Sari la conținut

Accident Grav Caransebes


motorangel
 Share

Postări Recomandate

Ma, voi mai si citititi ce scrieti ?

 

Adevarul e ca "meseriile" si "expertii" se vad deja: 2 "piloti experti" muciti in decurs de nici o saptamana, ambii fara carnet, dar zmei: unu o ardea prin oras cu XXX, altul a ratat depasirea agatand tirul. Plm, si-i mai si ridicati in slavi ca-s experti :rusinica: . "Bravo" ! Mai sunteti multi din astia prin zona ?

 

:rolleyes:

 

voi chiar nu gasiti un militian acolo macar sa va iasa de o despagubire daca va loviti de ceva.

 

Cat de expertul sufletului era daca a dat intr-un tir care mergea pe acelasi sens? Asta as putea face eu ca incepator... da expertul ploii cum l-a nimerit? L-a proiectat intr-o dacie.... dar dacia aia unde era? pe strada din sens opus? si daca venea o dacie, expertul vostru de Caransebes DE CE DEPASEA UN TIR?

 

Cata minte pe unii frate...

 

Nici o insanatoire grabnica.... lenta sa-i foloseasca... sa aiba timp sa-i vina cheful de traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

i-a fugit spatele (probabil a alunecat) de aia a agatzat tirul. Mai era un prieten cu un Kawasaki naked in spatele lui (pt cei care il stiu Mato) care a spus ca nu a vazut prea multe.. doar ca a alunecat, a atins putin tirul si a fost proiectat in dacie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caransebes e jungla ? nimeni n`are permis ?? sau ma rog , o mare parte

 

despre motociclisti vorbesc

 

Incep sa iau in calcul evitarea zonei, chiar si atunci cand ma deplasez in conserva.Brrr.... :rolleyes:

 

Aloooo!Politiaaaaaa!Desteptarea! :rusinica:

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-au carnet dar au NUME.....

ptr unii atat este sufcient :rusinica:

uitandu-ma la poza lui MANU pe motor am realizat ca nu am nici o poza cu motocicleta in care sa nu am echipament pe mine si casca cel putin pe ghidon.....

sanatate si treaba cu recuperarea lunga cred ca e o urare f buna

Editat de stilgar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred ce se intampla in orasul asta. M-am nascut si am crescut in acest oras, e adevarat ca am plecat demult prin alte parti ale tarii, dar nu as fi crezut niciodata ca astfel de lume traieste in orasul meu natal. De la politie pana la copiii astia teribilisti si pana la parintii lor, care probabil, odata ce au dat de bani si s-au simtit importanti in orasel, au uitat cum se stapaneste un copil si cred ca totul se cuvine copiilor lor, negandindu-se la pretul vietii lor! Si cand mai vad si postarile de aici, ale altor motociclisti din Caransebes, simt ca mi se inmoaie genunchii...E inimaginabil, e inuman!

Am strabatut multe sosele de-a lungul timpului, cu masina, si ne-am intors in vizita acasa, ca sa simtim socul produs de un copil pe care parintii l-au invatat probabil ca doar el conteaza, ca orice face, e bine si ca nu trebuie sa tina cont de nimic, ca ei sunt acolo si il sustin, impreuna cu politia si cu toti cei ce pot fi mituiti in orasul asta!

Sa dea Dzeu sa isi revina, sa fie amandoi niste oameni normali in continuare...dar cel mai mult ma rog la Dzeu sa ii dea minte, lui si parintilor, ca sa poata invata ceva pe viitor din acest accident!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred ce se intampla in orasul asta. M-am nascut si am crescut in acest oras, e adevarat ca am plecat demult prin alte parti ale tarii, dar nu as fi crezut niciodata ca astfel de lume traieste in orasul meu natal. De la politie pana la copiii astia teribilisti si pana la parintii lor, care probabil, odata ce au dat de bani si s-au simtit importanti in orasel, au uitat cum se stapaneste un copil si cred ca totul se cuvine copiilor lor, negandindu-se la pretul vietii lor! Si cand mai vad si postarile de aici, ale altor motociclisti din Caransebes, simt ca mi se inmoaie genunchii...E inimaginabil, e inuman!

