Sari la conținut

Pasiunea pentru zbor


Postări Recomandate

M-am dat si eu cu parapanta unui prieten week-endul trecut, pe un deal la Calugareni. Ce sa zic... mi-a aratat cam care sunt funiile alea pe-acolo, m-am cam prins care-i treaba si concluzia e ca cel mai greu si riscant e sa te ridici in aer, apoi nu prea ai ce pati, in orice caz mi s-a parut ceva mult mai safe decat motociclismul, evident daca nu te apuci de tumbe si nebunii.

 

Partea nasoala e insa ca nu prea ne-a ajutat vantul si cred ca nici terenul, eu am reusit sa ma ridic vreo 5 metri doar si sa planez asa vreo 30-40 de metri paralel cu panta dealului. Mai era lume cu parapanta, dar singurul care s-a ridicat si zbura era doar unul cu elice cu motor in spate la seleta.

 

Asadar - intrebare intrebatoare - care sunt zonele din tara care sa fie si safe - teren neted de aterizare, fara drumuri auto sau brazi, stanci, prapastii.... si sa aiba si conditii climatice - curenti ascendenti termici sau de-aia care bat in buza dealului (am inteles ca astia se numesc dinamici) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sunt multe cluburi de parapantism

pe la Bv. pe Tampa; pe la Campina

multe sunt cu personal calificat din fosti parasutisti de aeronava

cred ca si google te poate ajuta sa gasesti unul mai aproape

 

Fly & ride! :cheers: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Un spectacol ce nu merita pierdut. Daca mai sunt doritori, noi (vreo 8 din Buc) o sa mergem sa sarim atunci :D

 

tuzla-2007.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un spectacol ce nu merita pierdut. Daca mai sunt doritori, noi (vreo 8 din Buc) o sa mergem sa sarim atunci :D

 

* Daaa, o chestie care merita neaparat vazuta. Eu tot urmaresc (TV) spectaoclele de aerobatica din alte tari si pot sa spun ca simt "emotii" chiar si asa, de la distanta si prin tub :thanks:

Anul trecut am ratat spectacolul de la Tuzla, dar anul asta neaparat voi fi acolo, Daca organizati plecarea din Bucuresti, in mod "festiv", puneti si pe topicul asta detalii.

 

:welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai o sa anuntam bineinteles, poate sunt si unii fara brevet care vor sa sara la tandem. Este o experienta de neuitat, iar peisajul (litoralul, marea, statiunile) de mare sensibilitate :welcome:

 

Ca idee de pret, din cate stiu la festival pretul o sa fie de 150 E/salt (+TVA) la tandem. Fata de 200 E+TVA in mod normal.

Cei cu brevet dar fara echipament - 20E/salt+5 E chiria pe echipament.

 

Fly safe and happy landings :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutari,

Pentru cei care vor sa incerce zborul cu motor am la Clinceni un motodelta Air Creation cu care fac zboruri demo si scoala. Contrar asteptarilor iarna se zboara foarte bine avand in vedere ca atmosfera este mai stabila ca vara. Mai multe detalii gasiti pe www.jetrun.ro

Bafta,

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutari,

Pentru cei care vor sa incerce zborul cu motor am la Clinceni un motodelta Air Creation cu care fac zboruri demo si scoala. Contrar asteptarilor iarna se zboara foarte bine avand in vedere ca atmosfera este mai stabila ca vara. Mai multe detalii gasiti pe www.jetrun.ro

Bafta,

Adrian

 

Surprinzator si imbucurator in acelasi timp cati zburatori pe aici :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

pentru cei care au treaba cu aerodromul de la clinceni!

caut un baiat , ANDREI VALEANU.

daca stiti ceva de el sau il cunoasteti , va rog p.m!

am zburat acolo, impreuna, prin 93-94 si as vrea sa mai stam de vorba!

mersi!

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astzi pe la 14.00 se dadea cineva cu planorul pe la clinceni!

era deasupra localitatii bragadiru.

frumos.

lol pilot! V-au taiat gazul si acum te uiti dupa planoare? Parca vad zilele urmatoare un dog fight cu planoarele.

 

btw: imi esti dator cu un film :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol pilot! V-au taiat gazul si acum te uiti dupa planoare? Parca vad zilele urmatoare un dog fight cu planoarele.

 

btw: imi esti dator cu un film :crack:

 

si ce mah si ce!?!

aaaa... ce film?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este cineva care are dubla experienta (cateva sute de salturi cu parasuta si cativa ani de motor), il rog sa se exprime facand o paralela intre cele doua sporturi, din punctul lui de vedere, desigur.

Ii multumesc!

 

 

7 ani parazmucit la Gh. Banciulescu Ploiesti si de curand motoretist p-o nipra.

 

Adrenalina. Asta-i tot. Important este dozajul si daca iti mai aduci aminte ceva... :crack:

 

La vara o sa ajung in munti cu "parapanta" in atas. Ca de obicei eu si seringa mea de adrenalina. Nu mai este loc pentru nimeni. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

7 ani parazmucit la Gh. Banciulescu Ploiesti si de curand motoretist p-o nipra.

