Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Merge si offroad, la concursuri, si la birou, pe strada. Are un cadru Focus Black Forest si roti de 26", pe vremea aia 29ers nu erau prea raspandite.

 

Nu cred ca ideea e sa te tii dupa unii cu cursiere, daca nu le legi un sac de cartofi in spate oricum nu te-ai tine. Pe un 29er cu roti de sosea cred ca nu ai avea probleme sa te plimbi cat vrei, dar nu e aceeasi pozitie ca pe ciclocross, e ceva mai dreapta. Nu stiu ce sa zic pentru ca nu am experienta prea mare pe sosea, turele mele nu depasesc 50km, fac drumuri mai lungi pe munte decat pe sosea pentru ca pe MTB soseaua e plictisitoare, iar muntele e elementul natural. Poate iti activeaza contul pe ciclism, eventual spune-mi pe ce username te-ai inscris si vorbesc cu unul din admini daca vrei, gasesti acolo raspunsuri mai bune si mai clare pentru ciclocross si stradale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merida Cyclocross 5, componentele sunt FSA / Ultegra, e o optiune buna? Roti Mavic da nu stiu ce model.

 

Cat merita asta SH in conditie buna/foarte buna cca 2000 km? Prin excludere am ramas la ciclocross si m-am decis sa nu iau noua ca nu stiu daca o sa o tin si ca sa-mi fac o idee despre ce-mi trebuie cu adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e ok. Fisa tehnica e asta: http://www.merida-bikes.com/en_int/bike/2012/107/Cross/Cyclo+Cross+5

Angrenajul e specific de ciclocros, cu foi de 46/36. Pe sosea te-ar putea penaliza foaia de 46 (pentru unii e prea mica). Daca zici ca-i FSA, probabil ca a fost schimbat. Rotile in fisa sunt Fulcrum. Sunt ok. Si Mavic sunt bune, depinde ce model (mai mult pentru greutate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Specificatiile sunt bune, nimic de comentat. Rotile au jante Mavic si butuci "attached" (ce vor sa zica nu stiu), caseta e 12-27. Cu angrenaj 46-36 mi s-ar fi parut normal sa aibe caseta cu 11-26, dar poate ei stiu mai bine de ce au ales-o pe asta. Per total mie imi place jucaria :)

 

Ca pret nu stiu ce sa zic, cea mai apropiata pe care am vazut-o e la 2000 pe ciclism.ro (un Focus), dar e un pic mai veche si echipare un pic diferita. Oricum, cred ca merita peste 2000 sh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Specificatiile sunt bune, nimic de comentat. Rotile au jante Mavic si butuci "attached" (ce vor sa zica nu stiu), caseta e 12-27. Cu angrenaj 46-36 mi s-ar fi parut normal sa aibe caseta cu 11-26, dar poate ei stiu mai bine de ce au ales-o pe asta. Per total mie imi place jucaria :)

 

Ca pret nu stiu ce sa zic, cea mai apropiata pe care am vazut-o e la 2000 pe ciclism.ro (un Focus), dar e un pic mai veche si echipare un pic diferita. Oricum, cred ca merita peste 2000 sh.

Asta pe care am gasit-o eu vrea 1000 EUR pe ea, cu doua seturi de roti, slick si offroad. N-a mers decat pe strada cu ea 2000 km, cica e in stare foarte buna, numai ca e un pic la dracu pe la Salzburg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta pe care am gasit-o eu vrea 1000 EUR pe ea, cu doua seturi de roti, slick si offroad. N-a mers decat pe strada cu ea 2000 km, cica e in stare foarte buna, numai ca e un pic la dracu pe la Salzburg.

Pretul e ok, bicicleta noua e vreo 1500 parca, iar un set de roti in plus mai costa si alea.

 

Mai participa cineva la evenimentul de sambata ?

https://www.facebook.com/events/436582506428150/

Da, eu vin cu inca vreo cativa colegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ca raia stiu, aia e.

 

Tot pe la 1000, mai exact 1100 am gasit urmatoarea trompeta - Cube Ltd Cross 2013, suna mai rau ca dotari decat Merida Cross 5?

