Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Vizitator georgebushyo
exact weekendu viitor zic si eu, ca weekendu asta vr sa evadez din mizeria asta de oras...sper sa si reusesc

 

 

nu le am eu cu traseele, dar cert e ca nu mi-a placut niciodata sa merg pe aleile parcului.am preferat mereu semafoarele traficului si iesirile in natura.e liniste, libertate mai multa.

 

so, voi alegeti.eu daca am timp, vin

 

in noaptea asta cred ca ma sui pe bicla si bag kilometrii ca nebunu, ca sunt cam indispus, si cum n-am motor de alergat, mai bine pedalez

:moto: mda... ce mai "bagam " si eu noaptea km cu motorul... cand functiona , si exista :D problema era ca faceam km astia dupa 3-4 beri... :ok: not so good... intre timp m-am dezvatzat de obiceiul asta...cu toate ca se mai intampla cateodata sa plec de pe la vreun amic cu ~ 2 litri de bere la bord... depinde in ce "stare" suntem... da' macar nu mai sunt cu motorul... care te duce"putin " mai mult de 30-40 km/h :D

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@CapnJackSparrow, schimbă obligatoriu Âşi lanțul Âşi plăcile (foile)! Uzura este împărțită între toate aceste piese! ÂŞi dacă tot ai ajuns la necesarul ăsta de reparații, aruncă o privire la tot ce ține de bile, vaselină, cabluri, frîne (saboții), adică fă-i o revizie completă Âşi te va mai duce alte mii de km.

Toate bune! :moto:

Lantul l-am schimbat cam acum 3-4 ani, e un INDEX Z de la First Bike, nu am auzit pe nimeni sa fi avut probleme cu astfeld e lanturi, ba chiar am primit recomandari. lantul vechi era atat de uzat incat se rupea din2 in 2 metri parcursi cu bicicleta. Partea rotii spate a fost revizuita anul trecutc and am respitat roata spate deoarece spitele erau cam "obosite", franele nu-mi pun probleme, de cand am recentrat roata spate "ingheata" imediat. Cu foile am avut probleme de la inceput pt. ca sunt strambe, dar acest lucru nu ma deranjeaza deocamdata. Pe unde merg cu bicicleta? Parca voi nu stiti, la tara e un fel de minitractor. Ba la scaldat, ba un downhill micut, ba un racing pe sosea in fara localitatii, ba un racing la cea mai mare vale asfaltata pt. un nou top speed, ba mai caric eva cu ea (alias saci cu grau, galeti cu grau, etc.), ba niste sarituri peste borduri, gropi, ba ma enerveaza vreo movila de nisip de pe la portile oamenilor si casun noaptea pe ea de a doua zi e intinsa in strat de 10 cm numai cu bicicleta, la tara e universala bicicleta. Cel mai multumit sunt de schimbatorul aftermarket FALCON luat de la First Bike (eu nu fac reclama FB, dar in Alexandria era singurul magazin de biciclete in firea lui). Merge "tzutz"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator georgebushyo

:D bai "vere... uite care-i treaba: FIRST-BIKE este o firma de tot ca..catul , iar ceea ce spui tu este o prostie de zile mari! Niciodata sa nu cumperi de la FIRST-BIKE ceva, orice ...nu conteaza ce ! iti va crea probleme mai mult ca sigur! si spun asta in cunostinta de cauza! am avut ocazia sa lucrez la unul din magazinele lor, iar ceea ce mi-au spus bo..schetarii aia deja "angajati" acolo m-a lasat masca... :D Principiul unui vanzator de la un magazin de la FIRST-BIKE este sa vanda produsul...restul nu mai conteaza...garantia de fapt nu este garantie , nu exista mai bine zis... iar service-ul este o mare bataie de joc la adresa clientului! ma mir ca mai pun botul oamenii la aceasta FIRMA TZEPARA!

 

uite aici un site care vinde biciclete , piese si orice mai vrea poula ta in materie de biciclete BUNE , nu panarame a' la' FIRST-BIKE :ok:

 

eu de la ei am pus tot ceea ce am pe bicicleta acum si fac in jur de 30 km cel putin pe zi! calculeaza tu cam cat km au piesele si pe urma mai indrazneste sa faci o comparatie cu je..gul de FIRST-BIKE :moto:

 

succese nebanuite! :D http://www.mybikebrasov.ro/produs.php?id_produs=273

 

ah , uitam: si piesele iti vin acasa la usa/poarta prin curier rapid! te costa 22 lei transportul... eu am facut comanda de aproximativ 200 euro si sa fiu sincer m-am jurat ca nu mai cumpar din alta parte...poula mea, eu stateam la PC in fotoliu la film+floricele(popcorn pentru aia mai "americani...)iar telefonul a sunat si ghici cine era la poarta? curierul :D ! deja am zis ca visez... sa stau lejereanu acasa si sa-mi vina piesele la usa?!(si ce PIESE...) W T F ce-ti mai doresti?!

