlin 726 zburat cu ani in urma? ....de fapt alea au ZB..

 

later edit: e zlin 526....

uite un link , poate nu-l stiai...mi se pare interesant ...toate inmatricularile aeronavelor din RO - ce amintiri m-au napadit, am cautat toate planoarele si Wilgile stiute...si ZLIN-urile... ....

 

http://pascal.brugier.free.fr/registre/txt/yr-aaa.txt

 

hehe, am gasit AN-2 cu care ma plimbam cand eram copil in Teleorman la bunici, venea la stropit pe camp, ajutam acolo si ne luau cu ei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreaba aviatorii mai purii din Craiova marea intamplare de prin anii '70 cand nea ION TRUCMEL (merita scris cu majuscule), pe cand arunca fluturasi de promovare a unui miting aerian deasupra Craiovei a avut o calare de motor cu un 527 (cred) si a fost nevoit sa aterizeze pe o strada din oras.

Aia acrobatie........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intersectia doamna ghica/soseaua colentina a crescut un AN2 in marime naturala, culoare predominant rosu :P . Daca sufla vantul ceva mai tare cred ca va fi distractiv la portanta pe care o are ala si la cat de subtire e ancorat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Saracele AN2-uri sunt de la an la an mai jerpelite si mai putine. E si asta o mandrie, cate aerocluburi (in afara de cele din tratat) au intretinut motoare de 1000 cp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreaba aviatorii mai purii din Craiova marea intamplare de prin anii '70 cand nea ION TRUCMEL (merita scris cu majuscule), pe cand arunca fluturasi de promovare a unui miting aerian deasupra Craiovei a avut o calare de motor cu un 527 (cred) si a fost nevoit sa aterizeze pe o strada din oras.

Aia acrobatie........

 

A aterizat pe o sina de cale ferata si nu a avut nici o calare de motor, cel care arunca fluturasii din greseala a agatat switch-ul de magnetouri si l-a pus pe 0 ...

 

ZAB nu are nici o legatura cu Zlin-ul, vine de la fostul proprietar al motocicletei ... intr-adevar, ZA(x) era inmatriculare de 526 ... inca mai exista ZAI-ul pe Clinceni, cu ZAC am zburat acum o saptamana la campionatul de acrobatie (e avionul Strejnicului) :friends:

 

mersi mult pentru lista, nu e updatata insa, multe care sunt acolo nu au nici R nici D cum ar trebui ... multe au greseli (de ex YR-603 figureaza ca IS 28/29 cand de fapt e un IS 32, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...