Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

bine omule gata ma retrag :cheers: si sa il lasam pe baiat sa se lege din mufa sau direct dupa instalatie, alegerea ii apartine este "fierul" lui

asa! si neaparat becurile sa fie legate in serie! :) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator xxxxx

da... la calcule esti bun! cand e vorba de bani faci numai operatii de adunare si inmultire :)) poate ma luminezi si pe mine, poate imi expui tu un caz de un motor la care a fost nevoie sa fie inlocuite 16 pastile

 

 

esti un habarnist :whip: :alcy:

Am eu un motor de 748 pe care l-am achizitionat de la dafway cu o suma modica si la care este nevoie sa inlocuiesc toate pastilele de inchidere si cele de deschidere, insa prefer sa mai astep, poate gasesc o solutie miraculoasa. Daca vrei poti veni la mine sa-l vezi. Motorul are peste 70.000km si a mai suferit si un accident, a sarit de la punct. I-am schimbat cuzineti si acum astept sa gasesc o solutie la pastile. Il tin desfacut de cel putin 8 luni. S-a laudat cineva ca poate sa-mi faca pastile cu 50 lei bucata, insa nu garanteaza ca tin! Mai astept!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da se aplica pe fiecare pastila in parte, deoarece eu vorbeam de o situatie cand am nevoie de o singura pastila, daca comand 8 este normal ca transportul scade si probabil platesti 5 usd pt tot transportul. in hora asta se discuta de o situatie, in realitate exIsta n situati cat si n solutii. grosso modo o pastila costa cam 100 lei bucata si GATA.

 

 

practic legi in serie 2 becuri, nu vad o problema. dar ce vrei sa faci, te macina creatia? ai o inspiratie de moment si vrei sa o pui in practica :))

Esti sigur ca le leagă în serie şi nu în paralel? Mai încearcă odată don' mezeriaş. Dacă legi în serie, vei avea nevoie de 24V sa le aprinzi. Dacă le legi în paralel vor consuma mai mult

 

Mai bine incheiati rautatile astea si ma ajutati pe mine :D

Dafway, la s2r e vreo problema daca din mufa de H4 pe care o mai am mai trag un cablu tot cu mufa H4 si pun 2 becuri?

 

Mersi

Atenţie la instalatie şi siguranţa.

 

 

Am eu un motor de 748 pe care l-am achizitionat de la dafway cu o suma modica si la care este nevoie sa inlocuiesc toate pastilele de inchidere si cele de deschidere, insa prefer sa mai astep, poate gasesc o solutie miraculoasa. Daca vrei poti veni la mine sa-l vezi. Motorul are peste 70.000km si a mai suferit si un accident, a sarit de la punct. I-am schimbat cuzineti si acum astept sa gasesc o solutie la pastile. Il tin desfacut de cel putin 8 luni. S-a laudat cineva ca poate sa-mi faca pastile cu 50 lei bucata, insa nu garanteaza ca tin! Mai astept!

îţi dau eu kit de 916 sa pui pe el. IrimiaVasile trebuie doar 2 supape sa schimbi

 

.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o melodie si un vers zicea asa....those who fake they brake......cum iti mai ziceam dafway furtul intelectual se pedepseste ...incearcati si voi sa fiti un pic originali in afirmatii in ideologie,in ceea ce faceti orice sa se vada o urma de originalitate....poate asa aveti o sansa sa scapati....ca pana acum nu dovediti decat contrariul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai frateee... mutam porceala dafway pe tot forumul??!?!?!??!?!!?

 

Alex, nu inteleg de ce insisti pe acest topic cu explicatii and stuff.. aici sunt oameni ce nu te inghit si nu vor sa mai auda de tine.

Lasa dreaq insistenta asta, ca in urma unui viol nicio casnicie nu a fost de durata.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine (duminica) cine da o tura batraneasca pe cheia?

mi-a lasat Alexandru Vlahuta mostenire sa documentez volumul 2 din "Romania pitoreasca", varianta "ghid moto"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

breaking barfa : pe Buggy nu l vom mai vedea activ pe forum pana pe 17 mai.

