Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

salutare dragi motociclisti biciclisti, nu stiam ca avem un topic dedicat :)

Nici eu nu ma asteptam sa aiba asa un succes :D

 

Intrebare... La bicla de acum observ o instabilitate la viteze mari. Nu e nimic bulit, spitele sint struna, cauciucurile ok, nu e joc nicaieri in rulmenti si, cel mai important, asa a fost tot timpul. Deci cred ca e geometria, dar imi da un disconfort psihic la viteze 50+. Ar ajuta un ghidon mai lat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gn77b : un ghidon mai mare ajuta la sustinerea directiei cat si la o pozitie mai relaxata in timpul mersului .

un prieten are ghidon de 780 mm pe un MTB ( eu pe moto am de 740 si e larg ) si a tinut bicla aia dreapta la 74 km/h in coborare de la Babele la Piatra Arsa , deci este de bine .

daca zici ca roata e centrata verifica daca ai joc in rulmentul de la roata sau joc in furca . ce cadru ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca roata fata (622, cauciuc de 28) e oleaca descentrata (bataie laterala vreo 3 mm si radiala ~2) dar am un feeling ca in esenta e de la geometrie, am mai mers pe bicle cu roti descentrate tare si nu simteam asta. In esenta e mult prea sensibila la miscarile ghidonului, mi-e extrem de greu sa tin o trasa dreapta, am senzatia ca merg in sinus cu ea, ca sa zic asa. E cam freaky la viteze mari cu masini la 30 cm de tine.

Jocuri nu exista nicaieri. Cred ca o s-o duc la centrat si daca nu incerc ghidon mai lat. Btw, ghidoul e de 57. Cadrul e din aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe strada poti merge cu ea asa, numai sa nu ai viteza mare,atunci simti ca tremura.

La mine nu tremuratul e problema, ci faptul ca reactioneaza prea puternic la miscarile ghidonului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu tremuratul e problema, ci faptul ca reactioneaza prea puternic la miscarile ghidonului.

 

Verifica rulmentii de furca si o alta varianta este ca nu e un cadru pentru vitezele alea sau poate nu e potrivit pentru tine, e prea scurt, poate e pur si simplu stramb? Sunt mai multe variante. Rotile descentrate nu te fac sa mergi ca pisatul boului la vitezele alea dar dau foarte mult disconfort si streseaza si bibla si biciclistul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam mare cadrul, e drept, nu-i pt. inaltimea mea si nici nu e o bicicleta de viteza dar ma gindesc ca 57 cm e si cam putin. Ma gindeam ca la unul mai lat ar traduce miscarile miinilor in miscari mai mici ale rotilor. La motor cind am pus ghidon mai lat s-a simtit o diferenta clara dar nu poti sa le compari.

 

Rulmentii de la furca sigur is ok, am verificat.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

as vrea sa-mi schimb cadrul Air, cu unul de la Scott..

La ce ar trebui sa ma uit, ca si compatibilitati de piese, inafara de urechea de la schimbator ?

Atasez o poza cu cadrul actual

post-56201-0-42847600-1401465539_thumb.jpg



Si o poza cu cadrul pe care vreau sa pun piesele:

post-56201-0-78283800-1401466000_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca nu ai jocuri pe nicaieri cel mai probabil e de la roata aia desi e cam ciudat daca zici ca bate doar 2-3 mm. Nu stiu ce naiba inseamna cadru de viteza la biciclete...eu am un mtb si n-am nici o problema la viteze de +70km/h pe asfalt.

In bucuresti mergeam pe o bicicleta de strada antica la care-i scurtasem ghidonul undeva la maxim 40cm , rotile nu erau perfect centrate si cu toate astea nu simteam nici o instabilitate la viteza, e drept mai mult de 50-55km/h nici n-am mers cu ea ca nu prea sunt multe vai abrupte si lungi in bucuresti.

Singura data cand am simtit instabilitate serioasa la viteza a fost cu o bicicleta de inchiriat care avea un cos pe ghidon pe care-l incarcasem cu de minim 3 ori greutatea admisa. Atunci chiar a fost naspa deabia am reusit sa nu ma imprastii, dar cauza era evidenta....

Marimea cadrului nu poate fi o cauza de instabilitate la viteze de ordinul asta.

Mai verifica sa vezi daca ai rotile aliniate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde mergi in Bucuresti cu mtbul cu +70km/h ?

Nu in bucuresti, ci in imprejurimile parisului, sunt niste pante abrupte si lungi pe care prinzi 70 destul de lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...