Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Sal baieti :cheers:

Cam cu 50% e mai lat ,asa estimez eu...combinatii stanga dreapta ,asfalt ca in palma..Misto rau pista !Fata de Selena mi-a placut mai mult.

Eu am prins un moment destul de prost in sensul ca asfaltul a fost peticit in 2-3 locuri si aluneca in draci..Propietarul avea o singura grija:sa nu cadem sa nu zgariem...asfaltul :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sal baieti :cheers:

Cam cu 50% e mai lat ,asa estimez eu...combinatii stanga dreapta ,asfalt ca in palma..Misto rau pista !Fata de Selena mi-a placut mai mult.

Eu am prins un moment destul de prost in sensul ca asfaltul a fost peticit in 2-3 locuri si aluneca in draci..Propietarul avea o singura grija:sa nu cadem sa nu zgariem...asfaltul :crack:

asta se intampla pe Selena cumva? ca si eu am alunecat pe peticele alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neinteresant. Finala e odioasa. Rizoma = lol. Iar motocicleta respectiva a fost alba la origini.

 

Zircone, ai uitat ca aici e motociclism.ro, nu sbz . Lumea neavind bani de curse, se delecteaza cu accesorii moto, i-si face de lucru lucrind la look.

 

Stii cum arata motocicleta mea, oribila. Kiler533 o privea destul de neincrezator lunile trecute, a lui arata mai noua ca-n fabrica. Dupa ce s-a dat 2 weekenduri la Selena cu a mea, si-a cam schimbat optica, a mea e reglata mai bine ca a lui, si normal, merge ceva mai bine, si-i place.

 

 

Daca nu vii la Serres in octombrie, ma superi.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serres o sa fie ditamai distractia dpdv financiar. Carene, gume si incalzitoare ... N-am chef sa ma dau iarasi cu morcovu' !

Btw, cum e vremea in octombrie acolo ?

 

Pai nu tot ziceai pe aici de gume comandate si intirziate? Ca de unde iei incalzitoare, tot zici de n etape ca te prezinti. E cel mai ieftin, 180euro fara curse, de 2 ani merg in oct la serres, e ideal, in jur de 20 grd ziua, mai bine de atit nu se poate. In sept inca e cald acolo.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai, alea au fost Sportsmart-urile. Cu ele am mers la Hungaroring si au fost ok dar cinstit, prefer sa nu-mi tataie posteriorul si la Serres. O sa iau un set de GPRacere.

 

 

Deci omul a fost la Hungaro si tace milc. Zi ce-ai trait pe-acolo, cit mai detailat.

 

Cind tzitziia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma am si eu o intrebare. cum va impacati cu Sportsmart? asa o diferenta intre ele si D211

am avut D211 nou. am avut o iesire pe Misano si in rest in tara, dar intredevar mers mai sportiv. dupa 7000 km a aparut panza.

nu ma pot plange de ele.(exclus ploaia si nisipu unde avea sa ma imprastii) sportsmart cum sunt care au avut, si pista si stradal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JAGI, Hungaro a fost a inceput destul de aiurea si s-a terminat binisor. Am avut noroc si am prins un loc in boxa cu celor de la team33, care sunt foarte de treaba. M-au ajutat cu sfaturi si cu suspensiile, care erau reglate total aiurea.

Ce s-a intamplat cu nefericitele de cauciucuri mi-a stricat toata bucuria. Am reusit sa le montez pe motor cu o saptamana inainte sa-l trimit in Ungaria, deci anul asta avusesem o singura iesire pe Cheia, in martie, unde era rece, semi-ud si eram cu gumele vechi. In conditiile in care nici pe Amckart nu mai calcasem de o mie de ani, prima zi pe Hungaroring a fost groznica. De fiecare data cand venea ceva din spate ma panicam. La un moment dat i-am lasat pe niste nemti sa treaca in fata numai ca sa constat ca mergeau mai incet decat mine ... Suspensiile erau ca la barca.

In ziua nr. 2 am reusit sa dau de cap suspensiilor si sa incep sa merg cat de cat.

Daca mai era inca o zi ...

 

Concluziile sunt destul de simple: carene si gume de trackday, macar pentru pentru linistea sufleteasca. Incalzitoare. Scaun (yep, am plecat fara). Si mai mult exercitiu pe motor, nu pe bicicleta :D

 

 

Crazy-devil, ca sa ma auto-citez:

Ce nu-mi place la ele este profil foarte rotunjit si faptul ca nu amortizeaza aproape deloc asfaltul zgrumturos. Se simt vibratiile in semighidoane ceva de speriat. Cred ca tin mult, au ~1000km si nu se vede mare lucru la capitolul uzura.