 

La cat mai multi km fericiti prin landul bavarez. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

breaking barfa : pe Buggy nu l vom mai vedea activ pe forum pana pe 17 mai.

 

La cat mai multi km fericiti prin landul bavarez. :cheers:

 

Da' tu pe unde mai invarti roata la SS? Ca umbla niste vorbe prin targ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mutat domiciului cateva cartiere mai incolo, Banat style. :D

 

Apropo.. era un mestesugar bun in ale modelelor Ducati in Timisoara dar nu reusesc sa mi aduc aminte cum sa dau de el in eventualitatea uneia-alteia. Mai stie cineva de el?

Nu de alta , dar la Andu cred ca voi ajunge taman in iarna si vreau sa am un backup in zona. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ce am patit noi cand am dorit sa facem lucrurile accesibiel, nu mai bine ii luam lui Mangu sa i facem chiulasele 500e (doar piesele, fara manopera) , eram si noi niste inlocuitori de piese ca alti ;) dar ne am invatat minte :) sau ii punem un kit de lant de 150e si ce daca nu mai avea banii, nu i treba noastra, ca apoi sa ne cante tot netul ca suntem tepari. ORICE FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA! asa este in lumea asta. dar noi vom refuza sa fim niste inlocuitori de piese si atat, vom repara, vom construi, vom testa si vom inventa, asta este pasiune noastra si nu va putea sa o ia nimeni oricat va incerca!

 

Lucruri accesibile? A fost vreodata vorba de bani cand mi-ai zis preturile? Am incercat vreodata sa trag de pret de la tine, m-am rugat vreodata sa-mi faci vreo reducere???

Ti-am platit totul la timp, plus avans pentru piese cand mi-ai zis ca nu aveti bani sa achizitionati piesele. Despre ce vorbim??

 

Sincer as prefera sa platesc 500 si sa le faceti bine, decat sa platesc 250 sa nu le faceti bine, sa mai taiati si din supapa, sa le mai dati jos odata deorece nu au fost facute bine prima oara, si ulterior sa le motati fara o-ringuri si sa scape ulei.

V-am trimis link-uri cu furnizori de pastile, cand ziceati ca nu gasiti pastile, si mi-ati spus ca kit-urile costa mult si ca nu se justifica sa cumparati tot kitul si sa dati atatia bani pentru 4 pastile cat o sa folositi din el.

 

Si ca sa inchei:

Tot ce ati stricat voi, a trebuit sa repar, dar de data asta a fost reparat cum trebuie.

Motorul a fost desfacut complet, au fost schimbati rulmenti, au fost schimbati cuzinetii, au fost schimbate toate garniturile, inclusiv o-ring-uri.

Au fost refacute chiuloasele si schimbate pastilele si sigurantele (care erau in 4 bucati in loc de 2) deaorece valvele nu au fost ajustate cum trebuie (asta dupa 3000 de km).

A fost vopsita in totalitate.

Surprinzator dupa toate aceste operatiuni tot nu m-am apropiat de toti banii pe care i-am lasat la voi.

Greseala mea ca nu m-am informat mai bine, despre jucatorii din piata.

 

Iar chestia cu lantul, pe care am mai discutat-o; tu mi-ai vandut un lant pe care "l-am instalat pe multe mobre si se comporta si tine la fel de bine ca unul cu o-ring daca il intretii"

Stii foarte bine ca nu s-a pus problema banilor cand a fost vorba de facut reparatii. A inceput sa devina problema cand am vazut ca dupa 3 vizite nu reuseati sa vedeti de unde scapa ulei.

Am sa inchei totusi ca nu are rost sa mai intru in aceasta polemica si pe thread-ul asta.

 

Iar pe viitor as prefera sa nu mai aduceti vorba despre mine ca nu isi are rostul.

A fost o colaborare scurta, care s-a fructificat doar pentru voi, si atat.

