Sari la conținut

Roata De Fata


vlad302
 Share

Postări Recomandate

Ca sa incep cu inceputu ... acum doi ani am cumparat un jupiter 4. Cand am ajuns la RAR mi sa spus ca

trebuie o noua inregistrare in cartea de identitate, deoarece in carte era trecuta "cu atas".

Zis si facut, am mai platit vreo 2 bulioane ca sa mio treaca "solo"

Au trecut 2 ani si am fost frumos sa-mi fac itp, cand colo nu lam trecut pt ca in carte ii trecut anvelope de

3.25-19 pe fata, iar eu aveam 3.50 -18. Mi-au zis ca probabil e o greseala de la RAR,si sa ma duc sa corecteze in cartea de ident. La RAR au verificat in baza de date si au gasit ca asa e corect, 3.25-19.

 

Vreo jumate de ora mi-am tot batut capu "cum naiba, pana acum doi ani era trecuta roata de 18 si acum ii de 19???" pana mam prins...la prima era trecuta viteza max 95 (fiind moto cu atas) , iar acuma e de 125(solo) la care (se pare) ca trebuie roata de 19. :bigstar:

 

Acum intrebarea e , ce ma fac eu acuma? La singurul magazin care am fost au zis ca nu se prea gasesc jenti de 19 pt ij. Ce roata de 19 ias putea pune eu ?????? Sar potrivi si de la alte moto?

 

O a doua solutie ar fi sa caut un atas, si sa fac o noua inregistrare , insa asta mi se pare mai costisitor,

si mai greu de realizat... :finger:

 

mersi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:baldy: ei dreaci... ORI A DISPARUT CORUPTIA DIN ROMANIA?! NU MAI VREA LUMEA BANI CA SA INCHIDA OCHII LA UN NIMIC ?! adica e de belea daca nu e 19" si 3.25... ce dobito.ci... :peace: DAR , ASA-I LA R.A.R. UNDE TE UITI INCA UNU CARE SE CREDE MARE "INJINER" :moron:

de la mine pentru ei , transmite-le multa :finger: , de romani incuiati si comunisti :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare prieteni buni! Jupiterul 4 din nastere are roti pe 18 egale si interschimbabile -fata spate si atas iar viteza maxima constructiva de 95-125 km.ora este datorata schimbului de pinioane de 16respectiv19 dinti de la motor.Mentionez ca exista si de 17-18,iar artizanal am vazut si de 21.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa incep cu inceputu ... acum doi ani am cumparat un jupiter 4. Cand am ajuns la RAR mi sa spus ca

trebuie o noua inregistrare in cartea de identitate, deoarece in carte era trecuta "cu atas".

Zis si facut, am mai platit vreo 2 bulioane ca sa mio treaca "solo"

Au trecut 2 ani si am fost frumos sa-mi fac itp, cand colo nu lam trecut pt ca in carte ii trecut anvelope de

3.25-19 pe fata, iar eu aveam 3.50 -18. Mi-au zis ca probabil e o greseala de la RAR,si sa ma duc sa corecteze in cartea de ident. La RAR au verificat in baza de date si au gasit ca asa e corect, 3.25-19.

 

Vreo jumate de ora mi-am tot batut capu "cum naiba, pana acum doi ani era trecuta roata de 18 si acum ii de 19???" pana mam prins...la prima era trecuta viteza max 95 (fiind moto cu atas) , iar acuma e de 125(solo) la care (se pare) ca trebuie roata de 19. :moron:

 

Acum intrebarea e , ce ma fac eu acuma? La singurul magazin care am fost au zis ca nu se prea gasesc jenti de 19 pt ij. Ce roata de 19 ias putea pune eu ?????? Sar potrivi si de la alte moto?

bah...fu.tui in baza lor de date sa-i f.ut de scartari cripto-comunisti...linge blide si coate goale!!![nu m-am putut abtine]

 

O a doua solutie ar fi sa caut un atas, si sa fac o noua inregistrare , insa asta mi se pare mai costisitor,

si mai greu de realizat... :peace:

