Sari la conținut

ducati + si -


Vizitator stress_L&P
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

fratilor anu' asta am dat si eu de niste bani (finally) si vreau motor de viteza... nu ma intrebati de ce (in afara sunetului) dar mi s-a pus pata pe ducati... 749, 999, 916, 996, 998... carenat oricum! ce puteti sa-mi spuneti despre ele? fiabilitate, performante, stabilitate, consum (de ce nu?) cat si despre concurentele lor japoneze? tin sa precizez ca sunt foarte nou intr-ale vitezanelor asa ca daca explicati ca pentru prosti nu ma supar, dimpotriva! multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Japonezele sunt motoare bune si performante.

 

Ducatiurile sunt motoare faine si stilate.

 

Daca-ti castigi painea cu motorul sau daca faci naveta pe el, nu-ti lua Ducati.

Nici daca vrei sa faci turul Europei.

 

Dar daca vrei sa ai una din cele mai frumoase motociclete care au fost vre-o data, ia-ti Ducatiul desenat de Tamburini: 916, 996, 998 sau 748.

 

Pe de alta parte, poate ca ar trebui sa iei un Ducati de ultima generatie, un749 cu garantie ca, uite, iti poate spune sorinake, se mai defecteaza si e bine sa ai garantia.

 

Poate era mai bine sa intrebi asta pe SBZ, caci acolo-ti pot raspunde in deplina cunostinta de cauza tremelo si mau. E drept ca acolo vei auzi si huiduielile gen "calorifer" "galeata cu piulite" ale japonezistilor, dar....pareri ai vrut! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei cu adevarat motor de viteza, ia-ti japa.

daca vrei bibelou care luceste frumos si cinta bine, ia-ti chopper....

 

:makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

din cate am inteles eu ducati nu este un motor de neglijat in ceea ce priveste bicicleta si cuplul... eu fiind incepator intr-ale vitezei caut un motor mai permitiv, in curbe sa nu imi puna probleme mari si la acceleratii daca "il scap" putin cuplul motor sa-si faca datoria!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa iti dau niste pretiuri pt a te orienta mai bine.

Ducati: 749, 748 cmc, pret cu taxe 13.600 euro;

749 R, 749 cmc, pret cu taxe 21.500 euro;

si piesa de rezistenta Ducati 999 pret cu taxe 17.400; 999 S pret cu taxe 21.800;

999 R pret cu taxe 30.000 euro

Daca tot vrei o sportiva ia-ti mai bine o japoneza chiar daca Ducati este o motocicleta eropeana de calitate mai buna la preturile astea iti iei o super japoneza.

Honda CBR 600 RR 12.800 euro

Yamaha YZF R6 12.300 euro si YZF R1 15.450 euro(taxe incluse)

Suzuki GSX-R 750 9.400 fara taxe, 14.600 cu taxe

Daca iti cumperi la mana a doua poti gasi o motocicleta de un an la un pret foarte bun, mult sub 10.000 euro.

Succes!!!

 

 

:makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Vreau sa iti dau niste pretiuri pt a te orienta mai bine.

Ducati: 749, 748 cmc, pret cu taxe 13.600 euro;

749 R, 749 cmc, pret cu taxe 21.500 euro;

si piesa de rezistenta Ducati 999 pret cu taxe 17.400; 999 S pret cu taxe 21.800;

999 R pret cu taxe 30.000 euro

Daca tot vrei o sportiva ia-ti mai bine o japoneza chiar daca Ducati este o motocicleta eropeana de calitate mai buna la preturile astea iti iei o super japoneza.

..Servus..

Mai corect spus:la preturile astea iti iei DOUA super japoneze de care vor muschii tai,ZX12R SAU BUSA,R1,etc)care fac cit CINCI galeti cu suruburi italienesti..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Servus..

Mai corect spus:la preturile astea iti iei DOUA super japoneze de care vor muschii tai,ZX12R SAU BUSA,R1,etc)care fac cit CINCI galeti cu suruburi italienesti..

Luigi Vicol

:makeout:

stress_L&P cauta pe BikeShop si o sa gasesti destule chiar ma vazut un R1 care arata super bine si nici nu cred ca cerea prea mult pe el. Oricum gasesti super japoneze la mana a doua sub 10.000

Editat de HERMES'''
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie i-mi plac Italiencele dar prefer o Japonesa pur sange in orice moment.Ducati are un cuplu motor foarte bun chiar mare de ce s-ai faci e V 2 dar la acelasi pret i-ti poti lua un motor japonez care sa arate bestial si-l poti face sa se auda de la doua strazi distanta cand vii acasa.Oricum daca mi-as lua un Ducatii ar fii 999-le clar :makeout: Multa bafta in alegerea ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu vrei musai carenata, uite-te si la monstere.