 

Adrenalina. Asta-i tot. Important este dozajul si daca iti mai aduci aminte ceva... :friends:

 

La vara o sa ajung in munti cu "parapanta" in atas. Ca de obicei eu si seringa mea de adrenalina. Nu mai este loc pentru nimeni. :friends:

 

 

Salutare...

 

este foarte important sa nu mergi singur la zbor, indiferent de zona... Daca ai experienta pentru zbor montan putem merge impreuna incepand mai din primavara... vezi www.para-team.ro (sunt multe contacte acolo)

 

De altfel, iti recomand sa iti incepi dosarul pentru licenta de zbor, in caz ca nu o ai deja :rock:

 

Toate bune,

Adi Ciuplea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat si eu parasutismul! am 7 salturi la automat! este frumos! nu exista cuvinte! trebuie sa traiesti asa ceva!

 

vreau sa incerc parapanta! messul meu este giur_dan ptr cei care pot sa ma sfatuiasca! am intzeles ca este si un curs..astept primavara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Am si eu o doleanta si poate ma ajuta cineva :)

Vreau echipament de zbor... si ca sa nu mai mai repet, pun linkul:

/index.php?...id=1067517&

Editat de aax94
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca bonus, 2 prieteni la salt din motodeltaplan aproape la automat (caderea libera nu prea mergea la inaltimea aia) :wave:

 

Lonloh55REo

I-am cunoscut pe cei doi la Tuzla in vara lui '07. Daca tin bine minte cei doi sunt frati, Dragos si Bogdan, doi baieti de nota 10. Au filmat si au pozat si atunci, astfel ca am acum si eu amintiri placute datorita lor! Cu toate ca la al opt-lea salt mi-am rupt piciorul.Acum m-am vindecat si m-asi intoarce la salturi sa iau brevetul. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 1 year later...
Incepand cu weekend-ul 30.07-01.08.2010, in fiecare weekend

 

va invit pe toti cei ce doresc adevarata adrenalina sa vina in Dezmir pe aerodrom, la salturi de la 3000m individuale si salturi in Tandem cu instructor si nu numai.

 

Pe langa activitatea de parasutism Barul si Terasa "LOW PASS", va asteapta cu usile deschise in zona platformei cu nisip inspre curtea fabricii RONDO CARTON, cu bere, bauturi racoritoare, ceai si cafea.

 

Accesul se face pe langa ultima casa spre Aeroclubul Traian Darjan.

 

Gazda voastra va fi SKYDIVE TRANSILVANIA

 

pentru mai multe detalii vizitati: www.skydivetransilvania.ro

 

pentru alte lamuriri sunati la : 0723225609

 

sau scrieti-ne pe adresa: skydivetransilvania@yahoo.com

 

Doru si Echipa Skydive Transilvania

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am cunoscut pe cei doi la Tuzla in vara lui '07. Daca tin bine minte cei doi sunt frati, Dragos si Bogdan, doi baieti de nota 10. Au filmat si au pozat si atunci, astfel ca am acum si eu amintiri placute datorita lor! Cu toate ca la al opt-lea salt mi-am rupt piciorul.Acum m-am vindecat si m-asi intoarce la salturi sa iau brevetul. :)

 

ce trece timpul... cei doi frati au facut o treaba excelenta pe clinceni.

 

http://www.tnt-brothers.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Experienta mea in lumea parasutismului este zero,insa ma tenteaza ideea obtinerii libretului AFF(Accelerated Free Fall).Unde as putea face un curs de acest gen in Romania??Rog seriozitate!!

 

Later Edit: Imi poate da cineva mai multe detalii in legatura cu www.skydivingcenter.ro ??

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal am si eu o nelamurire carei-a nu prea i-am dat de capat .Eu vreau ca dupa terminare liceului sa intru la academia de aviatie sau oriunde in alta parte doar sa devin pilot este visul meu de o viata e in sange aceasta pasiune si nu voi renunta chiar daca va trebui sa-mi cumpar eu un ultrausor etc . Dati si mie un sfat cei care poate stiti mai multe eu mam informat dar in romania azi e da si maine ba si nu prea mai inteleg nimic cu sanateatea sunt tun :D va rog mult poate reusiti sa ma lamuriti si pe mine multumesc anticipat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta mea in lumea parasutismului este zero,insa ma tenteaza ideea obtinerii libretului AFF(Accelerated Free Fall).Unde as putea face un curs de acest gen in Romania??Rog seriozitate!!