 

mersi...

asta cu roata de 19 toli care trebuie ca sa atingi 125 km/h e prea tare,frate!permite-mi sa ma tavalesc pe jos de ras,dar prostia asta omeneasca si in special cea romaneasca nu are margini.in logica asta a lor maculata de incultura si dobitocie comunista ptr. ca o motocicleta sa atinga 200-250 km/h probabil ar trebui sa aiba roti de tractor pe 34 de toli.

daca eram in locul tau ii reclamam la director[nu inainte sa le fac un scandal monstru].

nu exista nici o varianta de IJ Jupiter 3 sau 4 care sa aiba roti de 19 toli din fabrica.in concluzie ele sunt neomologate pe acest model.asadar domnii de la RAR te obliga sa comiti o ilegalitate,pe care ei insisi in marea lor dobitocie o parafeaza.Ptiu...[si aici mi-am scuipat in san,de dreaku]...mare mai e gradina ta Doamne,dar si multi sar gardu. :bigstar: :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare prieteni buni! Jupiterul 4 din nastere are roti pe 18 egale si interschimbabile -fata spate si atas iar viteza maxima constructiva de 95-125 km.ora este datorata schimbului de pinioane de 16respectiv19 dinti de la motor.Mentionez ca exista si de 17-18,iar artizanal am vazut si de 21.

 

 

jupiter de la 3 inclusiv incoace are 18 si 3.50, asa ca du-te la inginerul mare de la rar. angajatii sunt niste incompetenti.

 

pinioane de ij exista de la 15 la 22, 16-21 existand pe toate drumurile, extremele fiind mai greu de gasit. am avut ij-uri 7 ani, stiu ce mananc. mai stau si in gl, langa moldova si piese se gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jupiter de la 3 inclusiv incoace are 18 si 3.50, asa ca du-te la inginerul mare de la rar. angajatii sunt niste incompetenti.

 

pinioane de ij exista de la 15 la 22, 16-21 existand pe toate drumurile, extremele fiind mai greu de gasit. am avut ij-uri 7 ani, stiu ce mananc. mai stau si in gl, langa moldova si piese se gasesc.

Respect cunostintele tale in materie de"TROACE DE 500 LA ORA" In cartea de Jupiter 4 scrie duar de Z16-Z19 si viteza maxima produsa de fiecare. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect cunostintele tale in materie de"TROACE DE 500 LA ORA" In cartea de Jupiter 4 scrie duar de Z16-Z19 si viteza maxima produsa de fiecare. :bigstar:

 

 

eu nu inteleg de ce te-ai atacat dar ma rog....

 

 

p.s. eu am gasit vreo 3 carti diferite pt. ij-uri pana acum, astept cu nerabdare alte descoperiri mirifice. eu cred ca se mai imbata rusii si mai scot un manual.... mama lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect cunostintele tale in materie de"TROACE DE 500 LA ORA" In cartea de Jupiter 4 scrie duar de Z16-Z19 si viteza maxima produsa de fiecare. :bigstar:

rotile in echipare originala sunt 2,50x18`` cu 36 spite M4,butuc de 180mm diametru si rulmenti 6303[parca].Jupiter 5 si planeta 5 au si versiuni echipate cu roti turnate din aliaj usor,dar tot pe 18 toli.Jupiter 2 si Planeta 2 au fost ultimele modele echipate cu roti pe 19 toli.restul e gargara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...

 

deci stau cam nasol. Se pare ca nu prea am sanse sa gasesc roata de 19 prea degraba. La magazin miau zis ca nu aduc deloc asa ceva, iar pe la dezmembrari nam gasit nici urma de roata.

Singurele mele sanse sunt fie sal corup pe tipul de la itp( faza care o so incerc maine) fie sa caut in continuare o roata de 19 :bigstar: pana gasesc. Cu aceasta ocazie dau si un anunt ::: daca e cineva care are vinde sau miar putea imprumuta (contracost) o roata de 19 pentru o zi, ias ramane indatorat!

