Sari la conținut

Ce Shtitzi De Accidentul De Duminica 13 Apr?!?


iuli-voshod
 Share

Postări Recomandate

Dacă se rupea planetara atunci se învârtea în gol doar ciotul din cauza diferențialului dar nu cred că afecta direcția. Decât dacă plesnea cu ciotul în bieleta de direcție?!

Editat de SonyAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pe scurt:

 

datorita unor incurcaturi de la spit de urgenta, abia pe 29 mai au ajuns documentele la IML. Prin urmare, certificatul medicolegal va fi eliberat undeva pe 9-10 iunie.

Undeva la inceput de mai, am fost la Bavaria si cu ajutorul lui Tibi (mare om, mare caracter) am obtinut un deviz pentru piesele notate pe constatarea facuta de ARDAF. In total, devizul de piese, undeva vreo 10000 euro cu tot cu TVA. Am obtinut si pretul de nou al moto, cu toate accesoriile pe ea - 17000euro.

 

Undeva la mijloc de mai, am facut cerere de despagubire la ARDAF, pe suma de 17000 euro, la care urmeaza sa aplice coeficientii de uzura. Din ce ramane, 25% se considera epava - care ramane la mine - si restul de 75% mi-i platesc pt dauna totala.

 

ARDAF a facut cerere la politie sa le trimita copii dupa declaratiile date de cei implicati in accident. Au primit aceste documente undeva pe 3 iunie 2008. Acum urmeaza sa le studieze si saptamana viitoare, 9-10 iunie sa-mi spuna concluziile lor si probabil cand ma vor despagubi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uau..mai ceva ca in filme! nici nu vreua sa-mi inchipui ce a fost in sufletul vostru cand s-a intamplat povestea. Zici ca e sf.Multa sanatate, ziceti un MARE multumesc si ganditi-va ca trebuie clar sa invatati ceva din toata faza asta. Multa bafta si atentie mare si cu hartogaia sa nu se "pairda" ceva pe parcurs!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uauu...acum am citit si eu topicul asta...foarte tare frate, bine ca sunteti sanatosi. apoi e loc de o motocicleta noua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pe scurt, ardaf trage de timp...conform normelor CSA, au dreptul sa faca investigatii timp de 90 de zile de la momentul deschiderii dosarului. In cazul meu e vorba de 7mai 2008 (deh ...am stat in spital si imobilizat in casa aproape 2 sapt).

in tot acest timp m-au frecat cu tot felul de 'mai avem nevoie si de asta': deviz de piese tradus, oferta de nou , oferta de nou 2 pe care sa scrie seria de identificare de la fosta moto, aviz de la bmw cu ce optionale existau pe moto din fabrica-scoasa dupa seria de identificare,

 

eu le-am adresat in scris 2 cereri de despagubire si inca o scrisoare prin care le solicitam sa ma informeze. Ei NIMIC.

acum 2 saptamani am avut o intalnire cu seful de la daune si mi-au propus verbal o despagubire de vreo 32000ron, mult sub cea solicitata de mine (41500ron).

 

prin urmare, la sfatul CSA, astept sa se scurga cele 90 de zile si sa ma informeze in scris despre oferta de despagubire.

in functie de momentul la care imi raspund si de raspunsul lor ...voi accepta suma-daca corespunde cu ce vreau ...sau voi apela la un avocat, voi contesta suma, felul in care a fost lucrat dosarul si voi face plangere la CSA (COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURARILOR - Dumnezeul firmelor de asigurare)

 

partea mai putin buna este ca intre 4-16 august voi fi plecat din tara

 

dar raman optimist si cred ca o sa o rezolv in august...si poate in septembrie voi fi din nou calare pe un nou k1200r

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa-mi imaginez faza si nici nu cred ca am vazut asa cascadorie in vreun film.

 

Pai parca suntem la emisiunea aia cu "Viata bate filmul" :crack:

mare noroc ati avut, ma bucur pentru voi...vorba aia, inca nu va sunase ceasul, si asta e foarte bine :unsure: :)

Bine zice vorba aia din batrani: "Ce ti-e scris, in frunte ti-e pus". Cine a vazut filmul Final Destination stie ce vreau sa zic :crack:

Cand tre sa mori, se intampla oricum ar fi, nu trebuie sa fii neaparat pe motor...poti sa te impiedici pe strada, dai cu capu' de bordura, comotie cerebrala...ADIO!

