Sari la conținut

Detinatori de GPZ.


Ablenick
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc pt urari :cheers: si sper sa fie intr-un ceas bun!

 

Ma bate gandul sa-i fac un schimb de ulei, de care imi recomandati? filtrul de ulei este special sau se gasesc modele compatibile prin magazinele de piese auto? Am auzit numai lucruri bune despre Motul - merge un full-s, sau un semi-s si mai ales cu ce indicative?

 

ps: cartea tehnica / manual utilizare nu are nimeni pt model '96 sau pt modele de dupa '94!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

am o pb cu gpz-ul meu, imi curge ulei din amortizoru stanga fata , am inteles ca e dus un semering

are idee cineva ce model de semering e ? unde gasesc in tara ?

am gasit unul la louis.de, dar dureaza cam mult pana imi vine

 

e grava pb asta ? se poate merge cu motoru asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai am eu un semering de furca (ele vin pereche)!

vezi ca ulei aveau pe la scorpio era vreo 400 000...asta e bine sa il schimbi la ambele!

schimbarea nu e asa dificila...poate fi facuta si in fata blocului(ca sa nu dai 1 mil. cat am dat eu)!

 

 

 

da...l-am gasit!...(gpz-ul meu e din 93 ,adica modelul mai vechi)

Editat de najnaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer inainte sa imi iau niprul m-a batut un gand sa imi iau un credit shi sa-mi iau un gpz sau un gpx...inca ma mai gandesc...dupa nipru sunt sanse mari...IAR IN CEEA CE PRIVESTE "SA NE STRANGEM INTR-UN COLT LA ARC"...eu cred ca suntem prea putini(motociclisti) ca sa ne apucam sa facem bisericute(ex cei cu Harley)...atata timp cat merg pe 2 roti sunt egal cu tine shi tu cu mine...nu conteaza pretul calului ci pasiunea CARE II(NE) UNESTE PE toti cei care aleg arc-ul ca loc de intalnire shi motorul ca pasiune... :crack: ASFALT USCAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri seara ma intorceam cu Kamisaki spre casa pe un bulevard (progresului, pentru bucuresteni) cu 2 linii de tren "industrial" care intersecteaza oblic sensul de mers (la distanta de 2-3 km una de alta) + cateva denivelari "serioase" (despre care stiam ca exista, dar nu stiam exact unde). Eh, pentru ca era deja intuneric afara am realizat ca nu am vizibilitatea dorita (adica farul "nu imi lumina calea spre adevar" :crack: ) si din acest motiv am tot tinut-o la 40km/h. Nu puteam sa merg cu faza lunga pentru ca-i orbeam pe cei care veneau in intampinare, dar chiar si asa nu cred ca as fi rezolvat problema.

Sunt eu prea "pretentios" sau s-ar putea sa am niste becuri slabe sau/si necalitative? Ce becuri folosit pentru far (ceva pentru care sa nu fie nevoie sa modific instalatia electrica :crack: )?

M-as baga diseara sa verific ce becuri am, dar nu stiu exact cum ajung la ele. Am vazut ca in fata, sub far, exista 2 suruburi. O fi aia calea de acces spre becurile farului sau trebuie sa demontez "1/2" motocicleta (carenaj) pentru a verifica/schimba becurile?

 

Asfalt uscat! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. hmm se pare ca lumea e plecata prin concedii! ... deci are cineva idee despre Motul si filtru de ulei?

 

@kevin77: eu zic ca e excelenta in oras! .. nu am apucat sa circul prea mult (aproape 2000 km), dar marea majoritate au fost facuti prin localitate, care tre sa recunosc ca nu e foarte aglomerata - traficul e destul de lejer; ca aspect negativ as putea amintii de schimbatul vitezelor cam des, insa conteaza stilul in care se conduce motocicleta!

Editat de crz-one
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt eu prea "pretentios" sau s-ar putea sa am niste becuri slabe sau/si necalitative? Ce becuri folosit pentru far (ceva pentru care sa nu fie nevoie sa modific instalatia electrica :crack: )?

M-as baga diseara sa verific ce becuri am, dar nu stiu exact cum ajung la ele. Am vazut ca in fata, sub far, exista 2 suruburi. O fi aia calea de acces spre becurile farului sau trebuie sa demontez "1/2" motocicleta (carenaj) pentru a verifica/schimba becurile?

 

Nu, ala e farul perioadei respectivei (dpdv optic). Sincer sa fiu, n-am nici cea mai mica idee despre puterea becului, nu scrie pe nicaieri si nici de scos nu l-am scos pana acum :crack: de scos insa, da, se scoate cu cele 2 suruburi, dupa care scoti mufa si garnitura de cauciuc, si ridici clema de prindere.