 

Vroiam sa va intreb daca nas putea cumva sa pun un cauciuc de 19 pe janta de 18, doar asa, cat sal satisfac pe cel de la ITP?? sau nu sta deloc? :finger: (omu disperat se gandeste la toate posibilitatile)

 

 

si mersi de sfaturi, ii bine sa ai pe cineva care sati mai raspunda la intrebari, cand toata lumea te ignora si li se rupe de problema ta...

 

 

 

Intre timp sa rezolvat! am reusit sal "conving" pe tipul de la itp sa inchida un ochi, asa ca sunt din nou pe sosele :moron: cel putin pentru inca 2 ani, cand o iau de la capat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:moron: cauciuc de 19" pe janta de 18" ...?! n-are cum... e diferenta de 2,5 cm... sau un tzol "ca la re.tarzii de americani..."... sau 2,55 cm... m-as fi mirat daca ar fi disparut spaga din romania... oricum nu poate dovedi R.A.R.-ul "portabil" ca cei d e;a I.T.P. NU SI-AU FACUT TREABA... la ei a fost de 18"... daca pe strada la masuratori e de 19"...asta e vina altuia :bigstar: DECI: banii in buzunar si atentie la R.A.R. "portabil" pt. TINE...daca ai ghinionul sa te opreasca... da' nu cred ... ca nu cred ca circuli in "halul asta" :finger: incat sa dai peste ei!

 

ciao! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Planeta 5 cu jenti turnate: de 19 pe fata si 18 spate. In carte si certificat scrie ca ar trebui sa am 18 pe fata.

 

La primul ITP tipu nu a observat iar dupa 2 ani la alt ITP a zis ca am schimbat furca fata si blabla (Dai d-o bere? ). Noroc ca era stantat pe furca IJ si cu bani de vro 4 beri :bigstar: n-a mai zis nimic.

 

Eu mi-am dat seama ca pe fata am roata de 19 dupa 2 ani cind am vrut sa schimb cauciucul.

 

Incearca si tu la alt ITP.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...

 

deci stau cam nasol. Se pare ca nu prea am sanse sa gasesc roata de 19 prea degraba. La magazin miau zis ca nu aduc deloc asa ceva, iar pe la dezmembrari nam gasit nici urma de roata.

Singurele mele sanse sunt fie sal corup pe tipul de la itp( faza care o so incerc maine) fie sa caut in continuare o roata de 19 :D pana gasesc. Cu aceasta ocazie dau si un anunt ::: daca e cineva care are vinde sau miar putea imprumuta (contracost) o roata de 19 pentru o zi, ias ramane indatorat!

 

Vroiam sa va intreb daca nas putea cumva sa pun un cauciuc de 19 pe janta de 18, doar asa, cat sal satisfac pe cel de la ITP?? sau nu sta deloc? :whip: (omu disperat se gandeste la toate posibilitatile)

 

 

si mersi de sfaturi, ii bine sa ai pe cineva care sati mai raspunda la intrebari, cand toata lumea te ignora si li se rupe de problema ta...

 

 

 

Intre timp sa rezolvat! am reusit sal "conving" pe tipul de la itp sa inchida un ochi, asa ca sunt din nou pe sosele ;) cel putin pentru inca 2 ani, cand o iau de la capat..

Eu am 2 roti pe 19 dar sunt slabe pt jupiter.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni!!!!!!!!!!

lasati dreacu incompetenta celor de la rara ca toti suntem satui...omu' cauta o rezolvare la problema...

cauciucuri de 3.25 pe 19 sunt,se fabricau in romania,scrie victoria pe ele...nu le mai tineti minte???

si ce mama naibii incaltam cu ele?ij,ij 56 sau festival cum ii mai zicea...(alo,fesu',sa nu ma iei cu modele de ij-uri si cu denumirile lor ca doar stii la ce ma refer... :whip: )

tot de acolo iei si roata,de nepra nu o sa iti incapa la ij... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...