Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Am o problema, la 190 inaltime ce dimensiune de cadru mi s-ar potrivi? Dar roti?

Ma refer la MTB sau o bicicleta city.

Si chiar caut una, asa ca daca stiti ceva...

Multam' fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai ce are SRAM pe ea?

Schimbator fata SR suntour - cel mai ieftin care exista

Schimbator spate Shimano Acera - pentru oras e ok, doar nu schimbi viteze in timp ce faci trick-uri

Frana fata Tektro - nu cred ca exista ceva mai slab decat atat, pe spate v-brake Bike Positive.

Restul pieselor sunt Suntour (slabe calitativ) si Bike-Positive (e o firma ungureasca din cate stiu, calitate medie in general).

mersi de raspuns..m-am uitat la mai multe biciclete, iar unele aveau si sram, d-asta am ramas cu gandul acolo..o sa mai caut :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 60-62cm pentru cursiera, 55-60cm (interval larg) pentru bicicleta de oras, 21" pentru MTB. La cursiera trebuie cadru mai mare pentru pozitia aplecata in fata, trebuie sa ai ghidonul mai in fata ; la MTB stai mai drept, ghidonul trebuie sa fie mai aproape. Marimea cadrului se masoara pe seat tube (de la axul pedalier pe tubul tijei de sea), dar geometria cadrului e relativ proportionala si iti aduce ghidonul mai aproape sau ai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de pe dirtbike.ro imi cumpar piese sh cand prind vreo oferta de nerefuzat , e indicat sa va faceti cont daca vreti sa cumparati de pe dirtbike

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce are SRAM pe ea?

Schimbator fata SR suntour - cel mai ieftin care exista

Schimbator spate Shimano Acera - pentru oras e ok, doar nu schimbi viteze in timp ce faci trick-uri

Frana fata Tektro - nu cred ca exista ceva mai slab decat atat, pe spate v-brake Bike Positive.

Restul pieselor sunt Suntour (slabe calitativ) si Bike-Positive (e o firma ungureasca din cate stiu, calitate medie in general).

te-ai gandit ca poate uneori raspunsurile tale sunt uneori prea gandite? :D

adica plm, tu esti sa zicem "medium/top level" ca ziceai si de concursuri, poate omul ala vroia doar sa se plimbe cu ea :)

 

nu mai stiu daca am scris sau nu, vrea cineva sa se stranga sa ne punem pe invata trickuri? :grinbandit:

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-ai gandit ca poate uneori raspunsurile tale sunt uneori prea gandite? :D

adica plm, tu esti sa zicem "medium/top level" ca ziceai si de concursuri, poate omul ala vroia doar sa se plimbe cu ea :)

Doar enumeram piesele in cautare de SRAM :) La concursuri se merge si cu DHS, dar majoritatea bicicletelor sunt peste 3-4000 lei.

 

Mai stiti ceva site-uri cu biciclete second, inafara de tocmai, mercador, okazii ?

Bazarul de pe www.ciclism.ro, am luat doua biciclete de acolo si ceva piese pentru inca una.

 

Mersi mult..am gasit o bicla care imi cam face cu ochiul, se merita sa dau 1500 lei pe ea, sau sa mai caut ?

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-cross-country/103204-air

Nu prea. Am luat una pentru varul meu cu 1250 cu configuratie similara, dar am observat ca au mai crescut un pic preturile. Furca e slaba, restul bicicletei e ok. Daca o lasa la 1200 si e in stare buna merita, altfel nu prea. "adusa din Norvegia" de cele mai multe ori inseamna "proprietarul inca o mai cauta", dar cine stie pana la urma cum o fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ti-as recomanda un UMF Hardy
sunt destul de ieftine(anul trecut aveau oferta la dkbike la un hardy...era 18-19 milioane parca),sunt masive si rezistente
saaaau...iti poti face un bike pe piese (dar te va costa mai mult)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit la normalitate, adica mi-am luat bicla.

roti 26", marime cadru 20,5", Diamond Back USA,cadru Cr-Mb, jante duble Araya, schimbator 7 pinioane, schimbator spate Shimano Alivio, placi Shimano Deore DX, pipa Tioga, Ghidon Avenir,sa Vuelta, Este bicicleta sotiei. Frane Shimano rack.

