Sari la conținut

Accident Iasi


TheBreaker
 Share

Postări Recomandate

Belind mentosana pe internet si ascultand fara prea mare atentie Obositorul , mi-a tresarit urechea cand am auzit ceva de genul "Motociclistii exista in trafic" .Pe scurt si la obiect e prezentat succint un CBR trantit pe jos , detalii despre motociclist nu au zis prea multe , doar ca a fost ranit destul de serios .Localnicii asteptam info.Multa sanatate motociclistului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Al doilea accident in care a fost implicat un motociclist in mai putin de 48 de ore....

 

In aceasta dupa amiaza in jurul orei 17.00 la intersectia de linga piramida lui Dubet un motociclist a fost accidentat grav de un sofer care nu i-a acordat prioritate. Motociclistul se afla acum la spital, cu fractura la piciorul sting. Motociclistul venea dinspre Podul de Piatra si se indrepta spre Podu Ros pe drum cu prioritate. La intersectia cu drumul ce duce spre Cantemir un sofer nu i-a acordat prioritate motociclistului ce venea din dreapta.

Un martor povesteste: "Am auzit cu motocicleta si cu masina. A dat masina peste motocicleta.

Reporter: Se circula cu viteza pe aici?

Martor: Se mai circula. Se mai vorbea de conducere preventiva, fiind intr-o intersectie ar trebuie fiecare sa mai cedeze cumva, nu sa fie cit mai... care merge mai tare. Fiind vorba de motocicleta, eu stiu, putea sa se uite"

 

Un alt motociclist spune ca tinarul nu avea viteza: "N-avea viteza, nu i-a dat prioritate si a intrat exact cu piciorul sub masina. Miting facut simbata pentru cei cu masinile ca sa vada motociclistii prin oras".

 

Politia continua cercetarile, desi este clara cauza accidentului - neacordarea de prioritate.

Subinspec. Gabriel Doban, Politia Rutiera Iasi: "Din primele cercetari a rezultat faptul ca numitul Rosu Ioan, in timp ce conducea autoturismul marca Audi la intersectia cu soseaua nationala nu a acordat prioritate de trecere motocicletei care circula pe soseaua nationala dinspre Podul de Piatra catre Podu Ros. Cercetarile continua in cadrul politiei rutiere Iasi"

 

Tinarul a ajuns la spital cu fractura la piciorul sting. Tudor Ciuhodaru, purt.cuv. Spitalul de Urgenta "Sf.Ioan": "Este un pacient in soc traumatic, in curs de evaluare de catre echipa de pacient critic din UPU. Pacientul va ramine internat in terapie intensiva si foarte probabil este vorba de o factura deschisa la nivelul gambei stingi. Deocamdata pacientul este in curs de evaluare".

 

Este al doilea accident in mai putin de 48 de ore in care a fost implicat un motociclist. Sambata, un alt motociclist a fost lovit de o masina la baza pasarelei Nicolina. Asta si dupa ce tot simbata a avut loc un mars al motociclistilor pentru a le atrage atentia soferilor de masini ca si ei exista in trafic. (Bianca Caldaras/ Marian Anicule)"

 

motocicleta,%20accident%20cantemir_240.jpg

 

TELE M

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol...trebuie belit de bani (si nu numai) conservarul... sanatate multa motociclistului...

 

 

"Al doilea accident in care a fost implicat un motociclist in mai putin de 48 de ore....

 

In aceasta dupa amiaza in jurul orei 17.00 la intersectia de linga piramida lui Dubet un motociclist a fost accidentat grav de un sofer care nu i-a acordat prioritate. Motociclistul se afla acum la spital, cu fractura la piciorul sting. Motociclistul venea dinspre Podul de Piatra si se indrepta spre Podu Ros pe drum cu prioritate. La intersectia cu drumul ce duce spre Cantemir un sofer nu i-a acordat prioritate motociclistului ce venea din dreapta.

Un martor povesteste: "Am auzit cu motocicleta si cu masina. A dat masina peste motocicleta.

Reporter: Se circula cu viteza pe aici?

Martor: Se mai circula. Se mai vorbea de conducere preventiva, fiind intr-o intersectie ar trebuie fiecare sa mai cedeze cumva, nu sa fie cit mai... care merge mai tare. Fiind vorba de motocicleta, eu stiu, putea sa se uite"

 

Un alt motociclist spune ca tinarul nu avea viteza: "N-avea viteza, nu i-a dat prioritate si a intrat exact cu piciorul sub masina. Miting facut simbata pentru cei cu masinile ca sa vada motociclistii prin oras".

 

Politia continua cercetarile, desi este clara cauza accidentului - neacordarea de prioritate.