 

Sorinake

bre sorine, mi s-a cam pus pata pe un monster 600, dar tot aud gurile rele nu sunt foarte fiabile la drumurile noastre.....

 

vad in ghermania pe la 3000 yepuroi monsteru de 600, ca de 620 nu prea se vand...

 

 

gresesc sau difera mult ca marime monsteru de 900 fata de cel de 600/620..?

 

mentionez ca nu am vazut inca vreun monster de 900 decat in poze...

 

@Stress, mane, si pe mine ma atrag ducatele, dar cele naked... iar din carenate, 749 e absolut bestial, imi place tare design-ul. dar nu stiu nimic despre ele.

 

numa bine, si bafta la alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mie de vorbe un ban nu "face". Nu stiu de ce va tot cramponati de aceste motociclete numite Ducati. As fi tare curios cati din voi astia care le ponegriti cu vorbe de genul galeata sau cutie cu suruburi sau aveti pareri atat de rele despre Ducati au mers macar odata cu un model de Ducati. Parerea mea proprie si personala este sa va abtineti daca nu stiti despre ce e vorba. Asta nu pentru ca as fi pasionat de Ducati dar pt simplul motiv ca ma enerveaza cei care se baga aiurea in seama in vanzarile altora. Nu am nimic cu japonezele ci chiar din contra is modele care m-ar coafa la nebunie. Pana la urma cea mai buna motocicleta e cea pe care o ai sau pe care ti-o poti permite.hai sa fim o comunitate de motociclisti si nu de fitosi. Daca v-ati luat motociclete doar " ca sa moara capra vecinului" e pacat. Io atat am avut de spus. Merci si scuze daca am deranjat pe cineva. Hai pa si noi sa fim sanatosi ca bolile vin de la sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers.

sint naspa.

da parca tot mai naspa sint bmw-urile :o :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu de ce isi dau cu parerea cei care nu stiu cu ce se mananca Ducati-urile.

 

In primul rand ca au un cuplu mai bun ,in al doilea rand sunt V2 dispus la 90grade -->centrul de greutate mai jos si logic sa se conduca mai usor(adica exact ceea ce vrei tu).Ca minus sunt mai scumpe.

 

Au un sunet EXTRAORDINAR !

 

Atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunet ca DUCATI nu are nici o motocicleta! Cunosc modelul Monster 600 si este bun, mai ales pentru un incepator...

 

Insa daca vrei o supersportiva, JAPONEZA "te coafeaza" fff bine...si parerea aceasta este impartita de 90% din frumisti,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-ti iei second-hand, iti futzi norocu cu carenatele.

Eu am avut (de fapt mai am si vreau sa vand) un GSX de 600. Ca sa schimb de exemplu filtru de aer sau bujiile trebuie sa:

- scot rezervoru (2 suruburi + 3 furtunuri + 1 cablu)

- slabesc 4 carene (circa 6-8 suruburi)

- scot un mic cadru de metal (6 suruburi)

- desfac carcasa filtru (4 suruburi)

- injur, ma frig, scuip, doresc sa-i sparg fatza lu domnu' Suzuki.

 

Dupa 2+ ani de japa, mi-am luat Ducati. 9000 yepuroi nou noutz, cu tot cu TVA. 800cc. Cai mai putini ca GSX-ul, da cuplu ucigator 75Nm fatza de 55Nm, si, in primul rand, la freo 3000 rpm mai devreme.

Si daca vreau sa-l umblu, ridic rezervoru, ca are o balama si sta singur proptit cu o tija la fel ca la capota de la masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

well, depinde ce vrei, daca iti trebuie sa duci cartofi la piata, normal ca te coafeaza cuplul...

cit priveste cele 2 suruburi pe care trebuie sa le dai jos, ca deh, ai carene, asta e. vrei ceva compact si minaturizat, da, tre sa umblii. partea buna e ca nu umblii des.

la ducatii au pus balama si tija, ca tre sa le schimbe tot timpu, si se plictiseau :wave: :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ bhairava: Da tati, asa e, ma duc mai des la piatza sa iau cartofi decat pe cele 1539 de circuite de motoare care exista in Romania, sau decat sa incerc sa ma sinucid pe cheiu Dambovitzei. De fapt am incercat si a cam durut...

 

Si 2, la nici un Ducati nu tre sa ridici rezervoru ca sa scoti bujiile (inteleg ca ai vazut, si mai mult, ca ai mers cu o gramada). Ridici rezervoru ca sa admiri bateria si carcasa lu filtru de aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cei ce vorbesc de rau ducati nu prea s-au dat cu asa ceva :what:

eu mi-am luat ducati dupa ce am prospectat indelung piata . e mare diferenta fata de japoneze . daca te apuci sa spui ca alea japoneze au nu stiu cati cai putere sau sau ca sunt mai fiabile inseamna ca mai trebuie sa studiezi :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...