 

revino tu pe pamant, eu sigur nu-s picat din luna :D

 

Nu ai vazut ce a scris?? ca nu are alt magazin in oras in afara de first-bike.

 

Dar de FSA ai auzit? :D

:o normal ca am auzit... da' de Mountain-cycle Shockwave 9.5 ai auzit? :D d-aia vreau!pacat ca nu cred ca o sa o am prea curand...

 

in alexandria sigur este curierat rapid! pune mana si cauta pe site-ul celor de la brasov! sunt foarte seriosi si au piese foarte bune! nu-mi place sa jignesc pe nimeni , da' cand aud de FIRST-BIKE imi vine sa b.o.rasc... asa..."fara motiv"!

 

:P

 

shockwave 9.5

post-40649-1217456916_thumb.jpg

post-40649-1217457434_thumb.jpg

url.htm

post-40649-1217457746_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D bai "vere... uite care-i treaba: FIRST-BIKE este o firma de tot ca..catul , iar ceea ce spui tu este o prostie de zile mari! Niciodata sa nu cumperi de la FIRST-BIKE ceva, orice ...nu conteaza ce ! iti va crea probleme mai mult ca sigur! si spun asta in cunostinta de cauza! am avut ocazia sa lucrez la unul din magazinele lor, iar ceea ce mi-au spus bo..schetarii aia deja "angajati" acolo m-a lasat masca... :D Principiul unui vanzator de la un magazin de la FIRST-BIKE este sa vanda produsul...restul nu mai conteaza...garantia de fapt nu este garantie , nu exista mai bine zis... iar service-ul este o mare bataie de joc la adresa clientului! ma mir ca mai pun botul oamenii la aceasta FIRMA TZEPARA!

 

uite aici un site care vinde biciclete , piese si orice mai vrea poula ta in materie de biciclete BUNE , nu panarame a' la' FIRST-BIKE :ok:

 

eu de la ei am pus tot ceea ce am pe bicicleta acum si fac in jur de 30 km cel putin pe zi! calculeaza tu cam cat km au piesele si pe urma mai indrazneste sa faci o comparatie cu je..gul de FIRST-BIKE :moto:

 

succese nebanuite! :D http://www.mybikebrasov.ro/produs.php?id_produs=273

 

ah , uitam: si piesele iti vin acasa la usa/poarta prin curier rapid! te costa 22 lei transportul... eu am facut comanda de aproximativ 200 euro si sa fiu sincer m-am jurat ca nu mai cumpar din alta parte...poula mea, eu stateam la PC in fotoliu la film+floricele(popcorn pentru aia mai "americani...)iar telefonul a sunat si ghici cine era la poarta? curierul :D ! deja am zis ca visez... sa stau lejereanu acasa si sa-mi vina piesele la usa?!(si ce PIESE...) W T F ce-ti mai doresti?!

 

revino tu pe pamant, eu sigur nu-s picat din luna :D

 

Frate, tu tot nu reusesti sa prinzi esentialul. First Bike era singurul magazin de biciclete in firea lui din Alexandria. Ba dreaq, trebuie sa desenez ca sa intelegi sau ce? Si ce plm fac? Comand pe net un set de pinioane de 25 de lei si dau 22 de lei pe transport? Hai ca o fac pe treaba...Si piesele de le aveau la First Bike nu erau exact ca piesele de pe site-ul asta? Daca tu-mi zici mie ca Shimanourile de la FB care sunt acelasi model cu unele de pe acest site nu sunt la fel inseamna ca nu stii ce vorbesti. Si daca faci 30 de km pe zi cu bicicleta crezi ca esti mai "tru" sau ce? Eu am facut si cate 60 pe zi cu jafurile astea de pinioane chinezesti si nu m-au lasat niciodata in drum, acum le-a sunat ceasul, daca tinea sudura pe ele tot pe astea le foloseam. Sa stii ca am mers 10 km pe pana cu bicicleta asta, cu cauciucuri chinezesti si nu am indoit janta si nici nu s-a taiat camera, asa ca ma doare in cot daca tu ai cauciucuri de milioane de lei, parca nu tot asfalt mananca si alea. Si app trebuie sa fii putin cam excentric sau sa ai bani cacalau ca sa dai 200 de euro pt. piese de bicicleta. Da-mi mie 200 de euro si iti fac bicicleta cu furca monoax si pe spate si pe fata si iti fac un cadru caruia ii lipseste tija care uneste saua cu axul de la foi. Probabil ca tu ai vazut ca am decat 17 ani si ai zis ca sunt novice, crede-ma ca am depanat biciclete la viata mea cat tu nici n-ai visat. Gandeste-te ca am avut biciclete de pe vremea lu' Pasvante o romaneasca si o ruseasca, ca sa desfaci butucul de la ruseasca pe spate si sa-l montezi la loc iti trebuie nervi de otel, sunt oameni care cumpara ansamblul roata butuc cu totul pt. ca e greu de reasamblat! Dar tu iei piese de 200 de euro si arunci lucrurile

