Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Gata, ne-am intors din concediu, vii si nevatamati.

Postez repede si apoi vad ce mai e nou, ce bune si ce rele mai facurati.

 

Vad ca s-a dus pe pagina doi topicul nostru, vai-vai!... Ia sa-l improspatam noi:

Alien_x si miau-miau, de duminica si pina simbata, 1000 si nu stiu cit de kilometri cu masina, cu bicicletele deasupra, Bucuresti - Lacul Rosu - Cheile Bicazului - Cheile Turzii - Sibiu si Cisnadioara - Transfagarasan - Zimnicea - Bucuresti.

Pe biciclete am mers de fiecare data cind am pus cortul, ceva intre 5 km si 40 km la fiecare punct de oprire.

Poze. Doar citeva:

Lacul Sfinta Ana si mlastina Mohas

post-39755-1218283085_thumb.jpg

post-39755-1218283111_thumb.jpg

post-39755-1218283130_thumb.jpg

Lacul Rosu

post-39755-1218283194_thumb.jpg

post-39755-1218283221_thumb.jpg

Cheile Bicazului

post-39755-1218283256_thumb.jpg

Cheile Turzii

post-39755-1218283301_thumb.jpg

post-39755-1218283345_thumb.jpg

post-39755-1218283370_thumb.jpg

post-39755-1218283397_thumb.jpg

Sibiu si camping Cisnadioara

post-39755-1218283426_thumb.jpg

 

 

Transfagarasanul, dar cu bicicletele pe masina

post-39755-1218283577_thumb.jpg

post-39755-1218283601_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fannyflint! Cum adica n-o sa mai faci nimic in afara de Ruse? Unde-i iesirea la Comana, unde-i iesirea la fort?... Ce s-a intimplat de nu mai poti / nu mai vrei? V-ati certat?

 

Hai sa incercam ceva weekendul asta, daca nu toarna cu galeata. Ceva fara masini de asistenta, sa plecam si sa revenim in Bucuresti pe biciclete. Iau Kettlerul cu roate de mixt.

Va anunt ca am dezvoltat o fobie la manele dupa o noapte de nesomn in Cheile Turzii din cauza unor pustani locali, asa ca nu raspund de faptele mele daca dam de asa ceva pe unde ajungem!

Ce ziceti de Comana? Pentru simbata. Un drum de 85 km. Plecam la 7 dimineata din Berceni si revenim la 3-4 dupa-amiaza. Daca ajungem acolo pina in prinz, avem sanse mari sa gasim aproape pustiu. Cu sau fara mine, puteti merge, ca merita. Detalii dau oricind, ca am fost.

Daca are cineva pompa pentru ventil auto si presa de lant, il rog sa confirme si sa ia cu el. Am eu kit de pene si scule, aparat foto si spray de protectie solara. Luati-va de acasa costumele de baie si fetzele vesele!

Mergem? Hai sa incepem lista cu participanti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendu' asta care urmeaza, nu asta care tocmai a fost, nu ? :D

Possibly in, daca nu sare vreun job care sa aiba neaparat nevoie de mine in perioada aia.

Pompa, petice, alte scule - car la mine cam de fiecare data cand ies. Parca aveam si presa de lant, dar sunt oarecare sanse sa n-o mai gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uochei.

E important pentru mine ca pompa sa fie pentru ventil auto. Este de auto? Altfel trebuie sa iau si eu o pompa mai grea, de masina.

No manele and no gunoaie aruncate peste umar? :D

 

Trei pina acum, asadar.

Daca aveti PDA si chef de el, luati-l. Sa avem si telefoanele incarcate, sa vorbim la o adica intre noi daca ne razletim.

Poveste despre Comana in luna mai e pe site-ul reno.ro, am mai scris eu aici. Nu merge acum asa ca nu pot pune link-ul. E in sectiunea "Calatorii si intilniri", topic lipicios "Iesiri cu bicicleta", incepe la prima pagina. Vis-a-vis a fost si el si stie.

Visule? O Comana mica si nesolicitanta? Hai, ca doar esti motociclist biciclist!...

Editat de miau-miau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auto, auto, clar (valva Schrader, ca sa fim intelesi :P )

.. nu de altceva, dar cu siguranta o sa am cel putin o pana pe drum - momentan m-am incaltat cu o camera foarte proasta pe spate, care probabil va fi si schimbata cu ocazia asta.

