Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

La mine nu tremuratul e problema, ci faptul ca reactioneaza prea puternic la miscarile ghidonului.

 

Verifica rulmentii de furca si o alta varianta este ca nu e un cadru pentru vitezele alea sau poate nu e potrivit pentru tine, e prea scurt, poate e pur si simplu stramb? Sunt mai multe variante. Rotile descentrate nu te fac sa mergi ca pisatul boului la vitezele alea dar dau foarte mult disconfort si streseaza si bibla si biciclistul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E cam mare cadrul, e drept, nu-i pt. inaltimea mea si nici nu e o bicicleta de viteza dar ma gindesc ca 57 cm e si cam putin. Ma gindeam ca la unul mai lat ar traduce miscarile miinilor in miscari mai mici ale rotilor. La motor cind am pus ghidon mai lat s-a simtit o diferenta clara dar nu poti sa le compari.

 

Rulmentii de la furca sigur is ok, am verificat.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

as vrea sa-mi schimb cadrul Air, cu unul de la Scott..

La ce ar trebui sa ma uit, ca si compatibilitati de piese, inafara de urechea de la schimbator ?

Atasez o poza cu cadrul actual

post-56201-0-42847600-1401465539_thumb.jpg



Si o poza cu cadrul pe care vreau sa pun piesele:

post-56201-0-78283800-1401466000_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca nu ai jocuri pe nicaieri cel mai probabil e de la roata aia desi e cam ciudat daca zici ca bate doar 2-3 mm. Nu stiu ce naiba inseamna cadru de viteza la biciclete...eu am un mtb si n-am nici o problema la viteze de +70km/h pe asfalt.

In bucuresti mergeam pe o bicicleta de strada antica la care-i scurtasem ghidonul undeva la maxim 40cm , rotile nu erau perfect centrate si cu toate astea nu simteam nici o instabilitate la viteza, e drept mai mult de 50-55km/h nici n-am mers cu ea ca nu prea sunt multe vai abrupte si lungi in bucuresti.

Singura data cand am simtit instabilitate serioasa la viteza a fost cu o bicicleta de inchiriat care avea un cos pe ghidon pe care-l incarcasem cu de minim 3 ori greutatea admisa. Atunci chiar a fost naspa deabia am reusit sa nu ma imprastii, dar cauza era evidenta....

Marimea cadrului nu poate fi o cauza de instabilitate la viteze de ordinul asta.

Mai verifica sa vezi daca ai rotile aliniate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde mergi in Bucuresti cu mtbul cu +70km/h ?

Nu in bucuresti, ci in imprejurimile parisului, sunt niste pante abrupte si lungi pe care prinzi 70 destul de lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde mergi in Bucuresti cu mtbul cu +70km/h ?

Sau oriunde?

 

intre minutele 4:45 si 5:30 s-a atins viteza de 74 km/h pe off-road !! in Bucuresti se poate la Academie si la George Cosbuc !

Editat de Joon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

intre minutele 4:45 si 5:30 s-a atins viteza de 74 km/h pe off-road !! in Bucuresti se poate la Academie si la George Cosbuc !

 

cum ati inregistrat, gps? strava?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciclocomputer setat la mm pe circumferint rotii si aplicatie iphone ! viteza maxima atinsa pe acea vale ( care nu era foarte abrupta ) a fost 74 km/h si a fost mentinuta ceva timp .

inca ceva , acelasi tip de ciclocomputer il am si pe moto si afiseaza aceeasi viteza ca si vitezometrul din bordul original al motocicletei !

MTB-ul se poate doar la vale iar in oras doar la vale si cu strada pustie gen la 4 dimineata la Academie , Cosbuc sau de la Marriot la vale spre Constitutiei !

 

ps. a fost cineva prin parcul Izvor cu bicla ? este super tare , a fost nebunie pe potecile alea cu pietris !

Editat de Joon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciclocomputer setat la mm pe circumferint rotii si aplicatie iphone ! viteza maxima atinsa pe acea vale ( care nu era foarte abrupta ) a fost 74 km/h si a fost mentinuta ceva timp .

inca ceva , acelasi tip de ciclocomputer il am si pe moto si afiseaza aceeasi viteza ca si vitezometrul din bordul original al motocicletei !

sunt baieti antrenati care au cursiere performante , cred ca ei prind 60 - 70 si pe teren drept !

 

Pare mult/periculos pentru conditiile alea.