Am strabatut multe sosele de-a lungul timpului, cu masina, si ne-am intors in vizita acasa, ca sa simtim socul produs de un copil pe care parintii l-au invatat probabil ca doar el conteaza, ca orice face, e bine si ca nu trebuie sa tina cont de nimic, ca ei sunt acolo si il sustin, impreuna cu politia si cu toti cei ce pot fi mituiti in orasul asta!

Sa dea Dzeu sa isi revina, sa fie amandoi niste oameni normali in continuare...dar cel mai mult ma rog la Dzeu sa ii dea minte, lui si parintilor, ca sa poata invata ceva pe viitor din acest accident!

 

 

Foarte bine ar fi ca aceste topicuri despre accidente sa le citeasca si parintii in special nu numai viitorii motociclisti ca in mare parte vina nu o au copii ca se urca pe motoare fara carnet ci parintii ca le iau. Eu sunt un incepator pe moto desi am luat permisul in augurs anul trecut abia in martie mi-am luat si eu motor si asta cu mii de rugamini la parinti mei. ca nici cand aveam permis nu au vrut sa imi ia. ce sa mai vorbesc sa le fi cerut sa imi ia motor inainte sa iau permisul. ca imi dadea tatamiu 2 3 bucati la ureche cat is eu de mare. si acuma ma gandesc tot mai mult sa le multumesc ca nu mi-au luat. ca poate daca imi luau inainte eram si eu vreun "expert" si zaceam si eu pe patul unui spital(doamne fereste). Asa ca in egala masura au si parintii vina lor nu doar copii.Parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ar fi ca aceste topicuri despre accidente sa le citeasca si parintii in special nu numai viitorii motociclisti ca in mare parte vina nu o au copii ca se urca pe motoare fara carnet ci parintii ca le iau. Eu sunt un incepator pe moto desi am luat permisul in augurs anul trecut abia in martie mi-am luat si eu motor si asta cu mii de rugamini la parinti mei. ca nici cand aveam permis nu au vrut sa imi ia. ce sa mai vorbesc sa le fi cerut sa imi ia motor inainte sa iau permisul. ca imi dadea tatamiu 2 3 bucati la ureche cat is eu de mare. si acuma ma gandesc tot mai mult sa le multumesc ca nu mi-au luat. ca poate daca imi luau inainte eram si eu vreun "expert" si zaceam si eu pe patul unui spital(doamne fereste). Asa ca in egala masura au si parintii vina lor nu doar copii.Parerea mea

 

 

foarte bine au facut parintii tai :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ar fi ca aceste topicuri despre accidente sa le citeasca si parintii in special nu numai viitorii motociclisti ca in mare parte vina nu o au copii ca se urca pe motoare fara carnet ci parintii ca le iau. Eu sunt un incepator pe moto desi am luat permisul in augurs anul trecut abia in martie mi-am luat si eu motor si asta cu mii de rugamini la parinti mei. ca nici cand aveam permis nu au vrut sa imi ia. ce sa mai vorbesc sa le fi cerut sa imi ia motor inainte sa iau permisul. ca imi dadea tatamiu 2 3 bucati la ureche cat is eu de mare. si acuma ma gandesc tot mai mult sa le multumesc ca nu mi-au luat. ca poate daca imi luau inainte eram si eu vreun "expert" si zaceam si eu pe patul unui spital(doamne fereste). Asa ca in egala masura au si parintii vina lor nu doar copii.Parerea mea

 

Tot ziceai ca esti prieten cu Manu - dupa ce isi va reveni, listeaza toate paginile de aici si du-le parintilor lui sa le citeasca. Daca sunt oameni cu cap, ar trebui sa le deschida macar un ochi. Speranta e totusi ca acest accident le-a deschis amandoi ochii. Ramane de vazut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ar fi ca aceste topicuri despre accidente sa le citeasca si parintii in special nu numai viitorii motociclisti ca in mare parte vina nu o au copii ca se urca pe motoare fara carnet ci parintii ca le iau. Eu sunt un incepator pe moto desi am luat permisul in augurs anul trecut abia in martie mi-am luat si eu motor si asta cu mii de rugamini la parinti mei. ca nici cand aveam permis nu au vrut sa imi ia. ce sa mai vorbesc sa le fi cerut sa imi ia motor inainte sa iau permisul. ca imi dadea tatamiu 2 3 bucati la ureche cat is eu de mare. si acuma ma gandesc tot mai mult sa le multumesc ca nu mi-au luat. ca poate daca imi luau inainte eram si eu vreun "expert" si zaceam si eu pe patul unui spital(doamne fereste). Asa ca in egala masura au si parintii vina lor nu doar copii.Parerea mea

