Sari la conținut

Accident Grav Caransebes


motorangel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Condoleante familiei. Sa-i fie tarana usoara!

 

Pacat ca s-a stins asa de tanar...si e mai pacat ca mai sunt multi altii care au sfarsit ca si el, de foarte tineri...s-au stins la o varsta la care pentru altii viata abia incepe...mare pacat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca s-a stins asa de tanar...si e mai pacat ca mai sunt multi altii care au sfarsit ca si el, de foarte tineri...s-au stins la o varsta la care pentru altii viata abia incepe...mare pacat!

Inconstienta varstei face victime. Poate voi, ceilalti de il ridicati in slavi, veti trage niste concluzii si veti proceda in consecinta. Sunt convins ca acuma parintii se dau cu capul de pereti, insa din cate am inteles i'au inlesnit moartea cumparandu'i motor si scapandu'l din alte kkturi in trecut.

Nu este 100% vina celui care era la ghidon, personal consider ca o mai mare vina morala o au parintii.

Celui cu Golful ii doresc sa aiba un psihic solid si sa reziste acestei incercari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei nu prea comentez pe forum, doar mai citesc din cand in cand. Dar in ultima vreme prea multa lume isi rupe oasele pe asfalt.

 

Nu m-am putut abtine, cand am vazut ce s-a scris aici, despre cel care a avut imprudenta de a se urca pe o motocicleta.

 

Daca e sa se caute vinovati ar trebui sa ne punem toti pe lista, cred ca toate omenirea ar fi de vina. De ce? Fiindca asta ne este societatea.

 

Pot spune: oameni buni invatati din ce se intampla, din fiecare accident bun sau rau pe care viata ni le da. Deschideti ochii si priviti dincolo de ce ar trebui sa facem, sa fim, sa traim.

 

Recunosc ca teribilismul exista in fiecare, prostia, s.a.m.d. exista si ele. Dar depinde de fiecare ce facem, cand spune nu sau imi bag p**a tot o sa mor intr-o zi. Dar eu pun o intrebare simpla: De ce sa nu mori frumos? sa ajungi la o varsta sa iti aduci aminte de plimbarile cu prietenii cu iubita(nevasta, prietena), sa simti ca traiesti si ca ai trait cat mai frumos posibil pentru tine si pentru cei din jur. De ce sa nu lasi o amintire frumoasa celor care te-au inconjurat o viata intreaga?

Ca doar asta ramane dupa ce incetam sa mai existam, o amintire a celor dragi.

 

In legatura cu acest accident: copilu (altfel nu ii pot spune celui care conducea motocicleta) este sau a fost la varsta teribilismului, si-a tras-o singur, fetiscana tinand cont ca era ca o floare in spatele lui, putea sa spuna nu. Dar nici unul din ei nu a gandit inainte de a face pasul de a pleca in acea zi la plimbare in conditile sus metionate de cei care au oferit detalii despre ce s-a intamplat. Dar ei vor trage dupa greseala lor, sper sa invete ceva din ce s-a intamplat si sa nu se inraiasca (nu este o solutie pentru sanatatea lor mentala).

Cat despre soferul autoturismului: vai de viata lui, raman traume, asta o spun cu mana pe inima.

 

In rest ce ii priveste pe cei dupa forum: stati linistiti toti gresim, fiecare reactionam specific personalitati si a principiilor. Asa ca inteleg pe fiecare, numai sa nu uitati ca intr-o zi poate, veti aparea la categoria-accidente si atunci ati vrea (ca si eu mi-as dori) sa vina cineva la spital sa te stranga de mana si sa zica ca iti este alaturi si ca va fi bine. Conteaza foarte mult.

Consider ca cei care viziteaza acest forum totusi stiu ce inseamna sa conduci o racheta/motocicleta si totusi: (desi nu sunt in masura sa spun asa ceva) dar poate ca noi cei care citim, postam pe acest forum - sa facem o diferenta.

 

Asa ca hai sa fim intelegatori, desi copilul ala a fost sau nu de vina. E un caz destul de grav, sa se faca bine amandoi ca sunt tineri.

 

Va doresc tuturor numai bine si cum se spune, asfalt uscat.

:laugh: si eu sunt de acceasi parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti motociclistii care pot sa vina maine la inmormantarea lu Manu am primit acceptul familiei sa venim cu motoarele. Va rog care puteti veni sa veniti sa fim cati mai multi. Ne intalnim maine(Duminica) la ora 12 in Teius. Veniti sa facem o inmormantare frumoasa pentru prietenu nostru MANU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce cimitir va fii inmormantat?

 

 

Nu stiu ca din cate am inteles familia lui ii baptista si nush unde va fi inmormantat. Noi ne intalnim la 12 in teius si de acolko mergem toti la el acasa..sper sa fim cati mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil atunci sa il inmormanteze in pipirig langa mekanik dak e baptist...pakat de el.. il stiu din vedere... ti se rupe sufletu knd vezi kate un baiat tanar se stinge de printre noi exakt knd nu te astepti... D-zeu sa il odihneaska...