 

Edit: da, mi-am adus aminte unde e presa de lant: in rucsacul care l-am uitat ca vita pe marginea drumului catre Cota 1400 in Sinaia :D

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, Cycler. pompa e ok. Cu presa de lant e cam rau daca n-o avem. Cine altcineva are?

Iau eu petice din alea mai mari, de moto', cu adeziv cu tot. Ia tu doar citeva din alea mici, daca ai.

Mai iau si o camera de 26 x 1.95. La o adica mai pot lua una de 26 x 2.35, doar sa imi spuneti daca are cineva nevoie de ea.

Ai si imbusuri la trusa de scule?

 

fRN, nu conteaza ce bicicleta ai si cit ai mai mers pina acum, la ce viteza de cird de rate o sa avem! :D

Totul e sa ai saua sus, adica sa nu mergi cu genunchii la gura.

Si sa ai peste 16 ani, sa poti merge legal pe sosea.

 

Lumini, echipament de protectie, apa si mincare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am imbusuri, clar.

 

In lipsa de presa de lant s-o improviza ceva cu un cui de grosime adecvata, un patent si un ceva contondent (ciocan, pietroi, alt patent.. traiasca McGyver). Oricum, n-am avut nevoie de ea timp de 4-5 ani de cand am luat bicicleta, presupun ca scap si de data asta.

Ia si camera groasa daca ai unde, desi cred ca o sa-mi caut una maricica (mie-mi tot crapa pe interior, ca e intinsa cam la maxim, fiind camera care cica merge intre 1.75 si 2.35 iar eu purtand o pereche de gume maxxis de 26x2.35 ).

 

fRN: si eu tot "dirt", doar ca e mai proasta(Altrix LEE), si pe deasupra trebuie sa care si 105 kile plus rucsac :D

 

Asa ca idee: in Berceni unde ar fi locul de intalnire ?

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, io am fost la Baile Olanesti in weekend si am facut un traseu spre piatra scrisa, dar fara bicla.

Acum, m-as aventura si eu in drumetia asta, dar nu stiu daca tine DHS-u meu cu probleme la ghidon.

Alta buba e ca sambata noaptea tre sa fiu in Bucuresti ca duminica dimineata plec la Campulung Muscel, deci cat va dura plimbarea?Banuiesc ca vreti sa mergeti acolo, puneti cortul si a doua zi, back.In asa caz, nu va pot insoti.

Daca ar fi sa vin, sculele n-ar fi o problema...doar ma ocup de raparatii si restaurari de mobre antice :D

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mr_ORL, scriam mai devreme ca plecam si revenim in aceeasi zi. Pe la 4-5 dupa-amiaza ar trebui sa fim deja inapoi.

Te treci pe lista?

La Cimpulung pleci cu moto'? E cam valurit drumul de la Pitesti in sus, ai vazut?

 

Ideea cu Comana e asa: Daca tot nu suntem buni, macar sa fim multi. Chiar ne-am putea face slogan din asta :D

First bike-uri, second-bike-uri, biciclete reconditionate, pescuite din rîu (asta e a mea), de munte, de mare, de sosea, de dirt etc., toate-s binevenite! Pregatiti-le cit puteti de bine si luati-va cu voi ce medicamente stiti ca le trebuie si hai la drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mr_ORL, scriam mai devreme ca plecam si revenim in aceeasi zi. Pe la 4-5 dupa-amiaza ar trebui sa fim deja inapoi.

Te treci pe lista?

La Cimpulung pleci cu moto'? E cam valurit drumul de la Pitesti in sus, ai vazut?

 

Ideea cu Comana e asa: Daca tot nu suntem buni, macar sa fim multi. Chiar ne-am putea face slogan din asta :P

First bike-uri, second-bike-uri, biciclete reconditionate, pescuite din rîu (asta e a mea), de munte, de mare, de sosea, de dirt etc., toate-s binevenite! Pregatiti-le cit puteti de bine si luati-va cu voi ce medicamente stiti ca le trebuie si hai la drum!

super asa, dar e buba ca vroiam sa merg si la copiii aia din topicul de mai sus, ca acu mi-am amintit :D

sa vad cum fac, si daca e, vin.

nu-s bun la pedalat si nu mai am rezistenta, dar sper sa nu fiu veriga slaba daca e sa vin, sa va tin aiurea din drum :P

 

Bag picioarele, nu car aparatu' de sudura :D

ma gandesc daca e sa vin, si schimb ghidonul cu ala de pe simson :P sa stiu ca n-am probleme...defapt mai am un ghidon de motoreta carpati acasa, ruginit, da tot e mai bun decat asta de-l am acum :D

vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumini, echipament de protectie

 

De ce lumini? :D Nu se merge ziua?