Vezi ca si tu esti in ilegalitate - n-ai ce sa cauti pe Thundercat la 19 ani, cu permis de cateva luni. Poate doar daca e restrictionat la 34CP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ar fi ca aceste topicuri despre accidente sa le citeasca si parintii in special nu numai viitorii motociclisti ca in mare parte vina nu o au copii ca se urca pe motoare fara carnet ci parintii ca le iau. Eu sunt un incepator pe moto desi am luat permisul in augurs anul trecut abia in martie mi-am luat si eu motor si asta cu mii de rugamini la parinti mei. ca nici cand aveam permis nu au vrut sa imi ia. ce sa mai vorbesc sa le fi cerut sa imi ia motor inainte sa iau permisul. ca imi dadea tatamiu 2 3 bucati la ureche cat is eu de mare. si acuma ma gandesc tot mai mult sa le multumesc ca nu mi-au luat. ca poate daca imi luau inainte eram si eu vreun "expert" si zaceam si eu pe patul unui spital(doamne fereste). Asa ca in egala masura au si parintii vina lor nu doar copii.Parerea mea

 

 

Sa ai mare grija cum mergi cu ea SIGUR NU TE IARTA DACA SCAPI MANA IN GAZ

MACAR apreciez ca esti constient INCA de motor .

Sper sa nu scriem si de tine la aceasi rubrica ...

 

Asfalt uscat si limiteaza-te la viteze mici o sa ai timp sa mergi si mai tare in timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wtf? cum e legea asta mai exact?

E greu de crezut ca poti sa iei permisul fara sa stii chestia asta... :rusinica:

 

Articolul 38, alineatul 1 din Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

"Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament."

 

http://www.codul.rutier.tourneo.ro/regulam...-cod-rutier.php

 

Scopul acestui articol e de a proteja incepatorii (mai ales pe cei tineri) de propriile greseli, dealtfel aproape inevitabile.

Poti sa te distrezi de minune si cu un motor sub 25kW (34CP).

Multi dintre cei care incep pe motoare de 100CP la 18-20 ani sfarsesc rau. Cel mai recent exemplu e Marius, care a fost inmormantat zilele trecute.

/index.php?showtopic=201226

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca si tu esti in ilegalitate - n-ai ce sa cauti pe Thundercat la 19 ani, cu permis de cateva luni. Poate doar daca e restrictionat la 34CP.

 

Da stiu am auzit de legea cu 25 Kw dar nu cred ca o stiu nici politistii. Ca am fost oprit de un politai si nu mio zis nimic. Legea asta nush daca o stie cineva. Mai fratior pana acuma am fost cat de cat calculat la mers dar am vazut deja 3 accidente de motocicleta si pe toti 3 soferii ii cunosteam si is prieteni de-ai mei si sincer de cand si-a dat manu( aproape o saptamana) nush daca am mai facut 5 km cu motoru. Nu ca imi e frica sau ceva dar pur si simplu nu ma mai atrage deloc. Si cred ca daca o sa ma dau o sa fiu de 2 ori mai atent la gaz decat eram inainte. si oricum inainte am mers si eu si cu 230 Km/h(stiu ca ii mult pentru mine) dar am mers fratilor cateva sute de metrii pe drum drept cand nu era trafic nu era nimic si in afara localitatii. asa prin oras nu mergeam mai mult de 70-80 si asta de cateva ori ca sincer tin la banii mei si la permis si nu vreau sa dau banii la politie pe amenzi si sa stau pe dreapta cateva luni ca dau in radar.ce sa mai zis insanatosire grabnica tuturor celor care au facut accidente de la inceputul sezonului si acuma imi dau seama ce gandire buna au avut ai mei cand nu au vrut sa imi ia motor pana nu aveam permisu. Si acuma le multumesc.