Hai sa o lasam asa cum a iesit: eu, cu niste bani dati pe o munca indoielnica si voi cu mai multi bani in buzunar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mutat domiciului cateva cartiere mai incolo, Banat style. :D

 

Apropo.. era un mestesugar bun in ale modelelor Ducati in Timisoara dar nu reusesc sa mi aduc aminte cum sa dau de el in eventualitatea uneia-alteia. Mai stie cineva de el?

Nu de alta , dar la Andu cred ca voi ajunge taman in iarna si vreau sa am un backup in zona. :)

pe partea aia erau mai mult. eu il stiu pe Iustin care se ocupa si avea piese de Ducati din zona aia. daca vrei numarul de telefon, da-mi un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semn!!! sa stie tot poporul din zona. :)

 

Nu l stiu pe Iustin, dar stiu ca mai era cineva, update la topic. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semn!!! sa stie tot poporul din zona. :)

 

Nu l stiu pe Iustin, dar stiu ca mai era cineva, update la topic. ;)

intreaba si tu pe grup. sunt baieti din zona aia care e posibil sa cunoasca mai bine. Iustin: 0722.249.832

 

vorbeam cu cineva pe facebook si zicea ceva de Pascota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva un service autorizat rar care imi poate elibera o adeverinta ca am schimbat motorul?

este vorba de un monster 600

Editat de TRX-er
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva un service autorizat rar care imi poate elibera o adeverinta ca am schimbat motorul?

este vorba de un monster 600

Din ce ştiu, poţi da declaratie pe propria răspundere. Dar nu sunt sigur.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca ar conta acum ca e mobra ta dar daca te-ar auzi cineva, gen Robert, si-ar smulge parul din cap numai in ideea ca ai putea duce motorul la dafy.. eu unul m-am spart de ras. Dafway si United Motors (nici cu astia nu mi-e rusine) NU sunt service-uri autorizate de catre DUCATI. Doar Metrotehnica este.
Orice service moto iti poate schimba motorul cu conditia sa se se priceapa si sa-ti poata da acea autorizatie, dar cine s-ar risca sa dea o autorizatie pt o treaba facuta de altul care in teorie se poate duce dracu si service-ul autorizat poate fi dat in judecata pt treaba de rahat facuta de cel care practic a schimbat motorul. Nu se risca nimeni. Despre Dafway convinge-te aici.. e la zi totul ;)
/index.php?/topic/711304-dafway-teapa-ducati-din-romania/

Editat de icsu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o mica diferenta de subtilitate intre "Dealer/Service Oficial pentru marca X" (reprezentanta) si "Service Autorizat RAR pentru marca X". Pentru schimbare de motor poate sa mearga si la "service autorizat". Din cate spun Mish si Buggy, motorul e considerat piesa de schimb, dar are o serie care trebuie luata in evidenta de catre RAR si trecuta in cartea motocicletei. Mai mult, se pare ca motorul cu care se schimba cel original trebuie sa corespunda anumitor parametrii.

Mai multe nu stiu si nu vreau sa vorbesc aiurea. Personal l-as trimite la Andu. Stie el ce si cum trebuie facut, nefiind la prima experienta de genul.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TRX-er, ti-am trimis un PM cu niste recomandari pentru schimbarea motorului si cum faci rost de adeverinta - important pt service e sa fie autorizat RAR, adica sa plateasca o licenta pe care multe biznisuri de garaj nu si-o permit. Nu bag mana in foc, dar e posibil ca licenta respectiva sa fie pe operatiuni: gen tinichigerie, mecanica, schimbare piese cu serie, schimbare sasiu, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, una e autorizat RAR pt brand-ul Ducati alta e autorizat Ducati, esti de acord cu mine? Italienii nici nu au auzit de dafway si nici nu or sa auda vreodata, dar de Metrotehnica - dealer/importator/service autorizat italienii au auzit.

Tu ai mobra la Andu si recomanzi Dafway? :)) (stiu ca ai recomandat doar pt actele schimbarii unui motor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De motor.

Eu am mers pe Bell Ray. Am mai folosit şi Mobil 1 care s-a comportat bine.

Pentru sezonul cald recomand 15W50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...