Sari la conținut

Detinatori de GPZ.


Ablenick
 Share

Postări Recomandate

S-a rezolvat cu cheia :peace:

am demontat pana la urma unul din sistemele de prindere cu incuietoare de langa scaritele pasagerului ca sa fac copie dupa butuc .

recomand cu incredere atelierul de chei din intersectia. vasile lascar-c.a.rosetti. acolo am aflat ca face copie dupa butuc ..chiar si daca ai cip pe cheie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am demontat pana la urma unul din sistemele de prindere cu incuietoare de langa scaritele pasagerului ca sa fac copie dupa butuc .

recomand cu incredere atelierul de chei din intersectia. vasile lascar-c.a.rosetti. acolo am aflat ca face copie dupa butuc ..chiar si daca ai cip pe cheie

 

si cat te-a costat afacerea acolo? pe mine m-a costat 15 lei sa imi faca o copie dupa cheie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cat te-a costat afacerea acolo? pe mine m-a costat 15 lei sa imi faca o copie dupa cheie.

 

Mai Fane, pana la urma cum ramane cu adunarea gpz-istilor???.... sau macar sa dam o tura pe splai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Fane, pana la urma cum ramane cu adunarea gpz-istilor???.... sau macar sa dam o tura pe splai

 

Eu as putea sa ies maine,joi sau vineri daca mai vrea cineva sunt dispus sa iesim cand vreti sa mai discutam despre fiare! daca vreti ne intalnim si in seara asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as putea sa ies maine,joi sau vineri daca mai vrea cineva sunt dispus sa iesim cand vreti sa mai discutam despre fiare! daca vreti ne intalnim si in seara asta!

 

pai hai in seara asta...poate dam si o tura la AC DC...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai hai in seara asta...poate dam si o tura la AC DC...

 

stai sa vedem daca se mai inscrie cineva de pe forum! asa noi doi ne-am mai intalnit...chiar daca intamplator! :moron: :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai sa vedem daca se mai inscrie cineva de pe forum! asa noi doi ne-am mai intalnit...chiar daca intamplator! :) :moron:

oricum, eu tot ajung pe acolo...ma duc atarnache pe la porti poate poate...app, daca ajungi sa iti pui case daca ai, cica nu ai voie cu casti sa intri

Mesaj completat

Am si eu nevoie de un manual de service pentru gpz 400 din 95. Sau gpz 500, ca eu pe net n-am gasit decat manualul pana in 93 :peace:

 

Ai gasit pana la urma cartea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Gpz-isti vitejisti.., mi-am luat si eu un strabunic al Gpz-ului de astazi.., anume Kawa Gpz 750 Turbo din 1983. Mai are cineva dintre voi una asemanatoare sau e unicata cum ar zice un manelist?! :peace:

post-23362-1274042086_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai sa vedem daca se mai inscrie cineva de pe forum! asa noi doi ne-am mai intalnit...chiar daca intamplator! :) :moron:

Salutare,

Daca va mai intalniti pe undeva scrieti si voi pe aici ca as veni si eu ....in limita timpului. Sunt curios sa mai aud baraiala de gpz sa vad daca suna la fel ca la mine , ca e cam dubios :peace: .Asfalt uscat tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de un manual de service pentru gpz 400 din 95. Sau gpz 500, ca eu pe net n-am gasit decat manualul pana in 93 :peace:

 

eu am de GPZ500 modelul pana in '93 , deci nu te pot ajuta .

 

 

andrei daca vrei sa ne intalnim da si tu un nr de tel !

Mesaj completat

un releu de incarcare de GPZ500 unde gasesc si eu? second hand binenteles si functional...

Editat de "Fanes"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am de GPZ500 modelul pana in '93 , deci nu te pot ajuta .

 

 

andrei daca vrei sa ne intalnim da si tu un nr de tel !

0769044624-tel

id- andrei.stan83

si vorbim.motorul meu este din '94.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca al meu ii cel mai batran dar m o salvat achizitia lui Jean :peace: ( `91 )

 

al meu este din '90 si nu ma intereseaza ca este mai vechi! anul conteaza mult mai putin decat numarul de kilometri efectuati cu motorul si modul in care au fost parcursi kilometrii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am gasit decat pana in 93. Si chiar am nevoie de ea, ca am dezmembrat mobra si n-am nici cea mai vaga idee cum sa o pun la loc :peace:

 

Eu sunt de parere ca nu sunt foarte multe diferente intre motoarele din 93 si cele dupa 94 cand vine vorba de asamblat! in principiu sunt aceleasi operatiuni! cred ca te poti folosi foarte usor si de un manual mai vechi!

 

Chiar asa ! cine stie ce diferente sunt intre motoarele pana in 93 si cele dupa 94!

