Sari la conținut

Detinatori de GPZ.


Ablenick
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Vand CDI de la un GPZ 500 '92-93 ... nu sunt sigur de an. L-am folosit 1 luna pe LTD ul meu pana cand am reusit sa repar CDI ul original iar acum incerc sa imi recuperez investitia. Pretul este de 250 lei usor negociabil iar daca exista vreo persoana interesata imi poate lasa mesaj pe forum ca intru apropape zilnic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Azi am desfacut toata fata cu gandul sa schimb rulmentii de la jug. Toate bune si frumoase, desfacut, gasit " sobolani" , adica nu mai aveau vaselina aproape deloc, iar putina care mai era avea consistenta aproape 0. Ma asteptam sa gasesc rulmenti conici, dar spre surprindrerea mea erau cu bile normale, ca la bicicleta. Demontat, curatat , cautat cod..... pauza, nu au nimic inscriptionat. Conform cotelor gasite pe net ar trebui sa fie 48x30x14 si 52x30x17 ,dar cand am cautat prin magazine de profil ( rulmenti) ,nu am

 

 

 

 

gasit , nici macar skf !!! Singura solutie,comanda la mymoto ......si uite asa

pana vin,( inca nu am dat comanda) ,stau cu mobra demontata.... De necaz m-am hotarat sa schimb si rulmentii de la roata,sper ca macar cu astia sa am noroc !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

Am un gpz din 92

Am observant ca la 100km/ora are 7000ture

Este normal ?

Daca nu ori turometru e busit, ori patineaza ambreiajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

Am un gpz din 92

Am observant ca la 100km/ora are 7000ture

Este normal ?

Daca nu ori turometru e busit, ori patineaza ambreiajul.

100 km/h cu ce treapta are 7000 ture...posibil sa iti mearga daca vorbim de treapta 2 sau a 3-a....si gpz cati cmc?

Editat de yonustelystu1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SCUZE ,

In treapa 6

Are 500 cc- mie mi se pare foarte turata -chiar daca este motocicleta

Nu stiu cum as putea verifica turometrul , intrucat mai are momente in care o ia raszna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stii ce turatie are la viteza maxima, cam stii ce trebuie sa fie la 100km/ora. La 900-ele ar fi cam 250km/ora la aproximativ 10.000rpm, adica aproximativ 4000rpm la 100km/ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 100 kmh cred ca ar trebui sa ai undeva la 5000-5500, nu pot sa-ti spun exact deoarece turometrul meu merge pe pofte,cand arata normal cand dublu.

Daca raspunde imediat cum bagi mana in gaz si o simti cum trage , sigur nu patineaza ambreiajul. Daca atunci cand tragi de ea , initial auzi motorul turandu-se si are un moment de intarziere, atunci este ambreiajul. De regula patineaza in treptele inferioare , cand este cuplul mai mare. Verifica si cablul de ambreiaj ,sa fie reglat corect.

 

Am reusit sa schimb rulmentii la jug si roata fata,dupa o saptamana de asteptare . A meritat asteptarea si munca , pentru prima oara am reusit sa merg fara sa tin mainile pe ghidon. Am ramas total surprins, eram obisnuit sa intre in voblaj imediat cum luam mainile de pe comenzi, acum ramane docila pe trasa, o schimbare majora, in bine !!!


» Post actualizat in 04 Aug 2015 17:47

Codul pentru rulmentii rota fata este 6202, eu am pus SKF. Pe cei de jug nu este nici un cod, am comandat pur si simplu " rulmenti jug Kawasaki GPZ 500 s ( EX 500 ) ".

post-65982-0-60075400-1438709562_thumb.jpg

post-65982-0-86637300-1438709592_thumb.jpg

post-65982-0-27469200-1438709662_thumb.jpg

post-65982-0-06390400-1438709715_thumb.jpg

post-65982-0-33515300-1438709768_thumb.jpg

post-65982-0-19320700-1438710043_thumb.jpg

post-65982-0-56422000-1438710168_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

Am un gpz din 92

Am observant ca la 100km/ora are 7000ture

Este normal ?