 

Modelljahr: 2013 Rahmen: HPA Trekking Cross Double Butted Anpassung: Exaktes Einmessen ohne Aufpreis: Beinlänge, Rücken, Knie, Sitzposition, Cockpit Konfiguration: Individueller Fahrwerks Setup durch geschulte Mitarbeiter ohne Aufpreis Gabel: Suntour NCX-D RL Nabe Vorne: Shimano XT HB-M785 Nabe Hinten: Shimano XT FH-M785 Felgen: Alex EN24 Disc Kurbel: Shimano Deore XT 48x36x26Z., Chainguard Umwerfer: Shimano Deore XT Schaltwerk: Shimano Deore XT 10-Speed Steuersatz: FSA No. 10 semi-integrated Pedale: Alloy Trekking Reifen: Schwalbe Smart Sam Performance 44x622 Schalthebel: Shimano Deore XT 10-Speed Bremsen: Shimano 395 hydr. Disc Brake (160/160) Sattel: Selle Royal Viper Lenker: Easton EA30 Riser Vorbau: Easton EA30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e urmatorul. O cursiera si un MTB.

Pe cursiera te antrenezi, faci kilometri. Merge si pe ploaie, uneori si iarna cand vremea e bunicica. Cauta una cat mai usoara.

Pentru cursiera sunt doi mari producatori Shimano si SRAM. Mai e Campagnolo care nu are produse ieftine.

 

Shimano e clasificat asa: Dura Ace, Ultegra, 105, Tiagra, Sora... etc.. Cel mai bun raport calitate/pret il are Shimano 105. Apreciat de cursieristi si folosit pe bicicletele de antrenament si nu numai.

 

SRAM are: Red, Force, Rival, Apex.

Campagnolo: Super Record, Record, Chorus, Athena, Centaur, Veloce.

 

Cross inseamna un hibrid intre MTB si o bicla de sosea.

 

Trebuie sa te uiti la componente, nu la pret. Componentele-ti dau pretul. Bicla in sine nu valoreaza mare lucru.

 

Eu am avut 125 de kilograme, am mers cu bicla timp de doi ani destul de des, chiar si pe munte. N-am scazut sub 110. Am umblat la mancare si am slabit in 3 luni la 88 de kilograme. Daca-ti iei bicicleta pentru slabit sa stii ca pleci pe o pista gresita. Prin sport te tonifici, faci conditie fizica. Se ard si grasimile dar se si pun la loc daca mananci ce nu trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e urmatorul. O cursiera si un MTB.

Pe cursiera te antrenezi, faci kilometri. Merge si pe ploaie, uneori si iarna cand vremea e bunicica. Cauta una cat mai usoara.

Pentru cursiera sunt doi mari producatori Shimano si SRAM. Mai e Campagnolo care nu are produse ieftine.

 

Shimano e clasificat asa: Dura Ace, Ultegra, 105, Tiagra, Sora... etc.. Cel mai bun raport calitate/pret il are Shimano 105. Apreciat de cursieristi si folosit pe bicicletele de antrenament si nu numai.

 

SRAM are: Red, Force, Rival, Apex.

Campagnolo: Super Record, Record, Chorus, Athena, Centaur, Veloce.

 

Cross inseamna un hibrid intre MTB si o bicla de sosea.

 

Trebuie sa te uiti la componente, nu la pret. Componentele-ti dau pretul. Bicla in sine nu valoreaza mare lucru.

 

Eu am avut 125 de kilograme, am mers cu bicla timp de doi ani destul de des, chiar si pe munte. N-am scazut sub 110. Am umblat la mancare si am slabit in 3 luni la 88 de kilograme. Daca-ti iei bicicleta pentru slabit sa stii ca pleci pe o pista gresita. Prin sport te tonifici, faci conditie fizica. Se ard si grasimile dar se si pun la loc daca mananci ce nu trebuie.

 

22 de kg in 3 luni e excelent. Felicitari!

 

Scopul meu primar nu este sa slabesc ci anduranta. Dupa cum am zis, pot da 10 kile jos, am dat 3.5 in doua saptamani de indoor, fitness si mancat cu atentie. Ma indoiesc ca pot scade mult sub suta pentru ca am cadrul de otel :)

 

MTB am, de-aia ma uitam la ceva dedicat pentru strada si m-ati invartit cu ciclocross. Acu ma intorci iar spre strada pur desi tu ti-ai facut ciclocross sa inteleg. Nu mai inteleg :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut o bicla buna la toate. E modesta si ca piese si ca pret. E mai mult de mers prin oras.