 

cum se comporta gpz-ul ka motor de orash?

 

Acceptabil, insa e destul de maricel pentru oras (adica tot scuterul e rege in oras).

 

 

.. hmm se pare ca lumea e plecata prin concedii! ... deci are cineva idee despre Motul si filtru de ulei?

 

Vezi mai devreme, am pus codurile de filtru de ulei de la Mann si Champions.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum se comporta gpz-ul ka motor de orash?

Se comporta bine, dar e un pic cam greluta. Te obisnuiesti repede, insa. Si, am mai spus asta, este linistita. Adica poti sa mergi cu ea la 3-4 mii ture, la 50-60 km/h. Este mai mult o motocicleta pentru drumuri in afara (parerea mea), fara prea mari pretentii: nu te duce cu 300 km/h, dar nici spatele nu te doare dupa 2 ore de mers continuu.

.. hmm se pare ca lumea e plecata prin concedii! ... deci are cineva idee despre Motul si filtru de ulei?

Uleiul mi l-au schimbat baietii de la firma de leasing si nu stiu exact ce mi-au pus (o sa ma uit si o sa-ti spun). Filtrul mi l-au schimbat odata cu uleiul, dar chiar nu stiu ce anume. La anul, cand o sa fac singur schimbarea, o sa-ti dau mai multe detalii. :crack:

 

Nu, ala e farul perioadei respectivei (dpdv optic). Sincer sa fiu, n-am nici cea mai mica idee despre puterea becului, nu scrie pe nicaieri si nici de scos nu l-am scos pana acum :crack: de scos insa, da, se scoate cu cele 2 suruburi, dupa care scoti mufa si garnitura de cauciuc, si ridici clema de prindere.

Multam. Am citit si eu in manual. Dupa ce am aruncat un ochi pe ex500riders.com si kawasakimotorcycle.org cred ca primul pas ar fi sa incerc sa reglez lumina. Poate e dereglat farul si raza este orientata "in stele cu satelitul". :crack: Am gasit un "step-by-step" pentru a regla raza de lumina (sunt 3 pasi, de fapt :lol: ). Incerc asta si va tin la curent. Daca merge o sa postez aici cum se face reglajul (nu ca ar fi foarte complicat, dar eu nu am gasit decat vreo 2 "how to"-uri pentru asta).

 

Asfalt uscat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gs-ul fata de gpz are racirea pe aer(dezavantaj in oras), ceva mai putin caluti si in afara are o protectie la vant mai slaba decat gpz-ul. nu mi se pare a fi greu,este foarte manevrabil...al meu e din 93 si are oglinzile montate mai jos decat cele de dupa 94 , fiind cam la nivelul oglinzilor de conserva si asta imi ingradeste putin din posibilitatea de a ma strecura la semafor. :lol:

mie imi place mai mult sa merg cu el in oras decat in afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gs-ul fata de gpz are racirea pe aer(dezavantaj in oras), ceva mai putin caluti si in afara are o protectie la vant mai slaba decat gpz-ul.
:D La capitolul racire cu aer gandeste-te ca daca mergi prin oras, la 36 grade la umbra, si esti blocat undeva pe la Gara de Nord s-ar putea sa fii nevoit sa opresti ca sa eviti fierberea. La GPZ mi-a crescut temperatura pana aproape de zona rosie, dar nu a trecut niciodata (ventilatorul isi facea treaba). In schimb, am observat ca dupa 300-400 m de mers cu 50-60 km/h se raceste instant (ajunge pe la mijlocul gradatiei).

 

al meu e din 93 si are oglinzile montate mai jos decat cele de dupa 94 , fiind cam la nivelul oglinzilor de conserva si asta imi ingradeste putin din posibilitatea de a ma strecura la semafor. :kick:

Si al meu e din `93. Eu am oglinzile slabite un pic (multumesc @Remyx :D ) si cand ajung intr-o "stramtoare" le trag (inchid) si trec printre masini apoi le re-pozitionez. :crack:

 

Intrebare (a N-a :D )

In ultimile zile au inceput sa-mi scarzaie franele fata. O fi timpul sa-mi schimb placutele sau o fi din cauza ploilor (a nimerit apa, nisip)? O sa incerc in weekend sa le scot si sa le verific. Sper sa nu ma "ratacesc" in timpul (de)montarii.