Daca nu ori turometru e busit, ori patineaza ambreiajul.

Gpz de 500 de dupa 94 are la 100 km/h 5000 de ture, si la fiecare 1000 de ture creste viteza cu 10 km. Un coleg a scris mai sus ca patinarea ambreiajului se simte daca bagi mana in gaz la trepte inferioare. Il contrazic. Se verifica mergand cu ultima treapta , bagi mana in gaz si daca viteza nu creste odata cu turatia , turatia crescand mai repede inseamna ca patineaza ambreiajul. Patinarea ambreiajului poate fi cauzata de uzura discurilor. Unii zic ca la unele mobre si uleiul folosit in general cel ful sintetic pote duce la patinarea ambreiajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are cum, 100km/ora la 5000tpm si apoi 1000tpm per 10km/ora, nu ar fi linear. Ar trebui sa fie 500 per 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa ma fi inselat in ce priveste ambreiajul, am comparat cu cel de la masina . Cat priveste uleiul, unii mai baga pentru auto care contine aditivi si alte chestii incompatibile cu ambreiajul umed.

» Post actualizat in 04 Aug 2015 21:08

Ca sa fie omul lamurit : daca viteza nu creste concomitent cu turatia motorului rezulta breiaj obosit. Asta in cazul in care uleiul din motor este cel care trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Codul pentru rulmentii rota fata este 6202, eu am pus SKF. Pe cei de jug nu este nici un cod, am comandat pur si simplu " rulmenti jug Kawasaki GPZ 500 s ( EX 500 ) ".

Deci au mers rulmenti conici fara sa faci adaptari? Interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,sunt exact pe cote. Eu m-am mirat cand am gasit pe motor rulmenti cu bile normale. Ma asteptam sa fie conici, de altfel peste tot, pe unde am cautat, am gasit numai conici. Tipul asta de rulmenti ,dupa ce scria pe ambalaj, se potriveste pe mai multe tipuri de motoare, el 250, ex 500, er 5 si daca nu ma insel erau si ceva motoare mari 900 ,nu am retinut decat ce ma interesa pe mine.

» Post actualizat in 05 Aug 2015 07:33

Cand am luat motorul, l-am testat sa vad cat duce si la 180 kmh avea 9000 rpm ( atunci turometrul functiona normal ), deci teoria se confirma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am bagat un semistetic dedicat pt mobra repsol 10w40, daca vreun coleg poate sa imi recomande alt ulei mai ok sunt deschis la sugestii.

Apropo stiti de unde se poate cumpara stutul pe care se insurubeaza filtrul de ulei.Desteptul de la care am luat mobra l-a forta si are filetul cam dus , cand am schimbat uleiul abia am reusit sa bag la loc filtrul vechi, de cel nou nu poate fi vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi la dezmembrari, este cea mei ieftina solutie. "Ady fycus" si "sportzone"aveau unele dezmembrate. Deasemenea pe olx ,prin Pitesti erau cateva. Bafta la cautari!

Eu am in ea tot repsol, dar 15w50 si sunt multumit de cum se comporta.

» Post actualizat in 05 Aug 2015 08:12

0740163397 incearca la nr. asta, eu em luat piese de la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stutul pe care se infileteaza filtrul de ulei , un parbriz original si niste semnalizatoare fata originale -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am bagat un semistetic dedicat pt mobra repsol 10w40, daca vreun coleg poate sa imi recomande alt ulei mai ok sunt deschis la sugestii.

Eu am motul 5100 10w40, e tot semisintetic dar dupa 1500 km nu imi mai place cum schimba, se aude uneori cam tare la schimbatul vitezelor. Deci astept si eu sugestii pt ceva mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am motul 5100 10w40, e tot semisintetic dar dupa 1500 km nu imi mai place cum schimba, se aude uneori cam tare la schimbatul vitezelor. Deci astept si eu sugestii pt ceva mai bun.

 

repsol,motorex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...