 

Asfalt uscat si plimbari fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de crezut ca poti sa iei permisul fara sa stii chestia asta... :rusinica:

 

Articolul 38, alineatul 1 din Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

"Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament."

 

http://www.codul.rutier.tourneo.ro/regulam...-cod-rutier.php

 

Scopul acestui articol e de a proteja incepatorii (mai ales pe cei tineri) de propriile greseli, dealtfel aproape inevitabile.

Poti sa te distrezi de minune si cu un motor sub 25kW (34CP).

Multi dintre cei care incep pe motoare de 100CP la 18-20 ani sfarsesc rau. Cel mai recent exemplu e Marius, care a fost inmormantat zilele trecute.

/index.php?showtopic=201226

 

Cazul meu:am peste 30 de ani si permis de un an.Am o mobra de 35 KW.Teoretic, si eu sunt ilegalitate!As vrea sa dau acel "test specific de cunostinte si comportament.".Dar nimeni nu stie unde:nici instructorii, nici politia.Pana la urma tine de fiecare in parte, de cata minte are, cat de echilibrat este!Poti sa scapi in gaz sau nu.Eu zic ca o mobra ca a mea nu e asa periculoasa pentru un incepator, desi are mai mult de 25Kw, chiar multi o recomanda, atat aici pe forum cat si in poligon!Deci adevarul unde este?Parerea mea e ca daca ar ridica un pic limitarea asta, nu s-ar mai arunca unii direct pe motoare de peste 60-80CP, nefiind asa o mare diferenta intre un motor ca al meu de 44CP si unul de 60CP.Un incepator poate muri la fel de bine si pe un motor de 25 de Kw si pe unul de 100CP.De el depinde!Nu legea te scapa cu viata, ci mintea si norocul tau!

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul meu:am peste 30 de ani si permis de un an.Am o mobra de 35 KW.Teoretic, si eu sunt ilegalitate!As vrea sa dau acel "test specific de cunostinte si comportament.".Dar nimeni nu stie unde:nici instructorii, nici politia.Pana la urma tine de fiecare in parte, de cata minte are, cat de echilibrat este!Poti sa scapi in gaz sau nu.Eu zic ca o mobra ca a mea nu e asa periculoasa pentru un incepator, desi are mai mult de 25Kw, chiar multi o recomanda, atat aici pe forum cat si in poligon!Deci adevarul unde este?Parerea mea e ca daca ar ridica un pic limitarea asta, nu s-ar mai arunca unii direct pe motoare de peste 60-80CP, nefiind asa o mare diferenta intre un motor ca al meu de 44CP si unul de 60CP.Un incepator poate muri la fel de bine si pe un motor de 25 de Kw si pe unul de 100CP.De el depinde!Nu legea te scapa cu viata, ci mintea si norocul tau!

 

1. Exista articolul de lege, dar nu este definita si penalitatea aferenta incalcarii lui.

2. Exista precizata in lege posibilitatea efectuarii acelor cursuri si a sustinerii acelui test, dar legiuitorii au omis sa precizeze in regulament sau in alta hotarare cine si in ce conditii poate sa organizeze aceste cursuri si teste.

 

Din aceste doua motive, datorate din nefericire incapabililor care fac legi in Ro, politia nu face nimic.

 

Si sa lasi totul la liberul arbitru al unui COPIL de 18-19 ani, care trebuie sa discearna ce mobra sa isi cumpere sau cand sa se opreasca sa traga de gaz, scuze, dar asta este mai mult decat utopie. Se vede asta doar aruncand o privire statisticilor de accidente.

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de intersectia aia, refac schema aparuta aici ca sa se inteleaga ca de fapt nici macar soferul golfului nu ar putea fi acuzat legal ca nu a acordat prioritate.

conform legii, el trebuia sa acorde prioritate celor din dreapta care ar fi venit pe drumul cu prioritate(adica dinspre lic. auto), iar catre comexim trebuia sa fie un semn de pierdere de prioritate, conform cu semnul care semnalizeaza schimbarea directiei drumului cu prioritate. cu toate acestea, semn catre comexim nu exista, iar cei ce vin de acolo considera ca au prioritate.