Subinspec. Gabriel Doban, Politia Rutiera Iasi: "Din primele cercetari a rezultat faptul ca numitul Rosu Ioan, in timp ce conducea autoturismul marca Audi la intersectia cu soseaua nationala nu a acordat prioritate de trecere motocicletei care circula pe soseaua nationala dinspre Podul de Piatra catre Podu Ros. Cercetarile continua in cadrul politiei rutiere Iasi"

 

Tinarul a ajuns la spital cu fractura la piciorul sting. Tudor Ciuhodaru, purt.cuv. Spitalul de Urgenta "Sf.Ioan": "Este un pacient in soc traumatic, in curs de evaluare de catre echipa de pacient critic din UPU. Pacientul va ramine internat in terapie intensiva si foarte probabil este vorba de o factura deschisa la nivelul gambei stingi. Deocamdata pacientul este in curs de evaluare".

 

Este al doilea accident in mai putin de 48 de ore in care a fost implicat un motociclist. Sambata, un alt motociclist a fost lovit de o masina la baza pasarelei Nicolina. Asta si dupa ce tot simbata a avut loc un mars al motociclistilor pentru a le atrage atentia soferilor de masini ca si ei exista in trafic. (Bianca Caldaras/ Marian Anicule)"

 

motocicleta,%20accident%20cantemir_240.jpg

 

TELE M

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...trebuie mers "fromos" cu ranga la tine sau baston telescopic, sau o cheie franceza...cand iti taie calea o conserva sau se baga aiurea POF cu cheia franceza in far...apoi cu ranga se aplica 2-3 corectii pe spinare sa ii treaca reumatismul si gata am rezolvat. Eu personal cred ca ne-am zbatut degeaba cu aceasta campanie si cu marsul de Sambata pt ca taranul tot taran ramane, nu ai cum sa-l educi. Daca pe el nu il duce capu la lucruri marunte cum ar fi batutul femeii sau perfuzia cu votca la sofat nici atat. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de batai cu ranga sau cu cheia franceza, stirea de la tentativa aia de televiziune si zambetul tamp al lui Ciuhodaru de la UPU, se mai poate afla si vreo alta informatie pe topicul asta?

..... ceva de genul:

1. Cine este accidentatul ?

2. Care este starea lui ?

3. Cat de tare este afectata motocicleta ?

4. Ce experienta avea riderul si cum s-a produs de fapt evenimentul ?

 

Chiar nu il cunoaste nimeni pe cel care a fost accidentat ? Chiar nu poate nimeni sa mai dea niste informatii, in afara de stirea de la TeleM ?

Topicurile de accidente au in primul rand rol de informare dar, in functie de fiecare eveniment, pot constitui repere de luat in seama pentru prevenirea unor situatii asemanatoare la care poti fi supus in trafic.

 

LE: Stirea aia spune ca este al doilea accident in 48 de ore. Date referitoare la primul accident poate sa dea cineva ?

Editat de comieu2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, eu sunt colegul cu geaca albastra din reportaj si prieten cu Ilie, caci asa il cheama pe saracul accidentat care are tibia rupa in 2 si glezna facuta praf. Ilie este incepator pe categ A, dar pentru curiosul de mai sus dar credeti-ma ca nu ar fi scapat nimeni din accidentul asta fara sa fie lovit...Drumul pe care mergea el este cu prioritate..viteza mai mare de 40 km/h nu poti avea in zona respectiva pentru ca e bulit tot asfaltul..deci teribilism nu a fost..omul mergea regulamentar cu o viteza mai decenta decat o masina..sub 40 avea intra in intersectie merge tot inainte fara sa skimbe directia de mers si apare "soferul" din partea stanga care se face ca opreste, se asigura stanga si in dreapta nu se mai uita si accelereaza direct in piciorul lui ilie care tocmai trecea prin fata lui...Ma suna cineva..nr lui ilie...raspund si cineva cu voce tremurata "ilie nu poate vorbi vino repede"....ajung..gasesc un agent de circulatie care e la 5 m distanta de locul accidentului si se preface ca dirijeaza masini...intreb ma uit jos ilie vanat la fata, piciorul lui facut in forma de S,jumate de tibie sucita la 90 grade glezna invers, partea de jos a piciorului se mai tine doar in piele.....toata lumea are treaba toti se uita la motor ..vad bolidul si zic....da avea viteza sigur uite ce motor are....altul..pai da asa sunt motociclistii astia nu tin seama de nimic..tac pentru ca sunt obisnuit si nu mai lupt cu morile de vant...ma uit la ilie ii zic ca nu e grav si va scapa usor..ca ma ocup de toate si ma intorc sa vad de salvare..nimic..intreb politistul cum de poate sta asa pasiv fara sa faca nimic..el se uita scarbit si isi vede in continuare de suflat mucii in fluier...sun la 112..cer la ambulanta..aia imi zic ca ambulanta e plecata deja....trecusera deja vreo 10 minute..incep sa ii injur si sa tip la telefon..de ce?!...statia de salvare e la 500m..maxim 1 km distanta pe acelasi drum...2 intersectii mai incolo....salvarea ajunge dupa cca 25 min...o vad venind de pe alta strada...a ocolit jumate de oras pana la accident...vine televiziunea ..le zic sa ii ia la rost pe cei de la ambulanta dupa ce vor fi dus accidentatul la spital...dar uitasem...unde e "Soferul"..mi-l arata un martor..ma duc spre el repede si strig si televiziunea sa vina..el vorbea de zor la telefon incercand sa se faca scapat cumva..ne vede venind si fuge in masina politiei tinand de portiera sa nu o pot deschide...vine si politistul intra in masina si pleaca cu el...mai apare un criminalist face 2 poze si o masuratoare si gata...duc motorul la itp..vine si politia se uita unul la el scrie el acolo daune la "analiza statica"..deci doar caroseria, furca si ghidonul busite..si imi zice...daca ala cu masina are o asigurare de cacao isi mai vede prietenul tau banii la sfantul asteapta...si cam atat..de sofer nu se mais tie nimic...un om este nenorocit in spital..ramane cu sechele si probabil o sa se ajunga la un proces civil ca sa scoti ceva de pe sofer..proces care se va termina cand vom fi noi grizonati..cam atat...ma gandesc din ce in ce mai mult macar sa scot scaritele din spate..daca e sa o patesc macar sa nu fiu responsabil si pt altcineva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai "colegul cu geaca albastra" ..... sunt sigur ca poti posta si fara sa ai atitudinea asta razboinica la adresa "curiosului". Inclin sa cred ca ai avut tonul pe care l-ai avut datorita faptului ca esti afectat de ce a patit prietenul tau.