care prezinta semne de oboseala, o foaie se foloseste pana cand lantul aluneca pe ea de tociti ce sunt zimtii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator georgebushyo

n-am zis ca ai 17 ani , ci banuiesc ca ai mai multi si stii mai multe despre biciclete! ceea ce am scris eu mai sus era doar un sfat !

 

te salut! :moto:

Editat de georgebushyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am zis ca ai 17 ani , ci banuiesc ca ai mai multi si stii mai multe despre biciclete! ceea ce am scirs eu mai sus era doar un sfat !

 

te salut! :moto:

Am 17, in oct fac 18. Acum spune-mi diferente intre pinioanele shimano de pe siteul ala care au acelasi numar de zimti dar au preturi diferite (in afara de greutate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator georgebushyo
Am 17, in oct fac 18. Acum spune-mi diferente intre pinioanele shimano de pe siteul ala care au acelasi numar de zimti dar au preturi diferite (in afara de greutate).

:moto: MAN , sincer mie lene...am baut , a plecat muierea acasa... maine(adica azi de la ora 7:00) muncesc...cred... :D las-o pe maine dupa-amiaza sau seara... banuiesc ca nu e nici o diferenta :D

 

doar ca astea care le am eu de 250 mii sunt facute in Singapore Taiwan... care e ceva...cel putin asta scrie pe acea piulitza care strange toate porcariile... :ok:

 

bafta!

:D

Editat de georgebushyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum spune-mi diferente intre pinioanele shimano de pe siteul ala care au acelasi numar de zimti dar au preturi diferite (in afara de greutate).

 

Intre care mai exact? Diferenta poate fi ca unele sunt pe filet si celelalte pe caseta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 17, in oct fac 18. Acum spune-mi diferente intre pinioanele shimano de pe siteul ala care au acelasi numar de zimti dar au preturi diferite (in afara de greutate).

Gbyo, cam dai cu mucii'n fasole!! Am baisical "de o grama' de bani", pun pariu ca am lucrat mai mult, si am mai multi km cu baisicalul decat ai tu, dar nu incep sa improsc cu rahao in stanga si-n dreapta!! Intr-adevar, FB e o firma de rahao, cu piese mai mult sau mai putin de rahao, dar sa stii ca "service-ul" si "garantia" tin de bunul simt al uomului peste care dai!! Eu intotdeauna le-am recomandat clientilor (da, si eu am lucrat la fb ca mecanic) sa-si cumpere altceva, cu toate ca aveam comision din vanzare!! Intotdeauna am gasit timp sa strang o frana, sa reglez un schimbator et caetera.. Tine de bun simt, ca si "prestatia" de pe un forum.. :D

 

Capn'Sparrow: diferenta intre un grup de pinioane Shimano Deore sau macar Alivio si un grup Shimano Sis e ca de la cer la pamant!! adica: materiale, constructie, tehnologie.. Rezista si un grup de chinezesti, dar nu cat si la ce rezista un grup mai acatarii!! Am facut de la downhill la dirt, dual, freeride si tentative de trial anii astia, si, crede-ma, chinezariile nu rezista la asa ceva!! Una e sa mergi relativ normal, chiar si facand mici sarituri peste movilite de pamant, si alta e sa sari de la 4-5-6 metri, fara a ateriza de fiecare data corect (ca, de! nu's Cedric Gracia!).. Una e sa faci 30 km pe asfalt, sau macar pe drum de tzara, si alta e sa tragi puternic pe 3-4km cu jump-uri si drop-uri!!