De cand am facut Azuga-Comarnic prin muntii Baiului cu un trekking, am zis ca MTB-ul merita mai multa atentie din partea mea. Sunt virusat cu munte. A inceput sa-mi placa sa urc. De coborat nu mai zic.

 

Daca vrei sa bagi sosea, cursiera-i de baza. Daca vrei o bicla mai rezistenta de sosea, cu care sa iesi si pe un drum de tara, eventual un forestier, ciclocrosul e solutia.

 

Daca-ti permiti doua biciclete, e ca la motoare. Supersport si hard enduro. Ce rost au restul? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate. Am mai schimbat schimbarea odata inseamna :)

 

O sa ma duc sa incerc din toate si sa-i fuck la cap pe vanzatori ca sa stie de ce isi iau salariul.

 

Am gasit chiar inainte de explicatiile tale despre componente, multam pentru ele, un site care explica ierarhia si targetul diverselor grupuri de la Shimano. M-am dumirit acum. Era o mare nebuloasa pentru mine.

 

Am sa merg atunci pe o cursiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce a spus mai sus vis-a-vis e corect.

 

Completare: frate-meu cand a inceput sa mearga cu bicicleta a pierdut vreo 15 kg intr-o vara. Apoi le-a pus la loc iarna, iar vara urmatoare a pierdut doar 5, pentru ca desi a mers mai mult mergea mai eficient (stia cum sa mearga si nu mai tragea ca fraierul, consuma mai putine calorii pentru acelasi drum) si manca fara limita in ideea ca "face sport, deci arde calorii".

 

Anduranta se formeaza pe sosea daca mergi cate 100km cu medie de 30km/h sau peste si daca faci asta o data la fiecare 3 zile, altfel nu rezolvi nimic. Daca mergi 20 km/zi o sa poti sa faci 30, iar apoi pici - am patit-o cu frate-meu care face fix 20 km/zi aproape in fiecare zi, la concursul de la Comana a scos un timp excelent pe 19 km (traseul scurt), iar la Predeal pe traseu mult mai dificil a mers o gramada pe jos. Cand a facut traseu de 30 km pe la 25 era cu limba scoasa si ultimii 5 km i-a facut incet si greu.

 

De asemenea daca mergi cate 30 minute zilnic e cat miscarea recomandata, nu adaugi anduranta. Sunt diverse programe de antrenament in functie de ce vrei sa obtii, dar trebuie sa investesti mai mult timp. peste o ora pe zi. Eu vara fac cam 90 minute intr-o zi (45 spre birou, 45 la intoarcere in ritm sustinut, medie peste 20 pe MTB) si nu am anduranta prea buna, gen sa fac traseul din Thassos (65 km munte cu diferenta de nivel mare) in timpul limita. Pot face prima evadare si poate chiar 100 km intr-o zi, dar nu cu usurinta si nu la viteza mare, gen >25 km/h constant.

 

Cu greutatea e cam asa: daca iti moderezi mesele si faci sport pierzi greutate; daca faci sport si mananci nelimitat iti mentii greutatea, iar dupa o vreme poate chiar sa creasca (din cauza eficientei in crestere). Cursiera consuma mai putine calorii decat MTB pe acelasi drum si la aceeasi viteza.

 

Cred ca imi iau ciclocross pentru mers la birou :D Am avut 2 motociclete si 2 biciclete in acelasi timp, acum am doar o motocicleta si o bicicleta si ma cam bat la cap piticii sa iau inca o bicicleta mai de sosea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, puteti sa imi recomandati o sea, in mintile ei si nu foarte scumpa?

Asta care o am acum, ori imi rupe fundul, ori ma lasa impotent.

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Am de vanzare un cadru Ideal Pro Rider impreuna cu furca sa de fabrica, RST Gila (care nu-i buna deloc).

Cadrul este in stare foarte buna, fara fisuri doar pe bascula dreapta are o zgarietura mai nasoala cauzata de caderea

lantului in timpul unei pedalari in forta. Pretul este de 350 ron.

Sper sa nu deranjez cu postarea mea, dar numai aici e vorba de biciclete.