 

Oaresce pareri?

Senchiu.

post-10629-0-04932400-1363158366_thumb.jpg

post-10629-0-79837200-1363158375_thumb.jpg

post-10629-0-96824100-1363158386_thumb.jpg

post-10629-0-24539700-1363158396_thumb.jpg

post-10629-0-75619800-1363158407_thumb.jpg

post-10629-0-14513800-1363158417_thumb.jpg

post-10629-0-36141900-1363158426_thumb.jpg

post-10629-0-87908200-1363158454_thumb.jpg

post-10629-0-12433100-1363158465_thumb.jpg

post-10629-0-51371100-1363158474_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit la normalitate, adica mi-am luat bicla.

roti 26", marime cadru 20,5", Diamond Back USA,cadru Cr-Mb, jante duble Araya, schimbator 7 pinioane, schimbator spate Shimano Alivio, placi Shimano Deore DX, pipa Tioga, Ghidon Avenir,sa Vuelta, Este bicicleta sotiei. Frane Shimano rack.

 

Oaresce pareri?

Senchiu.

imi pare rosie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am dat niciun leu, am facut schimb cu o alta bicicleta, de 24, care statea atarnata prin casa.

Frigider, de remarcat fenomenalul spirit de observatie.

E magenta ;)

Merci de urari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auci!

Mie imi place culoarea, ca e vizibila.

Si de "magenta" stiu de la o prietena, ca si mie tot rosie mi se parea, dar am vrut sa fiu si io jmeker otzara.

Acuma, sa mearga in fata si sa ia curba, asta e important.

Daca mai pune si frana, e super ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta mi-aduce aminte de o vorba de-a aviatorilor... care zice ca o aterizare buna e aia in care toata lumea scapa cu viata, iar o aterizare excelenta e cea in care se mai poate folosi avionul...

Revenind la bicla ta, e ok, ce ti-as recomanda ar fi o pereche de cauciucuri mai putin profilate.... presupun ca nu va vedea prea multa padure / prea mult off-road bicla asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa iau niste slick-uri.

Pentru off road nu imi trebuie bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Pana la urma am luat bicicleta de care scriam ultima oara..m-am inteles cu omul la 1450 lei..am cautat pe o gramada de site-uri si nu am gasit nicio bicicleta marimea 18, cu o configuratie mai buna si pret mai mic de atat..

-Trebuie sa-i reglez schimbatoarele, am fost azi pana la bikes planet, dar am observat cu stupoare ca s-au mutat de pe Iuliu Maniu..sper sa rezolv maine si treaba asta..

 

@Louis Cyphre - Vezi ce slikuri iti iei, anul trecut mi-am schimbat cauciucurile si camerele cu unele noi, dar ieftine si cand am ridicat-o, am fost surprins sa vad ca e mult mai grea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Louis Cyphre - Vezi ce slikuri iti iei, anul trecut mi-am schimbat cauciucurile si camerele cu unele noi, dar ieftine si cand am ridicat-o, am fost surprins sa vad ca e mult mai grea..

Pentru unii greutatea pieselor la bicicleta e unul din principalele criterii de cumparare, diferenta intre o bicicleta de 15 kg uzuala, una de 11 de amator si una de 8 kg de profesionist se vede in competitii cand urci dealul.

 

Cauciucurile uzuale pe 26" au intre 400 si 900 de grame bucata, iar camerele intre 90 si 300. Asta inseamna ca la 2 roti ai o diferenta de aproape 1.5 kg doar din camere si cauciucuri, dar si pretul e triplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...