 

o sa incep eu cu ceea ce stiu(corectati-ma daca gresesc!):

 

- jentile sunt pe 17 pentru modelele mai noi ;

- motorul este acelasi in principiu, cu exceptia alternatorului(care a fost imbunatatit);

- carenele sunt diferite;

- au frana pe disc si pe spate .

 

Cam atat mi-am amintit .... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am gasit decat pana in 93. Si chiar am nevoie de ea, ca am dezmembrat mobra si n-am nici cea mai vaga idee cum sa o pun la loc :peace:

 

Ai incercat sa o cauti si sub denumirea de Ninja 500? Pe unele piete s-a numite EX 500 pana in 94, iar din 94 i-au schimbat numele in Ninja 500. :moron: Poate ai mai mult succes asa.

 

Am gasit si un link pe Wiki...mi se pare destul de relevant http://en.wikipedia.org/wiki/Kawasaki_Ninja_500R

Editat de Trollache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de mult as aprecia GPZ-ul nu cred ca isi merita numele de Ninja... Asta este parerea mea si sper sa nu deranjez pe nimeni!

 

Acum ca tot am vorbit foarte mult despre o intalnire de GPZ-isti...vrea cineva sa ne intalnim maine undeva prin zona Regie?

Ma gandeam sa ne cunoastem la o bere fara alcool la Bordo(un local frumos de pe Spaiul Independentei, exact la intrarea in politehnica) dupa care sa ne plimbam o tura prin centru! asta pe la ora 20:00

 

Sa vedem cine se inscrie... Astept pana la ora 21:00 dupa care eu ii sun pe Testos si pe Andrei111 sa ii anunt personal !

Mesaj completat

Sper sa mai vina cineva maine la ora 20:00 la Bordo!

Pana acum am vorbit cu Testos si Andrei, de la amandoi am primit raspuns afirmativ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de mult as aprecia GPZ-ul nu cred ca isi merita numele de Ninja... Asta este parerea mea si sper sa nu deranjez pe nimeni!

Daca vorbesti de gpz 400 / 500 nu ma supar, dar gpz900r a fost prima ninja :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vorbesti de gpz 400 / 500 nu ma supar, dar gpz900r a fost prima ninja :peace:

 

ma refeream la modelul GPZ 500...

Mesaj completat

uite si modificarile care au fost aduse la GPZ 500 din anul '94...ca tot cautase el pe wikipedia. Am omis decat suspensia!

 

A partial redesign of the 500 was done in 1994. The changes made include the following:

 

* bigger 17 inch wheels with wider tires replaced the original 16 inch wheels

* redesigned front and rear fairing

* new rear disk brake replaced rear drum brake

* firmer suspension tuning

* minor changes to the engine to improve reliability such as changes to the alternator and cam chain tensioning system

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat astazi supapa aia pt vacuum si 2 garnituri pe acolo dar parca tot nu inchide perfect . Am sa vad zilele astea cum se comporta . O intrebare: dc gazele de evacuare sunt fierbinti pe o teava si caldute doar pe cealalta ? Cum pot sa mi dau seama daca sunt desincronizate carburatoarele si ati incercat o curatare a rezervorului prin electroliza ?

 

ps: mai multe intrebari ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat astazi supapa aia pt vacuum si 2 garnituri pe acolo dar parca tot nu inchide perfect . Am sa vad zilele astea cum se comporta . O intrebare: dc gazele de evacuare sunt fierbinti pe o teava si caldute doar pe cealalta ? Cum pot sa mi dau seama daca sunt desincronizate carburatoarele si ati incercat o curatare a rezervorului prin electroliza ?

 

ps: mai multe intrebari ...

 

 

Daca ai schimbat supapa pt vacuum(eu ii spun membrana) nu astepta sa vezi cum se comporta! ca s-ar putea sa iti bage benzina in ulei cum am patit eu.

 

Nu stiu exact de ce gazele de pe evacuari au temperaturi diferite, dar o cauza ar putea fi carburatoarele nesincronizate. Asa se manifesta si la mine.

 

Daca sunt nesincronizate carburatoarele ai probleme la relanti!

 

Eu personal am curatat rezervorul doar cu apa si detergent... dar degeaba! Prefer sa nu ma mai folosesc de benzina din rezerva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ieri parca pe forum o metoda cu ajutorul electrolizei scrisa in engleza ... am s-o caut si s-o traduc apoi vad daca ma descurc cu ajutorul unui mecanic din zona . O sa vad daca stie sa le sincronizeze daca nu mai astept pana in toamna ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare GPZ-isti! scuze ma bag aici dar vreau sa -mi vand gpz din motive financiare si m-am gandit ca aici s-ar putea sa existe cumparator! e din '95, are 29000 in bord si nu stiu cat sunt de adevarati, dar merge ca nou!are lant distributie nou,kit lant,kit reparatie carb.,xenon,gume bune,consumabile de 1000 km si era pregatita pt mine.nevoia ma face sa pun acest anunt.doar 1300 e cu supotri si genti laterale givi de 45l!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...