 

practic, e o intersectie unde 3 laturi sunt cu prioritate, ceea ce incalca codul rutier. asta e o greseala a celor de la primarie/pol rutiera, care or fi responsabili de semnalizarea intersectiei.

probabil ca s-a vrut sa se stie ca drumul principal catre timisoara face la dreapta, dar in loc de asta au plantat un semn de schimbare a drumului de prioritate.

 

singura chestie care ii face pe oameni sa dea prioritate acolo celor care vin dinspre comexim este reflexul de a da prioritate celor din fata atunci cand facem stanga, pt ca 98% din intersectii au drumul cu prioritate ce nu isi schimba directia. asta desi aici legal ar trebui dat prioritate doar celor care vin dinspre liceul auto (de unde nu vine nimeni, ca e sens unic)

 

totusi am o curiozitate: daca manu venea dinspre teius, cum a prins viteza aia ca la intersectia de inainte(de la spital) avea semn de cedeaza trecerea(sau stop, nu mai stiu). a accelerat asa de rapid ? sau venea dinspre casa armatei?

 

politia a facut o asa-zisa razie in martea Pastelui prin Teius. culmea e ca desi era cald nu erau deloc motoare in oras, doar vreo 3 pustani cu scutere. banuiesc ca baietii au fost avertizati sa lase motoarele acasa. la cum se circula pe acolo, cati pustani au scutere si motoare de viteza si circula agresiv e evident ca politia nu a facut nimic sa tina sub control acest fenomen.

 

le doresc sanatate celor implicati, nimeni nu merita sa moara pt o greseala.

 

post-7630-1210019468_thumb.jpg

p.s. semnul este desenat cum se vede din masina, adica drumul prioritar schimba directia spre dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-7630-1210019468_thumb.jpg

 

Daca schita e corect intocmita(inclusiv semnalizarea rutiera prezentata in ea), atunci situatia e foarte grava:

1.INTERSECTIA RESPECTIVA NU ESTE SEMNALIZATA CORESPUNZATOR(trebuie sa existe semne indicatoare ale directiei drumului prioritar pentru fiecare participant la trafic care intra in intersectie);in cazul din schita, avem doua semne indicatoare care se contrazic(personal nu cred ca este posibil sa fie in realitate, dar cum traim in Romania, nimic nu e intamplator:politia care nu realizeaza semnalizarea intersectiilor in mod corespunzator, dementi care distrug/fura/deseneaza semnele de circulatie, samd).

2.In cazul in care totusi exista un semn de circulatie si pentru cei care intra in intersectie pe sensul in care a circulat motocicleta, atunci acest semn sigur este de cedare a prioritatii fata de cei din dreapta si fata de cei din fata care fac stanga.In cazul asta, motociclistul e vinovat!

 

Concluzia mea:o sansa minuscula pentru motociclist(netinand cont ca nu are carnet!!!)ar fi sa nu existe un semn de circulatie pentru sensul pe are a circulat el!S-ar putea da vina pe proasta semnalizare a intersectiei.Ramane problema permisului lipsa!

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinovat este din momentul in care s-a suit pe motor fara permis de conducere. VINOVAT 100%

 

Putea sa fie si semnul lui peste deoarece el neavand permis exista posibilitatea ca nici nu cunoaste vreun semn de circulatie . Avand in vedere ca nu si-a insusit permisul eu merg pe aceasta ipoteza .Poate era daltonist , poate era bolnav si a avut o criza de epilepsie.

Deci bietul om cu masina are o trauma psihica pentru ca un DOBITOC circula ca un dement .

Nu merita sa fie considerat MOTOCICLIST .

 

vorbim aici si-l compatimim .Pentru ce ??????? pentru ca ne-a facut de batjocura ?????????????

 

 

Acestia nu merita sa mai fie langa noi , sa mearga cu metroul sau cu autobuzul asta le doresc si sa poata sa dea pentru permis in 2050

 

LA FEL PENTRU RESTUL CARE SE SIMT CU MUSCA PE CACIULA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnele banuiesc ca le cunostea, tocmai ce terminase scoala de soferi si daduse pt permis (acum vreo 2-3 sap) dar a picat, cu 20 parca. Chiar daca mi-e prieten bun sunt complet de accord ca a fost vina lui, si sper sa se faca bine cat mai rapid si el si Andreea!

Editat de roster
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...