 

Numai bine!

post-24664-0-29680600-1363804122_thumb.jpg

post-24664-0-25148500-1363804135_thumb.jpg

post-24664-0-03271900-1363804146_thumb.jpg

post-24664-0-48360500-1363804154_thumb.jpg

post-24664-0-38349900-1363804167_thumb.jpg

post-24664-0-45942100-1363804183_thumb.jpg

post-24664-0-31919600-1363804194_thumb.jpg

post-24664-0-58827100-1363804206_thumb.jpg

post-24664-0-39140600-1363804216_thumb.jpg

post-24664-0-68809300-1363804228_thumb.jpg

post-24664-0-54153000-1363804239_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, puteti sa imi recomandati o sea, in mintile ei si nu foarte scumpa?

Asta care o am acum, ori imi rupe fundul, ori ma lasa impotent.

Merci.

Din pacate nu se pot face recomandari decat daca faci un mulaj cu fundul tau si il trimiti la un centru specializat.

 

Glumesc si nu prea: nu exista sea buna si sea proasta, exista sea care se potriveste cu conformatia oaselor tale si sea care nu se potriveste. Unele magazine de biciclete, gen BikeXCS, aveau un program gen 'lasi garantie, iei o sea, o testezi, daca se potriveste o pastrezi, daca nu se potriveste testezi alta pana o nimeresti'. Am mai multi cunoscuti care au schimbat 2-3 sei pana au nimerit ce le trebuie, eu am schimbat doar 2, cea care mi se potriveste mie e a unui coleg mai durduliu care nu s-a impacat deloc cu ea.

 

Sau mergi pe ceva foarte conservativ si iti iei o sea Brooks mare si comoda, aproape fotoliu, dar costa cam mult (peste 50 de euro).

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma crede-ma ca nu o sa imi fac mulaj interfesier.

O sa ma duc pe la magazine,sa vad ce gasesc.

Vroiam sa iau seaua din topicul asta:

/index.php?/topic/680735-vand-componente-bicicleta-si-accesorii/&do=findComment&comment=3379363

dar omul nu trimite prin posta si nu imi vine sa deranjez pe cineva pentru atata lucru.

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta care o am acum, ori imi rupe fundul, ori ma lasa impotent.

:crack:

 

ia-o ca un barbat! :grinbandit:

 

pies: eu unul imi mulez oasele curului dupa sea, un fel de ..ma obisnuiesc eu in cele din urma.

 

ieri am facut 6km ...eram distrus, o sa ma fac de ras la prima evadare :laugh: o sa ma intreaca sugari..

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inceput sa-mi maresc turele..ieri am mers vreo 30 km..seaua mea no name isi face treaba foarte bine..in schimb, ma streseaza partea cu spd, de la pedale..la un semafor mi-a deschis cineva o usa in fata, noroc ca am frane bune si reflex bun..sper sa vina vremea aia buna sa pot face ture mai lungi si sa-mi caut locuri de plimbare pe strazi neasfaltate pe langa bucuresti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ma duc pe la magazine,sa vad ce gasesc.

Vroiam sa iau seaua din topicul asta:

/index.php?/topic/680735-vand-componente-bicicleta-si-accesorii/&do=findComment&comment=3379363

dar omul nu trimite prin posta si nu imi vine sa deranjez pe cineva pentru atata lucru.

Omul e in primul rand agresiv si nepoliticos, nu as lua seaua aia nici daca ar face-o cadou :(

 

Oricum sa cumperi o sea e loterie, sa o cumperi pe internet fara sa o vezi macar e mai mult decat loterie, dar cu banii tai faci ce crezi.

 

"Vand sea perforata ci 50 de lei" ti se pare o informatie suficienta ca sa cumperi?

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost mai rapid cu seaua aia:

 

 

Sent 19 March 2013 - 11:26 AM

trimite-mi te rog o poza cu seaua..si un ultim pret

  • av-68108.png?_r=0

Sent 19 March 2013 - 11:30 AM

Nu am timp de poze , transfer ... si restul . Daca doresti sa o vezi , poti trece prin Drumul Taberei . Pretul este 50 ron .

 

 

El nu are timp de poze, dar eu am timp sa ma duc sa vad o sea, care nu stiu cum arata sau despre ce e vorba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...