 

Cred ca e primul caz de cand citesc rubrica asta cand vad un motor asa varza, si motoristul OK...sper sa nu fie ultimul!

 

Bafta cu asigurarile! Sa ne pui poze cu noul motor dupa ce il iei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe scurt, ardaf trage de timp...conform normelor CSA, au dreptul sa faca investigatii timp de 90 de zile de la momentul deschiderii dosarului. In cazul meu e vorba de 7mai 2008 (deh ...am stat in spital si imobilizat in casa aproape 2 sapt).

in tot acest timp m-au frecat cu tot felul de 'mai avem nevoie si de asta': deviz de piese tradus, oferta de nou , oferta de nou 2 pe care sa scrie seria de identificare de la fosta moto, aviz de la bmw cu ce optionale existau pe moto din fabrica-scoasa dupa seria de identificare,

 

eu le-am adresat in scris 2 cereri de despagubire si inca o scrisoare prin care le solicitam sa ma informeze. Ei NIMIC.

acum 2 saptamani am avut o intalnire cu seful de la daune si mi-au propus verbal o despagubire de vreo 32000ron, mult sub cea solicitata de mine (41500ron).

 

prin urmare, la sfatul CSA, astept sa se scurga cele 90 de zile si sa ma informeze in scris despre oferta de despagubire.

in functie de momentul la care imi raspund si de raspunsul lor ...voi accepta suma-daca corespunde cu ce vreau ...sau voi apela la un avocat, voi contesta suma, felul in care a fost lucrat dosarul si voi face plangere la CSA (COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURARILOR - Dumnezeul firmelor de asigurare)

 

partea mai putin buna este ca intre 4-16 august voi fi plecat din tara

 

dar raman optimist si cred ca o sa o rezolv in august...si poate in septembrie voi fi din nou calare pe un nou k1200r

foarte bine procedezi bravo

 

in privinta accidentului........fara cuvinte

You F$%# doged death

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pe 29iul08 ardaf mi-a virat doar 36800 ron din cei 41500 solicitati de mine

prin urmare, in aceeasi zi le-am facut o notificare sa ma despagubeasca si pt restul de 4000 ron. Acum vom vedea ce se intampla...

 

luni, cu ajutorul unor baieti de baieti(ray, maxx - multam!), voi intra in posesia noului k1200r, tot galbena,aug 2006, 2200km (in romania o sa ajunga cu 4000km), Electronic Suspension Adjustment, ABS Integral, manere incalzite, janta sport, parbriz sport - 11000 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe 29iul08 ardaf mi-a virat doar 36800 ron din cei 41500 solicitati de mine

prin urmare, in aceeasi zi le-am facut o notificare sa ma despagubeasca si pt restul de 4000 ron. Acum vom vedea ce se intampla...

 

luni, cu ajutorul unor baieti de baieti(ray, maxx - multam!), voi intra in posesia noului k1200r, tot galbena,aug 2006, 2200km (in romania o sa ajunga cu 4000km), Electronic Suspension Adjustment, ABS Integral, manere incalzite, janta sport, parbriz sport - 11000 euro

poze? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''cand esti pe un drum bun, urmeaza-l''

:D

Din cate imi amintesc cei de la Ardaf iti dau o suma de bani si daca semnezi hartiile si ii iei, scrie parca acolo pe chitanta aia ca nu mai ai alte pretentii si ca te-au despagubit in totalitate. Nu mai ai ce face dupa aceea. Ai grija ce semnezi cu ei, vezi vorbeste si cu altiii, nu te grabi. Nu te atinge de bani, pana nu esti sigur ca procedezi bine.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi amintesc cei de la Ardaf iti dau o suma de bani si daca semnezi hartiile si ii iei, scrie parca acolo pe chitanta aia ca nu mai ai alte pretentii si ca te-au despagubit in totalitate. Nu mai ai ce face dupa aceea. Ai grija ce semnezi cu ei, vezi vorbeste si cu altiii, nu te grabi. Nu te atinge de bani, pana nu esti sigur ca procedezi bine.