 

Later Edit: Imi poate da cineva mai multe detalii in legatura cu www.skydivingcenter.ro ??

nu prea ai unde sa il faci deocamdata in romania

 

la clinceni si pe langa saftica erau parca niste instructori care te invatau sa faci sky diving dar la noi e mai mult parasutism decat free fall - incearca basejump - si un wing suite

 

multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal am si eu o nelamurire carei-a nu prea i-am dat de capat .Eu vreau ca dupa terminare liceului sa intru la academia de aviatie sau oriunde in alta parte doar sa devin pilot este visul meu de o viata e in sange aceasta pasiune si nu voi renunta chiar daca va trebui sa-mi cumpar eu un ultrausor etc . Dati si mie un sfat cei care poate stiti mai multe eu mam informat dar in romania azi e da si maine ba si nu prea mai inteleg nimic cu sanateatea sunt tun ;) va rog mult poate reusiti sa ma lamuriti si pe mine multumesc anticipat :D

Incearca la Academia Superiaora de Aviatie, e situata in Baneasa in spatele aeroportului, o cladire albastra. Cursurile teoretice se fac acolo iar cele practice pe Aeroclubul Strejnic in primul an pe mono, apoi pe Baneasa pe bi. Pe langa faptul ca trbuie sa fi sanatos tun mai trebuie sa sti foarte bine engleza, fizica si matematica. Iintereseaza-te din timp pentru ca locurile sunt platite de stat si in functie de bani se decide daca se face promotie sau nu. Daca nu reusesti sa intri la moca, poti oricand face pe banii tai la privat , mai intai ppl, daca vrei sa faci doar agrement, iar daca vrei sa si profesezi iti mai trebuie niste cursuri care nu are rost sa ti le insir ca nu vei intelege mare lucru. Bafta.

http://www.aviationacademy.ro/eng/

http://forum.softpedia.com/lofiversion/ind...hp/t417739.html

Mesaj completat

Experienta mea in lumea parasutismului este zero,insa ma tenteaza ideea obtinerii libretului AFF(Accelerated Free Fall).Unde as putea face un curs de acest gen in Romania??Rog seriozitate!!

 

Later Edit: Imi poate da cineva mai multe detalii in legatura cu www.skydivingcenter.ro ??

La Tuzla, Bucuresti la Clinceni, Ploiesti, Cluj, Arad, oriunde gasesti pe orice aerodrom gasesti instructori AFF, un curs AFF te duce pe la 2000 de euro, cu tot cu iesit la liber, si de acolo incepe partea fun.

Mesaj completat

nu prea ai unde sa il faci deocamdata in romania

 

la clinceni si pe langa saftica erau parca niste instructori care te invatau sa faci sky diving dar la noi e mai mult parasutism decat free fall - incearca basejump - si un wing suite

 

multa bafta

;) BASE si wingsuit la 0 experienta? In romania sunt destule locuri, bani sa ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Tuzla, Bucuresti la Clinceni, Ploiesti, Cluj, Arad, oriunde gasesti pe orice aerodrom gasesti instructori AFF, un curs AFF te duce pe la 2000 de euro, cu tot cu iesit la liber, si de acolo incepe partea fun.

Mesaj completat

 

;) BASE si wingsuit la 0 experienta? In romania sunt destule locuri, bani sa ai.

 

 

Multumesc Irip pentru informatii ;) Eram curios cum stau lucrurile in Romania,normal ca mi-ar placea sa fac acest curs la noi in tara,insa nu stiu nimic despre conditiile oferite,seriozitate,profesionalism... si asa mai departe

 

De exemplu pe site-ul celor de la skydivecenter,tariful pentru un curs AFF(anul 2010 ) era de 1750 de euro(4 zile de curs teoretic,examen si 25 de salturi),oferta pare atractiva,insa nu stiu prea multe lucruri despre ei,sau eventual alte scoli de parasutism din Ro...si normal ca nu vreau sa platesc ceva si apoi sa raman dezamagit de serviciul oferit.

 

 

Eu sunt momentan in Italia,aici am cautat un pic pe internet,si sunt o multime de scoli axate pe acest profil.Un curs AFF costa in jur de 1300-1600 de euro,in functie de scoala.In acest pachet este inclus cursul teoretic,cele 7 salturi necesare obtinerii brevetului AFF,inchirierea materialului necesar,salturile instructorilor,salturile operatorului video(air to air),dvd-urile realizate...etc

Pe langa acel pret se adauga vizita medicala(40-70 euro),costul fotografiilor pentru brevetul AFF si asigurarea obligatorie de viata,asigurare ce are preturi cuprinse intre 135-400 de euro in functie de firma de asigurari

 

Regulile aici sunt foarte bine definite in cazul cursului AFF:

 

-curs teoretic

 

-7 salturi de la o inaltime de circa 4000-4300 de metri

*Salturile sunt structurate in 7 niveluri,primele 3 salturi sunt efectuate impreuna cu 2 instructori ce te supravegheaza si iti dau indicatii in legatura cu pozitia corpului,citirea altimetrului,deschiderea parasutei.Urmatoarele 4 salturi se fac doar in prezenta unui instructor;

Odata ce parasuta sa deschis,indicatiile iti sunt furnizate via radio de catre un alt instructor ce se afla la sol.

 

-Fiecare salt este filmat,astfel incat fiecare film va fi vizionat la sol de catre "student" si de catre instructori,ce vor comenta asupra calitatii saltului,cauta eventualele erori,da sfaturi...etc

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=xPrsTw2yLX0

 

 

 

Alte "activitati" strict legate de parasutism :D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...