Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

Tobele la ducati sunt ceva foarte sensibil, de aceea firmele care fac tobe cu adevarat performante pentru ducati se numara pe degete si intotdeauna tobele vin insotite de centrala race, powercommander sau jet kit-uti (daca sunt pe carburatie) plus filtru sport.

 

In a arunca doua tobe pe un ducati fara electronica, jiglere sau filtru sport e egal cu -10 la capitolul performanta....intr-adevar castigi sunet, dar daca ai pune motocicleta pe un dyno ai ramane uimit cum s-a shiftat curba de cuplu fara o electronica adecvata, plus ca pierzi ceva caluti in ture inalte.

 

Daca vreti sa luati tobe relativ ieftine intotdeauna trebuie macar insotite de un powercommander sau dynojet-uri si filtru sport.

Problema e ca reglajele la powercommander sunt oarecum empirice si generale, pentru un reglaj corect trebuie facut custom amestecul si asta e cam greu in Romania (trebuie facute pe dyno, pentru ca motocicleta sa fie in mers).

 

La un 600 e ok, nu cred ca exista diferente mari de performanta (cu toate ca va garantez ca exista) dar la un 900,1000 sau 1100 este exclus sa puneti tobe si gata. Strageti bani de ceva gen termignoni, zard sau gpr impreuna cu electronica aferenta si filtru sport. Daca vi se par prea scumpe, ramaneti la tobele stoc care se pot goli foarte usor pentru a obtine macar zgomotul de care aveti nevoie.

 

In timp motocicleta echipa cu doar cu tobe va suferi de urmatoarele probleme:

 

- bujii afumate mult mai des

- consum mai mare de benzina

- performante mai scazute

- timing mult mai prost, rezultand in uzura prematura a supapelor

 

In speranta ca v-am fost de folos cu postul asta, sper sa nu supar pe nimeni si va urez tuning placut :wink:

Editat de ElSpa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tobele la ducati sunt ceva foarte sensibil, de aceea [...]

 

Multumesc pentru sfaturi... Intr-adevar, timbrul frumos al unor evacuari aftermarket m-a facut sa-mi doresc si eu :wink: Dar, ca de fiecare data, lucrurile sunt mai complicate decat par.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos si documentat ce spune elspa.

 

ps. aici, tot monsteristu', ala banat.

da spune-ne si noua ce ai facut de esti din banat, pe cine ai batut

 

ca m-ai facut curios

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zice bine Elspa . Cred ca din cauza tobelor sufera si al meu acum (de o boala neidentificata inca ) . In alta ordine de idei , ce ati hotarat cu marea de 1 mai ? 80 % merg si eu (daca fac motoru` pana atunci ) .

 

 

Aaaaa , cred ca mi-a trecut de mare . Daca astia de la meteo au dreptate , s-a dus pe apa sambetei excursia noastra http://vremea.rol.ro/vremea/Constanta/pe-zile-2/

 

Din pacate nu stiu cand voi mai ajunge la Academie . Miercurea , in general , sunt plecat din bucuresti .

 

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CUMPAR !!!

 

Pentru cei care resimt criza...

 

Codita de monopost, in conditie buna, pentru un Monster 600 95`

Nu conteaza culoarea, doar sa nu fie : modificata, zgariata adanc, crapata si apoi lipita sau doar crapata..., sa nu fie deformata...

Sa includa si suruburile de prindere.

 

Criteriile de mai sus nu sunt decisive, accept si cu mici defecte dar doar dupa ce o vad.

Editat de Danny D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti de o plimbare sambata asta pana la giurgiu la show-ul aviatic? mergem pe varianta veche prin padure, bagam la ochi avioane si la matz niste mancare, o vroba, o samanta, ne certam nitel, could be fun :D

 

/index.php?showtopic=347869

eu cred ca ma bag,

 

suna foarte bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mergem si noi la mitingul AMR, de la parlament? cine vine, sa dea un semn aici, sa vad daca se merita sa ne intalnim in prealabil pentru a merge in gasca.

 

 

 

 

COMUNICAT

 

 

Asociatia Motociclistilor din Romania (AMR) a reinceput campania la nivel national „Motociclistii exista in trafic”, ce are ca principal scop atragerea atentiei automobilistilor cu privire la existenta motociclistilor in trafic. Acest demers este determinat de cresterea numarului de motociclete si de inmultirea ingrijoratoare a accidentelor in care sunt implicate autovehicule cu doua roti. Pentru a intari aceasta actiune va fi organizat un miting in Capitala, sambata, 25 aprilie intre orele 11.00 – 12.00, in Piata Constitutiei, prilej cu care cei prezenti isi vor putea exprima liber nemultumirile si doleantele in acest sens. In paralel, in principalele orase ale tarii, vor fi organizate manifestatii similare, vor fi lipite afise cu mesaje antiaccidente si de constientizare, adresate in special celorlalti participanti la trafic, si vor fi impartite pliante cu mesajul campaniei.

 

In Piata Constitutiei (in fata Casei Poporului) va fi semnata si o petitie prin care se va solicita introducerea RCA valabila si pe o luna, foarte utila motociclistilor (si nu numai) care circula ocazional. Aceasta va fi depusa ulterior la Guvern.

 

Tot in Piata Constitutiei vor fi organizate plimbari cu motocicleta prin care doritorii, soferi sau pietoni, vor putea observa diferite aspecte ale mersului in trafic pe doua roti. Pentru motociclisti se vor organiza concursuri de indemanare in mersul cu motocicleta si se vor verifica notiunile de legislatie rutiera.

 

De asemenea, in timpul mitingului din Capitala va fi inregistrat refrenul viitorului imn al motociclistilor din Romania, cantat de catre toti cei prezenti la miting, si vor fi preluate si imagini video ale clipului Imnul Motociclistilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am uitat coplet de miting. sincer, pare mai important decat o tura la giurgiu. vor mai fi si alte ocazii in weekendurile care urmeaza sa iesim pe undeva mai interesant. eu ma bag la miting. spuneti la cat sa ne vedem la academie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer as merge cu draga inima la mitingul „Motociclistii exista in trafic” dar eu chiar exist in trafic (pot sa va confirme conservarii pe ruta Apaca-Grozavesti-Crangasi):D

 

Am glumit. Sambata sunt la munca. Daca reusesc sa-l combin pe Fane semnez condica..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da son, asa e.

apropo, stii ca voiam sa-l propun si pe asta , dar cred ca vrea multi bani tudorila pe drepturi de autor.

 

 

NE INTELEGEM CUMVA !!! CA BANI....DAR MAIBUNE ALA CU KAWA:):D :D

 

 

VREEEEAAAAUUUUUU PPPEEEDDDAAALLLAAAAAA.....PANA NU MA APUC DE FURAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...