Editat de sergiu88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In memoria lui Manu... by Pablo

 

Ai devenit inger in doar cateva clipe

Si ai lasat in urma ta mii de inimi frante

Tu n-ai vrut sa pleci dar Dumnezeu te-a tras la sortzi

Pt tine viatza a fost ca un drum pe 2 rotzi

Acum privesti din cer n-ai ce sa faci stim ca iti pasa

Cate lacrimi varsa cea care trebuia s-o imbraci mireasa

 

Viatza fara vise nu inseamna nimic

Tu unul dintre ele Manu, tzi l-ai indeplinit

Unul pt care ai putut mereu zambii

Chiar daca el te-a dus acolo de unde numai potzi venii.

 

 

 

 

Maine te vom conduce pe ultimul drum frate... Ai fost, esti, si vei ramane pt totdeauna in inimile noastre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dați în jenibil deja cu oda aia. Parcă s-a aruncat în foc după fata aia pe care a nenorocit-o.

 

Generație de petarde crescute cu prea mult MTV, manele, spirit de turmă Âşi prea puțină cultură Âşi bătaie.

Greu fără simțul ridicolului.

Editat de SonyAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dați în jenibil deja cu oda aia. Parcă s-a aruncat în foc după fata aia pe care a nenorocit-o.

 

Generație de petarde crescute cu prea mult MTV, manele, spirit de turmă Âşi prea puțină cultură Âşi bătaie.

Greu fără simțul ridicolului.

 

 

:( Asa-i!

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se va recupera ... e optimista si se bucura ca a scapat cu "bine".e clasa a 12 a si probabil ca va merge si la banchet

 

Fata este foarte bine...e fericita ca a scapat,optimista si isi va reveni complet dar va trebui sa faca ceva recuperare dar este foarte in regula Andreea....isi va reveni complet!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, fir-ar sa fie ... imi pare rau de bietul om nevinovat. Sper ca acuzele din partea parintilor sa fie doar datorate durerii pricinuite de accident si nu datorita tampeniei...desi din ce am citit pe aici, parintii au incurajat tampenia fiului lor. Oricum ar fi, o sa piarda procesul, garantat, nici o problema. Sa stea linistit soferul de Golf.N-au nici o sansa parintii.

Sa se ingrijeasca de cele sufletesti,sa treaca de soc, ca probabil te marcheaza profund cand un bou-idiot-(cuvant urat)-imbecil-tampit-dobitoc-cimpanezu hapciupalitic-sobolan handibel-jigodie imputita- te alege fara sa te intrebe sa ii fii martor la "mucificare".

 

Pentru ceilalti penali care ii dau dreptate "motociclistului" : atentie ca voi urmati !

 

Sofer de Golf, capul sus, sunt motociclist si sunt de partea ta 100%!

1. Trebuie recunoscut ca daca Manu a circulat cu 130km/ora spre intersectie (cum s-a afirmat) ,in circa 3 secunde cit trebuie sa treaca intersectia golful , Manu a parcure 108 metri , deci Motocicleta era departe de intersectie si soferul golfului nu avea cui sa cedeze prioritatea pentru ca Manu nu era acolo ... era departe. Intersectia poate era goala . Altii au spus ca s-ar fi oprit acul vitezometrului la 180 !!! (Sa fie oare adevarat ?)

 

2. Daca motocicleta ar fi circulat cu 50 Km/h (adica legal) , si derulam tot 3 secunde inapoi Manu era aproape de intersectie 41,6 metri , golful ar fi observat ca vine o motocicleta, iar daca nu observa nici Manu nici Golful ... era un accident se tavaleau pe jos , casca ... ma rog echipamentul de protectie i-ar fi putut proteja , si poate nu murea Manu .

 

3. Este adevarat ca intersectia e semnalizata dubios si creaza confuzii .Golful veniind de pe un drum unde ai arata indicatorul ca se afla pe un drum cu prioritate , creeaza certitudinea ca intersectia e semnalizata si ceilalti pierd prioritatea .

 

4. Daca Manu nu avea permis ( nu avea cunostintele necesare despre legislatie , prioritate si poate indeminare ) , politia apreciaza ca daca conduce pe un drum public fara prmis, "pune in pericol viata celorlalti participanti in trafic , pietoni "

 

La virsta de 18 ani (in urma cu 23 de ani )am condus o motoreta cu motor de 49 cm si am avut un acident pe un drum de tara .Mergeam singur pe drum umed, nu am reusit sa ma inscriu in curba .Am cazut s-a spart geamul de la casca ... julitura pe la coate... dar am fost bine . Se intiplase tot intr-o zi de paste in anul cind am implinit 18 ani ... si tatal meu avusese un accident cu bicicleta (in urma cu circa 43 de ani ), tot intr-o zi de paste, tot la virta 18 ani si tot o lovitura puternica la cap si coate... , dar a trecut cu bine . La manu s-a intimplat tot intr-o zi de paste .

Sincere pareri de rau pentru Manuu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...