 

Daca postezi pe un forum, nu o faci pentru a raspunde cuiva care este curios. Daca vrei sa raspunzi unei singure persoane, ii trimiti un PM. Daca vrei sa dai niste informatii publice, sunt convins ca poti scrie civilizat.

Daca consideri ca nu trebuie facute publice niste informatii, poti vorbi cu un administrator si sa il rogi sa stearga topicul.

 

Date despre un accident se dau pentru a nu trebui sa sune sute de oameni pe toti cunoscutii cu motociclete asemanatoare cu cea accidentata. Pricepi ?

 

Sanatate prietenului lui "colegul cu geaca albastra".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu am fost nesimtit si nici nu am vorbit urat...pe tine te-a deranjat cuvantul "curiosu' " cum m-a deranjat si pe mine "Ce experienta avea riderul si cum s-a produs de fapt evenimentul ?"...poate m-am inselat si nu ai vrut sa evidentiezi ca poate s-a produs accidentul din vina lui ca era incepator..pt ca la tv s-a spus clar ca a fost vina soferului masinii..iar tu ai intrebat din nou "cum s-a produs de fapt evenimentul", scuze si e al 2-lea si ultimul post care il fac sa nu mai scarbesc si pe altii cumva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu aseara la stiri...is belea astia...si in mine era sa intre un taximetrist sambata seara cand veneam de la intrunire...degeaba se fac zeci de campanii ...ca existam in trafic...poate ar fi mai bine sa le dam cate o bata in cap sa isi dea seama de lucrul asta...sa constientizeze asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu am fost nesimtit si nici nu am vorbit urat...pe tine te-a deranjat cuvantul "curiosu' " cum m-a deranjat si pe mine "Ce experienta avea riderul si cum s-a produs de fapt evenimentul ?"...poate m-am inselat si nu ai vrut sa evidentiezi ca poate s-a produs accidentul din vina lui ca era incepator..pt ca la tv s-a spus clar ca a fost vina soferului masinii..iar tu ai intrebat din nou "cum s-a produs de fapt evenimentul", scuze si e al 2-lea si ultimul post care il fac sa nu mai scarbesc si pe altii cumva

 

Scuze pentru off-topic, dar eu cred ca te ambalezi inutil si asta din mai multe motive:

1. De cele mai multe ori, ce apare la un post de televiziune nu reflecta 100% realitatea, prezentarea stirilor fiind facuta in cautare de subiecte cat mai senzationale.

2. Teoretic, daca se scrie intr-un topic de accidente ce experienta avea riderul, poate deschid ochii si alti incepatori la ce se poate intampla.

3. Daca crezi ca ceva din ce am intrebat eu acolo este deplasat, urmareste si alte topicuri cu accidente si o sa vezi ca informatiile alea apar peste tot. Ba mai mult, se mai scrie cate ceva si despre ce echipament avea raiderul. Nu de alta, dar tocmai am vazut zilele trecute doi flacai in blugi si cu tenisei de panza in picioare.

 

Nu te obliga nimeni sa postezi pe forum, iar daca o faci nu inseamna ca trebuie sa intri in "razboi" cu cineva. In mod cert, te-ai inselat cu privire la ce am scris mai devreme.