 

Asfalt uscat! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS rules in orash. Racirea pe aer rules! Nu am avut niciodata probleme, ZERO batai de cap! Si am fost prin Buc la 30+ de grade si stateam in spatele conservelor la semafor zeci de minute, nu ma strecuram ca mai eram cu un preten cu un Golf! nu am auzit inca de vreun GS cu motorul fiert. :lol:

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@emppu: next time incearca sa atasezi la motor un senzor de temperatura, sa vezi cam pe la cate grade C ajunge :D

 

@crz-one Atata timp cat motoru functioneaza bine si nu se strica nu ma intereseaza temperatura. Daca aia cu ochi mici nu ai pus un indicator de temperaturii inseamna ca nu este nevoie la GS si oricum nu se tiganeau ei la costuri pt un ceas acolo cum s-au tiganit aia de la Kawa cu tamburu ala preistoric la GPZ pe spate pana in '94. :lol: Si oricum, cu racirea lui pe aer cu tot da clasa GPZului cand e vorba de fiabilitate, asta daca e sa fim sinceri. :crack: Mi se parte destul de naspa ca in urma unui test de anduranta cu GPZ 500S, la 40.000 KM a trebuit "renovat" motorul. :D

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la tamburu ala de pe spate nu am auzit sa se planga cineva, atunci ce sa zicem despre honda care abia in '98 a introdus disc pe spate?

... si as vrea un link sa vad si eu testul ala de anduranta!

Editat de crz-one
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la tamburu ala de pe spate nu am auzit sa se planga cineva, atunci ce sa zicem despre honda care abia in '98 a introdus disc pe spate?

... si as vrea un link sa vad si eu testul ala de anduranta!

 

Referitor la tambur: o solutie tehnica complet depasita pt anii '90 (se ovalizeaza si e mai greu dozabil ca si forta a franarii, in final... mai ineficient). La fel si rotiile de 16 toli la o astfel de motocicleta... tot pana ion '94. Insa nu ma apuc aici sa desfiintez GPZul pt ca e un motor f ok. Intr-o vreme chiar imi placea mult si imi doream unul insa m-am hotarat in favoarea GSului in final (nu din considerente financiare) si nu am regretat nici o clipa. Honda a introdus discul pe spate la CB 500 in 1997 si da, si in cazul ei mi se pare penibil faptul ca nu l-au introdus de la inceput, in conditiile in care era si e mult mai scump ca si GSul.

... "linkul" referitor la testul de anduranta se afla in Univers Moto pe luna aceasta!

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]cum s-au tiganit aia de la Kawa cu tamburu ala preistoric la GPZ pe spate pana in '94. :lol: Si oricum, cu racirea lui pe aer cu tot da clasa GPZului cand e vorba de fiabilitate, asta daca e sa fim sinceri. :D Mi se parte destul de naspa ca in urma unui test de anduranta cu GPZ 500S, la 40.000 KM a trebuit "renovat" motorul. :D

referitor la tamburu ala de pe spate nu am auzit sa se planga cineva, atunci ce sa zicem despre honda care abia in '98 a introdus disc pe spate?

... si as vrea un link sa vad si eu testul ala de anduranta!

Referitor la tambur: o solutie tehnica complet depasita pt anii '90 (se ovalizeaza si e mai greu dozabil ca si forta a franarii, in final... mai ineficient). La fel si rotiile de 16 toli la o astfel de motocicleta... tot pana ion '94.

Pentru comparatii intre motociclete exista suficiente topicuri special create. Daca nu exista - mai creati unul.

Acest topic este destinat posesorilor de GPZ si ar fi bine sa-l pastram asa. :D

 

Asfalt uscat! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru comparatii intre motociclete exista suficiente topicuri special create. Daca nu exista - mai creati unul.

Acest topic este destinat posesorilor de GPZ si ar fi bine sa-l pastram asa. :D

 

Asfalt uscat! :lol:

 

Ai mare dreptate! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot la GPZ m-am oprit :lol: Imi place ideea de motor twin, scoala o fac pe un GS si cum gs-urile carenate sunt rare (si-s racite cu aer) am ajuns la un GPZ dupa '94.

 

Mi-ar placea insa sa rasfoiesc manualul. Am deschis toate linkurile din topicul asta si sunt toate MOARTE. Unde mai pui ca si situl ManualClub.com e in constructie...

Asa ca sine are un manual de la Clymer sau de la ceilalti (cu H parca) mi-ar face un mare bine daca l-ar pune pe yousendit.com ... please... nu mai dati alte linkuri netestate si nu, nu l-am gasit nici pe DC++ :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...