 

N-am avut probleme de aderenta, nici pe uscat si nici pe ud (~20km pe Siriu). Aproape am blocat fata franand pe curba (din motive de bizon care nu poate sa faca dreapta de pe drumul lateral pe cel principal decat ajungand pe contrasens) dar semnalele au fost destul de clare, deci nicio surpriza. Pe Hungaro am franat ca nesimtitul inainte de sicana, cu motocicleta putin aplecata si m-am ales cu un tank slap scurt, preluat de amortizorul de ghidon.

 

 

Pe post de cauciucuri stradale & mers sportiv, sunt ok. Pe Hungaro, in 30 minute, s-au incalzit destul de rau, desi dadusem jos presiunea. Pe Amckart, in 10 minute, nu au cum sa ajunga la temperaturi nesimtite. Pe strada asta nu e o problema.

Le tin pentru strada dar la Serres, daca ajung, o sa pun un set de D211.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms mult. sa inteleg ca sunt ceva mai inferioare lui D211 dar mai rezistente in uzura.... adica gume ceva mai tari fata de d211.

 

mai am in plan michelin pilot pure sau mai era unu 2CT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Crazy-devil: Cat ai vrea sa tina un cauciuc bun (gen GP Racer)? 7.000 de km e foarte bine pt o guma care-ti permite sa te dai fara morcovu' in poponeata. :rolleyes: Mersul mai sportiv in conditii de "siguranta" implica niste costuri. In aceste costuri sunt gumele bune.

Daca vrei sa te plimbi, iti iei gume touring si nu treci pe la vulcanizare asa des. Numa' ca, la un moment dat, s-ar putea sa ai de pus o frana de urgenta cu gumele touring... :unsure:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu tati stiu. am mai vorbit noi de gume si nu pot sa zic ca D211 mi-a lasat impresie proasta. aici exclud ploaia, unde avea sa ma imprastii. dar pe asfalt, cand am inceput sa ma dau cu ele, m-am speriat de cat de lipicioase erau.

 

problema e ca nu tot timpul ma dau spidi, si as vrea ceva mai rezistent dar ca performante apropiate. iar cand am chef de baieteala, sa schimb guma si sa ma pot da cu incredere tot cu D211

ca nu-mi arde sa fac naveta la prietena 100Km si sa merg cu gume moi in regim de turing. pana la suceava le folosesc, dar pana la botosani pot pune si cele mai vechi gume. ca nu depasesc de multe ori viteza legala. fata cu siguranta voi ramane pe D211, dar spatele il cam roade cuplul de la V2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cele mai rezistente si aderente nu sunt dunlop gp racer ci dunlop gt.

2. Dunlop si Yocohama sunt cauciucurile cu talonul cel mai strong care nu preia din rigiditatea cadrului in viraje!!!

3. Pe Ducati nu folosesti Dunlop caci ai cadrul extrem de strong si Dunlop NU! iti copiaza asfaltul atunci cand esti inclinat maxim si nu ai suspensii!!!

 

Yamaha R1 (r6) are cadrul cel mai flexibil pe viraj. Este un concept special facut de Yamaha ptr a flexa in curbe. De aceea Dunlop si Yocohama sunt cauciucurile ce creaza un tot unitar perfect pe Yamaha.

 

Restul motocicletelor sunt diferite si variaza alegerea pneurilor in functie de:

 

1.Flexibilitatea cadrului in viraje.

2.Pozitia si stilul de pilotaj.

3.Genul de circuit si temperaturile.

 

As putea vorbi inca 2 saptamani despre gume, suspensii, cuplu motor,etc. Dar asta se face total individual pe genul de pilot si genul de motocicleta.

 

Devil. Nu merge cu Dunlop pe Ducati decat daca vrei sa mergi in slide. Eu merg cu Dunlop pe MV Agusta dar o fac ptr k am Dunlopuri SH de pe pista la discretie si ma ajuta sa merg usor in derapaj pe strada dar vis a vis de alegerea pneului pe cadeu de otel, Dunlop e cea mai proasta alegere.

 

Toti ceilalti fabricanti de gume au serii de curse si te-ar ajuta oricare sa stai lipit in viraje mai bine k un cauciuc cu talon rigid.

 

P.S. Culmea e k Dunlop GP (nu gp racer) este pneul care are gripul cel mai bun si fiabilitatea cea mai longeviva.

 

P.S.S Eu merg pe pista cu 1,9 fata si 1,6 spate Dunlop GP. Pe strada va recomand 2.1 fata si 1.9spate.

Editat de SabinRace
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati si un 2CT,ideea dupa care sunt facute e smechera si functioneaza.

Nu ma dau tare,dar cand o incerc nu-mi fac surprize deloc,si castiga mult la capitolul durabilitare.

am avut anu trecut 2CT, ma impacam bine cu ele doar ca de cateva ori le-am simtit la limita si nu vreau sa fac buba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...