 

60-70 kmh pe strada pe drept fara vant din spate te pune la masa cu greii sportului pe doua roti (aurul la sprint TT velodrom are viteza de 60,xx kmh)

 

uite aici medie de 64 kmh pe o coborare de 5% pe o distanta de 8 km facuta pe un S-Works Venge facuta de ....Cavendish

 

http://roadcyclinguk.com/racing/video-mark-cavendish-battles-the-100kph-barrier.html

 

am incercat sa pun doar filmuletul dar cand apas "post" dispare imaginea/clipul si da un link tampit

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai vazut la sfarsitul filmuletului top speed atins ? iar media 64 ! tipul cihar zice la inceputul clipului ca viteza maxima atinsa cu o bicla este undeva la 120 km/h iar la downhill se invarte pe la 100 km/h ! este perfect adevarat ca trebuie sa fii super antrenat ca sa sustii o asemenea viteza mai mult timp !!

pe la minutul 2:05 al filmuletului abordeaza o curba cam aiurea , puteam sa jur ca zboara peste parapet !

Editat de Joon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la minutul 2:05 al filmuletului abordeaza o curba cam aiurea , puteam sa jur ca zboara peste parapet !

Nope, cam asa iau toate curbele in mod normal, am vazut live curbe luate la stilul ala de multe ori. Din cite-am auzit chiar e chestiune de antrenament, e calculat ce fac, ca la motor.

 

Legat de viteze pe coborire, cind mai filmau vitezometrul motocicletelor am vazut 90-100. Mai mult nu-mi amintesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe un drum circulat nu poti lua un viraj asa , decat daca ai o dorinta de a muri !

una filmata tot de mine cu un prieten ( motorul rula cu vreo 30 - 40 km/h ) ...... de la minutul 7'30

Editat de Joon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pusesem mai demult un link cu Guy Martin care a doborat recordul de viteza pe bicicleta dar in stream-ul unui camion de curse (pe plaja). Eu ma refeream la bicicleta de strada/cursiera cu dead air fara a merge in plasa cuiva/a ceva, cel mult TT, fara carene, sigur nu recumbent. La downhill nu stiu, nu ma pricep, mi-e frica sa ma dau, sunt prea mare si daca ma impachetez sunt daunele prea mari, poate chiar totala :) In orice caz coborarile in viteza pe strada descarca adrenalina big time.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai aia nu are o portiune care intra intr-un sant sau tesitura a axului, ca sa nu invirta conul cind stringi? Asa pare in poza, deci ar veni intre con si contrapiulita. Iar partea cu striatiile radiale vine inspre urechea cadrului.

Oricum, daca e ceva de firma probabil gasesti diagrame explodate pe site-ul producatorului, la Shimano sint sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutari.Am si eu o problema la un kilometraj digital de bicicleta.Problema mea ar fi acel senzor reed care la mine i-au cam iesit firele din el si nu mai merge facut.Se gaseste undeva de cumparat separat?Sau poate aveti voi unu care nu va mai face trebuinta.Am pus si o poza cu bicicleta mea.Cu respect.

post-74087-0-95587300-1404407977_thumb.jpg

Editat de EmanuelEmy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce crezi ca se intelege din poza bicicletei? Pune poze cu ciclocomputerul si firele iesite. Daca vrei sa ne distram pune poze cu Chuck Norris sau cu tipe bune, dar nu unele complet inutile cu o bicicleta de la distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.Am si eu o problema la un kilometraj digital de bicicleta.Problema mea ar fi acel senzor reed care la mine i-au cam iesit firele din el si nu mai merge facut.Se gaseste undeva de cumparat separat?Sau poate aveti voi unu care nu va mai face trebuinta.Am pus si o poza cu bicicleta mea.Cu respect.

Mai bine cumperi ciclocomputer nou , costa aprox 30 lei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aparatul pe care-l ai e mai scump/smecher, poti cumpara un ciclocomputer nou dar ieftin de la care iei senzorul si-l adaptezi la al tau.. Eu am luat un ciclocomputer cu 19 lei din Auchan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal gasesti la magainele de electronica dar s-ar putea sa fie mai convenabil sa cumperi un alt ciclocomputer de la care sa folosesti senzorul.

Releele reed care se gasesc deobicei in magazine sunt fara carcasa de plastic, doar fiola de sticla si trebuie sa mesteresti un pic sa le adaptezi. Exista si relee reed cu carcasa dar slabe sanse sa gasesti pe stoc la magazinele normale. Online gasesti dar cu transport cu tot nu merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Multumesc tuturosr de raspunsuri.Poza era pusa sa vedeti despre ce bicicleta e vorba,iar o poza cu firele din pacate nu am,am reusit pana la urma sa le bag inapoi si sa faca contactul iar atunci i-am turnat superglue acolo sa nu se mai miste.Deocamdata e bine,dar caut cat de curand sa imi iau alt senzor dar cum nu se gaseste voi lua un ciclocomputer si voi folosi doar senzorul.Multumesc din nou.Cu respect .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...