 

Hai sa vorbim mai civilizat unii cu altii, totusi, nu suntem la quru' vacii!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pregatiti-va frinele de munte si hai sa iesim si noi cindva dupa jumatatea lui august. Trebuie sa cautam un traseu in circuit, ca sa nu mai implicam soferi si masini de asistenta. E totusi putin mai altfel decit in IOR (poza din Paring):

post-39755-1217496256_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt biciclistul motociclist

 

 

prima oara am mers pe bicla dupa care am trecut pe moto :D si ocazional mai merg pe bicla..

Te ajuta cu ceva faptu ca ai experienta pe bicicleta inainte de a te apuca de motorism?Iti mai trezeste ceva instincte,viteze de reactie,etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te ajuta cu ceva faptu ca ai experienta pe bicicleta inainte de a te apuca de motorism?Iti mai trezeste ceva instincte,viteze de reactie,etc?

 

Eu pot sa zic sa zic DA.M-a ajutat mult ca am mers cu bicicleta la ore de varf.Fiind cu bicicleta,viteze mai mici,dar mergand tot pe strada vezi 99% din reactiile soferilor.Viteze de reactie da,dar la bicicleta pe astalt,viteza mica(mica fata de moto) nu poti sa blochezi roata fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. Deci daca se mai face vreo iesire din Bucuresti cu bicicletele si aveti loc de-un gras, ii dati si mie un PM va rog :) ?

Ca nu prea trec foarte des pe forum, nefiind motociclist decat in unele vise deocamdata. :D

 

Sar'na ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator georgebushyo

sa pui mana sa fii MOTOCICLIST! e cea mai frumoasa senzatie pe care ai s-o "gusti" vreodata! in special motociclistul endurist!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te ajuta cu ceva faptu ca ai experienta pe bicicleta inainte de a te apuca de motorism?Iti mai trezeste ceva instincte,viteze de reactie,etc?

Enorm.. :D

 

sa pui mana sa fii MOTOCICLIST! e cea mai frumoasa senzatie pe care ai s-o "gusti" vreodata! in special motociclistul endurist!

Oooooooo, da!! :P

M-am dat azi cu offizieru' pe circuitul de cross de la Campina... :eek: Ce ciuda mi-e ca aveam lantzul FOARTE praf, si slick pe spate, si furca foarte moale, si n-am putut sa-i dau goarna.. Oricum, m-am dat reising, am sarit cam 1 m cu animalu'!! :( :lol: (trust me, e mult pentru o vita ca a mea, si mai ales pentru prima incercare de cross cu motorul!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa pui mana sa fii MOTOCICLIST! e cea mai frumoasa senzatie pe care ai s-o "gusti" vreodata! in special motociclistul endurist!

Eh mamaie, era cat pe-aci acu' vreo doua ierni (asta fiind si motivul pentru care am inceput sa frecventez forumul in perioada aia), pata era pusa puternic, urma sa prind un proiect din care sa iasa si de-un motor.. dar s-a anulat.

O fi bine, o fi rau.. .nu stiu, oricum urma sa fie chopper nu enduro: Mai bag cate-un downhill la categoria pensionari, si n-as strica linistea coclaurilor cu motoru' :eek: (chestie de gusturi in fond).

Intre timp moto nu mai e chiar o prioritate, judecand treaba putin la rece ma bate nevoia de o dubitza pentru unele activitati profesionale.. in rest bicicleta e baza pentru deplasare cel putin 6 luni pe an.

 

.. Anyway, hai ca-s off-topic.

Problema mea e ca am prieteni doar de iesit la bere, nu de mers cu bicicleta, pe munte sau ambele :lol:

... si nu ma duc pe forumuri de biciclisti tineri, ca n-am nici o sansa sa ma tin dupa hardcoristii care fac majoritatea turelor :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cycler, sa vina miau-miau sa puna de-o iesire la munte si s-o insotesti.

 

in we mergem un'e zicea horeleul acu' vreo doua saptamani?

am vb cu @cicloburu(nene pasionat de mersu pe bicla cu sutele de kilometrii) si ne-am gandit ca ar fi faina o plimbare la un fort de aparare din jurul bucurestiului...(forturile de la "tunele sub bucuresti")...ocazie buna de o vorba, o poza, mers lejer, asa, ca intre prieteni...

 

ce ziceti?in limita timpului, pe timp de zi, incercam?

da' bre horeleule, nenea cicloburu parca are semicursiera or smth, cum ma tin je dupa el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...