 

Ce echipament de protectie? Casca,genunchere,plasa cu protectii...Va dati down-hill? :D

 

Nu merg,e muuuuuuuult prea devreme ora 7 pt. mine(trezitul ar fi cred eu 5:30 deci in nici un caz :P )

 

Distractie placuta.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din partea mea putem fi inapoi si mai tarziu, oricum 3-4-5 sunt niste ore relativ crunte pentru pedalat pe vremea asta (adica trebuie sa mergem repede ca sa ne racorim de la curentul de aer :D).

Cei 30-40 km de drum cred ca-i facem in aproximativ 2h pe fiecare sens, fara pene (se mai adauga ~15 min. pentru fiecare cauciuc spart, deci nimica semnificativ).

Asta inseamna ca ne ramane ceva timp sa stam jos si sa ne tragem rasuflarea inainte sa ne intoarcem :P

Important e sa nu ploua prea tare, ca mi-e lene sa scot dunga de noroi de pe tzoale.. .dar de acuma.. ce-o fi o fi :D

 

Echipament de protectie.. mai port tibiere, da' cred ca le las acasa - nu vad sa fie prea multe borduri de sarit ca sa-mi mai alunece picioarele de pe pedale.

 

Luminile sunt pentru Justin. Justin Case.

A, si pentru ca plecam dimineata cand e soarele la un unghi de rahat si-i orbeste pe soferi.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce lumini? :D Nu se merge ziua?

 

Pentru ca

În circulația pe drumurile publice, bicicleta trebuie să fie:

a) prevăzută cu dispozitiv de frânare eficace;

b. prevăzută cu un sistem adecvat, funcțional, de direcție (!) :P;

c) dotată cu sistem de avertizare sonoră;

d) echipată în față cu lumină de culoare albă sau galbenă, iar în spate cu lumină de culoare roÂşie Âşi cu cel puțin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeaÂşi culoare;

e) echipată cu elemente sau dispozitive care, în miÂşcare, formează un cerc continuu, fluorescent-reflectorizante de culoare portocalie fixate pe spițele roților.

 

si pentru ca politia recomanda folosirea unei casti omologate.

 

@Cycler: Cei 85 km nu sunt toti pe sosea, o sa mai si impingem la ele, o sa le luam nitel pe sus cind ajungem la girla...

Uite povestea, ca iar merge site-ul:

http://www.reno.ro/Iesiri-cu-bicicleta-t112649.html

Ai dreptate cu orele astea, uitasem... Abia am revenit din concediu si n-am prins caldurile care au fost pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.

 

Recent am incercat sa-mi 'repar' bicicleta. Mai bine zis, am incercat sa-i pun frâne, pt ca m-am saturat de nivelul de adrenalina obtinut dupa mersul prin oras fara frâne (de nici o culoare).

 

Am cautat peste tot dar n-am gasit frâne pt semi-cursiere. Pana la urma am gasit undeva, am dat vreo 40 RON, ajung bucuros acasa, si descopar cu stupoare ca bratele alea care tin sabotii, nu se potriveau,strang prea jos,in dreptul spitelor.. dupa cativa morți Âşi răniți aruncati in cinstea celui care mi le-a vandut si care s-a jurat ca se potrivesc, ma decid sa incerc sa repar macar frana pe fata, folosind doar maneta noua si sistemul de franare vechi.

 

Dupa o plimbare cu frana partial reparata (doar fața, care tinea in proportie de 40-50%), aproape de casa observ niste vibratii ciudate in ghidon si un 'joc' al rotii din față. Cred ca s-a dus dracu 'trenul de rulare' :D

 

Intrebarea mea ar fi: sa ma chinui sa repar roata fata? am ce repara la ea? sau sa iau alta?

 

Oricum toata bicicleta valoreaza cred cu o idee mai mult decat am dat pe franele alea amarate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@insider: foto cu sistemul (sistemele)? :D

Rotile se pot centra, evident (acuma am vazut ca esti in Iasi.. din pacate nu cunosc nici un meserias pe-acolo, desi m-am dat de cateva ori cu bicicleta, inseamna ca iti va trebui ceva rabdare ca sa reusesti).

Incearca sa duci inapoi sistemul cel nou, cu motivatia de rigoare, si sa-l inlocuiesti. De preferat cu bicicleta la indemana, pentru a gasi mai usor unu' care se potriveste.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...