In concluzie, e alegerea ta daca mai postezi sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu si-a pus nimeni intrebarea de ce soferul vinovat a plecat cu masina Politiei? Pai uite raspunsul:

 

http://www.ziuaiasi.ro/Politist-prins-beat...lan-A23150.html

 

● Un politist de la Sectia 4 a ajuns personajul principal intr-un dosar penal dupa ce s-a urcat baut la volan si a fost implicat intr-un accident de circulatie ● Acesta nu a respectat semnificatia indicatorului Cedeaza Trecerea si a intrat in coliziune cu o motocicleta marca Honda

Un politist de la Sectia 4 a ajuns personajul principal intr-un dosar penal dupa ce s-a urcat baut la volan si a fost implicat intr-un accident de circulatie. Ion Rosu are 35 de ani si lucreaza de cativa ani in politie. In ultima vreme, barbatului ii mergea destul de bine in familie si conducea un autoturism marca Audi. Numai ca acum se afla la un pas de demitere pentru aceste abateri foarte grave. In urma cu doua zile, politistul mergea pe Bulevardul Dimitrie Cantemir, dinspre Splai Bahlui spre Gara Internationala. Acesta nu a respectat semnificatia indicatorului Cedeaza Trecerea si a intrat in coliziune cu o motocicleta marca Honda.

 

Conducatorul motocicletei are 27 de ani si conducea regulamentar. Acesta a fost ranit destul de grav, iar motocicleta a fost distrusa in mare parte. Conducatorul autoturismului a fost testat alcoolscopic, stabilindu-se o concentratie de 0,41 la mie in aerul expirat. Politistul s-a ales cu dosar penal si se aliniaza in randul celor care distrug imaginea politiei iesene. Ieri dupa-amiaza, conducerea politiei a fost destul de reticenta la aflarea vestii ca jurnalistii cunosc faptul ca in accident a fost implicat un politist. In cele din urma, evenimentul a fost confirmat de comandantul Liviu Zanfirescu, seful Inspectoratului Judetean de Politie Iasi. "Avand in vedere activitatile de instruire a personalului din subordine privind consumul de bauturi alcoolice si conducerea in stare de ebrietate, in acest caz voi dispune luarea de masuri in functie de gravitatea faptei. Urmeaza ca, intr-o zi-doua, ancheta interna sa fie definitivata si sa fie luata o decizie" a spus Zanfirescu. Trebuie mentionat ca in urma cu cateva saptamani, un alt politist a fost implicat intr-un accident de circulatie dupa ce s-a urcat beat la volan. In acel caz, conducerea institutiei l-a demis.

 

Suna mai logic, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu si-a pus nimeni intrebarea de ce soferul vinovat a plecat cu masina Politiei? Pai uite raspunsul:

 

http://www.ziuaiasi.ro/Politist-prins-beat...lan-A23150.html

Suna mai logic, nu?

 

Mda. Uite cine isi ia salariul din banii nostri :moron: . Cand sunt in timpul serviciului ori de uita dupa gagici, ori dorm (noaptea) prin parcari mai neiluminate :finger: . Exemplele ar putea continua, dar nu are rost.

 

Cand am citit prima data despre accident si am vazut ca e vorba despre o Honda si despre un incepator, mi-a sarit inima. Am crezut ca este vorba de un prieten de-al meu, tot incepator, dar am observat ca nu corespundeau culorile la motor.

 

Multa sanatate celui accidentat. Din ce am citit, o sa aiba de tras cu piciorul.

Bogdan, sa ne mai tii la curent cu starea lui de sanatate si cu ancheta care se desfasoara.

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa daca era doar "conservar" era una, dar mai e si politist si baut si sub ancheta. Mai trebuie ceva ?

Pacat mare de rider, si batut si cu bani luati si cu piciorul in pioneze. Pana una alta sa se faca bine, sa nu aibe sechele, ca apoi o sa aibe "razboi" cu inconstientul ala de "politist"....

 

OT: la tablagii se da "saniutza" la pret redus ? Ca vad ca nu duc lipsa de asa ceva. Cred ca o fi subventionata, ca tot sunt pe bani nostri, ai tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in todeauna la noi in tara pulitistii cand fac cate un accident si mai sant si beti pe deasupra,nu se fac prea multe declaratii numai daca afla presa daca nu ramane asa in coada de peste,dar cand se intampla la noi oamenii de rand,sa vezi ce spune (mergea cu viteza luminii,ca asa merg astia cu viteza etc.etc.)deci,pulitistii pot incalca legea,ca de legea e facuta ptr.noi nu ptr. ei.Sanatate motociclistului si sa nu ramana cu sechele,iar ptr.pulitian multa m..e si sa i se ia si pielea de pe el ca merita din plin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...