Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi zice un prieten ca vrea sa-si ia si o cursiera (are deja un MTB bun). cica nu se hotaraste intre cadrul de Al cu Ultegra si carbon cu 105. vreun sfat?

 

Pentru ca am fost de curand acolo unde e el acum as zice carbon cu 105. Eu intre aluminiu cu ultegra si carbon cu 105 am ajuns sa iau carbon cu Ultegra Di2 si nevestei i-am luat tot carbon dar cu Ultegra ca merge si mai putin decat mine . Depinde si ce carbon btw. Ce anume vrea sa-si ia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a zis ca nu e hotariut la un model anume. bugetul e 1000 euro, dar din cite-l stiu eu e ajustabil.

 

Cam greu/imposibil carbon 105 sau aluminiu Ultegra la 1000 si sa nu fie o trompeta

Cel mai bun raport calitate/pret la entry level / am considerat pentru nevasta-mea la ora aia BMC GranFondo G02 105 era EUR 1500

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

-Incerc sa invat care schimbator este pentru foaie si care pt.pinioane, care pt.urcare si care pt.retrogradare, constat ca nu-i greu sa le incurc cu mare succes :))

 

Cel mai simplu e sa te obisnuiesti sa il folosesti doar pe cel din dreapta - e cel de pinioane. Foile le schimbi mult mai rar de cat pinioanele, asa ca e un inceput bun. Dupa aia te prinzi tu.

Mersi de sfat, pretios intr-adevar, exact asa fac si merge bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După 2 ani și vreo 3 luni și câteva zeci de mii de km Anton Duma a revenit în România. Cel mai probabil săptămâna asta ajunge în București pentru a încheia turul în locul din care a plecat recte Arcul de Triumf

 

@MotoRocker - ăla e singurul și unicul :D :D :D.... și cu bere ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

E cazul sa ma discutam atat despre distrusii astia care au facut din sport o afacere? Sportul, mai ales cel pe bicicleta mai are sens poate doar la nivel amator. Cand intrecerea si miscarea devine obsesie totul se duce dracului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Cand intrecerea si miscarea devine obsesie totul se duce dracului...

Ca în orice alt domeniu, din păcate! Revenind la bicicletă, exact acesta e motivul pentru care am renunțat să mai particip la concursuri de orice fel. Prefer să pedalez de plăcere, nu de CHIN!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma, eu sint de-acord.

adica na, sportul e o activitate recreativa sau cum vreti sa-i ziceti, care a fost preluata pt. a produce bani. de la a face ceva pt. sanatatea corpului, s-a ajuns la modificarea corpul pt. sanatatea buzunarului unora.

dar ideea e alta. sa va zis sincer, mie acest Lance Armstrong nu mi-a placut niciodata. l-am mirosit ca farsor. declaratiile de dupa etapele in care facea bucati tot turul "am facut si eu ce-am putut", figura citeodata impasibila, alteori cu grimase prefacute... astea si multe altele mi l-au facut extrem de antipatic. as minti sa spun ca nu ma bucur de ce se intimpla. vad in el arhetipul ambitiosului de dragul ambitiei. vad oameni din astia si-n jurul meu si as minti sa zic ca n-as vrea sa-i vad cind "God cuts them down", vorba cintecului. pentru ca o merita.

 

si un alt cintec zicea "ambition makes you look pretty ugly".

 

parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai ma ca Armstrong e meserias. Sa ai cancer la oua (inaintat, cu evolutia grabita de hormonii de crestere) si sa cistigi in continuare ca el si sa birui si cancerul e mare chestie. Toata lumea care a vazut cancerul de aproape stie ce efect devastator are chemoterapia.. majoritatea oamenilor abia se tiriie, asta cistiga competitii.

A, ca s-a dopat. Ca toti ceilalti, probabil el ceva mai mult si mai eficient.

Daca ciclismul era un sport corect, nimeni sa nu se fi dopat, Armstrong ar fi cistigat fara nici o problema. Dupa parerea mea era un supraom fara dopaj, iar asa un supraom dopat.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa-i compui repede o scrisoare de apreciere. probabil va insemna mult pt. el, are multa nevoie.

 

PS: eu macar i-am citit si rahatul de carte, pe care din pacate n-o mai am, s-o trimit drept hirtie ignienica la tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am "apreciere" pentru el ca nu ma intereseaza caracterul lui. Dar ce a facut el e foarte foarte tare, inuman. Fizic/pshic vorbind, nu moral.

Evident l-a terminat ambitia nemasurata. Dar fara ea nu ar fi cistigat atitea titluri.

Indraznesc sa cred ca daca LA nu ar fi existat, ar fi fost exact acelasi lucru daca cineva avea un asemenea lant de victorii. Singura metoda prin care nu s-ar fi ajuns la investigatie si acuzatii ar fi fost sa fie diversitate de cistigatori, nu unul singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aseara mi-a venit o idee..nu am folosit casca pt. bicicleta, dar ma gandeam mai ales acum iarna s-o folosesc pe cea de moto!

As impusca doi iepuri, protectia termica si fizica..ce parere aveti, s-a dat cineva pe bicicleta cu casca moto sau o sa arat ca fugit de-acasa? :)

 

PS: Mi-am luat un far cu acumulator Cree SolarStorm, da o lumina infioratoare.. :eek:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Zi-mi te rog cum ti se pare Elixir 3, (eu avand Juicy 3) vreau sa-i fac nevesti-mii o bicla si trebuie frane si bineanteles de unde si cat faru'?

 

Nimai bine!

Editat de Flanker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Despre frane.. mi-am luat bicicleta acum doua luni si nu am mers pe altceva cu frane hidraulice sa pot face o comparatie. La nivelul meu de mers pe strada la modul amator franele ei sunt perfecte.

 

 

Asa arata utilaju' ziua si noaptea :eek:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara mi-a venit o idee..nu am folosit casca pt. bicicleta, dar ma gandeam mai ales acum iarna s-o folosesc pe cea de moto!

As impusca doi iepuri, protectia termica si fizica..ce parere aveti, s-a dat cineva pe bicicleta cu casca moto sau o sa arat ca fugit de-acasa? :)

Dacă nu îți pui și colanți d-aia strâmți și mulați n-ai făcut nimic ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam! Eu vreau sam-fac un upgrade la bicla mea dar franele sunt scumpe, Elixir 3 fiind o optiune ok pret calitate, niscai discuri mai mari si merge bine la coborare. Va salut!

Editat de Flanker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara mi-a venit o idee..nu am folosit casca pt. bicicleta, dar ma gandeam mai ales acum iarna s-o folosesc pe cea de moto!

Am folosit eu odata pe distanta scurta (s-a nimerit sa trebuiasca sa ma deplasez si cu bicla si cu casca simultan si mi s-a parut cea mai buna solutie) dar e aiurea, nu poti sa respiri cum trebuie.

Iarna cred ca e si mai naspa ca se abureste daca mergi cu viziera lasata.

Poate cu o casca de enduro sa fie mai ok, dar tot aiurea mi se pare ca oricum e mult mai grea decat o casca de bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...