mie mi-au virat banii in cont, n-am nici o chitanta, n-am semnat nimic

voi semna doar dupa ce primesc banii ceruti...bineinteles, daca imi cer asta

 

pana atunci, poze cu noua mobra, am intrat azi in posesia ei(dragos, ionut - sa fiti sanatosi!). Avea 2000km la Nurnberg, acum are 4000km.

post-6330-1218918910_thumb.jpg post-6330-1218918924_thumb.jpg

post-6330-1218918961_thumb.jpg post-6330-1218918983_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe 29iul08 ardaf mi-a virat doar 36800 ron din cei 41500 solicitati de mine

prin urmare, in aceeasi zi le-am facut o notificare sa ma despagubeasca si pt restul de 4000 ron. Acum vom vedea ce se intampla...

 

luni, cu ajutorul unor baieti de baieti(ray, maxx - multam!), voi intra in posesia noului k1200r, tot galbena,aug 2006, 2200km (in romania o sa ajunga cu 4000km), Electronic Suspension Adjustment, ABS Integral, manere incalzite, janta sport, parbriz sport - 11000 euro

 

 

Pacat ca abea acu am citit topicul ,dar poate mai citeste lumea si invatza o jmecherie, cei de la asigurari itzi zic itzi dam 75 la suta la dauna totala si itzi lasam fieru ,u trebuia sa nu acceptzi sa le zici luatzi tata fieru mie imi dati 100 la suta (ei daca incearca sa vanda fieru trebuia sa o faca la licitatzie si NU AU VOIE SA IL VANDA DACA NU TE INTREABA SI PE TINE ,adica domne avem pe el 2 euro ce facem il dam? si le zici nu luatzi daci 2 euro si il iau eu ,si asa ramai si cu fieru si cu 100 la suta dauna ,daca zice avem 2 mi pe fier le zici duca-sa dar oricum ai luat banu 100 la suta ) asa ca lumee ia luatzi aminte cu bajetzii de la asigurari si nu ii mai lasatzi sa scape efti ca si asa se umplu de prea multi gologani

BAFTA multa ..., pt matale Cristi numa de bine si sa ai numa bafta dasta(in caz de doamne fereste sa nu se intelege alte mascari) :)) sau ingerashu ala de paza acolo ca tare e bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca abea acu am citit topicul ,dar poate mai citeste lumea si invatza o jmecherie, cei de la asigurari itzi zic itzi dam 75 la suta la dauna totala si itzi lasam fieru ,u trebuia sa nu acceptzi sa le zici luatzi tata fieru mie imi dati 100 la suta (ei daca incearca sa vanda fieru trebuia sa o faca la licitatzie si NU AU VOIE SA IL VANDA DACA NU TE INTREABA SI PE TINE ,adica domne avem pe el 2 euro ce facem il dam? si le zici nu luatzi daci 2 euro si il iau eu ,si asa ramai si cu fieru si cu 100 la suta dauna ,daca zice avem 2 mi pe fier le zici duca-sa dar oricum ai luat banu 100 la suta ) asa ca lumee ia luatzi aminte cu bajetzii de la asigurari si nu ii mai lasatzi sa scape efti ca si asa se umplu de prea multi gologani

BAFTA multa ..., pt matale Cristi numa de bine si sa ai numa bafta dasta(in caz de doamne fereste sa nu se intelege alte mascari) :P) sau ingerashu ala de paza acolo ca tare e bun.

 

pentru casco, poate ai dreptate ...dar pt RCA, conform normelor CSA epava ramane la tine

tot ce poti sa faci este sa contesti valoarea epavei - pe care asiguratorii din start o evalueaza la maximul din normele CSA, adica 25% din valoarea ramasa (Valoarea de nou - gradul de uzura)

daca reusesti sa demonstrezi ca epava valoreaza mai putin de 25%, atunci tu primesti mai multi bani ca si despagubire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Update iunie 2011 - in urma actiunii in instanta(plangere penala) din 2008, in 2011 s-a pronuntat o decizie definitiva de la Tribunalul Ploiesti:


  •  
  • I-a fost redusa pedeapsa celui care m-a accidendat de la 2 ani inchisoare la 1 an cu suspendare :(
  • pe langa banii pe care i-am luat in 2008 pe moto, am incasat 15000 ron daune materiale si 2500 ron daune morale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...